|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم98/3/21: «عروسي خوبان» در صحن جمهوري اسلامي
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5414
دو شنبه 3 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5403 21/3/98 > صفحه 18 (جامعه) > متن
 
      


«عروسي خوبان» در صحن جمهوري اسلامي


نويسنده: نرگس خانعلي زاده

ازدواج براي جوان ها، اين روزها تبديل به لقمه اي بزرگ شده، لقمه اي كه قورت دادنش كار هركسي نيست. دراين شرايط بنياد كرامت امام رضا(ع) پايش را كمي فراتر از پرداختن به مشكلات ازدواج گذاشته است و پويشي براي فرستادن زوج هاي جوان در مناطق محروم و سيل زده بر سر خانه و زندگي شان راه انداخته است؛ زوج هايي كه جهيزيه شان را سيل برده است، از پس پرداخت پول پيش خانه برنمي آيند و برگزاري يك عروسي ساده در توانشان نيست. عروسي خوبان، نام همان پويشي است كه قرار است با همت اين بنياد و البته با كمك مردم، تعداد زيادي از اين زوج ها را در دهه كرامت، به آن چيزي كه دلشان مي خواهد، برساند. در نيمه راه اين پويش، با صادق صادقي، دبير اجرايي پويش عروسي خوبان صحبت كرديم و از چيستي و چرايي اين داستان شيرين پرسيديم.

اين طور كه معلوم است، همه چيز از چهار پنج ماه پيش شروع شده است؛ زماني كه معاونت خانواده در بنياد كرامت امام رضا(ع) شكل گرفت و هدفش را محروميت زدايي هاي فرهنگي و اقتصادي جوانان و از همه مهم تر زوج هاي جوان قرار داد. اين طور كه صادق صادقي، دبير پويش عروسي خوبان مي گويد، كمك به زوج هاي جوان كه قصد تشكيل زندگي دارند، اصلي ترين هدف ما براي تشكيل اين معاونت بود: «بنياد كرامت كه زير مجموعه آستان قدس رضوي است، از سال 95 آغاز به كار كرده است و با محروميت زدايي از مناطق محروم، كمك به اشتغال جوانان و مباحثي شبيه به اين، توانسته است تا همين امروز به هدف اصلي تشكيل خودش برسد. اما نزديك به پنج ماه پيش بود كه با در نظر گرفتن دختر و پسرهايي كه قصد ازدواج دارند يا در راه اين هدف به مشكلي خورده اند، معاونت خانواده تشكيل شد كه نيازهاي فرهنگي و اقتصادي شان را در حد توان، رفع كند؛ نيازهاي فرهنگي از طريق برگزاري كلاس هاي آموزشي و جلسه هاي مشاوره و اقتصادي هم با تهيه جهيزيه، پرداخت هزينه پيش پرداخت يك خانه يا حتي برگزاري جشن عروسي آبرومند به نتيجه رسيد. اين شروع همان فضايي بود كه ما به دنبالش بوديم.»

 سيل، راه را نشانمان داد

به نظر مي رسد كه پنج ماه، زمان كافي براي انجام كارهاي بزرگ نيست، اما اعضاي اين معاونت، پايه هاي هدفشان را در اين پنج ماه به خوبي سفت كرده اند: «تقريبا در ماه هاي اول تشكيل معاونت خانواده بوديم كه سيل اتفاق افتاد و همين جرقه اي براي ما شد كه كارمان را از زوج هاي سيل زده و بعد از آن هم محروم شروع كنيم و چنين حركتي راه بيندازيم. اولين كاري كه معاونت در اين مدت كوتاه انجام داد، شناسايي خانواده ها و زوج هاي محروم بود كه بناي تمام فعاليت هاي بعدي ما را تشكيل مي دادند. براي همين هم نزديك به 70 گروه جهادي و فعال و البته بومي منطقه، نيروهاي اجرايي ما در اين كار شدند و شروع به شناسايي كردند. كاري كه نتيجه خوبي هم داشت و تا به امروز، بيشتر از 1200 زوج در 12 استان كشور كه استان هاي محروم و سيل زده هستند، شناسايي شدند. مناطق محرومي كه حتي حاشيه تهران را هم شامل مي شوند و دست كمي از مناطق محروم مرزي ندارند. اين مهم ترين كاري بود كه بايد به خوبي به انجام مي رسانديم تا بتوانيم به هدف اصلي مان برسيم.» اگر كسي بيايد و خودش را معرفي كند چطور؟: «حتما اين دسته از زوج ها هم در فهرست ما قرار مي گيرند، اما خب طبيعتا صحت سنجي و راستي آزمايي هم براي اطمينان از نتيجه بخش بودن كارمان و از همه مهم تر، مسووليتي كه بر گردن داريم هم انجام مي شود.»

 سه تا 8

و حالا قرار است كه همه اين 1200 زوج، خانه دار شوند، عروسي بگيرند و به خانه هايشان كه با وسيله چيده شده است، بروند؟: «خب راستش را بخواهيد در مرحله اول قرار است به عنوان نمادين و با بركت گرفتن از نام امام رضا، 888 زوج از اين تعداد شناسايي شده در اولويت ما باشند. 888 زوجي كه اولويت بالاتري نسبت به بقيه دارند و كمك هايي هرچند كم، مي تواند زندگي شان را به طور چشمگيري سر و سامان بدهد. مي دانيد چه است؟ خيلي از اين زوج ها، كارشان با سه چهار ميليون تومان هم راه مي افتد و به خاطر اين كه در شهرستان هستند، مي توانند با اين پول، اتاقي كه مدنظرشان است را در بالاي خانه پدري خودشان بسازند و زندگي شان را شروع كنند. از طرف ديگر زوج هايي هستند كه مدت زيادي از عقدشان گذشته، ولي هنوز نتوانسته اند وسايل ضروري براي شروع زندگي مثل يخچال و گاز و تلويزيون را تهيه كنند. اگر طي پويش به مبالغ بالاتري هم برسيم، حتما تعداد زوج هايمان را هم بالا مي بريم.»

 يك عروسي دسته جمعي

شايد چيزي كه اول از همه و شايد بيشتر از همه توجه مردم را جلب مي كند، اسم «عروسي خوبان» است كه باعث مي شود دلمان بخواهد سر در بياوريم كه چه خبر است و عروسي كجاست و خوبان چه كساني هستند. اسمي كه منطق انتخابش به عنوان نام پويش، از خود اسم هم قشنگ تر است: «دلمان نمي خواست وارد يك فضاي غمناك بشويم و بگوييم نيازمندند و ندارند و بخواهيم كه مردم بيايند و به اين زوج ها كمك كنند. چيزي كه در ذهن مان بود، اين كه يك عروسي دسته جمعي قرار است برگزار شود و مي توانيم همه مردم ايران را به اين عروسي دعوت كنيم و در واقع با مشاركت آنها اين عروسي را برگزار كنيم. اين طور فكر كرديم كه همان طور كه به يك عروسي دعوت مي شويم و كارت هديه اي به عنوان هديه عروسي به عروس و داماد مي دهيم، مردم هم به اين عروسي دعوت هستند و مي توانند هديه خودشان را به اين شكل و با حفظ عزت و احترام به دست عروس و دامادهاي ما برسانند. نام خوبان هم برازنده ترين واژه براي اين زوج ها است؛ جواناني كه آدم هاي عزت مند و عزيز هستند و به هر علتي دچار مشكلات مالي شده اند.»

 به كمك چهره ها، توسط بنياد كرامت

داستان زلزله كرمانشاه، با همه خوبي ها و همدلي هايي كه در بين مردم داشت، يك اقدام متفاوت و شايد عجيب به راه انداخت. اين طور كه هركس كه طرفداران زيادي در فضاي واقعي و البته مجازي داشت، شماره حساب اعلام كرد و خودش يك تنه به سرپل ذهاب رفت. اما پويش عروسي خوبان، راه ديگري را براي جمع آوري كمك هاي مردمي در نظر گرفته است: «نيمه خرداد، در مراسمي با حضور هنرمندان و اهالي فرهنگ و رسانه، اين پويش رونمايي شد و از چهره هاي شناخته شده مردم، درخواست كمك كرديم. از آنها خواستيم به عنوان بازوهاي اجرايي عروسي خوبان، اين پويش را به طرفداران و دنبال كنندگان شان معرفي كنند؛ مثلا چهره هايي مثل وحيد يامين پور قبول كردند يار ما در اين راه باشند و اين پويش را به طرفداران شان معرفي كنند. بعد هم يك درگاه پرداخت اختصاصي براي هركدام از آنها در نظر گرفتيم كه همه آنها به يك حساب مشترك كه حساب بنياد كرامت است، واريز مي شود.»

 آمار ما روشن است

صحبت از عدد و رقم جمع آوري شده كه مي شود، آقاي صادقي، بدون مكث برايمان توضيح مي دهد: «قرارمان بر شفافيت است، حتي اگر اوضاع آن طور كه مي خواستيم پيش نرفته باشد. ما قرار نيست براي موفقيت آميز جلوه دادن پويش، عددهاي غير واقعي بگوييم. اگر صد ميليون جمع شده بگوييم يك ميليارد و اگر يك ميليارد باشد، از ده ميليارد كمك مردم بگوييم. خوبي ماجرا اين است كه مردم مي توانند در هر لحظه، مبلغ جمع آوري شده براي عروسي خوبان را به صورت آنلاين و لحظه اي ببينند. مثلا اگر من 50 هزار تومان واريز مي كنم، در هر لحظه مي توانم افزايش 50 هزار توماني مبلغ كل را روي سايت بنياد كرامت ببينم. تا ديروز مبلغ 112 ميليون و 562 هزار و 217 تومان، مجموع كمك هاي مردمي ما در اين پويش است. البته بخشي از كمك هايي كه قرار است به زوج ها پرداخت شود، به عهده خود بنياد است و بخش ديگر، توسط كمك هاي مردمي اجرا مي شود؛ كمك هايي كه بدون آنها، شروع زندگي خيلي از اين جوان ها ممكن نيست.»

 نتيجه مان تماشايي است

و بعد قرار است چه اتفاقي بيفتد: «هركدام از كساني كه يار ما در اين پويش هستند، مي توانند وقتي عدد واريزي درگاه شان به مبلغي رسيد كه هزينه يك جهيزيه ساده، پول پيش خانه يا برگزاري عروسي رسيد، ما زوج هاي شناسايي شده مان را به آنها معرفي كنيم و بگوييم خودت هم همراه ما بيا و اين پول را به آنها بده. در نهايت همراه با همديگر به سراغ شان برويم و با حفظ احترام و شانيت، اين پول را به دست شان برسانيم. اين كار براي اطمينان كساني است كه از طرف شخص مورد نظرشان، به اين پويش كمك كرده اند. براي همين از آن شهرستاني كه رفته ايم، از كاري كه كرده ايم و اتفاق خوبي كه آن پول رقم مي زند، عكس و فيلمي تهيه مي كنيم تا آنها هم در جريان اين باشند كه هزينه اي كه كرده اند در چه كاري خرج شده است. شايد اين به چشم ديدن اتفاق، اعتماد را در بين خيرهاي جامعه بيشتر كند و راه براي دفعات بعدي هم محكم تر شود و هموار بماند.» 

جامعه
يك جشن 10 روزه

وقتي از تعداد زوج هايي كه تا امروز خانه دار و جهيزيه دار شده اند و عروسي گرفته به خانه خودشان رفته اند پرسيديم، صادقي نحوه انجام اين كارها را برايمان توضيح داد: «از ابتدا قرارمان اين بود در مدت اين يك ماه و چند روز از آغاز پويش تا پايان، جمع آوري كمك هاي مردمي صورت بگيرد و در طول دهه كرامت، اين مبلغ ها به دست زوج هاي عزيزمان برسد؛ دهه اي كه آغازش با تولد حضرت معصومه(س) است و با تولد امام رضا(ع) به پايان مي رسد. در واقع قرار است در دهه كرامت، جشن هايي در 12 استان برگزار شود كه ترجيح ما اين است پرداخت اين حواله ها به زوج ها هم همزمان با اين دهه انجام شود؛ اما خب استثناهايي هم در اين ميان بود و البته خواهد بود. مثلا يكي از اين موارد استثنا، پرداخت حواله به 40 زوج در برنامه تلويزيوني دعوت بود كه به مناسب عيد فطر برگزار شد. ضمن اين كه در طول پويش هم اگر بدانيم و ببينيم زوجي هست كه شرايط ويژه اي دارد و بهتر است هرچه سريع تر به شرايط ايده آل برسند و گذشت زمان برايشان آزاردهنده است، حتما قانون پويش را كمي تغيير مي دهيم و نمي گذاريم پرداخت حواله شان خيلي طول بكشد.»

«عروسي خوبان» در صحن جمهوري اسلامي


 روزنامه جام جم، شماره 5403 به تاريخ 21/3/98، صفحه 18 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بار
    آثار ديگري از " نرگس خانعلي زاده"

  بياييد كتابخوان شويم!
نرگس خانعلي زاده، وطن امروز 26/8/92
مشاهده متن    
  عجب آشفته بازاري! / بررسي وضعيت ترجمه در بازار كتاب
نرگس خانعلي زاده، وطن امروز 16/8/92
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله پژوهش در دين و سلامت
متن مطالب شماره 2 (پياپي 502)، تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است