|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد98/3/22: نزار زكا آزاد شد و از ايران رفت
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4628 22/3/98 > صفحه 8 (خبر) > متن
 
 


نزار زكا آزاد شد و از ايران رفت
سخنگوي قوه قضائيه از آزادي مشروط زنداني لبناني خبر داد


تصويري از عباس ابراهيم و نزار زكا هنگام خروج از ايران -عكس: الف

دنياي اقتصاد : غلامحسين اسماعيلي سخنگوي قوه قضائيه از موافقت دادگاه با آزادي نزار زكا زنداني لبناني كه به جرم جاسوسي براي آمريكا در ايران بازداشت شده بود خبر داد. در همين حال نزار زكا، روزگذشته به همراه عباس ابراهيم، مديركل اداره امنيت عمومي لبنان تهران را به مقصد بيروت ترك كرد. سفارت لبنان در ايران نيز روز گذشته «بازگشت زكا» به بيروت را تاييد كرد. درهمين حال به گزارش الف، صفحه امنيت عمومي لبنان در توييتر روز گذشته تصويري از عباس ابراهيم و نزار زكا هنگام خروج از ايران را منتشر كرد.

اسماعيلي دو روز پيش از تقاضاي آزادي مشروط از سوي نزار زكا خبر داده و گفته بود كه درهمين راستا، تقاضايي هم از سوي رئيس جمهور لبنان در ارتباط با مساعدت در مورد اين محكوم واصل شده كه اين تقاضا و بررسي هاي قضايي در چارچوب ضوابط و مقررات قانوني انجام مي شود.

پيش از اين برخي رسانه هاي لبناني مدعي شده بودند كه مسوولان ايراني با درخواست «ميشل عون» رئيس جمهور لبنان مبني بر عفو و آزادي نزار زكا موافقت كرده اند. وزارت خارجه لبنان نيز 14 خردادماه اعلام كرد كه از طريق سفارت ايران در بيروت به آنها اطلاع داده شده است كه جمهوري اسلامي ايران با آزادي نزار زكا موافقت كرده است. به دنبال آن ميشل عون رئيس جمهور لبنان نيز ازگفت وگو با حسن روحاني رئيس جمهوري براي آزادي نزار زكا و موافقت روحاني با آزادي اين زنداني خبر داد. او همچنين گفت كه «عباس ابراهيم» مديركل امنيت عمومي را مامور كرده تا هر آنچه لازم است در اين باره انجام دهد. در همين ارتباط روزگذشته سخنگوي قوه قضائيه اعلام كرد كه دادگاه با آزادي مشروط نزار زكا موافقت كرده است و وي تحويل نمايندگان لبنان خواهد شد. سخنگوي قوه قضائيه در ادامه به تقاضاي آزادي مشروط نزار زكا و مكاتبه رئيس جمهور در اين خصوص اشاره كرد و گفت: اين تقاضاها را در چارچوب قانون بررسي كرديم و با هماهنگي عزيزان در جبهه مقاومت و حزب الله مواجه شديم كه حزب الله لبنان هم اجابت اين خواسته را براي خود به مصلحت مي دانستند كه اين موضوع را به دادگاه ارجاع داديم. اسماعيلي تاكيد كرد: اين اقدام در يك فرآيند كامل قضايي بوده و در اين موضوع تبادل يا موضوعات سياسي مدنظر نبوده است.

همزمان روز گذشته كيوان خسروي، سخنگوي شوراي عالي امنيت ملي در گفت وگو با پايگاه خبري «العهد» لبنان گفت: هيچ كشور سومي در آزادي زكا نقش نداشت و اين اقدام صرفا بنا بر درخواست «ميشل عون» رئيس جمهور لبنان و وساطت «سيدحسن نصرالله» دبيركل حزب الله لبنان انجام گرفت. به گزارش «ايسنا» وي افزود: جمهوري اسلامي ايران «نزار زكا» شهروند لبناني تحت بازداشت در ايران را در چارچوب همكاري دوجانبه با لبنان، اظهار حسن نيت و تقويت پيوندها ميان دو ملت آزاد كرد. سخنگوي شوراي عالي امنيت ملي ايران با اشاره به نقش سيد حسن نصرالله در اتخاذ اين تصميم گفت: باتوجه به نقش مهم و موثر آقاي ميشل عون در حمايت از جريان مقاومت در لبنان به درخواست وي پاسخ مثبت داده شد.

از سوي ديگرحسن محمد عباس سفير لبنان در تهران نيزاز مقامات ايران به خاطر همكاري شان جهت آزادي «نزار زكا » قدرداني كرد. نزار زكا شهريور 1394 به دعوت معاونت امور زنان رياست جمهوري براي شركت در «همايش بين المللي نقش آفريني زنان در توسعه پايدار» به ايران سفركرد اما هنگام خروج از ايران به اتهام جاسوسي براي آمريكا بازداشت و به تحمل 10 سال زندان و پرداخت چهار ميليون و 200 هزار دلار جريمه نقدي محكوم شد.

پاسخ به انتقادها درمورد پرونده نجفي

 سخنگوي قوه قضائيه روز گذشته درنشست خبري هفتگي اش، در كنار اعلام اين خبر به انتقادها از صدور سريع كيفرخواست محمد علي نجفي شهردار اسبق تهران واكنش نشان داد. به گزارش «ايسنا» اسماعيلي در پاسخ به سوالي مبني بر اينكه تحقيقات پرونده مربوط به محمدعلي نجفي و قتل ميترا استاد در مدت كمتر از 10روز تكميل شده و اين سرعت عمل براي وكلا و حقوقدانان شائبه اي ايجاد كرده گفت: هر پرونده اي كه بازتاب عمومي داشته و افكار عمومي را جريحه دار كند ما سريعا رسيدگي مي كنيم كه به اين پرونده هم به سرعت و به صورت ويژه رسيدگي مي كنيم. پرونده قتل خانم استاد در اين رده قرار داشت و علاوه بر آن پرونده از منظر قضايي پرونده قتل جنايي خانوادگي بود و با هيچ ابهامي هم در مرحله تحقيقات و دادسرا مواجه نشد و تحقيقات انجام شد.

سخنگوي قوه قضائيه اضافه كرد: وضعيت قتل، اقرارهاي متهم و تحقيقات پزشكي قانوني و تحقيقاتي كه در دادسرا بايد انجام مي گرفت شفاف بود و اين مساله اختصاص به اين پرونده ندارد.وي خاطرنشان كرد: در مورد اين پرونده يكي از نمايندگان مجلس كه تحصيلات حقوقي هم دارند به من زنگ زد و گفت كه در اين پرونده از شاهد تحقيق نشده كه گفتم آيا احدي غير از قاتل و مقتول از اين قضيه اطلاع داشته يا هنگام قتل آنجا بوده است و به آن نماينده اعلام كردم نبايد وقتي شاهدي نيست شاهد بسازيم و بتراشيم.

اسماعيلي در پاسخ به اين سوال كه آيا در مورد اين پرونده تعيين وقت شده يا خير، اظهار كرد: بنا بر قانون ما در دادگاه كيفري نمي توانيم به محض وصول پرونده تعيين وقت كنيم. ابتدا بايد قضات پرونده را مطالعه كنند و وكلا نيز آن را بخوانند، در صورتي كه ايراد داشت پرونده به دادسرا ارجاع شود و اگر ايرادي نداشت بعد از آن تعيين وقت شود.وي در پاسخ به سوالي در رابطه با قتل ميترا استاد مبني بر اينكه از سوي برخي افراد اتهاماتي به مقتول وارد شده و آيا قوه قضائيه برنامه اي براي برخورد با اين افراد دارد، گفت: ما به اين پرونده از سه طرف رسيدگي مي كنيم؛ يكي رسيدگي به پرونده قتل، دوم رسيدگي به شايعات است، اما رسيدگي به اين شايعات نياز به شكايت شاكي خصوصي دارد و اگر مواردي باشد كه نياز به شاكي نباشد دادستاني به عنوان مدعي العموم خودش ورود پيدا مي كند.وي در پاسخ به اين سوال كه در پرونده ميترا استاد چقدر احتمال پرستو بودن اين فرد وجود دارد، اظهار كرد: بيان برخي موضوعات كه جنبه قضايي و قانوني ندارد به ويژه مواردي كه با شئونات اسلامي تطابق ندارد درست نيست و نبايد اسرائيلي رفتار كنيم. ما مبناي اخلاقي داريم و مواردي كه جنبه اخلاقي و شرعي ندارد را بدون دليل به افراد و اشخاص نسبت ندهيم.

آخرين وضعيت پرونده فريدون و عراقچي

وي در پاسخ به سوالي درباره آخرين وضعيت پرونده برادر رئيس جمهور نيز گفت: پرونده اي كه در دادگاه بدوي رسيدگي و حكمش صادر شد با درخواست تجديدنظر خواهي اخيرا به دادگاه تجديدنظر ارسال و در نوبت است و بخشي هم از پرونده كماكان در دادسرا مفتوح است. وي درباره پرونده عراقچي گفت: پرونده با اعلام  نقص، مجددا به دادسرا برگشته است.

ابلاغ قانون رسيدگي به دارايي مقامات

سخنگوي قوه قضائيه درادامه سخنانش از تصويب، ابلاغ و اجرايي شدن آيين نامه قانون رسيدگي به دارايي مقامات و مسوولان و كارگزاران نظام جمهوري اسلامي خبر داد.

واكنش به شماره اعلام بدحجابي

درادامه اسماعيلي درواكنش به ماجراي اخيرراننده اسنپ در تهران، آن را يك نماد عيني در امر به معروف و نهي از منكر توسط يكي از شهروندان توصيف كرد. سخنگوي قوه قضائيه درخصوص اعلام شماره از سوي دادسراي ارشاد براي اعلام تخلفات درخصوص بدحجابي و پارتي هاي شبانه نيز گفت: امر به معروف وظيفه همگاني است و به هيچ عنوان براي وارد شدن به حريم خصوصي افراد و تحقيق و تفحص كردن، اجازه داده نشده است.وي افزود: ما و پليس همكار هستيم و هيچ كار موازي را انجام نمي دهيم؛ اين موضوع نيز بر اساس آنچه در چارچوب قانون است انجام خواهد شد، اين امر از ناحيه پليس و شهروندان مورد حمايت است و اگر خارج از چارچوب قانون باشد حمايتي از آن صورت نخواهد گرفت.اسماعيلي در پاسخ به سوالي درباره پيامك هايي درخصوص كشف حجاب و چرا اين پيام ها براي افراد چادري هم ارسال شده است، گفت: اقدام نيروي انتظامي در حوزه اينكه جرم مشهود است مورد حمايت ماست البته اين اقدام بايد عاري از خطا باشد. ممكن است در پلاك، واگذاري هاي خط تلفن و اشتباهاتي كه سامانه هاي مخابراتي ما مي دهند اشتباهي رخ دهد و ما تاكيد كرده و خواهيم كرد كه اين اشتباهات بايد به حداقل برسد.

وضعيت بازداشت شدگان روز كارگر

به گزارش «ايسنا» وي در پاسخ به سوالي درباره آخرين وضعيت اشخاصي كه در روز كارگر اعم از كارگر و خبرنگار دستگير شدند گفت: در اين زمينه اكثر قريب به اتفاق آنها آزاد شدند و عدد بازداشتي ها 5 نفر است و براي دو نفر آنها كيفرخواست صادر و به دادگاه ارسال شده و هنوز تعيين وقت نشده است و احتمالا تا پايان هفته هم دادسرا براي سه نفر ديگر تصميم نهايي را مي گيرد.

پرونده محيط زيستي ها

وي در پاسخ به سوالي درباره رسيدگي به پرونده محيط زيستي ها گفت: اين پرونده كماكان در دادگاه مطرح است و مقرر شده اظهارنظرهاي كارشناسي تكميلي وصول شود و به محض وصول آن ادامه رسيدگي انجام خواهد شد.

پرونده مهناز افشار و همسرش

اسماعيلي همچنين درمورد پرونده شكايت از مهناز افشار گفت: اين پرونده در دادسرا مطرح است و هم شاكي خصوصي دارد و هم به لحاظ جنبه عمومي دادستان اعلام جرم كرده و متهم اين پرونده هنوز به كشور بازنگشته و اقدام جديدي صورت نگرفته است. او درباره پرونده ياسين رامين نيز گفت: اين پرونده در دادگاه بدوي رسيدگي و حكم صادر شده است و تا زماني كه حكم قطعي صادر نشده از بيان جزئيات موارد اتهامي و جزئيات محكوميت صادره به موجب قانون معذورم. سخنگوي قوه قضائيه همچنين اعلام كرد كه تعداد قابل توجهي از زندانيان مهريه آزاد شده اند.

نزار زكا آزاد شد و از ايران رفت


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4628 به تاريخ 22/3/98، صفحه 8 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 12 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله مطالعات ميان رشته اي ارتباطات و رسانه
متن مطالب شماره 3، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است