|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم98/3/21: تب هاي آني!
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5410
چهار شنبه 29 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5403 21/3/98 > صفحه 7 (رسانه: شبكه) > متن
 
      


تب هاي آني!
نگاهي به گسترش شرط بندي در فضاي مجازي

نويسنده: يگانه عصاري

داستان اين گزارش مشخصا شرط بندي و نرم افزارها و سايت هاي مربوط به آن است. داستاني كه شايد اولين چيزي كه با شنيدن اين نام به ذهنمان خطور كند، شرط بندي مسابقات ورزشي و به خصوص ورزشي مانند فوتبال باشد كه اين روزها بسيار هم رواج دارد و تقريبا همگان از آن مطلع هستند. البته شرط بندي تنها مختص ورزش و فوتبال نيست بلكه سايت هايي بسيار وجود دارد كه روي بالا رفتن قيمت دلار هم شرط مي بندند و پول هاي كلان به جيب مي زنند. اما نمي توان منكر شد كه در ميان مردم عامه و جوانان شرط بندي بيشتر روي فوتبال است. اما چه اتفاقي مي افتد كه نه تنها در ايران، بلكه در جهان نرم افزارهاي شرط بندي فوتبال آمار بالايي در دانلود دارند و اين آمار بالاي دانلود گاهي به جنوني به سرانجام كشيده مي شود؟

روي مرز اعتياد

ارزش ورزش هايي مانند فوتبال به لحاظ سرگرمي، تفريحي، اجتماعي و حتي اقتصادي و سياسي بر هيچ كس پوشيده نيست، تعداد كساني كه در دنيا فوتبال نگاه مي كنند، بيش از نيمي از جمعيت جهان است و اين دقيقا همان اتفاقي است كه باعث مي شود حقوق هاي نجومي بازيكنان بزرگ، پول 222 ميليون يورويي انتقال نيمار يا حقوق سالانه 100 ميليون يورويي مسي اتفاق عجيبي نباشد. در اين راه حاميان مالي هم وجود دارند و سالانه ميلياردها تومان به دست مي آورند. تا اينجا هيچ مساله غيرعادي در كار نيست اما وقتي بدانيم كه همه اينها تنها بخشي از گردش مالي فوتبال است، ناگهان همه چيز تغيير مي كند. اين كه بخش ديگري از اين گردش مالي جايي انجام مي شود كه كسي نمي بيند و حتي نمي داند! اين كه به غير از داستاني به نام تباني، مساله اي بزرگ به نام شرط بندي وجود دارد كه اين روزها مردم ايران هم با آن درگير هستند و نرم افزارهاي مربوط را نصب كرده و روزانه با آن درگير مي شوند و اين درگيري تا مرز اعتيادهايي جلو مي رود كه آنها گاهي عشق به فوتبال را هم فراموش كرده و فقط به شرط بندي فكر مي كنند!

عملي كه هم از لحاظ شرعي حرام و به شدت نكوهيده است، هم از لحاظ قانوني، جرم.

انگلستان؛ ركورددار دانلود

حقيقت ماجرا اين است كه شرط بندي و فوتبال تركيبي نيستند كه بتوانند راحت در كنار هم زندگي كنند و قمار و شرط بندي به غير از اين كه سلامت فوتبال را تهديد مي كند، داستان عجيب ديگري براي مردم هم دارد. طرفداران فوتبال ابتدا تبديل به طرفداران شرط بندي مي شوند و اين كار به قدري برايشان هيجان انگيز مي شود كه به تدريج ديگر هيچ لذتي از از فوتبال نمي برند. شايد مستدل ترين اين اطلاعات را بتوان درباره كشور انگليس مثال زد. آماري در كشور انگليس نشان مي دهد كه بيش از 400 هزار نفر معتاد شرط بندي شده و در اين بين نرم افزارهاي شرط بندي فوتبال بيشترين تعداد دانلود را داشته اند. تا اينجا هم اما داستان كاملا شخصي است و مربوط به افرادي مي شود كه شخصا روي تيم مورد علاقه شان شرط مي بندند اما شرط بندي وقتي خطرساز مي شود كه وارد زمين فوتبال شود!

بت زدن!

بياييد تمركز خود را روي شرط بندي فوتبال بگذاريم.فكر كنيد كه چه چيزي مي تواند از اين فريبنده تر باشد؟ شما در سايت شرط بندي ده هزار تومان بگذاريد، اگر برنده شديد، اين پول ميليوني خواهد بود، ولي اگر بازنده شويد فقط ده هزار تومان باخته ايد! اگر بازهم جذب تان نكرد، بياييد دورهمي و به صورت زنده فوتبال ببينيم، حتي ليگ دسته دوم ايران يا ليگ پرو! وقتي شما از همين سايت، بازي را زنده دنبال كنيد، ضرايب جلوي چشم شما بالا و پايين مي شود. تصور كنيد كه دقيقه 88 بازي بارسلونا با پاري سن ژمن در ليگ قهرمانان اروپاست؛ سايت به كاربرانش پيشنهاد مي دهد كه اگر بارسلونا صعود كند، هرآن چيزي كه شرط ببنديد 38 برابر خواهد شد! ماجرا در شرط بندي همين قدر جذاب و فريبنده است، اما لازمه شرط بندي چيست؟ لازمه «بت زدن» اين است كه شما پس از ثبت نام در سايت آن هم با نام و مشخصات حقيقي كارت ملي، بايد حساب خود را شارژ كنيد. براي شارژ اكانت خود راه بسيارساده اي براي كاربر تعريف شده است. كاربر به دو سايت خريد و فروش پول مجازي راهنمايي مي شود و در قبال پرداخت ريال از درگاه شتاب مي تواند، پول مجازي بخرد و حساب خود را در سايت شرط بندي شارژ كند. برداشت وجه از واريز، راحت تر پيش بيني شده است و كاربر با وارد كردن شماره شبا و شماره كارتي كه در همان ابتدا پول واريز كرده است، مي تواند وجه خود را برداشت كند. حالا او مي تواند در 24 ساعت از شبانه روز روي هر آپشني كه مي خواهد شرط ببندد؛ ولي آنچه اين سايت ها را براي شرط بندي جذاب تر كرده، وجود امكانات بي شماري براي شرط بندي است. اين كه كاربران يك سايت شرط بندي، مي توانند با حضور در كانال تلگرام برخي از اين سايت هاي شرط بندي، روي بخش هاي حاشيه اي از بازي نيز از تعداد كرنر وكارت زرد هر تيم تا اين كه چه كسي گل مي زند؛ پنالتي دارد يا نه؟ پنالتي گل مي شود يا نه؟ شرط ببندد

به تلگرام سري بزنيد!

در برخي از سايت هاي شرط بندي، پس از بت زدن، افراد با حضور در كانال هاي تلگرام و اينستاگرام آن سايت، آپشن هاي بيشتري دريافت و حتي مشمول تخفيف مي شوند تا فرد كم كم به اين تفريح حرام معتاد شود و زندگي اش را بر سر آن بگذارد. براي اطلاع بيشتر از اين نوع تخفيف ها كافي است عبارت بت يا شرط بندي را در اينستاگرام سرچ كنيد و هشتگ هاي مربوط را ببينيد تا بتوانيد درست قضاوت كنيد. امير جوان 27 ساله اي است كه درخصوص شرط بندي هاي خود به جام جم اين طور گفت: «شرط بندي اوقات فراغت مرا جذاب مي كند و اين همه دليلي است كه من با اشتياق به سمت آن مي روم. البته نمي خواهم و نمي توانم كه بگويم شرط بندي كار خوبي است اما من آن را دوست دارم. البته كه باخت هاي بسياري هم داده ام و يك بار وام ده ميليوني خودم را هم باختم، الان پشيمان نيستم اما كاش گاهي حساب شده تر عمل مي كردم. دوست اينستاگرامي من مرا با يكي از سايت ها آشنا كرد و از آن روز هر دو با هم به اين كار مشغول هستيم. جواني به همين راحتي آلوده جرم و حرامي به نام قمار مي شود.»

مشت نمونه خروار

 اين كه در ايران نمونه هاي بسياري از شرط بندي را مي بينيم، نمونه اي از مشت نمونه خروار است و بايد گفت كه اين مساله تقريبا جهانشمول است و تاكنون رسوايي هاي بسياري در فوتبال جهان هم داشته است. نمونه آخر داخلي آن كه جنجال هاي فراوان داشت، در هفته بيست و پنجم رقابت هاي ليگ برتر فوتبال و بازي سپيدرود رشت و تراكتورسازي تبريز بود. دو تيم در حالي مقابل هم قرار گرفتند كه تبريزي ها در كورس قهرماني ليگ برتر قرار داشتند، اما نتوانستند در اين بازي امتيازي كسب كنند و سپيدرود ميزبان با نتيجه 3 بر يك از سد تراكتورسازي گذشت. ماجرا اما به همين جا ختم نشد و بعد از بازي، هواداران تراكتورسازي به عملكرد محسن فروزان بسيار اعتراض داشتند و بلافاصله بعد از اين بازي شائبه هايي در مورد بازي دروازه بان پر اشتباه تراكتورسازي مقابل سپيدرود بيان كردند، مسوولان باشگاه تراكتورسازي تبريز بعد از شكست مقابل سپيدرود محسن فروزان دروازه بان تيم خود را اخراج كردند. اين موضوع كاملا جو تبريز را تحت تاثير قرار داد، هواداران تراكتورسازي در فضاي مجازي شديدا به عملكرد فروزان اعتراض كردند و اشتباهات او را به شرط بندي ارتباط دادند.

بي پايان!

هرچند بارها و بارها درخصوص شائبه تباني و شرط بندي در فوتبال ايران در برنامه هاي ورزشي صحبت شده است مساله اي كه تنها گريبانگير بازيكنان و هواداران هم نيست و حالا به نظر مي رسد حضور بعضي گزارشگران، بازيكنان، مربيان و داوران بازار اين بنگاه هاي شرط بندي و پيش بيني را داغ تر نيز كرده است! اتفاقي كه اين سوال را به وجود مي آورد كه مسوولان امنيتي و مسوولان فدراسيون فوتبال به چه دليل نظارتي بر فعاليت هاي اين بنگاه هاي شرط بندي و مجازي ندارند؟ آيا فقط فيلتر كردن آنها مانع از گسترش دامنه نفوذشان مي شود؟ البته كه طبق گفته هاي برخي كاربران، فيلتر شدن چنين وبگاه هايي هم معمولا شش ماه است و مديران آنها قبل از فيلتر شدن، آدرس سايت جديد را به كاربران مي دهند. اين اما در حالي است كه حالا پليس فتا اعلام كرده بيش از 30 سايت و نرم افزار شرط بندي فيلتر شده اند، اما آيا به غير از هواداران و مردم با فيلتر شدن اين اپ ها، پاي دلالان هم قطع مي شود؟ آيا به جز از فوتبال، قيمت دلار و مسائل اقتصادي هم اتفاق كوچكي است كه در سايت هاي شرط بندي به آنها رسيدگي نمي شود؟

تب هاي آني!


 روزنامه جام جم، شماره 5403 به تاريخ 21/3/98، صفحه 7 (رسانه: شبكه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 4 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله آموزش و سلامت جامعه
متن مطالب شماره 1 (پياپي 601)، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است