|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد98/3/22: «بي نظمي» جديد جهاني
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4656
سه شنبه 25 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4628 22/3/98 > صفحه 4 (دنيا) > متن
 
 


نگاه ديگران 
«بي نظمي» جديد جهاني
بخش سي ام

نويسنده: ريچارد هاس
مترجم: محمدحسين باقي

 روسيه با ضميمه كردن كريمه و راه انداختن جنگ در اوكراين هزينه سياسي و اقتصادي اقدام خود را پرداخت، اما پرخاشگري روسيه محدود به همسايگان نزديكش نبوده است. اين كشور در سال 2015 هم به شكل نظامي در سوريه مداخله كرد. شايد هدف نشان دادن اراده و توانايي اش براي اقدامي قاطعانه جهت حفظ دسترسي اش به مراكز نظامي در سوريه يا چيزي ديگر بوده. اما انگيزه(ها) هر چه باشد، اميدها مبني بر اينكه مداخله روسيه محدود، هدفمند و دقيق يا كوتاه مدت باشد، امري بي پايه و اساس است. در عوض، روسيه استفاده از قدرت هوايي در مقياس وسيع را برگزيد، اما نه فقط عليه تروريست ها بلكه عليه گروه هايي كه (بسياري از اين گروه ها مورد حمايت ايالات متحده يا شركايش بودند) مخالف دولت بشار اسد بودند. همچنين به نظر مي رسد كه نيت روسيه تنها جلوگيري از فروپاشي دولت اسد پيش از يك گذار سياسي كه بتواند برنامه ريزي شده و به اجرا در آيد نبود، بلكه حفظ رژيم در سر جايش بود. هيچ تلاشي براي آرامش بخشي يا گذار سياسي براي اين كشور انجام نگرفت.

سوال اين است كه آيا پوتين مي خواهد گام هايي اتخاذ كند كه روابط كشورش را با جهان بيرون بهبود بخشد (تا تحريم ها كاهش يابد) و حتي اصلاحاتي را اعمال كند يا اينكه در عوض، به يك سياست خارجي تقابل جويانه تر روي مي آورد تا به اين وسيله از ملي گرايي مردمش استفاده كرده و توجهات را از مشكلات چند جانبه داخلي منحرف سازد. گزينه هاي معامله با روسيه پوتين در بخش آخر كتاب مورد بررسي قرار گرفته است. روابط قدرت هاي مهم ديگر مثل روابط ميان آمريكا و اروپا، ژاپن و هند همكاري جويانه تر بوده درحالي كه روابط مثلا ميان چين و ژاپن يا روسيه و اروپا (كه در فصل بعدي با تمركز بر تحولات منطقه اي مورد بحث قرار خواهند گرفت) پر فراز و نشيب بوده، اما همچنان منظم است. نكته اين است كه روابط ميان قدرت هاي مهم نسبتا خوب بوده يا بر حسب معيارهاي تاريخي لااقل چندان بد هم نبوده است. اين يعني گسست در الگوي تاريخي نزاع قدرت هاي بزرگ في نفسه به معناي يك دنياي بهتر و منظم تر نيست. تفاوت هاي چشمگيري ميان فقدان درگيري قدرت هاي بزرگ و فقدان همكاري قدرت هاي بزرگ وجود دارد. يا براي بازگشت به «تم»ها و موضوعاتي كه اين كتاب مطرح كرده است، موانعي وجود داشت كه مانع درگيري هاي مستقيم مي شد از جمله توازن قوا (كه با بازدارندگي هسته اي و غيرهسته اي تقويت مي شد) و وابستگي متقابل اقتصادي. اما آنچه تقريبا ديده نمي شد تعريف مشتركي از مشروعيت بود كه براي تعيين اين مساله به كار مي رفت كه چگونه به بهترين شكل مي توان با چالش هاي جهاني و منطقه اي تعامل كرد. معناي تمام اينها اين است كه دلايل و ريشه هاي آشفتگي روزافزون جهاني در جاي ديگري، فراتر از پويايي هاي مربوط به رقابت مستقيم قدرت هاي بزرگ است. شناسايي اين علل موضوع مباحث بعدي است.

فصل 5- يك شكاف جهاني

يك موضوعي كه در بخش آغازين اين كتاب مطرح شد موضوع نظم و محوريت آن در درك روابط بين المللي بود. سه معيار براي مقدار و كيفيت نظم مهم است: ميزاني كه براساس آن يك تعريف مشترك وسيع از قواعد و اصولي قرار دارد كه جهان به واسطه آن عمل مي كند؛ وجود يك فرآيند گسترده قابل پذيرش براي تعيين، سازگاري و كاربست اين قواعد و اصول؛ و توازن قدرت. همچنين اين قضاوت هم وجود داشت كه نظم بين المللي در پايان جنگ سرد در سال 1989 هم ناقص بود و هم شكننده و محدوديت، انضباط و ساختار جهاني كه تحت سلطه دو ابرقدرت هسته اي و ضعف نسبي ترتيبات موجود پساجنگ جهاني دوم بود به چشم مي خورد. با اين حال، اين وضعيت در آن زمان آن گونه كه به نظر مي رسيد نبود. بر عكس، چنين به نظر مي رسيد كه گويي جهان از هم گسسته جنگ سرد موجب جهاني يكپارچه تر در ساختار و چشم انداز شده است. تقريبا تمام كشورهاي دنيا با حمله صدام به كويت در سال 1990 در نظر و عمل مخالف بودند و اين نشان دهنده گستردگي و عمق حمايت از مفهومي بود كه [بر مبناي آن] حاكميت دولتي ستون اساسي نظم بين المللي را تشكيل مي داد. شوراي امنيت سازمان ملل يك دو جين قطعنامه تصويب كرد كه نه فقط اين اصل را تكرار مي كرد، بلكه تحريم هايي (در كنار چراغ سبز براي اجراي آنها) هم به اجرا در آورد و پس از اينكه تركيب تحريم و ديپلماسي براي ترغيب صدام حسين به بازانديشي در رفتارش شكست خورد، مجوز استفاده از «تمام ابزارهاي لازم»- سازمان ملل از نيروي نظامي سخن گفت- براي آزادسازي كويت صادر شد. ائتلاف بين المللي تحت امر آمريكا ماموريت خود را در زماني كوتاه و به موقع انجام داد و وجود توازن قوايي در خاورميانه نشان داد كه مورد حمايت آمريكا بود و اين توازن قوا به شدت به نفع كساني بود كه نسخه وضع موجود را به تغييرات وسيع ترجيح مي دادند. همچنين نشان داده شد كه جهان دچار گذار قدرت شده است يعني اگر پيش از اين جهان از سوي دو ابرقدرت اداره مي شد اكنون تنها يك ابرقدرت وجود دارد: يعني گذار از دو قطبي به تك قطبي. درست است كه با فروپاشي شوروي، هيچ كشور ديگري از «ابزار» و «ميل» به مقابله يا توازن سازي با آمريكا برخوردار نبود اما هرگونه تك قطبي بودني هم كوتاه مدت بود. در حقيقت، احتمال درست تر اين است كه بگوييم اين تك قطبي بودن هرگز به طور كامل وجود نداشت و اينكه توانايي ايالات متحده براي تبديل مزيت هاي آشكارش در ثروت و قدرت نظامي به نفوذ در سطوح جهاني و محلي به يكسان محدوديت دارد. جنگ [دوم] خليج فارس به دو دليل گمراه كننده بود: نه تنها اجماع جهاني غيرمعمولي حول يك خطر وجود داشت، بلكه تقريبا هيچ چيزي در مورد عمليات توفان صحرا قالبي براي مداخلات نظامي بعدي نبود.


*رئيس شوراي روابط خارجي آمريكا«بي نظمي» جديد جهاني


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4628 به تاريخ 22/3/98، صفحه 4 (دنيا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 8 بارآثار ديگري از " ريچارد هاس"

  چرا انتخابات فرانسه براي جهان مهم است؟
ريچارد هاس *، شرق 30/1/96
مشاهده متن    
  توصيه هاي ريچارد هاس به ترامپ
ريچارد هاس *، دنياي اقتصاد 2/11/95
مشاهده متن    
  آمريكا بعد از انتخابات
ريچارد هاس *، شرق 6/8/95
مشاهده متن    
  چهره جديد و هولناك تروريسم / 11 سپتامبر؛ 15 سال بعد
ريچارد هاس*، ايران 21/6/95
مشاهده متن    
  يك بريتانياي كاملاً نامتحد و درهم ريخته
ريچارد هاس، ايران 6/4/95
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه علوم زيستي ورزشي
متن مطالب شماره 40، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است