|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم98/3/21: سوء استفاده غير اخلاقي از گردشگري
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5410
چهار شنبه 29 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5403 21/3/98 > صفحه 16 (زندگي: ايران) > متن
 
      


سوء استفاده غير اخلاقي از گردشگري


نويسنده: مينا مولايي

غروب عيد فطر، همه آنهايي كه در دالان هاي تودرتوي فضاي مجازي چرخ مي زدند، چشم شان به تصاويري خورد كه با هشتگ سد لفور منتشر مي شدند؛ تصاويري تكان دهنده از تفريح چند جوان در آب هاي سد لفور با پوششي نامتعارف؛ سيل واكنش ها به اين حركت به فاصله كوتاهي از انتشار تصاوير، در همان فضاي مجازي شروع شد، از لزوم برخورد با هنجارشكنان گرفته تا پيام هاي طنزي كه از نصب تابلوي خطر عبور از مرزهاي اخلاقي به جاي خطر غرق شدن در حاشيه سدها خبر مي دادند؛ اين ماجرا اما در حافظه خيلي ها چرخ خورد و آنها را ياد ماجرايي مشابه انداخت ؛ ياد فيلمي كه از تك خواني يك زن گردشگر در محله هرده ابيانه در آخرين جمعه ارديبهشت منتشر شده بود. بعضي ها هم ياد خبري افتادند كه روزهاي اول خرداد منتشر شد و از توقف حركت قطارهاي گردشگري به دليل روزه خواري و عدم رعايت شئونات اسلامي حكايت مي كرد؛ خبرهاي كوچك و بزرگي كه وقتي كنار هم چيده شدند، از ضرورت نظارت بر صنعت گردشگري در كشورمان گفتند؛ صنعتي با آينده اي روشن كه به نظر مي رسد در و پيكر درستي ندارد و با تكرار اتفاقات مشابه، مي تواند قطار صنعت گردشگري را از مسير اصلي اش خارج كند و به بيراهه ببرد!

 هر چيزي براي خودش فرهنگي دارد

اتفاقي كه با وجود حوادث پيش آمده چندان دور از ذهن نيست. اين را اويس كياني، رئيس سابق انجمن راهنمايان گردشگري كشور به ما مي گويد و تاكيد مي كند، صنعت گردشگري ما رشد نمي كند مگر زماني كه همه افراد فعال و درگير در اين عرصه، با فرهنگ گردشگري آشنا باشند؛ فرهنگي كه به گفته او بايد هم توسط مجريان گردشگري، هم قانون گذاران و هم مردم عادي رعايت شود. كياني مي افزايد: اگر اين فرهنگ گردشگري و كدهاي ذاتي اين صنعت در جامعه ما جا بيفتد و نهادينه بشود مي توانيم انتظار داشته باشيم كه صنعت گردشگري هم راه درست خودش را در پيش بگيرد.

هميشه نگرانيم كه مبادا...

رئيس سابق انجمن راهنمايان گردشگري كشور در ادامه با انتقاد از رعايت نشدن اين كدها و اصول اوليه گردشگري در كشور ما چه در حوزه قانون گذاري، چه مردم و جوامع محلي و چه فعالان گردشگري، مي گويد: نتيجه اين اتفاق، ماجراهايي مثل سد لفور است كه خارج از عرف و هنجارهاي جامعه ماست و طبيعتا با واكنش شديد جامعه هم مواجه مي شود و متاسفانه ما در هر فصل سال نگران وقوع چنين حركت هايي هستيم.

به گفته اين كارشناس حوزه گردشگري، يك نگراني هميشگي از رفتارهاي غيرمتعارف گردشگران در هر فصل سال، در دل فعالان صنعت گردشگري به وجود آمده؛ نگراني از تكرار حادثه هاي مشابه و در نهايت اتخاذ برخوردهاي چكشي كه به گفته او، بيشترين ضربه را به صنعت گردشگري كشور مي زنند.

ضربه به صنعت كلان گردشگري

موضوعي كه سيدحمايت ميرزاده، سخنگوي فراكسيون گردشگري مجلس شوراي اسلامي هم آن را تاييد مي كند و به ما مي گويد: تكرار حوادث اينچنيني در حوزه گردشگري كشور تبعات خوبي به دنبال ندارد.

ميرزاده در توضيح بيشتر مي گويد: در همه جاي دنيا خط قرمزهايي در عرصه فرهنگي وجود دارد كه مردم ملزم به رعايت آنها هستند و اينطور هم نيست كه فقط مختص جامعه ما باشد. خط قرمز هاي جامعه ما هم كه مشخص است و براي اين كه صنعت گردشگري ما از رونق نيفتد، ضرورت دارد كه از سوي تمامي گردشگران چه گردشگران داخلي و چه توريست ها رعايت شود.

سخنگوي فراكسيون گردشگري مجلس ادامه مي دهد: هم خود مردم و هم مسوولان ما بايد بدانند كه اين نوع هنجارشكني ها در نهايت به اهداف كلان گردشگري يك منطقه لطمه مي زند و براي جلوگيري از تكرار آن، بايد فرهنگسازي بيشتري در اين زمينه صورت بگيرد.

جاي خالي نظارت ميراث فرهنگي

در همين باره محمد علي اشرف واقفي، نايب رئيس جامعه تورگردانان هم معتقد است تكرار حادثه هايي مشابه در نهايت به صنعت گردشگري كشور ضربه مي زنند. واقفي هم به ما مي گويد: اين ماجرا مصداق همان ضرب المثل قديمي است كه تر و خشك با هم مي سوزند و اگر اين موضوع سر زبان ها بيفتد كه گردشگرها رفتارهاي ناهنجاري در يك منطقه گردشگري دارند، در نهايت كل صورت مساله پاك مي شود و كسي كار ندارد كه اينها با تور مجوز دار به منطقه آمده بودند يا به صورت شخصي يا با تور غيرمجاز.در نهايت همه آنها از گردشگري در اين منطقه محروم مي شوند!

واقفي اضافه مي كند: ما بارها به ضرورت نظارت ها در اين حوزه از سوي نهادهاي مختلف تاكيد كرده ايم و معتقديم فقدان اين نظارت، منجر به تكرار حوادثي مثل ماجراي ابيانه و... مي شود كه در نهايت، هر نهادي هم كه در اين حوزه كوتاهي كرده باشد، باز مسووليت وقوع اين اتفاق ها به سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري برمي گردد چون متولي اين امر در كشور است .

فرهنگ جامعه ميزبان بايد رعايت شود

در درآمدزا بودن صنعت گردشگري چه گردشگري داخلي و چه خارجي شكي نيست؛ درآمدي مستمر و هميشگي كه اگر مورد توجه قرار بگيرد، مي تواند به يكي از منابع اصلي تغذيه اقتصاد يك كشور تبديل شود و در نهايت نويدبخش روزهايي بهتر باشد؛ اتفاقي كه تاكيد مي كند گردشگري فعاليتي دوسويه و دوسر سود است و بايد توسط همه افراد زيرمجموعه حوزه گردشگري رعايت شود، چه جامعه مهمان و چه جامعه ميزبان. از اين منظر جامعه مهمان داراي ارزش ها و باورهاي فرهنگي متنوعي است، باورها، ارزش ها و فرهنگي كه بايد متناسب با جامعه ميزبان تغيير كند.

محمدعلي فياضي، كارشناس گردشگري مي گويد: گردشگران مهمان با ورود به جامعه ميزبان براي كسب پذيرش و استقبال بايد ضمن حفظ شئون و اصول پذيرفته شده آن جامعه، احترام و ادب را رعايت و احساس تعلق خاطر را نسبت به آن سرزمين داشته باشند.

به اعتقاد اين كارشناس گردشگري، گردشگران مسوولان فرهنگي مسووليت پذيري هستند كه بايد به حفظ محيط زيست و فرهنگ ساير جوامع احترام بگذارند و در مقابل، جوامع ميزبان نيز با توجه به اين كه از محل درآمدهاي گردشگري به توسعه اي فراخور دست يافته اند بايد بتوانند تعامل مثبت و سازنده اي را با گردشگران برقرار كنند، طوري كه گردشگران را متقاعد كنند كه دوباره از اين مقصد بازديد كنند.

گردشگري اخلاق مدار كجاست؟

پس لرزه هاي حوادث مشابه، از ماجراي روزه خواري در قطار گردشگري گرفته تا تك خواني گردشگر زن در ابيانه و حالا هنجارشكني در سد لفور، حالا حالاها ادامه دارد. 

پس لرزه هايي كه خيلي ها را ياد حاشيه هاي به وجود آمده بعد از برگزاري تورهاي گردشگري غيرمتعارف در يكي از جزاير بكر هرمزگان مي اندازد؛ ماجرايي با اما و اگرهاي زياد كه در نهايت از بي خبري دستگاه هاي نظارتي در حوزه گردشگري حكايت داشت؛ حوزه اي كه به گفته معاون گردشگري سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري بايد اخلاق مدار باشد!

ولي تيموري با اشاره به اين موضوع مي گويد: نه تنها در ايران، بلكه در سطح بين المللي براي اين حوزه، كدهاي اخلاقي طراحي شده كه بر اين اساس به جامعه محلي سفارش مي كند خدمات شايسته به گردشگر بدهد و در عين حال گردشگر را ملزم مي كند به قوانين، عرف و هنجارهاي جامعه محلي و ميزبان احترام بگذارد. اين مقام مسوول با اشاره به اين كه گردشگري هنجارشكني نيست هم تاكيد مي كند: عرف، قوانين و باورهاي محلي نبايد ناديده گرفته شود.

سوء استفاده غير اخلاقي از گردشگري


 روزنامه جام جم، شماره 5403 به تاريخ 21/3/98، صفحه 16 (زندگي: ايران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 9 بار
    آثار ديگري از " مينا مولايي"

  ماه دستگيري از محرومان / جام جم از همراهي بيشتر گروه هاي خيريه و هيات هاي مذهبي با مردم نيازمند با آغاز محرم گزارش مي دهد
مينا مولايي، جام جم 20/6/97
مشاهده متن    
  كم لطفي به «عطر سيب» / هيئات مذهبي از كم شدن حمايت شهرداري از هيات ها گلايه دارند
مينا مولايي، جام جم 18/6/97
مشاهده متن    
  قصه عاشقي ننه مراد / گزارش خبرنگار اعزامي جام جم از خانواده شهيد مراد بديع دهقان در زابل؛ شهيدي كه مزارش آن طرف ديوار مرزي جا مانده است
مينا مولايي، جام جم 17/6/97
مشاهده متن    
  ننوشت افزار خاصه! / گزارشي از وضعيت بازار لوازم التحرير
مينا مولايي، جام جم 17/6/97
مشاهده متن    
  شهريه به دلار، دانشجو الفرار / جام جم از دلايل انصراف از تحصيل دانشجويان غير ايراني مشغول به تحصيل در ايران گزارش مي دهد
مينا مولايي، جام جم 14/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
پژوهشنامه نهج البلاغه
متن مطالب شماره 25، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است