|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان98/3/22: شبكه خبري آلماني گزارش داد: وزيرخارجه آلمان دست خالي به ايران آمد و دست خالي هم برگشت
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22211
سه شنبه 28 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 22206 22/3/98 > صفحه 3 (اخبار كشور) > متن
 
      


شبكه خبري آلماني گزارش داد: وزيرخارجه آلمان دست خالي به ايران آمد و دست خالي هم برگشتيك شبكه خبري آلماني در تحليل ابعاد سفر اخير وزير امور خارجه آلمان به ايران نوشت كه وي چيزي براي عرضه كردن به ايران نداشت و در عوض چيزي هم به دست نياورد.

شبكه خبري آلماني دويچه وله در گزارشي درخصوص سفر اخير وزير خارجه آلمان به ايران نوشت: سفر هايكو ماس به ايران اين موضوع را هم روشن كرد كه نقش اروپا در غرب آسيا چندان موثر نيست بااين حال اين اقدامات ديپلماتيك همچنان مهم هستند.

معجزه اي رخ نداد!

پس ازآنكه اين مقام آلماني در نشست خبري روز دوشنبه با ظريف، به جاي پاسخ در مورد عدم اجراي تعهدات برجامي از سوي كشورش، مدعي شد كه ما نمي توانيم معجزه اي داشته باشيم، دويچه وله هم نوشت: «هيچ معجزه اي براي تهران رخ نداد و اين يعني كاري براي حفظ توافق هسته اي انجام نشد!»

اروپايي ها چيزي براي عرضه ندارند

به گزارش فارس، اين شبكه خبري در ادامه نوشت كه «ماس براي رهايي از تحريم هاي مالي آمريكا، بيشتر از كانال مالي با ايران موسوم به اينستكس كه مدنظر اروپايي هاست، كار ديگري نمي تواند بكند و اين در شرايطي است كه تاكنون حتي يك تبادل مالي هم به وسيله اين كانال انجام نشده است. اروپايي ها... نمي توانند روابط بازرگاني و تبادل كالا با ايران داشته باشند.»

ماس: ايران غني سازي بيشتري صورت ندهد

همچنين گفتني است پس از ديدار روز دوشنبه ظريف و هاس، وزير خارجه كشورمان در پيامي در توييتر نوشت: «گفت وگوهاي صريحي با هايكو ماس انجام شد. از اذعان آلمان به اين موضوع كه اقدامات عملي براي اطمينان يافتن از بهره مندي اقتصادي ايران براي حفظ برجام ضروري است، استقبال مي كنيم. ما موافق هستيم كه گفت وگو ميان كشورهاي منطقه ضروري است اما جنگ اقتصادي دونالد ترامپ دليل تمامي تنش ها است.»

هايكو ماس هم در بدو ورود به آلمان، سفر خود را مثبت توصيف كرد. وي در گفت وگو با شبكه خبري ARD گفت: «من مي توانم تصوير روشني را از مذاكرات نه فقط در ايران بلكه در تمامي منطقه يعني اردن، امارات متحده عربي و بغداد ترسيم كنم. هيچ كدام از طرف ها نمي خواهند كه درگيري ها و تشديد تنش هاي موجود در منطقه به جنگ منتهي شود. اگر همه و آمريكا بخواهند، بايد گفت وگو كرد و زمان ديپلماسي است. اين اولين قدم بود. به استكهلم مي روم و آنجا با همتاي ژاپني خود ملاقات مي كنم. چهارشنبه هم با آمريكايي ها صحبت خواهم كرد. ما با هم گفت وگو مي كنيم و مي كوشيم كه تنش را كاهش دهيم. يك بحران نظامي در منطقه به يك فاجعه منجر خواهد شد.»

وزير خارجه آلمان در ادامه درباره آينده توافق هسته اي با ايران و موضع تهران در زمينه غني سازي اورانيوم در پايان ضرب الاجل ايران هم گفت: «اميدواريم كه ايران غني سازي بيشتري صورت ندهد و نه تنها آلمان بلكه اروپا در توافق هسته اي حضور دارند و مي خواهند كه كانال مالي را به كار بيندازند... و انتظار دارند كه ايران هم به تعهدات خود پايبند باشد و بيشتر از ميزاني كه در توافق هسته اي پيش بيني شده است، اورانيوم را غني نكند و اگر همه به تعهدات خودشان عمل كنند در اين صورت مي توان توافق را حفظ كرد؛ توافقي كه براي امنيت اروپا خوب است.»

ماس: اميدواريم اينستكس عملياتي شود

بااينكه از سويي يك سال از خروج آمريكا از برجام گذشته و از سوي ديگر بيش از يك ماه از ضرب الاجل 60 روزه ايران به طرف اروپايي سپري شده است اما هايكوماس در اين گفت وگو در پاسخ به سوالي درخصوص كانال مالي ويژه اروپا موسوم به اينستكس صرفا اظهار اميدواري كرد و گفت: «اميدواريم طي هفته هاي آتي اين كانال عملياتي شود. به اين وسيله مي توان به عنوان مثال (هزينه) دارو پرداخت و (دارو) به ايران منتقل شود. اين گامي مهم است... هر كاري بتوانيم، مي كنيم تا بدون آمريكا به تعهداتمان عمل كنيم و از ايران هم انتظار داريم كه به تعهداتش عمل كند تا بتوان توافق هسته اي را حفظ كرد.»

تحريم نهاد متناظر «اينستكس»!

هنوز 24 ساعت از ديدار ماس و ايران نگذشته بود كه فارس به نقل از بلومبرگ گزارش داد: «دولت ترامپ در حال بررسي تحريم بخش مالي ايراني رابط مبادلات بشردوستانه ايران با اروپاست؛ اقدامي كه احتمالا باعث پايان يافتن حيات اقتصادي و بشردوستانه اي خواهد شد كه فرانسه، آلمان و انگليس به دنبال ايجاد آن براي ايران هستند.

به گفته يك منبع آگاه كه نخواست نامش فاش شود، اقدامات آمريكا، سازوكار ويژه تجارت و تامين مالي (STFI) كه ايران به عنوان نهاد متناظر اينستكس ايجاد كرده است، هدف خواهد گرفت.

اين مقام آگاه توضيح داد: سازوكار ويژه تجارت و تامين مالي (STFI) در اصل امتداد بانك مركزي ايران است كه قبلا تحت تحريم هاي آمريكا قرار گرفته و حداقل تضمين هاي جهاني در برابر پول شويي و تامين مالي تروريسم را اجرا نكرده است.»

به نظر مي رسد تقسيم كار بين اروپا و آمريكا و ايفاي نقش هركدام در سناريوي پليس خوب و پليس بد بيش از پيش نمايان شده است؛ از طرفي وزير خارجه آلمان به ايران آمده و مدعي تمايل به همكاري و باقي ماندن در برجام و عملياتي شدن اينستكس مي شود و از سوي ديگر آمريكايي ها از تحريم نهاد متناظر اينستكس خبر مي دهند!

تحريم اينستكس يعني شكست ديپلماسي اروپا

در واكنش به خبر بلومبرگ درباره تلاش آمريكا براي تحريم نهاد مالي متناظر ايراني اينستكس بود كه حميد بعيدي نژاد، سفير جمهوري اسلامي ايران در لندن در صفحه توييترش نوشت: «بنا به گزارش خبرنگار بلومبرگ، آمريكا در حال بررسي تحريم نهاد مالي متناظر ايراني اينستكس است. با اين تحريم، اينستكس عملا نابود شده و ديپلماسي اروپا به شكست كامل مي رسد. اميد كه حالا همه متوجه شوند كه بزرگ ترين تهديد عليه برجام و امنيت منطقه سياست تروريسم اقتصادي آمريكا عليه ايران است.»

حرف هاي تكراري واشنگتن

در همين حال و در ادامه راهبرد «فشار حداكثري» آمريكايي ها با تاكتيك «مذاكره»، مورگان اورتگاس سخنگوي وزارت خارجه ايالات متحده بامداد سه شنبه اعلام كرد كه «تنها راه حل پايان بحران با ايران دستيابي به توافق هسته اي جديد با تهران است.»

وي در ادامه گفت: «تهديدات اخير ايران درباره عدم پايبندي به تعهدات خود در توافق هسته اي، گامي بزرگ در مسيري اشتباه است.»

اورتگاس همچنين در ادامه هشدار داد كه «واشنگتن هر شركتي كه چه در بخش نفتي و چه در ديگر بخش ها از فعاليت هاي ايران حمايت مالي كند، مجازات خواهد كرد.»

لاوروف: منتظر نتيجه سفر ماس به تهران هستم

تسنيم به نقل از خبرگزاري روسي نووستي گزارش داد، سرگئي لاوروف وزير امور خارجه روسيه روز گذشته در سخنراني خود در نشست علمي و بين المللي «مطالعات پريماكوف» در مسكو، اقدامات آمريكا در برخورد با ايران را محكوم كرده و يادآور شد كه «تحريم هاي يك جانبه و جنگ تجاري آمريكا عليه ساير كشورها، روشي براي رقابت ناعادلانه اقتصادي است كه آشكارا مغاير با قوانين سازمان تجارت جهاني است.»

لاوروف در اين نشست گفت: «در رابطه با دورنماي حفظ برنامه جامع اقدام مشترك (برجام) بايد بگويم كه اين مسئله در بسياري از جهات به گام هاي بعدي كشورهاي اروپايي بستگي خواهد داشت و در اين رابطه من شخصا منتظر نتيجه سفر هايكو ماس وزير امور خارجه آلمان به تهران هستم.»

وزير خارجه روسيه اضافه كرد: «متاسفانه برخي شركاي غربي ما خواستار آن هستند كه ايران مرتكب اشتباهي شده و اقدامي را در خارج از تعهداتش در چارچوب برجام انجام دهد. چنين اقدامي دست غربي ها را در رابطه با عدم اجراي تعهداتشان باز خواهد گذاشت و نتيجه آن باعث تاسف خواهد شد.»

شبكه خبري آلماني گزارش داد: وزيرخارجه آلمان دست خالي به ايران آمد و دست خالي هم برگشت


 روزنامه كيهان، شماره 22206 به تاريخ 22/3/98، صفحه 3 (اخبار كشور)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 54 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله ايراني علوم زمين
شماره 1 (پياپي 1101)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است