|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم98/3/21: تشخيص پوسيدگي سطحي دندان به عكسبرداري نياز ندارد
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5410
چهار شنبه 29 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5403 21/3/98 > صفحه 14 (زندگي: سلامت) > متن
 
      


تشخيص پوسيدگي سطحي دندان به عكسبرداري نياز ندارد
راديوگرافي دندان؛ خطرناك يا بي خطر؟

نويسنده: پونه شيرازي

اگر راديوگرافي دندان يا «او .پي. جي» انجام داده باشيد، مي دانيد كه زمان چنداني از شما نمي گيرد، ولي قرارگرفتن چند دقيقه اي صفحه نازكي بين دندان و سقف دهانتان، كمي اذيت كننده است. با اين حال همين راديوگرافي هاي به ظاهر ساده دهان و دندان براي برخي افراد مي تواند نگران كننده باشد. چرا كه قرار گرفتن در معرض اشعه راديولوژي بدون اقدامات حفاظتي بدون عارضه نيست . به همين دليل بر حفاظت همه افراد در برابر اشعه راديولوژي دندان تاكيد مي شود و البته اين مساله در مادران باردار و كودكان اهميتي دو چندان دارد.پاسخ به پرسش هاي احتمالي درباره ايمني يا خطرات راديولوژي دندان، ما را بر آن داشت تا پاي صحبت هاي دكتر محمدعلي كاظمي، استاديار راديولوژي دانشگاه علوم پزشكي تهران بنشينيم.

راديوگرافي هاي دنداني در محل هاي خاصي از دهان يا صورت انجام مي شوند و مقدار اشعه آنها به نسبت كم است، مقدار اشعه اي كه از اين راديوگرافي ها به ساير نقاط بدن مي رسد، بسيار كم است؛ بنابراين خطري جدي ساير اندام ها را تهديد نمي كند.اما باوجود ايمني نسبي راديوگرافي هاي دندانپزشكي حفاظت در برابر حداقل اشعه نيز توصيه مي شود.

 راديوگرافي دندانپزشكي چقدر خطرناك است ؟

جالب است بدانيد هر فرد به طور طبيعي، سالانه به ميزان تقريبي 350 ميلي رم از اشعه هايي را كه در محيط وجود دارد جذب مي كند. بر اساس مطالعات انجام شده، حداكثر اشعه مجازي كه هر فرد طي يك سال مي تواند دريافت كند، برابر با 5000 ميلي رم است و راديوگرافي هاي معمول دندانپزشكي تنها حدود 5 ميلي رم اشعه وارد دهان و فك مي كنند. البته در اين كه اشعه مورد استفاده در راديوگرافي هاي دنداني نيز تابش ايكس بوده و بدون عارضه نيست، شكي وجود ندارد. ولي ميزان دوز اشعه در دندانپزشكي بسيار ناچيز بوده و با راديوگرافي هاي پزشكي قابل قياس نبوده و خطرات آن زياد نيست، اما بايد با ملاحظات ايمني بويژه در شرايط خاصي مورد استفاده قرار بگيرد.

البته محققان تاكيد دارند باور اين كه راديولوژي در دندانپزشكي كاملا بي خطر و ايمن است، بايد بيشتر مورد آزمايش و بررسي قرار بگيرد. به همين دليل، تجويز راديولوژي فقط بايد در مواقع ضروري انجام گيرد و نبايد جزو معاينه معمولي و متداول باشد.

 چرا بايد از دندان عكس بگيريم؟

براي كشيدن دندان، گرفتن عكس هم از لحاظ رد مشكلات زمينه اي مثل همانژيوم استخواني با خطر خونريزي و هم از نظر مسائل قانوني بعدي ضروري است.

بعلاوه براي تشخيص بيماري هاي دهان و دندان بعد از شرح حال و معاينه كامل بسته به مشكل بيمار ممكن است نياز به تصويربرداري گرافي، پانوراميك، سيتي اسكن، سونوگرافي و ام.آر.آي باشد. از سوي ديگر براي كشيدن دندان بايد حتما عكس گرفته شود.

 عكسبرداري براي تشخيص پوسيدگي

تشخيص پوسيدگي هاي سطحي دندان به گرافي (عكسبرداري) نياز ندارد. بعلاوه يك گرافي دو بعدي قادر به تشخيص تمام مشكلات فكي و دنداني نيست و در كنار آن معاينه و ساير روش هاي تصويربرداري و بررسي هاي بافت شناسي ممكن است مورد نياز باشد.

همچنين بررسي مشكلات لثه اي مربوط به بافت نرم (ژنژيويت) نيازي به گرافي ندارد ولي در صورت شك به گسترش آن و تحليل استخوان مجاور (پريودنتيت) انجام گرافي ضروري است.

تشخيص پوسيدگي هاي سطحي دنداني با معاينه مناسب قابل اعتماد است، اما در صورت هرگونه شك به گسترش عمقي،عكسبرداري ضروري است.

 ايمني در برابر راديوگرافي دندان

چرا و چگونه؟

در حفاظت از اشعه گرافي دنداني استفاده از عينك مخصوص، بستن كولار (يقه) تيروئيد و پيش بند سربي ضروري است. در مجموع و در مطالعات مختلف دوز تجمعي اشعه گرافي دنداني با افزايش خطر ابتلا به برخي سرطان ها از جمله كانسر تيروئيد همراه بوده است.

به همين دليل، براي بيماري كه در شش ماه گذشته تحت درمان راديوتراپي سر و گردن قرار گرفته است نبايد گرافي دنداني انجام شود مگر اين كه پزشك معالج با وجود اطلاع از راديوتراپي و با توجه به مشكل بيمار انجام راديوگرافي را ضروري بداند.

در دوران بارداري نيز بسته به مقطع بارداري و در صورتي كه امكان به تعويق انداختن درمان دندان ممكن نباشد با تاييد پزشك و با رعايت تمام نكات ايمني، گرافي دنداني قابل انجام است. ولي در مورد خانم هاي باردار سعي مي شود تا جايي كه امكان دارد از راديوگرافي استفاده نشود.

 نكاتي براي كاهش خطرات راديوگرافي

به محل هايي مراجعه كنيد كه از دستگاه هاي قديمي راديوگرافي استفاده نمي كنند.

بارداران حتما وضعيت خود را به مسوول راديوگرافي اطلاع دهند تا حفاظت هاي موردنياز در مورد آنان صورت بگيرد.

استفاده از يقه هاي گردني براي محافظت از تيروئيد يا استفاده از پيش بندهاي سربي براي حفاظت از اندام هاي حساس به اشعه مفيد است.

ارائه راديوگرافي هاي قبلي در برخي موارد از تكرار عكسبرداري دندان پيشگيري مي كند.

تشخيص پوسيدگي سطحي دندان به عكسبرداري نياز ندارد


 روزنامه جام جم، شماره 5403 به تاريخ 21/3/98، صفحه 14 (زندگي: سلامت)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 5 بار
    آثار ديگري از " پونه شيرازي"

  وقتي زيبايي تلفات مي گيرد / آمار عارضه هاي ناشي از جراحي هاي زيبايي در كشور افزايش يافته است
پونه شيرازي، جام جم 4/7/97
مشاهده متن    
  هواي مچ پايت را داشته باش! / پيچ خوردگي مچ پا ممكن است بسيار جزئي باشد يا به جراحي منتهي شود
پونه شيرازي، جام جم 24/6/97
مشاهده متن    
  ترك سيگارم آرزوست! / روان درماني و دارو درماني؛ بازوهاي اصلي ترك سيگار
پونه شيرازي، جام جم 22/6/97
مشاهده متن    
  علاج واقعه قبل از آنفلوآنزا / تزريق واكسن آنفلوآنزا بايد قبل از شروع فصل سرما انجام شود
پونه شيرازي، جام جم 17/6/97
مشاهده متن    
  نزديك بيني چشم ها هديه تلفن همراه ! / طي 30 سال آينده به دليل استفاده از گوشي هاي تلفن همراه نيمي از جامعه دچار نزديك بيني مي شوند
پونه شيرازي، جام جم 15/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه اكوفيزيولوژي گياهان زراعي
متن مطالب شماره 49، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است