|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم98/3/21: رستم دستان!
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5410
چهار شنبه 29 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5403 21/3/98 > صفحه 13 (زندگي) > متن
 
      


رستم دستان!
گزارشي از پسربچه 4 ساله اي كه با وجود معلوليت قول قهرماني جهان را داده است

نويسنده: فائزه اكبري

وقتي محمدمهدي به دنيا آمد، چيزي ته دل سميه و محسن تكان خورد؛ محمد مهدي شبيه بقيه نوزادان آن روز بيمارستان نبود، دكتر ها مي گفتند با قلبي سوراخ به دنيا آمده، با لگني كوچك تر از حد معمول و شرايطي كه زندگي را برايش سخت مي كرد. سميه و محسن مثل همه پدرومادرهايي كه 9 ماه منتظر به دنيا آمدن فرزندشان هستند، چشم انتظار ديدن محمدمهدي بودند، چشم انتظار در آغوش كشيدن يك نوزاد سالم اما واقعيت آنها را در همان ديدار اول شوكه كرد؛ آنها صاحب يك فرزند معلول شده بودند. هيچ پزشك متخصصي پيش از آن درباره معلوليت محمدمهدي چيزي به آنها نگفته بود، نتايج سونوگرافي و معاينه هاي پزشكي، همه شهادت مي دادند فرزندشان سالم است. اما نبود! حالا چهار سال از آن روز گذشته و محمدمهدي بخشي يك پسربچه بازيگوش است كه درست مثل بقيه همسن و سالانش از در و ديوار بالا مي رود! حتي با وجود همين معلوليت جسمي مادرزاد. او به كمك پدر و مادرش، تقديرش را طور ديگري رقم زده و حالا قهرمان ششمين دوره مسابقات معلولين و جانبازان در رشته صخره نوردي است!

خانواده بخشي اين فاصله چهارساله،يعني از تولد محمدمهدي تا همين حالا را راحت نگذرانده اند؛ روزهاي اول تولد، مدام دنبال جواب براي اين سوال بودند كه چرا اين اتفاق افتاده؟ چرا نابهنجاري جنين شان قبل از تولد مشخص نشده؟ چرا پزشكان در سونوگرافي تشخيص نداده اند كه استخوان هاي تحتاني، انگشتان پا و زانوهاي او تشكيل نشده اند و در قلبش سه حفره وجود دارد؟! اين سوال ها مدام در ذهن اين دو نفر چرخ مي خورد ؛ همان موقع كه يك پايشان بيمارستان بود و يك پايشان خانه و محل كار. همان موقع كه دكترهايي كه محمدمهدي را معاينه مي كردند، به آنها مي گفتند چون پسرشان زانو ندارد براي اين كه بتواند راه بيفتد بايد پاهايش از زانو به پايين قطع شود. گرفتن اين تصميم كار ساده اي نبود، اما آنها به اميد اين كه روزهاي بهتري در انتظار فرزندشان باشد، با قطع پاهاي پسرشان موافقت كردند.

دست هاي پرتوان محمد مهدي

دوره نوزادي محمدمهدي با تب و تاب زياد گذشت، پس از قطع پاها و انتظار براي بهبود زخم ها و رشد استخوان لگن. اما او يك قهرمان بود، پسري كه كوتاه نيامد، بارها با پروتزهايي كه برايش ساخته بودند، راه رفت، زمين خورد، بلند شد و دوباره راه رفت و در نهايت در سه سالگي موفق شد با كمك پروتزهاي مخصوصي كه برايش ساخته بودند، راه برود. سميه دلاور، مادر محمد مهدي از آن روزها خاطره زياد دارد: « پسرم را با همين شرايط مثل بقيه بچه ها به پارك مي بردم و در همين رفت و آمد ها ديدم خودش هم دوست دارد شرايطش را عوض كند. ديدم به تنهايي از پله ها بالا مي رود، از وسايل بازي و سرسره و... آويزان مي شود و دست هايش واقعا قوي است. حتي خيلي وقت ها كه در خانه بوديم، مي ديدم كه حركت هاي چرخشي و ژيمناستيكي را كه از تلويزيون پخش مي شد، تكرار مي كند.»

سميه در همين روزهاي مادرانه اش فهميد كه محمد مهدي با اين كه پايي براي راه رفتن ندارد، اما دستان قدرتمندي دارد؛ دستاني كه هديه خدا به اوست.

كشف توانايي هاي محمدمهدي

كم كم توانايي هاي محمدمهدي در انجام حركات ورزشي با دست هايش، آن قدر زياد شد كه خانواده اش به اين فكر افتادند او را در يك باشگاه ورزشي ثبت نام كنند؛ كاري به ظاهر ساده كه به خاطر شرايط محمدمهدي با سختي هاي زيادي همراه بود؛ روزهايي كه سميه درباره اش مي گويد: «بارها به مسوولان باشگاه هاي مختلف التماس كردم پسرم را ثبت نام كنند، خيلي جاها به من كنايه زدند، خيلي جاها گفتند محمدمهدي را چه به ورزش؟! خيلي جاها دلم را شكستند و گفتند روحيه بقيه بچه ها با ديدن او خراب مي شود. اما نااميد نشدم، باز هم دست پسرم را گرفتم و به يك باشگاه ديگر بردم.»

بالاخره پيگيري هاي سميه نتيجه داد و آنها به واسطه معرفي يك آشنا توانستند پسرشان را در يك باشگاه خصوصي ثبت نام كنند و اين آغاز روياي بزرگ پسركي بود كه پايي براي راه رفتن و رسيدن به روياهايش نداشت، اما با دستانش سفت و سخت چسبيده بود به همين روياها.

قهرماني با دست هاي آهنين

ماجراي قهرماني براي محمدمهدي از يك بازي ساده در پارك لاله شروع شد؛ از حركات نمايشي اين پسربچه چهار ساله كه بدون كمك بزرگ ترهايش تند وتند از ميله هاي داخل پارك بالا مي رفت؛ پسربچه اي با پاهاي پروتزي كه هيچ چيزي مانع بالارفتنش نبود. مهارتي كه او را به مسابقات صخره نوردي معلولان و جانبازان در ورزشگاه شيرودي رساند. آن هم درست زماني كه آوازه توانايي هاي محمد مهدي به گوش خيلي ها رسيده بود. آدم هايي كه آمده بودند از نزديك شاهد اين توانايي محمدمهدي باشند.

محسن پورقاسم، قهرمان معلول ديواره نورد كشورمان يكي از همين ها بود؛ كسي كه با ديدن محمدمهدي اشك شوق ريخت و به حركات ورزشي اين پسربچه نمايش شجاعانه را داد و به مادرش گفت: محمدمهدي فقط صعود نكرد، او با صعودش به همه ما درس بزرگي از تلاش و استقامت داد.

محمدمهدي حالا يك كودك قهرمان است؛ قهرماني كه معلوليت جزوي از زندگي اش است و مثل همه توان يابان ديگر كشورمان با هزار و يك مشكل درگير؛ مشكلاتي كه خيلي وقت ها خيلي ها را منزوي مي كند. تجربه اي تلخ كه مادر محمدمهدي درباره اش مي گويد: «حضور در جامعه براي خانواده هايي كه فرزند معلول دارند اصلا راحت نيست، خيلي جاها من و پسرم با واكنش منفي روبه رو شديم، اوايل شايد هردوي ما ناراحت مي شديم اما كم كم يادگرفتيم به اين واكنش ها بي توجه باشيم .»

آنها كم كم به اين نتيجه رسيدند كه تا وقتي خودشان محمدمهدي و توانايي هايش را باور نكنند، ديگران هم او را باور نمي كنند. سميه در همين رابطه مي گويد: «به ما ثابت شده معلوليت محدوديت نيست. اين موضوع چه در رابطه با محمدمهدي چه معلولان ديگر صدق مي كند، ما خانواده ها خيلي زود از توانايي هاي فرزندمان باخبر مي شويم اما مساله مهم اينجاست كاري كنيم كه ديگران هم اين توانايي هار ا ببينند.»

اين دقيقا همان كاري بود كه والدين محمدمهدي انجام داده اند و قهرماني محمدمهدي در مسابقات جانبازان و معلولين كشور نتيجه عملكرد آنهاست. اتفاقي كه سميه درباره اش مي گويد: «كودك معلول حمايت مي خواهد. الان روياي پسر من اين است كه در مسابقات مختلف شركت كند. او علاوه بر صخره نوردي، در شنا هم استعدادش را نشان داده و مطمئنم روزهاي خوبي در انتظارش است.»

از صخره نوردي تا قهرماني شنا

تقويم زندگي محمدمهدي به اينجا كه مي رسد، رنگ ديگري مي گيرد. سميه و محسن مي دانند پسرشان توانايي هاي زيادي دارد و سقف آرزوهايش بلند است، به بلندي آرزوهاي همه بچه هاي ديگر «جرقه ثبت نام محمدمهدي در كلاس هاي شنا از زماني در ذهن من و پدرش زده شد كه متوجه علاقه او به آب شديم، البته به خاطر شرايط جسمي اش به ما توصيه شده بود براي بهبود شرايطش از آب درماني كمك بگيريم، اما به دليل هزينه هاي زياد آب درماني هيچ وقت اين امكان براي ما مهيا نشد و وقتي محمدمهدي بزرگ تر شد تصميم گرفتيم او را در كلاس شنا ثبت نام كنيم.»

اين بار هم ماجراي ثبت نام اين كودك توان ياب در كلاس شنا، دقيقا تكرار ماجراي ثبت نام او در كلاس هاي صخره نوردي بود، باز هم خيلي ها تا شرايط جسمي محمدمهدي را ديدند به خانواده اش گفتند امكان پذيرش و آموزش به معلولين را ندارند. سميه اما يك مادر بود، يك مادر مثل همه مادرهاي ديگر كه حاضرند براي تحقق روياي فرزندشان هر سختي اي را تحمل كنند، او دوباره شروع كرد و اين بار از فضاي مجازي هم براي پرس وجو درباره نحوه آموزش به فرزندش كمك گرفت و در نهايت، نتيجه تلاش هايش پيدا كردن مربي اي بود كه حاضر بود به افراد معلول هم شناكردن ياد بدهد. ماجرايي كه سميه درباره اش مي گويد: «با اين كه به سختي اين مربي را پيدا كردم اما او تا پسرم را ديد و از قدرت دستانش باخبر شد گفت كه محمدمهدي هيچ مشكلي در يادگيري نخواهد داشت چون دستانش به قدري قدرت دارند كه كمبود حركت پاهايش را در شنا جبران مي كنند.»  حالا ماجراي شناي اين كودك چهارساله و علاقه و استعدادش به جايي رسيده كه او با همان لحن شيرين كودكانه اش قول قهرماني در مسابقات شناي جهاني را به همه مي دهد.

رستم دستان!


 روزنامه جام جم، شماره 5403 به تاريخ 21/3/98، صفحه 13 (زندگي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 4 بار
    آثار ديگري از " فائزه اكبري"

  حيوانات سر راهي / جام جم به مناسبت روز مبارزه با خشونت عليه حيوانات گزارش مي دهد
فائزه اكبري، جام جم 20/6/97
مشاهده متن    
  رد پاي پول روي صورت و مو / گزارش جام جم ازپديده عجيبي كه اين روز ها در بعضي آرايشگاه هاي زنانه رواج پيدا كرده است
فائزه اكبري، جام جم 12/6/97
مشاهده متن    
  جمع خانواده تفريق مي شود / خانواده ايراني تحت تاثير مسائل اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي كوچك تر شده است
فائزه اكبري، جام جم 26/4/97
مشاهده متن    
  از فراغت فارغ نشويم / با آغاز تعطيلات تابستاني مدارس، چگونگي پر كردن اوقات فراغت فرزندان دغدغه جدي خانواده ها است
فائزه اكبري، جام جم 31/3/97
مشاهده متن    
  پايان تكدي گري با فرهنگ كمك به خيريه ها
فائزه اكبري، جام جم 25/2/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله پيشرفت هاي نوين در علوم رفتاري
متن مطالب شماره 32، خرداد 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است