|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم98/3/21: لحظه به لحظه با مخاطب
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5414
دو شنبه 3 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5403 21/3/98 > صفحه 7 (رسانه: شبكه) > متن
 
      


لحظه به لحظه با مخاطب
برنامه «همين امروز ، همين امشب» از شبكه سلامت پخش مي شود

نويسنده: فاطمه عودباشي

دهه شصتي ها نمايي از مجريان شبكه يك و دو را به ياد دارند كه بعد از هر برنامه بر قاب نقره اي ظاهر مي شدند، دكلمه، شعر يا متني مي خواندند و از بيننده دعوت مي كردند تا برنامه بعدي را به تماشا نشينند. به مرور و با حضور شبكه هاي نسل دوم حضور مجري ها به محاق فراموشي سپرده شد. بعد از سال ها و با به ميدان آمدن شبكه هاي تخصصي نسل سوم و چهارم برنامه هاي ام سي با تغييراتي به تلويزيون بازگشتند. «همين امروز، همين امشب» برنامه اي از شبكه سلامت سيماست كه روزانه در هفت بخش روي آنتن مي رود. مجريان با حضور در استوديوي پخش علاوه بر اطلاع رساني در مورد برنامه هاي شبكه، اخبار و اطلاعات حوزه سلامت را اعلام مي كنند. پاسخگويي به سوالات مخاطبان از ديگر بخش هاي اين برنامه به شمار مي رود. در اين برنامه پاسخ هاي چهار بعد سلامت جسم، روان، اجتماعي و معنوي از نگاه كارشناسي بررسي مي شود. حضور لحظه به لحظه كارشناسان براي پاسخگويي به مخاطب اصلي ترين ويژگي برنامه همين امروز، همين امشب است.

حضور مخاطب در لحظه روي آنتن

رعنا چگيني، تهيه كننده برنامه اهل هياهو نيست و در آرامش كامل تيمش را راهبري مي كند. او ارتباط دو جانبه با بينندگان را از اهداف اصلي آن دانست و به جام جم مي گويد: در تمامي بخش ها حضور مخاطب را مي توان احساس كرد. به طوري كه سوالات مخاطب خوانده شده و برحسب نياز با كارشناس مربوط تماس برقرار مي شود.

وي حضور برنامه در كنار سيل زدگان امسال را از موفقيت هاي برنامه خواند و اضافه مي كند: در بحران اخير تلاش كرديم تا اخبار مربوط به مناطق بحراني را اطلاع رساني كنيم. هشدارهاي ايمني، نيازهاي اهالي مناطق سيل زده، تماس با مسوولان استاني و امدادرسان ها و... از جمله برنامه هاي اين ايام بود. تهيه كننده برنامه ارتباط با كارشناسان حوزه سلامت در بخش پيشگيري و درمان را از بخش هاي پر مخاطب برنامه دانسته و مي گويد: بخش هايي از برنامه به تماس اينترنتي با متخصصان اختصاص دارد و سوال مخاطبان در زمينه بيماري هاي جسمي و رواني از آنها پرسيده مي شود. اين قسمت از برنامه طرفداران بسياري دارد، چرا كه افراد مي توانند پاسخ سوالات خود را از پزشكان شناخته شده دريافت كنند. چگيني با تاكيد بر مخاطب محوري برنامه ادامه مي دهد: همين امروز، همين امشب به عنوان ام سي شبكه تلاش دارد تا پاسخگوي سوالات بينندگان شبكه باشد، به همين دليل بخش هايي از برنامه به معرفي ديگر برنامه ها اختصاص دارد. به علاوه در مناسبت هاي مختلف با نگاهي ويژه به مقوله سلامت ورود مي كنيم. به عنوان مثال در طول ماه مبارك رمضان «همين امشب مهتاب» به خيرين سلامت اختصاص يافت. وي عنوان مي كند: خيرين اين حوزه در طول يك ماه فرصت يافتند تا از يك سو خدمات خود به نيازمندان را معرفي و از سوي ديگر به جذب سرمايه هاي مورد نياز اقدام كنند. در مناسبت هاي ديگر نيز برنامه به همين سمت و سو مي رود. مثلا در بحث امدادرساني و هشدارهاي بهداشتي در وقايع گوناگون به لحظه وارد عمل مي شويم. توجه به تقويم سلامت ملي و جهاني موضوع ديگري بود كه چگيني به آن اشاره مي كند و مي افزايد: اصولا در تقويم سلامت نامگذاري هاي متعدد وجود دارد كه تعدادي از آنها ملي و گروهي ديگر جهاني است. در اين مناسبت ها به اقدامات نهادها و سازمان هاي مسوول نگاهي ويژه داريم. مثلا در روز جهاني فشار خون بر برنامه هاي وزارت بهداشت در شناسايي افراد با فشار خون بالا تمركز كرده ايم و علاوه بر اطلاع رساني در زمينه نحوه غربالگري اين وزارتخانه از كارشناسان دعوت مي كنيم تا روش هاي پيشگيري از ابتلا به اين بيماري زمينه اي را آموزش دهند. چگيني تمرين هاي ورزشي، ارتباط با سازمان هواشناسي و تمرين ورزش هاي حركتي را به عنوان بخش هاي ديگر برنامه معرفي مي كند و مي افزايد: ارتباط با اورژانس سراسر كشورو آموزش فوريت هاي پزشكي و ارتباط با سازمان انتقال خون نيز در دستور كار برنامه قرار دارد.

امكان اطلاع رساني در كوتاه ترين زمان

الميرا سماواتي، مجري درباره برنامه اينچنين توضيح مي دهد: از آنجا كه اين برنامه ام سي شبكه به شمار مي رود مجري در زمان هاي كوتاه فرصت دارد تا با بيننده ارتباط برقرار كند. اعلام خبرهاي روز بر روي آنتن زنده و پاسخگويي به پيامك هاي مردم در زمينه موضوعات روز همه و همه حس نزديك شدن به مخاطب را القا مي كند كه البته حس بسيار خوبي است. وي اضافه مي كند: به عنوان مثال در طول نوروز اطلاع رساني به هموطنان سيل زده يكي از اهداف برنامه در نظر گرفته شد. و توانستيم با ارتباط هاي پي درپي با مسوولان و مردم در استان هاي سيل زده اقدامات موثري انجام دهيم. بيان نكات مرتبط با سلامت، ارتباط با بخش هاي امدادرساني و اطلاع رساني لحظه اي را مي توان از ويژگي هاي بارز برنامه دانست. اين مجري جوان اصولا برنامه زنده را به كار توليد ترجيح مي دهد و در مقايسه اين دو قالب برنامه سازي مي گويد: حس تازگي در برنامه زنده باعث مي شود مخاطب احساس نزديك تري با كار داشته باشد. بيننده وقتي احساس كند در لحظه مي تواند سوال خود را با كارشناس در ميان گذارد به كار اهميت مي دهد.

تعدد موضوع از ويژگي هاي برنامه است

سينا مقدم، مجري به دونوع برنامه سازي ديناميك و كلاسيك اشاره كرده و مي گويد: در برنامه سازي كلاسيك مخاطب به صورت روتين مي داند چه برنامه اي را با چه موضوعاتي دنبال مي كند، اما در نوع ديناميك يا متغير با وجود ثابت بودن زمان برنامه موضوعات متعددي دنبال مي شود. مقدم همچنين به سختي هاي كار در برنامه هاي ام سي اشاره كرده و اضافه مي كند: قبلا برنامه هاي ام سي صرفا به حضور مجري و اعلام برنامه هاي شبكه اختصاص داشت. اما برنامه ما تلفيقي از معرفي برنامه ها و اخبار لحظه اي و پاسخ به مخاطبان است. وي ارتباط لحظه اي با مخاطب را از نقاط قوت برنامه دانسته و ادامه مي دهد: در چند ماه گذشته با توجه به بروز حوادث طبيعي در اقصي نقاط كشور اين ويژگي بيشتر به چشم آمد. برنامه هاي ديگر به دلايل مختلف از جمله ثابت بودن موضوع، زمان آنتن و... نمي توانستند به موضوع سيل، مشكلات مردم مناطق سيل زده، هشدارهاي ايمني و... اشاره كنند. اما ما توانستيم به شكل كامل موضوع را دنبال كنيم. به فاصله يك ساعت بين دو قسمت اخبار را دريافت كرده و بلافاصله با مسوولان و مردم منطقه ارتباط لازم را مي گيريم. به عنوان مثال مدتي پيش بين دو بخش 9 و 30 دقيقه و 11 و 30 دقيقه هواپيمايي در سنندج سقوط كرد و ما از اولين برنامه هايي بوديم كه توانستيم با مسوولان مربوط تماس بگيريم و اخبار آن را پوشش بدهيم. در لحظه بودن از محاسن كار در اين برنامه است. مجري معرفي برنامه هاي شبكه را از ديگر وظايف ام سي دانست و گفت: اشاره به قابليت هاي برنامه و تشويق بينندگان به دنبال كردن آن از ويژگي هاي ديگر است. به عنوان مثال برنامه اي همچون «بازي ذهن» كه براي اولين بار براي ناشنوايان با زيرنويس روي آنتن مي رود بايد اطلاع رساني شده و قابليت هاي آن به همگان معرفي شود. گفتني است برنامه همين امروز و همين امشب هر روز در هفت نوبت ده دقيقه اي روي آنتن شبكه سلامت مي رود. در اين برنامه علاوه بر اطلاع رساني در زمينه نيازهاي روزانه شهروندان به سوالات بينندگان در مورد موضوعات سلامت محور روز پاسخ داده مي شود. محمد امين نبي اللهي، سينا مقدم، الميرا سماواتي و فاطمه شاه حسيني مجريان اين برنامه هستند.

لحظه به لحظه با مخاطب


 روزنامه جام جم، شماره 5403 به تاريخ 21/3/98، صفحه 7 (رسانه: شبكه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 4 بار
    آثار ديگري از " فاطمه عودباشي"

  با محبت اهل بيت (ع) زندگي ام را شيرين مي كنم / گفت و گو با رزيتا غفاري، بازيگر سينما، تلويزيون و تئاتر به مناسبت ايام محرم
فاطمه عودباشي، جام جم 26/6/97
مشاهده متن    
  سال مرگ صدا
فاطمه عودباشي، جام جم 25/6/97
مشاهده متن    
  در كنار بازيگري رزمي هم كار مي كنم / گفت و گو با اميررضا دلاوري، بازيگر سريال گشت ويژه
فاطمه عودباشي، جام جم 25/6/97
مشاهده متن    
  نزديكي هاي بهشت يك مجموعه بومي
فاطمه عودباشي، جام جم 22/6/97
مشاهده متن    
  وداع عرفاني / گفت و گوي جام جم با 4 دوبلور پيشكسوت تلويزيون درباره زنده ياد حسين عرفاني
فاطمه عودباشي، جام جم 22/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه صنعت لوله
متن مطالب شماره 109، خرداد 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است