|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد98/3/22: همصدايي براي ساخت داخل
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4661
دو شنبه 31 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4628 22/3/98 > صفحه 3 (صنعت و معدن) > متن
 
 


همصدايي براي ساخت داخل
شناسايي نيازهاي اصلي صنايع در دستور كار قرار گرفت


دنياي اقتصاد : «تشكيل كارگروه هماهنگي ساخت داخل» و ايجاد پل ارتباطي ميان بخش هاي مختلف صنعتي به واسطه سامانه «نياز» در دستور كار متوليان صنعتي قرار گرفت. سردرگمي بنگاه هاي توليدي به دليل موازي كاري هاي به وجود آمده و عدم هماهنگي ميان دستگاه هاي مختلف در دولت موجب شد تا اين كارگروه براي تسريع و هم افزايي بيشتر در بخش هاي مختلف ايجاد شود تا به اين طريق زمينه براي شفاف سازي در بنگاه هاي توليدي فراهم شود.

براساس برنامه ريزي صورت گرفته اين وزارتخانه سعي دارد تا در ابتداي امر كارگروه هماهنگي ساخت داخل را در وزارت صنعت، معدن و تجارت تشكيل داده و پس از آن و براي از بين بردن موازي كاري هاي موجود در ساير بخش هاي دولتي اين كارگروه را به ساير بخش ها تسري دهد. در دومين گام نيز وزارت صنعت، معدن و تجارت ايجاد پل ارتباطي ميان بخش هاي مختلف توليدي و شناسايي توانمندي هاي داخلي در شرايط تحريم را پيش بيني كرده؛ طرحي كه براساس آن قرار است تمام دستگاه ها، واحدهاي توليدي و شركت هاي داخلي، نيازهاي وارداتي كه هم اكنون در كشور توليد نمي شود را در سامانه «نياز» اعلام و شركت هاي دانش بنيان، مراكز علمي و تحقيقاتي و سرمايه گذاران براي توليد وارد عمل شوند. در اين خصوص نيز برگزاري «نمايشگاه ساخت داخل و رونق توليد» در دستور كار اين وزارتخانه قرار گرفته تا به اين طريق بنگاه هاي توليدي و شركت هاي دانش بنيان رو در روي يكديگر قرار گيرند و اين امكان به وجود آيد تا از مشكلات و توانمندي هاي يكديگر مطلع شوند. به گفته معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت در حال حاضر 200 شركت بزرگ توليدي كه به دليل اجراي تحريم هاي بين المللي در اجراي فرآيند توليد با مشكل كمبود قطعه يا ماشين آلات مواجه شده اند شناسايي شده تا مشخص شود كه چه ميزان از نياز اين شركت ها به واردات، حياتي و استراتژيك است.  سعيد زرندي در كميته هماهنگي صنعت كه با حضور معاونان اين وزارتخانه برگزار شد، درخصوص دلايل «تشكيل كارگروه هماهنگي ساخت داخل» عنوان كرد: جهت انسجام و عدم موازي كاري، بايد در موضوع توسعه و تعميق ساخت داخل تمركز صورت گيرد و با تشكيل اين كارگروه در معاونت امور صنايع، شاهد سرعت گرفتن اين پروژه خواهيم بود. ورود شهرك هاي صنعتي براي رفع نياز بنگاه هاي توليدي يكي ديگر از مواردي است كه در راه اندازي اين كارگروه ديده شده است، به طوري كه به گفته معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت، تاكنون بخشي از نياز بنگاه هاي توليدي از طريق واردات تامين مي شد كه در حال حاضر بنگاه هاي توليدي براي تامين برخي از اين مواد با موانعي روبه رو شده اند كه براي رفع اين مشكل شهرك هاي صنعتي و واحدهاي توانمند به ميدان آمده اند تا بخشي از نياز بنگاه هاي توليدي را به قطعه يا ماشين آلات برطرف كنند.  راه اندازي «سامانه نياز» يكي ديگر از برنامه هايي است كه وزارت صنعت، معدن و تجارت سعي دارد تا با اجرايي كردن آن در جريان كمبودهاي بنگاه هاي توليدي قرار گيرد. در اين خصوص نيز اين وزارتخانه در حال حاضر از بنگاه هاي توليدي خواسته تا اعلام كنند كه بيشترين اثرپذيري آنها از تحريم ها در كدام بخش است؛ در اين خصوص نيز وزارت صنعت، معدن و تجارت به دنبال راه اندازي سامانه «نياز» است تا بنگاه ها خواسته خود را در اين سامانه اعلام كنند و اين وزارتخانه نيز فراخور توان خود نسبت به برآورد آنها اقدام كند.  به گفته معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت «سامانه نياز» به زودي راه اندازي خواهد شد و همه دستگاه ها، واحدهاي توليدي و شركت ها، نيازهاي وارداتي كه در حال حاضر در كشور توليد نمي شود را اعلام و شركت هاي دانش بنيان، مراكز علمي و تحقيقاتي و سرمايه گذاران براي توليد وارد عمل مي شوند.

تعامل رو در روي توليدكنندگان

برگزاري «نمايشگاه ساخت داخل و رونق توليد» يكي ديگر از گام هايي است كه وزارت صنعت، معدن و تجارت به منظور بررسي ميزان توانمندي واحدهاي توليدي در دستور كار خود قرار داده است. نمايشگاهي كه به گفته معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت همزمان با روز صنعت، معدن و تجارت برگزار خواهد شد و هدف از برگزاري آن ايجاد هم افزايي بخش صنعت و دانشگاه و در راستاي تامين نياز داخلي انواع قطعات و ماشين آلات مورد نياز كشور است.

زرندي در اين خصوص توضيح داد: در «طرح ملي همصدا براي ساخت داخل و رونق توليد» رفع خلا ها و تامين نيازهاي بخش صنعت و ساير بخش هاي اقتصادي كشور اعم از كشاورزي، نفت و گاز، راه و شهر سازي و...؛ از طريق به كارگيري توان داخلي در بومي سازي اقلام كالايي مورد نياز دنبال مي شود. وي تصريح كرد: «نمايشگاه ساخت داخل و رونق توليد» مي تواند زمينه ساز همكاري مشترك دو بخش علمي و توليدي كشور و تحقق بخش اهداف بزرگ «نهضت ساخت داخل» باشد و شركت ها و مجموعه هاي صنعتي مي توانند نيازهاي خود را براي تامين انواع قطعات و ماشين آلات در اين نمايشگاه معرفي كنند و شركت هاي توانمند، دانش بنيان و فناور نيز با نيازهاي صنعتي كشور بهتر از پيش آشنا مي شوند. به گفته معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت، به ثمر نشستن «طرح ملي همصدا» و برقراري ارتباط سازنده و هم افزايي واقعي ميان صنعت و دانشگاه، امروز جزو اولويت هاي وزارت صنعت، معدن و تجارت است؛ چراكه تبديل تهديدات به فرصت ها و كاهش هزينه هاي تحريم زماني عينيت پيدا مي كند كه ما در تامين بسياري از نيازها خودكفا شويم و در عمل ظرفيت هاي بالاي دانشگاهي و علمي خود را به سوي صنعت و توليد سوق دهيم.

گام هاي بعدي

در اين جلسه همچنين مقرر شد تا 20 كالاي با ارزبري بالا از سوي معاونت آموزش، پژوهش و فناوري اين وزارتخانه شناسايي شود تا شرايط براي داخلي سازي اين محصولات با مراكز علمي و پژوهشي فراهم شود.  برات قباديان معاون آموزش،پژوهش و فناوري با اشاره به اينكه موضوع ساخت داخل، فرصت مناسبي براي مراكز پژوهشي، علمي و شركت هاي فناوري است عنوان كرد: طرح «تاپ» به دنبال ارتباط موثرتر صنعت با دانشگاه تهيه شده و با همكاري دانشگاه ها توليد برخي محصولات وارداتي را با اولويت ارزبري دنبال مي كنيم.  محسن صالحي نيا، مديرعامل سازمان صنايع كوچك و شهرك هاي صنعتي نيز در اين نشست اعلام كرد پتانسيل و ظرفيت هاي واحدهاي فعال براي توليد برخي از كالاهاي وارداتي شناسايي مي شود. فرشاد مقيمي معاون امور صنايع اين وزارتخانه نيز با اشاره به اينكه قانون استفاده حداكثري از توان داخل در جهت توسعه و تعميق ساخت داخل بسيار موثر است وبايد با جديت بيشتري اجراي آن دنبال شود عنوان كرد: در هر رشته فعاليت،نسبت به شناسايي قطعات و كالاهاي وارداتي اقدام شده است. در اين نشست، صادق نجفي مشاور وزير صنعت،معدن و تجارت نيز گفت: سرعت در اين اقدام بسيار اهميت دارد تا توليد دچار وقفه نشود.

همصدايي براي ساخت داخل


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4628 به تاريخ 22/3/98، صفحه 3 (صنعت و معدن)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 11 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه مهندسي بهداشت محيط
متن مطالب شماره 3 (پياپي 603)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است