|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد98/3/22: خبرگزاري فرانسه گزارش داد: شينزو آبه در تهران به دنبال چيست؟
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4662
سه شنبه 1 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4628 22/3/98 > صفحه 2 (خبر) > متن
 
 


خبرگزاري فرانسه گزارش داد: شينزو آبه در تهران به دنبال چيست؟دنياي اقتصاد : نخست وزير ژاپن درحالي پس از چهار دهه به ايران سفر مي كند كه ماموريت ديپلماتيك مهمي را براي كاهش تنش ميان تهران و واشنگتن بر دوش دارد. در اين ميان ژاپن به دليل داشتن روابط دوستانه با هر دو طرف مي تواند گزينه اي بي طرف و مناسب براي ميانجيگري در نظر گرفته شود. از اين رو آبه درنظر دارد براي نخستين بار در سال هاي گذشته يك ماموريت ديپلماتيك مهم را در عرصه بين المللي به سرانجام برساند.

اگرچه برخي از مفسران بر اين باور هستند كه ژاپن تاكنون نقش مهمي را در خاورميانه ايفا نكرده و درنتيجه احتمال حصول نتايج چشمگير در كوتاه مدت بسيار اندك است. با اين حال ژاپن مي تواند به عنوان نوعي كانال ارتباطي ميان تهران و واشنگتن ايفاي نقش كند تا احتمال وقوع ناگهاني يك تقابل نظامي به صفر برسد.

به گزارش گروه اقتصاد بين الملل روزنامه «دنياي اقتصاد»، خبرگزاري فرانسه در گزارشي كه به بررسي اهداف رهبر ژاپن از سفر به ايران مي پردازد،؛ نوشت: شينزو آبه، نخست وزير ژاپن اين هفته و طي يك سفر ديپلماتيك كم سابقه وارد ايران خواهد شد با اميد به اينكه بتواند به كاهش تنش ها ميان ايران و ايالات متحده كمك كند. ايران پس از خروج آمريكا از توافق هسته اي، اكنون ماه ها است كه در تقابل با دونالد ترامپ، رئيس جمهور آمريكا قرار گرفته است. واشنگتن ازسوي ديگر تحريم هايي را عليه ايران وضع و نيروهاي نظامي را به منطقه اعزام كرده است تا به اين ترتيب فشار اقتصادي و نظامي را بر ايران افزايش دهد. فشار واشنگتن بر برخي از متحدانش نظير ژاپن درجهت توقف خريد نفت ايران نيز از اصلي ترين بخش هاي اين سياست بوده است. دولت ژاپن در رابطه با اين سفر خاطرنشان كرده است كه بنا ندارد فهرستي از درخواست هاي دولت ترامپ يا پيامي را به ايران ارائه دهد و درعوض به دنبال آن است تا نقش يك ميانجي بي طرف را ايفا كند.

ديپلماسي ميانجيگري

مايكل بوساك، كارشناس ارشد شوراي مطالعاتي آسيا-اقيانوسيه با موثر دانستن اين رويكرد مي گويد: «ژاپن هيچ يك از سوابق تاريخي و ديني كه ديگر ميانجي هاي احتمالي مي توانند داشته باشند را ندارد و نشان داده است كه بنا دارد سياست خود را در خاورميانه دنبال كند.»

وي مي افزايد: «اين فاكتور ها مي تواند موقعيت بهتري را براي آبه درجهت ديدار با آيت الله خامنه اي، رهبر ايران فراهم كند. همچنين گزينه هايي كه ژاپن پيشنهاد خواهد داد مي تواند موجب شود تا برخي در ايران بدون آنكه دربرابر راهكارهاي غربي تسليم شوند، از پيشنهاد ژاپن استقبال كنند.»

آبه كه پس از 40 سال به عنوان يك نخست وزير ژاپني به ايران سفر مي كند قرار است در 12 و 14 ژوئن با حسن روحاني، رئيس جمهور و مقام معظم رهبري ديدار كند.

مقامات ژاپني مي گويند اين كشور اميدوار است بتواند نقش مهمي در كاهش تنش ها ايفا كند. پس از ديدار ترامپ و آبه در ماه گذشته، اعلام شد كه آبه براي انجام ماموريت كاهش تنش ها به ايران سفر خواهد كرد.  يوشيهيده سوگا، دبير ارشد كابينه ژاپن در اين باره گفت: «ما بر اين باوريم كه در سطوح عالي بسيار ضرورت دارد از ايران به عنوان يك قدرت اصلي منطقه درخواست كنيم تا به كاهش تنش ها بپردازد، به اجراي تعهدات در برجام پايبند بماند و نقشي سازنده را در ثبات منطقه اي ايفا كند.»

برخي از كارشناسان ايراني بر اين باورند كه آبه مي تواند پيام ها ميان تهران و واشنگتن را منتقل كند. يكي از اين كارشناسان مي گويد: «سفر آبه به ايران پس از ديدار با ترامپ انجام خواهد شد از اين رو آمريكايي ها به اين كانال ارتباطي تمايل دارند. مقامات ايران به آبه حقوق و مواضع خود را اعلام مي كنند و ژاپني ها نيز پيام هايي را مخابره مي كنند كه درواقع از جانب رئيس جمهور آمريكا است.»

اما درحالي كه ژاپن داراي روابط ديرينه با ايران و ارتباط صميمي با واشنگتن است، تحليلگران بر اين باورند كه آبه اهرم هايي در دو سوي مجادله ندارد و به اين ترتيب مسير ميانجيگري مي تواند با دشواري هاي فراواني مواجه شود. توبياس هريس، تحليلگر گروه مشورتي تنئو معتقد است كه نخست وزير ژاپن با موانع جدي مواجه خواهد شد و بعيد است سفر او نتيجه بخش باشد.  وي افزود: «درحالي كه ژاپن داراي روابط مناسبي با هر دو طرف است اما اين به آن معنا نيست كه در اين كشورها نفوذ هم دارد.»

يك تير و دو نشان ژاپن

اما نكته ديگر آن است كه ژاپن تنها حامل پيام هاي ترامپ نيست چراكه منافع مهمي در اين ميان دارد. تا پيش از تحريم نفتي ايران، ژاپن پنج درصد از نفت مصرفي خود را از اين كشور وارد مي كرد. توكيو كه به شدت براي تامين نفت به واردات وابسته است مي تواند متحمل زيان هايي جدي در صورت افزايش بهاي جهاني نفت شود. از سوي ديگر با نگاهي به سابقه نه چندان مناسب توكيو در عرصه ديپلماتيك طي سال هاي گذشته، اين سفر مجالي را براي آبه فراهم مي كند تا خود را به عنوان يك سياست مرد تعيين كننده در مناسبات بين المللي نشان دهد.

در صحنه ديپلماسي ژاپن، سال جاري بار ديگر تلاش هاي توكيو و مسكو براي حل منازعه ديرينه بر سر مالكيت چند جزيره آغاز شده است. از سوي ديگر ژاپن خود را خارج از دايره اي مي بيند كه يكي از مهم ترين مذاكرات ميان آمريكا و كره شمالي در همسايگي اين كشور انجام مي شود. تتسرو كاتو، استاد علوم سياسي دانشگاه توكيو در اين باره معتقد است ژاپن باتوجه به به بن بست خوردن در مذاكرات با روسيه و عدم تاثيرگذاري بر گفت و گوها با كره شمالي به يك دستاورد ديپلماتيك نياز دارد.  با اين حال مفسران خاطرنشان كرده اند كه هنوز انتظارها از نتايج اين سفر بسيار پايين است.

كاتو مي گويد: «ژاپن تاكنون هيچ نقش فعالي را در خاورميانه ايفا نكرده است و از اين رو من انتظار چنداني از نتيجه اين سفر ندارم.» او همچنين انتظار از حصول نتايج كوتاه مدت در اين سفر را غير واقع بينانه توصيف مي كند.  كاتو معتقد است اكنون اولويت، ممانعت از بروز تقابل نظامي است و ژاپن مي تواند با ايجاد يك كانال ارتباطي ميان تهران و واشنگتن به عنوان ميانجي اين مهم را ميسر كند. اين مدل ديپلماسي ممكن است تنها براي كاهش تنش ها كافي باشد.

خبرگزاري فرانسه گزارش داد: شينزو آبه در تهران به دنبال چيست؟


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4628 به تاريخ 22/3/98، صفحه 2 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 39 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله مواد و تكنيك هاي دندانپزشكي
شماره 3 (پياپي 29)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است