|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم98/3/21: قيام عليه معامله ننگ
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5410
چهار شنبه 29 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5403 21/3/98 > صفحه 8 (رسانه: دور دنيا) > متن
 
      


قيام عليه معامله ننگ
به گزارش اشپيگل در طرح معامله قرن، خبري از دولت فلسطين نيست

نويسنده: رحيم محمدي

با نزديك شدن به زمان برگزاري نشست مشكوك بحرين و اجراي نخستين مرحله از طرح موسوم به معامله قرن، گروه هاي فلسطيني به تكاپو افتاده اند تا با برگزاري يك تظاهرات گسترده در سطح منطقه به اين نشست پاسخ دهند. بي ترديد اگر ملت هاي مسلمان و هوادار مقاومت فلسطين نيز همراه آنان قيام كرده و با برگزاري تظاهرات و راهپيمايي هاي متعدد به اين طرح اعتراض كنند در مجموع اعتراضي جهاني شكل خواهد گرفت كه توهمات صهيونيست ها و حاميان منطقه اي شان را ناكام خواهد گذاشت. در غير اين صورت، سكوت ملت ها و همكاري دولت هاي محور عربستان مي تواند اين طرح را به اجرا نزديك كند .

به گزارش فارس و به نقل از منابع فلسطيني و اسرائيلي؛گروه ها و اقشار مختلف فلسطين قصد دارند در اعتراض به برگزاري نشست بحرين و مطرح شدن طرح معامله قرن، تظاهرات گسترده اي در روزهاي آتي برگزار كنند. اين اعتراضات همزمان با 25 و 26 ژوئن (چهارم و پنجم تير) خواهد بود كه قرار است نشست اقتصادي مرتبط با طرح معامله قرن در بحرين برگزار شود. به همين منظور نمايندگان سازمان آزادي بخش فلسطين، سازمان هاي جامعه مدني و شخصيت هاي مستقل فلسطيني از همه اقشار مردم خواسته اند در اعتراض به برنامه صلح ترامپ و نشست اقتصادي بحرين در اين تظاهرات شركت كنند.

«واصل ابو يوسف» عضو كميته اجرايي سازمان آزاديبخش فلسطين در اين زمينه گفت كه فلسطيني ها بايد مبارزه عليه «معامله قرن» را انجام دهند و سياست هاي آمريكا را محكوم كنند.جنبش حماس نيز در بيانيه اي به برگزاري نشست اقتصادي آتي در بحرين واكنش نشان داده و اعلام كرد اين اقدام باعث تضييع بيشتر حقوق فلسطينيان مي شود. عربستان و امارات از جمله كشورهاي جهان عرب هستند كه براي حضور در نشست بحرين اعلام آمادگي كرده اند. برخي گزارش ها همچنين از حضور «قطر» در اين نشست حكايت دارد.

طرح داماد

«معامله قرن» طرحي از جانب جراد كوشنر، داماد دونالد ترامپ رئيس جمهور آمريكاست كه قصد دارد به جدال 70 ساله ميان رژيم صهيونيستي و فلسطينيان پايان دهد. محور مركزي اين طرح «صلح براي رفاه» است، اما اسرائيلي ها با اين طرح موافق و فلسطينيان مخالف آن هستند .

اشپيگل آنلاين، سايت اينترنتي روزنامه آلماني اشپيگل مقاله اي با عنوان طرح داماد منتشر كرد. در بخش آغازين اين مقاله كه توسط دومينيك پترز و كريستف زودو تهيه شده، آمده است: «در سال 1993 رهبر وقت جنبشآزاديبخش فلسطين، ياسر عرفات، به طور رسمي پذيرفت كه دولت اسرائيل از بين نخواهد رفت. اكنون جانشين او، محمود عباس، بايد بپذيرد كه كشوري به نام فلسطين ايجاد نخواهد شد.»

به گزارش اين منبع، عنوان معامله قرن را دونالد ترامپ، رئيس جمهور ايالات متحده آمريكا براي طرح داماد خود، جرارد كوشنر، انتخاب كرده است. ترامپ كه در وهله نخست يك بازرگان موفق است تلاش مي كند معامله هايي را انجام دهد كه عظيم باشند و نام او را در تاريخ ثبت كنند. به همين دليل هم با معامله هسته اي با ايران مخالف است و مي خواهد با ايران توافق گسترده تري انجام دهد و پيشتر هم گفته بود كه قصد دارد با كره شمالي بزرگ ترين توافق را منعقد كند.

خداحافظي با كشور فلسطين

در ادامه مقاله به نقل از دولت آمريكا تاكيد شده است كه در طرح داماد ترامپ و دو همكار او، جيسون گرينبلات، فرستاده ويژه آمريكا در امور خاورميانه و ديويد فريدمن، سفير آمريكا در اسرائيل، چيزي به نام كشور مستقل فلسطين در نظر گرفته نشده است. كوشنر پيشتر در اين باره گفته بود: «وقتي ما از دو كشور مستقل حرف مي زنيم براي دو طرف به يك معنا نيست و هر كدام شان تصورات خود را دارند.» از ديد فلسطيني ها، آمريكا با چنين طرحي بيش از پيش اعتبار خود را از دست مي دهد. محمود عباس، رئيس تشكيلات خودگردان فلسطين طرح كوشنر را معامله بي شرمي خوانده و گفته است كه اين طرح به درك واصل خواهد شد. حماس و جهاد اسلامي فلسطين نيز با معامله قرن مخالفند. برخي از كشورهاي منطقه، از جمله ايران و اردن هم مخالفت خود را با اين طرح اعلام كرده اند.

با اين حال برخي كشورهاي منطقه ازجمله عربستان سعودي، امارات و بحرين با اين طرح موافق بوده و طبق دستورات واشنگتن از آن حمايت مي كنند. حتي روز گذشته شبكه 13 تلويزيون رژيم صهيونيستي از فشار كاخ سفيد بر برخي كشورهاي منطقه براي مشاركت در نشست منامه خبر داد و گفت: آمريكايي ها نگران مشاركت مصر و اردن بوده و تاكنون با وجود فشارهاي سنگين كاخ سفيد اين كشورها مشاركت خود در نشست بحرين را اعلام نكرده اند.

هدف نشست بحرين

در ادامه گزارش اشپيگل آنلاين آمده است كه اواخر ژوئن سال جاري ايالات متحده و چند كشور عرب حاشيه خليج فارس يك كارگاه آموزشي اقتصادي با عنوان صلح براي رفاه در بحرين برگزار مي كنند. در اين كارگاه قرار است به فلسطينيان نشان داده شود كه براي آنان چه توانايي اقتصادي بالقوه اي در طرح نهفته است؛ البته هنوز منافع اقتصادي اي كه از جانب كشورهاي عربي در اختيار آنان گذاشته مي شود معلوم نيست و كسي روشن نكرده اين كشورها در ازاي كمك اقتصادي به فلسطينيان چه امتيازاتي دريافت مي كنند. به همين دليل كارشناسان پيش بيني مي كنند اين طرح سرانجامي نخواهد داشت. به نوشته اشپيگل: «ايده اين طرح از بنيامين نتانياهو بوده است». براساس ديدگاه هاي نتانياهو قرار است تمام شهرك هاي يهودي نشين كرانه باختري تحت حاكميت اسرائيل درآمده و فلسطيني ها پايتخت خود را در منطقه ابوديس قرار دهند. به موجب اين طرح همچنين قرار است كرانه باختري زير نظر اردن و غزه زير نظر مصر اداره شود. اجراي طرح معامله قرن به معناي پايان دادن به مساله اي به نام فلسطين است .

شكايت به دادگاه لاهه

وزارت خارجه فلسطين اعلام كرد عليه اظهارات سفير آمريكا در سرزمين هاي اشغالي به دادگاه لاهه شكايت مي كند.

  به گزارش اسپوتنيك، وزارت خارجه فلسطين اظهارات ديويد فريدمن، سفير آمريكا در اسرائيل مبني بر حق رژيم صهيونيستي براي الحاق بخش هايي از كرانه باختري را به شدت محكوم كرده و آن را امتداد سياست كاملا جانبدارانه دولت آمريكا از اشغالگري و سياست هاي استعمار گرانه و توسعه طلبانه رژيم صهيونيستي دانست. وزارت خارجه فلسطين همچنين گفته است اين موضوع را به دليل ديدگاه نژادپرستانه و تهديدي براي صلح و امنيت منطقه و توطئه عليه ملت فلسطين در دادگاه بين المللي لاهه بررسي خواهد كرد. فريدمن چند روز پيش در مصاحبه با روزنامه نيويورك تايمز در اظهارنظر نسبت به اعلام قبلي بنيامين نتانياهو، نخست وزير رژيم صهيونيستي براي الحاق شهرك هاي يهودي در كرانه باختري مدعي شده بود: «به اعتقاد من بر اساس شرايط معين اسرائيل حق حفظ برخي شهرك هاي كرانه باختري را دارد». اين اظهارات به معناي حمايت مطلق آمريكا از اسرائيل براي تصاحب زمين هاي فلسطيني و نيز اجراي طرح موسوم به معامله قرن است.

قيام عليه معامله ننگ


 روزنامه جام جم، شماره 5403 به تاريخ 21/3/98، صفحه 8 (رسانه: دور دنيا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 4 بار
    آثار ديگري از " رحيم محمدي"

  آتش بصره كار مردم نيست / گزارش جام جم از پشت صحنه هاي فتنه سعودي - آمريكايي در عراق
رحيم محمدي، جام جم 18/6/97
مشاهده متن    
  دست آمريكا پشت تصميم عبادي / انتقادها از تصميم مشكوك حيدر العبادي ادامه دارد
رحيم محمدي، جام جم 11/6/97
مشاهده متن    
  اعتراض يهوديان به «دولت يهود»
رحيم محمدي، جام جم 15/5/97
مشاهده متن    
  صهيونيست ها عليه سلبريتي ها / مقامات صهيونيستي مانع ورود يك مجري تلويزيوني به سرزمين هاي اشغالي شدند
رحيم محمدي، جام جم 13/5/97
مشاهده متن    
  سودايي كه به تاريخ پيوست / اسرائيلي ها هم معامله قرن را شكست خورده مي دانند
رحيم محمدي، جام جم 9/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله علوم پايه پزشكي ايران
شماره 7 (پياپي 138)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است