|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم98/3/21: تنفس در عصر خميني (ره)
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5411
پنج شنبه 30 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5403 21/3/98 > صفحه 6 (رسانه: راديو و تلويزيون) > متن
 
      


تنفس در عصر خميني (ره)
جام جم پخش يك مستند تاريخي جديد را در شبكه 3 بررسي مي كند

نويسنده: صبا داريان

مجموعه هاي مستند از جمله قالب هاي جذاب در روايت هاي تاريخي هستند كه البته به طور كل مخاطباني محدود و حرفه اي دارند و در مواردي، وقتي مستندهاي ساخته شده از استانداردهاي بالاتري به لحاظ نوع تصوير، استفاده از منابع آرشيوي، به كار بردن تكنيك هاي مختلف و... برخوردار باشند، مخاطبان عام را هم با خود همراه مي كنند. شايد اصلي ترين نقطه قوت در ساخت آثار مستند و دليلي كه مخاطبان با اين نوع از آثار همراه مي شوند، اين باشد كه مستندساز به نمايندگي از جامعه مخاطبان خود سراغ پژوهش و تحقيق و تحليل درباره موضوعات مختلف مي رود، به منابع و آرشيوها سرك مي كشد و در مجموع سعي مي كند سوژه مورد نظر را از زاويه اي كمتر ديده شده و حتي ناديده مورد بررسي قرار دهد. اين روزها شبكه سه سيما مجموعه مستند تازه اي را در ده قسمت روي آنتن دارد. مجموعه مستندي با نام «روزگار خميني(ره)» كه شماري از موضوعات مهم و سرنوشت ساز از زمان پيروزي انقلاب اسلامي به اين سو در را مورد بررسي قرار مي دهد و از زاويه نگاه و بينش بنيانگذار انقلاب به آنها مي پردازد. اين مجموعه مستند هر روز ساعت 18 از شبكه سه روي آنتن مي رود و جام جم در گفت وگو با تهيه كننده و كارگردان آن، ساختار اين اثر را بررسي مي كند.

 به بهانه يك زندگي

مجموعه مستند تاريخي روزگار خميني (ره) در ده قسمت 40 دقيقه اي تهيه و توليد شده است. نكته جالب توجه اين كه گرچه اين مجموعه مستند با محوريت زندگي روح ا... خميني (ره) توليد شده، اما پرداختن به ابعاد شخصي زندگي بنيانگذار كبير انقلاب، تنها بخش كوچكي از اين مستند است و در واقع زندگي ايشان بيشتر بهانه اي براي پرداختن به ديگر موضوعات و اتفاقات سياسي و اجتماعي است كه در طول آن برهه از تاريخ معاصر كشور اتفاق افتاده اند.

هادي نعمت اللهي، تهيه كننده و كارگردان اين مجموعه مستند در گفت وگو با جام جم توضيح مي دهد: مستند روزگار خميني تنها مرور و تشريح زندگي امام خميني (ره) نيست؛ بلكه در واقع فقط برشي از تعدادي از اتفاقات مهمي كه در طول حيات ايشان رخ دادند را مورد بررسي قرار مي دهد. شروع اين اتفاقات هم با نهضت امام خميني (ره) است. در قسمت اول به مرور اهداف و ابعاد اين نهضت و به ثمر رسيدن آن پرداخته ايم و در قسمت هاي بعد و 9 قسمت باقيمانده، مرور اتفاقات سال هاي بعد از انقلاب را مدنظر داريم.

 مرور تاريخ معاصر

به گفته نعمت اللهي، تهيه كننده و كارگردان اين برنامه، موضوعات و محورهايي چون شخصيت ابوالحسن بني صدر، آيت ا... منتظري، سازمان مجاهدين خلق، تسخير لانه جاسوسي آمريكا، تبلور انديشه نه شرقي نه غربي، موضع سياست خارجي، ارتباط با آمريكا و مواجهه با مردم كشور، اصلي ترين موضوعاتي هستند كه در مستند روزگار خميني (ره) و به بهانه حيات ايشان مورد نگاه و بررسي قرار گرفته اند.

اين مستندساز توضيح مي دهد: در تمام اين موضوعات، اول خود قصه را تعريف مي كنيم؛ از آن مهم تر به روايت امام از آن موضوعات و مقطع هاي مختلف مي پردازيم و اتفاقات مهم دهه 60 تاريخ كشور را از منظر نگاه امام روايت مي كنيم.

نعمت اللهي كه پيش از اين كارگرداني مجموعه مستند موفق «اقيانوس آرام» را با مشاركت گروه كودك و نوجوان سازمان فرهنگي هنري اوج و با محوريت مخاطبان نوجوان از شبكه دوي سيما روي آنتن داشته است، خاطرنشان مي كند: موضوعاتي كه ما در اين مستند بررسي مي كنيم، عملا موضوعات مهم و حساس تاريخ معاصر كشور هستند. بر اين اساس حيات شخصي امام خميني (ره) موضوع خود قسمت ها نيست، بلكه اين اتفاقات مهم را از زبان امام خميني (ره) روايت مي كنيم و به سوالاتي از اين دست مي پردازيم كه امام در واكنش به آن اتفاق چه گفت، چه بيانيه اي داد، چه تدبير و مديريتي داشت و به اين صورت در پرداختن به موضوعات جلو مي آييم.

 روايتگري كه پژوهشگر نيست

از جمله نكات قابل توجهي كه حين تماشاي مجموعه مستند روزگار خميني(ره) خودنمايي مي كند، حضور علي رام نورايي و روايتگري او در اين برنامه است. بازيگر فيلم هاي سينمايي نفوذي، گلوگاه شيطان، قلاده هاي طلا، استرداد، يتيم خانه ايران و مجموعه هاي نمايشي تلويزيوني چون مسافري از هند، پول كثيف، ماتادور و سارق روح كه اين روزها با گاندو، مجموعه نمايشي جديد شبكه سه سيما كه محتوايي امنيتي و جاسوسي دارد، روي آنتن است.

حضور نورايي در اين مستند و روايتگري او، اتفاقي است كه موجب شده اين مستند از ساختار سنتي و هميشگي مجموعه هاي مستند و تاريخي فاصله بگيرد و ساختاري جذاب براي مخاطباني كه كار را دنبال مي كنند، داشته باشد.

نعمت اللهي با اشاره به چرايي انتخاب علي رام نورايي مي گويد: ما در همان مراحل اوليه توليد مستند، به اين نتيجه رسيديم كه بهتر است برنامه مان يك راوي داشته باشد. براي انتخاب راوي مان خيلي به دنبال انتخاب كسي نبوديم كه نقش پژوهشگر را در اثرمان داشته باشد؛ لذا تصميم گرفتيم كه با علي رام نورايي صحبت كنيم و او هم پذيرفت. در واقع نقشي هم كه او در اين مستند بر عهده دارد، خودش است. اين خودش بود كه در متن ها كنجكاوي مي كرد و دوستش هم داشت. درواقع حضور او اتفاق بانمك مجموعه ما بود و او تبديل به روايتگر روزگار خميني (ره) شد.

در ساخت مستند روزگار خميني (ره) به سراغ مصاحبه با هيچ چهره اي (چه سياسي و چه مربوط به زندگي شخصي امام خميني) نرفته اند. نعمت اللهي علت اين امر را چنين عنوان مي كند: اگر مي خواستيم سراغ گفت وگو با چهره ها برويم، پروسه توليدمان خيلي پيچيده تر مي شد. لذا صرفا از يك روايتگر (علي رام نورايي) استفاده كرديم و بيشتر به سراغ اطلاعات و منابع رفتيم.

 مخاطب عام داريم

همان طور كه در لابه لاي اين گزارش هم اشاره شد، نعمت اللهي پيش از اين با ساخت برنامه اي ويژه گروه سني نوجوان روي آنتن شبكه دو سيما بود. با اين حال اين كارگردان، طيف مخاطبان روزگار خميني(ره) را طيفي گسترده و از گروه هاي سني گوناگون مي داند؛ نه تنها مخاطباني كه خود آن دوره تاريخي معاصر را زندگي كرده اند. او تشريح مي كند: به نظر من روزگار خميني (ره) مخاطباني عام دارد. در واقع ما تلاش كرديم روايتي تاريخي از وقايع داشته باشيم و قاعدتا بايد مخاطباني متنوع را در نظر مي گرفتيم. افرادي كه اين پديده ها را به عنوان اتفاقاتي تاريخي بشنوند. سعي مان بر اين بود كه روايتي عادلانه داشته باشيم و حضور نورايي در رسيدن به اين قالب به ما كمك كرد.

زمان پخش اين مجموعه مستند، ديگر اتفاق جالب توجه در پخش اين اثر بود. شايد در ابتدا اين طور به نظر مي رسيد كه روزهاي منتهي به 14 و 15 خرداد ماه (ايام رحلت امام خميني (ره) و قيام خونين مردم كشور) مي توانست روزهايي مناسب تر براي پخش اين اثر باشد. با اين حال پخش آن به بعد از اين ايام موكول شد؛ اتفاقي كه به دليل فشرده بودن جدول پخش در آن ايام عنوان شد. نعمت اللهي توضيح مي دهد: شبكه سه سيما در آن ايام با توجه به همزماني اش با روزهاي پاياني ماه رمضان و عيد فطر، جدول پخش شلوغي داشت. براي پخش اين مجموعه مستند بايد زماني را در نظر مي گرفتند كه بشود ده روز پشت سر هم را خالي كرد. البته الان هم متاسفانه اتفاقاتي چون پخش زنده مسابقات واليبال و فوتبال در پيش است. بايد اين نكته را پذيرفت كه شبكه سه كنداكتور حساسي دارد و از ابتدا هم كار ما به سفارش تامين شبكه سه توليد شده است.

 دستيابي به منابع سخت است

در سال هاي اخير برخي شبكه هاي فعال در خارج از كشور با اتكا به منابع و آرشيوي كه به ويژه از سال هاي پيش از انقلاب به دست آورده اند، شروع به ساخت مستندهايي با سوگيري هاي گوناگون كرده اند. بحث خروج اين منابع و تصاوير آرشيوي، بحث هايي را ايجاد كرده و در نتيجه دسترسي مستندسازان ايراني را هم به آثار تا اندازه اي سخت كرده است. كارگردان مجموعه مستند تاريخي روزگار خميني (ره) با اشاره به منابع استفاده شده براي ساخت اين كار توضيح مي دهد: دستيابي مان به منابع آرشيوي سخت بود، با اين حال منابع دست اولي پيدا كرديم و تصويرهايي را براي نخستين بار در كار به نمايش درآورديم كه قبلا ديده نشده بودند. از باب پژوهش اثر هم بايد بگويم كه حدود 5، 6 ماه مرحله تحقيق و پژوهش را طي كرديم تا به يك روايت درست دست يابيم. ضمن اين كه موضوعاتمان هم در اين مستند متنوع و گوناگون بود و لذا بايد به منابع مختلفي مراجعه مي كرديم.

اين كارگردان ضمن تاكيد بر سختي هاي ساخت آثار تاريخي عنوان مي كند: متاسفانه تلويزيون آرشيوش را به سادگي در اختيار مستندسازان قرار نمي دهد و هميشه فرآيند سخت و پيچيده اي را براي رسيدن به منابع پيش رو داريم. اساسا همكاري ميان مستندسازان و آرشيو وجود دارد، اما سخت است.  شايد دليل اين احتياط هم همين اتفاقات (ساخت مستندهايي در شبكه هاي فارسي زبان خارج از ايران) باشد. در سال هاي اخير برخي منابع از آرشيو سازمان خارج شده و اتفاق بدي هم بوده است؛ لذا سختگيري شان را درست و منطقي مي دانم.

به گفته هادي نعمت اللهي، مهدي نعمت اللهي به عنوان نويسنده، علي خزائي به عنوان سرپرست تيم پژوهش، رضا محبي به عنوان دستيار كارگردان، مهدي سهرابي به عنوان سرپرست تدوين و احمد كياني به عنوان مسوول بخش گرافيك از جمله عوامل اصلي هستند كه در ساخت اين مجموعه مستند همكاري داشته اند.

روايت
موضوعاتي با ارزش روايت

اين كه چرا مجموعه مستند روزگار خميني (ره) به برخي موضوعات و وقايع پرداخته و برخي هاي ديگر را كمتر مورد بررسي قرار داده، دليلي است كه با مشاهده اين مستند به آن بيشتر پي خواهيم برد. با اين حال خلاصه برخي از اين موضوعات به شرح زير است:

 ابوالحسن بني صدر: نفوذ و نقش ابوالحسن بني صدر به عنوان نخستين رئيس جمهور جمهوري اسلامي ايران در روزهاي بعد از پيروزي انقلاب بر كسي پوشيده است. از طرفي تخطئه و كارشكني هاي او را هم در آن مقطع زماني كشور و به ويژه ارتباطش با سازمان مجاهدين خلق نمي توان ناديده گرفت و بر اين اساس او يكي از چهره هاي حاشيه اي و به شدت مورد بحث در سال هاي دهه 60 كشور است.

 سازمان مجاهدين خلق: سازمان مجاهدين خلق از جمله سازمان هاي فعال در سال هاي قبل از پيروزي انقلاب اسلامي بوده است. با اين حال اين سازمان در سال هاي بعد از پيروزي انقلاب تحت رياست مسعود و بعد مريم رجوي، اقدامات خرابكارانه مختلفي انجام داده و به ضديت با نظام جمهوري اسلامي ايران برآمد.

 تسخير لانه جاسوسي: واقعه تسخير لانه جاسوسي آمريكا از تاريخ 13 آبان 1358 با حمله تعدادي از فعالان دانشجويي پيرو خط امام به سفارت آن كشور آغاز شده و منجر به گروگان گرفته شدن 66 ديپلمات آمريكايي شد. اين گروگانگيري كه 444 روز به طول كشيد، در رسانه هاي داخل و حتي خارج از كشور به شدت مورد بازتاب قرار گرفت و در آن مدت كشورهاي زيادي را براي حل اين بحران درگير خود كرد.

تنفس در عصر خميني (ره)


 روزنامه جام جم، شماره 5403 به تاريخ 21/3/98، صفحه 6 (رسانه: راديو و تلويزيون)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بار
    آثار ديگري از " صبا داريان"

  فشار 90+ / گزارشي از پشت پرده عدم پخش يك آيتم در برنامه نود
صبا داريان، جام جم 3/6/97
مشاهده متن    
  شور زندگي با چاوز
صبا داريان، جام جم 11/5/97
مشاهده متن    
  وقتي نام سريال ها مشابه مي شود
صبا داريان، جام جم 3/5/97
مشاهده متن    
  وقتي از آن ورِ بوم مي افتيم
صبا داريان، جام جم 21/4/97
مشاهده متن    
  سال درخشش چهره هاي جديد
صبا داريان، جام جم 28/3/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله تنشهاي محيطي در علوم زراعي
متن مطالب شماره 2 (پياپي 29)، تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است