|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان98/3/22: شرطي سازي افكار عمومي؛ راهبرد جنگ اقتصادي آمريكا
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22217
سه شنبه 4 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 22206 22/3/98 > صفحه 2 (اخبار كشور) > متن
 
      


شرطي سازي افكار عمومي؛ راهبرد جنگ اقتصادي آمريكا
گزارش خبري تحليلي كيهان


يكي از اهداف اصلي اتاق جنگ آمريكا، انجام عمليات رواني و شرطي سازي مردم ايران است. اتاق جنگ اقتصادي آمريكا در پي آن است تا اين گونه القاء كند كه اگر ايران به باج خواهي واشنگتن پاسخ مثبت دهد، قيمت دلار كاهش يافته و مشكلات اقتصادي رفع مي شود و اگر در مقابل زياده خواهي واشنگتن مقاومت كند، قيمت دلار افزايش يافته و به دنبال آن مشكلات اقتصادي نيز تشديد مي شود.

سرويس سياسي: روزنامه كيهان- 20 خرداد- در گزارشي با عنوان «از آلمان چه انتظاري داريم وقتي يك باك بنزين هم به ظريف نداد» نوشت: «در روزهاي اخير و همزمان با سفر مقامات ژاپني و آلماني به تهران، يك جريان سياسي خاص با فضاسازي كاذب اينگونه وانمود كردند كه اين دو سفر موجب شده تا دلار سير نزولي به خود گرفته و همچنان در حال كاهش است.اين جريان سياسي در پي آن است تا در ادامه اينگونه القاء كند كه سفر واسطه هاي آمريكا به ايران، قيمت دلار را اينگونه كاهش داد، حالا ببينيد اگر با ترامپ مستقيم مذاكره كنيم، چه شود!».

كيهان در بخش ديگري از گزارش مذكور نوشت: «اين ادعاي مضحك كه چيزي جز «بازي با معيشت مردم» نيست، در حالي است كه در سال 94، برخي دولتمردان در كنار رسانه هاي زنجيره اي به گونه اي درباره نتايج اقتصادي برجام فضاسازي كردند كه عده اي از مردم با در دست گرفتن اسكناس 1 دلاري در كنار اسكناس هاي هزار و پانصد توماني، تصور مي كردند كه قيمت هر دلار در ماه هاي آينده به هزارتومان كاهش خواهد يافت.اما همان طور كه منتقدان نيز در آن مقطع به درستي اشاره كردند، نه تنها اين اتفاق رخ نداد، بلكه قيمت دلار تا آستانه 20 هزارتومان نيز افزايش يافت. اين در حالي بود كه قيمت دلار پيش از برجام حدود 3 هزارتومان بود.اما علت نوسانات متعدد قيمت دلار از دو حال خارج نيست. يا «دستكاري مصنوعي» است و اگر اين طور نيست، دولت «توانايي مديريت بازار ارز» را ندارد».

خودتان از همه بيشتر «كيهان خوان» هستيد

اين بخش از گزارش مذكور با واكنش گسترده طيف مدعي اصلاحات مواجه شد و بازتاب گسترده اي در فضاي مجازي و شبكه هاي اجتماعي داشت. نكته قابل تامل اينجاست كه واكنش گسترده مدعيان اصلاحات به اين گزارش در حالي است كه اين طيف همواره مدعي است كه هيچ كس كيهان نمي خواند؛ اما گويا فعالين مدعي اصلاحات از همه بيشتر «كيهان خوان» هستند! جماعت مذكور كه تحليل كيهان را به خود گرفته اند، مثل هميشه به هياهو و جنجال پرداخته و به تحريف اصل قضيه پرداختند. حرف كيهان در آن چند خط ساده و همه فهم بود؛ يك بار مردم را با وعده دلار هزار توماني در برابر مذاكره با آمريكا فريب داديد و به رقص واداشتيد، بار ديگر چنين نكنيد و معيشت مردم را به سراب گره نزنيد.

در همين رابطه روزنامه اعتماد در سرمقاله ديروز به قلم سردبير خود نوشت:«من از موضع يك ايراني؛ از موضع كسي كه كشورش را دوست دارد مي خواهم مصدع اوقات شريف شوم و نقد كيهان را نقد كنم و صراحتا بگويم كه نوشته كيهان با آداب وطن پرستي مغايرت دارد. خوب دقت كنيد ببينيد كيهان اين حرف را چه روزي چاپ كرده؟ درست روزي كه هايكو ماس به ايران آمده و به خيال خودش آمده كه برجام را نجات بدهد ما به او گفته ايم كه جريان سياسي مرتبط با دولت زير پاي تو فرش قرمز پهن كرده تا بگويد كه چقدر نيازمند اين آمدن ها و رفتن هاست»!

اين روزنامه در بخش ديگري از اين يادداشت نوشت: «روزنامه كيهان نوشته است يك جريان سياسي خاص با فضاسازي كاذب وانمود كرده كه سفرهاي اخير ديپلماتيك باعث پايين آمدن قيمت دلار شده است. منظور كيهان اين است كه جريان سياسي مورد نظر كه قاعدتا بايد نزديك به دولت باشد مي خواهد به مردم و بعضي مقامات، علامت بدهد كه وقتي پيغام و پسغام آمريكا مي تواند دلار را اين قدر پايين بياورد، ببين اگر خودش بيايد چه مي شود؟».

كيهان در گزارش مذكور صرفا به يك جريان سياسي خاص اشاره كرده است، اما اعتماد نتيجه گيري كرده است كه حتما منظور كيهان اين است كه اين جريان، «نزديك به دولت» و از طيف اصلاحات است! نكته جالب تر آنكه روزنامه اي كيهان را به وطن پرستي مي خواند كه يادداشت هاي بي بي سي را بدون ذكر نام نويسنده يا تغيير نام آنها، بي كم و كاست منتشر مي كرد!

ذوق زدگي از تحقير مردم ايران!

اين روزنامه زنجيره اي مدعي شده است كه گزارش كيهان و همزماني آن با سفر مقام آلماني موجب تضعيف منافع ملي و ارسال پالس ضعف به طرف اروپايي مي شود. اين ادعاي مضحك در حالي است كه مسئله اصلي مطرح شده در گزارش كيهان، اشاره به بازي كثيف تروريست هاي اقتصادي با معيشت مردم و شرطي سازي مردم ايران است.

اتفاقا ارسال پالس ضعف به طرف غربي، كار ويژه رسانه هاي زنجيره اي است. تنها در يك نمونه سايت حامي دولت «خبرآنلاين»- 19 بهمن 92- در تحليلي تامل برانگيز با عنوان «جايزه بهترين كارگرداني براي حسن روحاني؛ در حاشيه چگونگي توزيع كالاهاي اساسي» نوشت: «در راستاي توزيع سبد كالا حرف و حديث هاي بسياري گفته شد. بسياري از دوستان حامي روحاني نيز به انتقاد شديداللحن از وي پرداختند. توزيع سبد كالا با شيوه اي كه انجام شد، نه يك اتفاق بود و نه عملي كه تبعات آن براي روحاني و مردانش غيرقابل پيش بيني باشد. او دقيقا همين اتفاق - ازدحام، دعوا و مرافعه و احيانا له شدن در زير دست وپا - را پيش بيني مي كرد و اصلا آن را براي پيشبرد استراتژي خارجي خود لازم داشت. »

اين رسانه نزديك به دولت در ادامه اين تحليل تامل برانگيز نوشته بود: «به عبارت ديگر روحاني به يك نمايش داخلي براي ارائه در جشنواره هاي سياسي خارجي نيازمند بود. نگاه كنيم به اظهارات اخير وندي شرمن كه گفته است: «شما در اخبار ديديد كه ايران اخيرا بطور قابل مشاهده اي غذا بين مردم فقير جامعه اش توزيع كرده تا نشان دهد كاهش هدفمند و محدود تحريم ها تاثير مستقيم بر مردم اين كشور داشته است. همان طور كه روحاني قول داده بود، اين پول قرار است در جهات ديگري مصرف نشود.» به هر حال اين دقيقا همان نتيجه اي بوده كه روحاني از توزيع سبد كالا در ميان مردم ايران داشته است. اينكه تحريم ها بر روي مردم ايران تاثير مستقيم و انكارناپذير داشته. اينكه اوضاع اقتصادي مردم ايران نه تنها روبراه نيست بلكه حاضرند براي چند عدد مرغ و چند كيلو برنج با يكديگر درگير شوند و اينكه از اين به بعد و با گشايش هرچه بيشتر در مذاكرات هسته اي تمركز نظام بر معيشت مردم خواهد بود. پيام روحاني از خلال پرفورمنسي كه كارگرداني و اجرا كرد، پيامي كاملا شفاف بود كه راه را براي مذاكرات مثبت بعدي، بيش از پيش مي گشايد».

خبرآنلاين در ادامه نوشته بود :«درست است كه روش توزيع كالاهاي اساسي چندان مناسب نبود؛ اما اگر با اين نمايش بتوان جايزه اول بهترين اثر را در فستيوال سياست جهاني به خود اختصاص داد، به تحقير چند روزه اي كه بازيگران آن شدند مي ارزيد!»

نكته قابل توجه اينجاست طيفي كه از تحقير مردم ايران ذوق زده مي شود، ژست وطن پرستي به خود گرفته است! روزنامه اعتماد در مطلبي ديگر در همين شماره با اشاره به گزارش كيهان نوشت: «بازار ارز در روزهاي اخير توانسته به آرامش برسد. اين آرامش در حالي ايجاد شده است كه روزنامه كيهان در گزارشي ادعا كرد روند نزولي در بازار يا «دستكاري مصنوعي» است و اگر اين طور نيست، دولت توانايي بازار ارز را ندارد». ادعايي كه روندهاي موجود در بازار و واقعيت هاي اقتصاد نشان دهنده غيرواقعي بودن آن است».

روزنامه زنجيره اي آفتاب يزد نيز در گزارشي با عنوان «قيمت دلار كاهش يافت،كيهان عصباني شد» نوشت:«روزنامه محوري اصولگرايان معتقد است كاهش نرخ ارز طي روزهاي گذشته تصنعي بوده و دست هاي پشت پرده اي وجود دارد. اين در حالي است كه ناظران برخي اقدامات و تدابير اقتصادي دولت را در فروكش كردن التهابات بازار، موثر و مهم مي دانند».

اين روزنامه زنجيره اي همچنين در يادداشتي با عنوان «كاهش نرخ ارز تصنعي نيست» نوشت: «ديپلماسي ايران ظرف چند هفته گذشته آثار مثبتي بر اقتصاد ايران گذاشت. وقتي كه كشورهاي متعددي از عراق و عمان گرفته تا باقي كشورها مانند روسيه، چين، ژاپن و حتي برخي از كشورهاي اروپايي داوطلبانه به دنبال اين هستند تا تنش را بين ايران و آمريكا كم كنند. اين رفتارهاي كشورهاي خارجي در پاسخ به ديپلماسي عمومي وزارت خارجه طبيعي است تاثير مثبت دارد، چرا كه علامت مهمي به فعالين اقتصادي است». همين چند خط نشان مي دهد چه كساني با چه افكاري در پازل دشمن بازي كرده و همچنان مشغول شرطي سازي اقتصاد و افكار عمومي هستند.                 

تروريسم اقتصادي

درباره واكنش هاي تامل برانگيز مدعيان اصلاحات به گزارش اخير كيهان، گفتني هايي است كه به اختصار به آن اشاره مي كنيم.

در تيرماه 97 و همزمان با افزايش سرسام آور قيمت دلار، روزنامه كيهان در گزارشي با عنوان «تروريست هاي اقتصادي را اعدام كنيد» نوشت:«در ماه هاي گذشته تروريست هاي اقتصادي كه تعداد آنها محدود و طبيعتا براي نهادهاي اطلاعاتي و قضايي كشور شناخته شده هستند با اخلال در نظام اقتصادي كشور باعث بالا رفتن شديد نرخ ارز و به تبع آن گران شدن ارزاق عمومي مردم شده اند، اين نوسانات لحظه اي كه در سفره مردم تاثير آني داشته است آنان را نسبت به آينده و دستاوردهاي فراوان و بي شمار جمهوري اسلامي در نزديك چهار دهه گذشته مايوس ساخته است و اين نهايت خواسته و آرزوي دشمنان بيروني اين كشور است.»در آن مقطع رسانه هاي زنجيره اي به خط شده و ضمن دفاع از تروريست هاي اقتصادي، اين مفسدان را فعالان اقتصادي جا زده و به گزارش كيهان اعتراض كردند. طيف مدعي اصلاحات پيش از اين نيز مفسدان دانه درشت اقتصادي را كارآفريناني در حد«استيو جابز» ناميده بود!برخلاف ادعاي رسانه هاي زنجيره اي، در گزارش اخير كيهان به هيچ عنوان، «دستكاري مصنوعي قيمت دلار» به دولت نسبت داده نشده است. بررسي روند كلي قيمت ارز طي ماه هاي اخير نشان مي دهد بر خلاف ادعاي رسانه هاي زنجيره اي، تحولات بازار ارز ربطي به رفت و آمدهاي ديپلماتيك ندارد.

راه اندازي با زار متشكل ارزي، يكي از گام هاي موثر بانك مركزي براي ساماندهي بازار اسكناس انواع ارز است و بر مبناي آن قرار است نرخ پايه بازار آزاد در يك فاصله زماني مشخص، از سوي اين بازار تعيين شود. اگر بازار به خوبي شكل گرفته و براساس سياست هاي كاملا اقتصادي و به دور از دخالت هاي غيراقتصادي پيش رود، مي توان اميدوار بود كه بساط تعيين نرخ در بازار ارز ايران از سوي هرات و سليمانيه، برچيده شود. البته تا كنون چند بار وعده راه اندازي اين بازار به تعويق افتاده است و همين موضوع تا امروز بزرگ ترين ايراد اجرايي به عملكرد بانك مركزي در ساماندهي اين بازار محسوب مي گردد.

حمايت از كاهش قيمت دلار

كيهان هيچگاه از كاهش قيمت دلار ناراحت و عصباني نشده است. اتفاقا قيمت دلار بايد كاهش يابد و قيمت واقعي دلار كمتر از نصف قيمت حبابي اين روزهاست. اما كاهش واقعي و پايدار با روش هاي اقتصادي رخ مي دهد، نه نوساناتي كه كارشناسان آن را ناشي از عوامل غيراقتصادي و گاها مصنوعي مي دانند. نوساناتي كه هم مردم را شرطي مي كند و هم توليدكنندگان را نگران و متضرر مي كند.

شرطي سازي مردم

رهبر معظم انقلاب-تير ماه 1397- در ديدار هيئت دولت فرمودند:«كار را در محدوده مقدورات كشور با جديت دنبال بكنيد؛ منتظر اين و آن نباشيد. ما يك روز مشكل اقتصادي كشور را موكول كرديم به برجام، [اما] برجام نتوانست مشكل اقتصادي كشور ما را برطرف كند و به ما كمك قابل توجهي بكند؛ و نتيجه اين شد كه مردم نسبت به برجام شرطي شدند، كه وقتي آن بابا (رئيس جمهور آمريكا) مي خواهد از برجام خارج بشود، تا مدتي كه او مي گويد خارج مي شوم، ما همين طور دچار تلاطم در بازار خواهيم بود؛ ما شرطي شده ايم ديگر، مردم را ما شرطي كرده ايم. حالا هم «بسته اروپايي»؛ مردم را درباره بسته اروپايي شرطي نكنيد. البته اروپايي ها مجبورند، ناچارند، چشمشان چهارتا! بايستي بگويند چگونه خواهند توانست از منافع ما دفاع كنند -كه اسمش همان بسته است- اما اين را جزو موضوعات اصلي كشور قرار ندهيد؛ بسته اروپايي بيايد، نيايد. ما كارهايي در كشور داريم، مقدوراتي در كشور داريم، اين مقدورات بايستي تحقق پيدا كند؛ دنبال اين مقدورات برويد؛ گره نزنيد بهبود اقتصاد كشور را به چيزي كه از اختيار ما خارج است».يكي از مضرات و خسارت هاي بزرگ در گره زدن معيشت مردم به سياست خارجي، شرطي كردن مردم است.

 التهابات سال گذشته در بازار ارز، سكه، خودرو، مسكن، لوازم خانگي، كه در سال جاري نيز با شدت كمتري ادامه داشت، بخشي از نتايج خسارت بار شرطي كردن مردم و گره زدن اقتصاد به سياست خارجي است.

طيف مدعي اصلاحات در سال هاي به طرق مختلف با غفلت از ظرفيت هاي عظيم داخلي، به شرطي سازي مردم روي آورد. يك روز با برجام، روز ديگر با هواپيما، يكبار با قرارداد نفتي توتال، بار ديگر با قرارداد پژو و رنو و موارد متعدد ديگر. مصاديقي كه هم ظرفيت هاي عظيم داخلي در آن مورد غفلت قرار گرفت و هم بهبود اقتصاد كشور را به چيزي كه از اختيار ايران خارج است، گره زد.متاسفانه طيف مدعي اصلاحات بارها و بارها، معيشت مردم را به اخم و لبخند آمريكا گره زده است. براي نمونه، روزنامه زنجيره اي همشهري- مرداد 97- با اشاره به زمزمه مذاكره ايران با آمريكا در مطلبي نوشته بود: «واكنش ها به پيشنهاد مذاكره بدون پيش شرط ترامپ؛ اول بازگشت به برجام، صعود انفجاري بورس روي موج توافق و ريزش قيمت ها در بازار سكه و ارز»!

راهبرد اتاق جنگ آمريكا

شواهد موجود حاكي از آن است كه آمريكا پس از امتحان روش هاي مختلف براي براندازي نظام جمهوري اسلامي- از تهديدهاي سخت نظامي گرفته تا صرف صدها ميليون دلار براي براندازي نرم و اجراي پروژه نفوذ، در حال حاضر قصد دارد فعاليت هاي «دفتر تروريسم و اطلاعات مالي»، به عنوان مركز فرماندهي اتاق جنگ اقتصادي را عليه ايران گسترده تر كند.

يكي از اهداف اصلي اتاق جنگ آمريكا، انجام عمليات رواني و شرطي سازي مردم ايران است. اتاق جنگ اقتصادي آمريكا در پي آن است تا اين گونه القاء كند كه اگر ايران به باج خواهي واشنگتن پاسخ مثبت دهد، قيمت دلار كاهش يافته و مشكلات اقتصادي رفع مي شود و اگر در مقابل زياده خواهي واشنگتن مقاومت كند، قيمت دلار افزايش يافته و به دنبال آن مشكلات اقتصادي نيز تشديد مي شود. هدف اصلي تروريست هاي اقتصادي، پيش بردن اين نقشه شوم ضدايراني است. راه مقابله با اين نقشه شوم نيز اهتمام جدي به اجراي اقتصاد مقاومتي و تلاش براي رونق توليد و بهره مندي از ظرفيت هاي عظيم داخلي است. آنهايي كه نمي خواهند اين گزاره ساده و منطقي را بفهمند يا بايد در عقل و درك خود شك كنند يا بايد در نيت آنها شك كرد.

شرطي سازي افكار عمومي؛ راهبرد جنگ اقتصادي آمريكا


 روزنامه كيهان، شماره 22206 به تاريخ 22/3/98، صفحه 2 (اخبار كشور)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 85 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه پژوهش در برنامه ريزي درسي
متن مطالب شماره 61، تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است