|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم98/3/21: 5 مورد عجيب از پيوند مغز و ماشين
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5410
چهار شنبه 29 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5403 21/3/98 > صفحه 15 (زندگي: فناوري) > متن
 
      


5 مورد عجيب از پيوند مغز و ماشين
فكر مي كنيد ايده داستان هاي علمي - تخيلي درباره ادغام مغز انسان با ماشين محدود به دنياي خيال است؟!

مترجم: ياسمين مشرف

در كتاب «سه گانه نكسوس» اثر «رامز نام»، فن شناس حرفه اي و نويسنده آمريكايي داستان هاي عملي - تخيلي، صحبت از آينده نزديكي است كه در آن يك نانوداروي قدرتمند، ذهن انسان ها را به هم متصل مي كند. در اين داستان، گروهي از مهندسان و دانشمندان عصب شناس جسور و بلندپرواز، پي مي برند كه مي توانند از يك نانودارو به شيوه جديدي استفاده كنند: يك سيستم عامل رايانه را در مغز انسان كار بگذارند. شخصيت هاي داستان رامز نام، با نرم افزار گفت وگوي ذهني به شكل تله پاتي با يكديگر ارتباط برقرار مي كنند و حتي با به كنترل درآوردن سيستم عامل مغز افراد در رفتارهاي آنها دست مي برند. به نظرتان چنين داستاني خيلي دور از ذهن به نظر مي رسد؟ راستش شايد آنقدرها هم تخيلي نباشد. آنچه در دنياي واقعي و درحال پيشرفت ما اتفاق مي افتد، از اتصال مغز انسان به يك تبلت براي كمك به يك بيمار فلج به منظور برقراري ارتباط با جهان خارج گرفته تا كاشت هاي مغزي تقويت كننده حافظه و كار گذاشتن يك تراشه رايانه اي در سلول هاي عصبي زنده، خيلي بي شباهت به داستان هاي علمي - تخيلي نيست. آنچه در ادامه مي خوانيد چند مورد از نمونه هاي واقعي ادغام ذهن انسان با يك ماشين است.

اتصال مغز به يك تبلت

در سال هاي اخير، دستگاه «واسط مغز و رايانه» توسط فناوري «برين گيت» آمريكا اين امكان را ايجاد كرده كه افراد صرفا با استفاده از افكارشان يك بازوي رباتيك را براي كار با تبلت كنترل كنند. سه فرد مبتلا به فلج كه از گردن به پايين فلج بودند، در كارآزمايي باليني ابزار تيم برين گيت شركت كردند و توانستند با اين فناوري، فقط با فكر كردن به قرار دادن اشاره گر موس روي محل مورد نظر و كليك كردن، به دوستان خود پيام بدهند و به صورت آنلاين خريد كنند.

در برين گيت2، ميكرو الكترودهايي در كورتكس حركتي مغز كه كنترل حركات بدني را به عهده دارد كار گذاشته مي شود. اين الكترودها سيگنال هاي عصبي اي كه در افراد سالم باعث تكان دادن اندام ها مي شوند را رمزگشايي مي كنند. پس از رمزگشايي فعاليت عصبي مرتبط با قصد تكان دادن اشاره گر روي صفحه، اين الكترودها به يك موس مجازي كه به صورت بي سيم با تبلت هماهنگ شده است پيام ارسال مي كنند و باعث مي شوند موس روي تبلت حركت كند. شركت كنندگان با استفاده از اين فناوري اين توانايي را پيدا كردند كه كارهاي ديجيتالي معمول، مانند مرور وب و پخش موسيقي را فقط با افكار خود انجام دهند. نكته قابل توجه در مورد برين گيت2 اين است كه كاربران مي توانند از يك دستگاه كاملا عادي استفاده كنند كه براي افراد معلول طراحي نشده است. محققان مي گويند اين فناوري مي تواند تاثير چشمگيري بر بهبود زندگي افراد معلول يا كساني كه داشته باشد كه از بيماري هاي نورولوژيك رنج مي برند.

دانلود مستقيم اطلاعات در مغز

دانشمندان و محققان پيشرو در اين زمينه مي گويند پيشرفت ها در رايانه هايي كه در جامعه مورد استفاده قرار مي گيرند و همين طور پيشرفت هايي كه در فناوري هاي زيستي صورت گرفته در نهايت به طور مستقيم از مغز ما سر در خواهند آورد! در يكي از مقالاتي كه به تازگي در نشريه Frontiers in Neuroscience منتشر شد، محققان از آغاز يك همكاري بين المللي سخن مي گويند كه پيش بيني مي شود حداكثر در ده سال آينده به تعامل ميان مغز انسان با سيستم ابررايانه منجر شود. محققان مي گويند با استفاده از تركيبي از فناوري هاي نانو، هوش مصنوعي و ديگر محاسبات سنتي، انسان ها قادر خواهند بود مغز خود را به طور يكپارچه به يك رايانه متصل كرده و در زمان واقعي اطلاعات را از اينترنت دريافت كنند.

به گفته رابرت فريتاس جونيور، نويسنده ارشد اين تحقيق، ناوگاني از نانو ربات ها كه در مغز ما جاسازي مي شوند، با برقراركردن ارتباط ميان مغز و ابر رايانه ها امكان دانلود اطلاعات را براي مغز فراهم مي كنند. فريتاس توضيح مي دهد: اين نانوربات ها در عروق انساني حركت مي كنند و با عبور از موانع خوني مغز، خودشان را در ميان سلول هاي مغزي و حتي در داخل آنها جاسازي مي كنند. اين نانوربات ها سپس اطلاعات كدگذاري شده را از مغز به يك شبكه ابررايانه و برعكس منتقل كرده و امكان استخراج و بررسي داده ها توسط مغز را فراهم مي كنند. به گفته محققان اين ارتباط فقط به ارتباط ميان مغز و رايانه منجر نمي شود بلكه با تشكيل شبكه اي از مغزهاي انساني زمينه شكل گيري آنچه محققان آن را «ابرمغز جهاني» مي نامند فراهم كرده و تفكر جمعي را امكان پذير مي سازد.

هك كردن مغز و افزايش قابليت هاي آن

ويژگي هاي زيستي بدن ما تجربه مان از واقعيت را محدود مي سازد. اما فناوري با ايجاد راه هايي براي تغيير قابليت هاي مغز مي تواند با اين محدوديت مقابله كند. به عنوان مثال فناوري اين امكان را براي ما ايجاد مي كند كه حس هاي جديدي داشته باشيم. تصور كنيد بتوانيد با حواس تان به بازار سهام وصل شويد و چگونگي پيشرفت كار در آن را حس كنيد! يا از اين قابليت برخوردار شويد كه ارتباط مغز به مغز يا تله پاتي مصنوعي با ديگران برقرار كرده و فقط با فكر كردن به دوستان تان برايشان پيام ارسال كنيد.

يكي از كساني كه به دنبال تحقق چنين اهدافي در دنياي واقعي است، ايلان ماسك، مدير عامل شركت هاي فناورانه بزرگي مثل تسلا و اسپيس ايكس است. آقاي ماسك در سال 1396/ 2017 از ايده جديد خود كه با هدف ايجاد ارتباط مستقيم ميان مغز و ماشين انجام مي شود خبر داد. اين كه اين سيستم جديد چگونه سيستمي خواهد بود دقيقا مشخص نيست، اما واژه هايي مانند توري عصبي و غبار عصبي در مورد آن به كار برده شده است. به گفته ماسك، اين محصول طي چهار سال براي كمك به افرادي با آسيب هاي شديد مغزي توليد مي شود. ساخت اين محصول براي بيماران، كاري زمينه اي براي ساخت واسط هاي رايانه اي براي مغز افراد سالم است كه به گفته ماسك امكان برقراري ارتباط از طريق تله پاتي توافقي را در پنج سال آينده فراهم مي كند.

ساخت تراشه زيستي

چند سال پيش دو محقق آلماني و ژاپني توانستند يك درصد از فعاليت مغز انسان را براي مدت يك ثانيه شبيه سازي كنند. اين دانشمندان براي اين كار از قدرت پردازش يكي از قدرتمندترين ابر رايانه هاي جهان استفاده كردند. مسلما مهم ترين نتيجه اي كه از اين فعاليت علمي گرفته شد اين بود كه مغز انسان قدرتمندترين و كارآمدترين رايانه اي است كه خلق شده است.

حال اگر ما بتوانيم از سلول هاي واقعي مغز با چنين قدرت فوق العاده اي براي قدرتمند ساختن نسل بعدي رايانه ها استفاده كنيم چه اتفاقي خواهد افتاد؟ شايد كمي شبيه اختراعات فيلم هاي علمي - تخيلي به نظر برسد اما اين دقيقا كاري است كه عصب شناسي به نام اش ايگابي از استارت آپ كونيكو مستقر در بركلي كاليفرنيا در تلاش براي انجام آن است. ايگابي كه معتقد است براي شبيه سازي مغز انسان به يك نيروگاه اتمي فقط يك ميليارد دلار نياز دارد، حالا موفق به ساخت يك تراشه سيليكوني متشكل از 64 سلول عصبي مغز انسان شده است.

براي ساخت اين تراشه عصبي، تيم ايگابي بر سه چالش بزرگ غلبه كرد: تنظيم نورون ها دقيقا به همان شكلي كه در مغز ما تنظيم شده اند، ايجاد يك محيط پايدار براي نورون ها و خواندن و نوشتن اطلاعات در آنها. ابزاري كه استارت آپ كونيكو طراحي كرده، آميزه اي از نورون هاي زيستي ساخته شده از تركيبات طبيعي با فرآيندهاي فناوري سيليكون به منظور استفاده در كاربردهاي رايانه اي قدرتمند است.

اين ابزار كه مي توان آن را نسل بعدي پلتفرم هاي رايانه اي دانست در زمينه هاي امنيتي، نظامي و كشاورزي كاربرد دارد. به عنوان يكي از نمونه هاي كاربردي اوليه اين ابزار مي توان به يك تراشه تك نوروني اشاره كرد كه مي تواند بوي مواد منفجره را بدون ديدن آنها تشخيص دهد.

منابع: Non-Newz، Singularity Hub، Live Science و Mogaz News
5 مورد عجيب از پيوند مغز و ماشين


 روزنامه جام جم، شماره 5403 به تاريخ 21/3/98، صفحه 15 (زندگي: فناوري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 4 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله سيستم هاي فازي ايران
شماره 3 (پياپي 69)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است