|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان98/3/22: اخبار ادبي و هنري
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22211
سه شنبه 28 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 22206 22/3/98 > صفحه 3 (اخبار كشور) > متن
 
      


اخبار ادبي و هنريانتشار يك كتاب با ترجمه رهبر معظم انقلاب

كتاب «في ظلال القرآن» اثر سيد قطب و با ترجمه رهبر معظم انقلاب اسلامي منتشر شد.

حضرت آيت الله العظمي خامنه اي(مدظله العالي) كه خود از كودكي با قرآن كريم، انس داشته اند پس از بهره گيري از معارف اين كتاب عزيز در دوران طلبگي، به نشر اين گنجينه گرانبها پرداختند.

اين كتاب، بيش از آنكه يك كتاب تفسير باشد، كتابي است كه درباره نحوه بيان الهي و زيبايي هاي لفظي و معنوي قرآن، تناسب آيات با يكديگر و برخي مصاديق معاصر آيات، بحث مي كند.

آيت الله خامنه اي در سال 48(در سن 30 سالگي) ترجمه اين اثر را آغاز مي كنند و شايان ذكر است كه مقداري از آن را در زندان هاي ستمشاهي انجام مي دهند.

كتاب حاضر، از ابتداي قرآن كريم تا آيه 182 سوره مباركه بقره را در بر دارد. معظم له پس از اتمام جلد اول ترجمه كتاب، باخبر مي شوند كه اين كتاب از سوي مرحوم احمد آرام، در حال ترجمه است و لذا از ادامه ترجمه خودداري مي كنند.

قلم مترجم كتاب، بسيار روان است و اين مطلب بر زيبايي كتاب مي افزايد. به فراخور مطلب، در مواردي پاورقي هايي با امضاي مترجم، درج شده است كه يا توضيح متن مولف و يا نقد او است.

براساس تقسيم بندي مولف كتاب، مجلد موجود از 12 بخش تشكيل شده است. در مقدمه به طور مبسوطي از قرآن كريم و استفاده هايي كه از اين كتاب مي توان كرد سخن گفته است. پس از مقدمه در ضمن يك درس، از سوره حمد، بحث شده است. درس بعدي، بيان ويژگي هاي سوره بقره است و در ادامه با تقسيم آيات هم سياق جزء اول قرآن كريم در شش درس و تنظيم آيات هم داستان جزء دوم در چهار درس كتاب به پايان مي رسد. علاوه بر اين يازده بخش، در ابتداي جز دوم نيز، توضيحاتي درباره مفاد اين جز داده شده است.

در چاپ حاضر، متن تصحيح شده و منابع مورد استناد كتاب، تحقيق مجدد شده و در مواردي نيز منابعي جديد اضافه شده است. همچنين براي بهره مندي بيشتر مخاطب محترم از محتويات كتاب، تيترهاي كنار متني و نمايه هاي مختلف در پايان كتاب، درج شده است.

دور زدن قانون توسط وزارت ارشاد به سود پخش كننده ابتذال!

وزارت ارشاد نه تنها به آيين نامه هاي مدون خود عمل نكرده بلكه در اين فصل از نمايش يكي از دفاتر پخش برخلاف آئين نامه، دو فيلم را همزمان روي پرده دارد! به گزارش مشرق، در پرونده فيلم «رحمان 1400» دستگاه ارزشيابي و نظارت در سينماي ايران جلوي نمايش نسخه اي از فيلم كه مميزي در آن به درستي اعمال نشده بود گرفت. با توجه به اينكه بالاخره صاحبان اثر به تخلف خود اذعان داشتند انتظار مي رفت وزارت ارشاد به درستي به قوانين و آيين نامه هاي مصوب شده احترام گذاشته و آنها را اجرايي كند.

در ماده 18 آيين نامه «آيين نامه نظارت بر نمايش فيلم» مصوب سال 1382 صراحتا تاكيد شده: «هر كس در موقع نمايش فيلم، خودسرانه به حذف قسمتي از فيلم يا الحاق و افزودن صحنه هايي كه در موقع صدور پروانه از طرف مراجع ذي صلاح حذف شده اقدام نمايد و يا صحنه هايي از فيلم را در موقع تقاضاي صدور پروانه نمايش خود، از متن فيلم خارج كرده و اين صحنه ها را بعد از صدور پروانه به متن فيلم اضافه كند» در مرحله اول «پروانه نمايش فيلم» و در صورت تكرار «پروانه كسب متقاضي و نمايش دهنده» لغو خواهد شد. نكته جالب درباره اين ماده تاكيد بر پيگرد قانوني «كليه اشخاص متخلف» و اعمال «مجازات قانوني» در كنار لغو پروانه است. از سوي ديگر در بخشي از آيين نامه ارشاد درباره فعاليت «سازمان هاي پخش و توزيع فيلم» هم در جدول مرتبط با مجازات و تخلف ها تاكيد شده است كه مجازات «پخش و عرضه فيلم فاقد مجوز» حداقل «تعلق 6 ماهه» دفتر پخش است.

جالب است كه وزارت ارشاد نه تنها به آيين نامه هاي مدون خود عمل نكرده بلكه در اين فصل از نمايش (عيد فطر) دفتر پخش متخلف، دو فيلم را در بهترين فصل اكران همزمان روي پرده دارد و از سوي ديگر مديرعامل اين دفتر كه خود يكي از ذي نفعان حوزه توزيع و پخش فيلم در سينما است و از او به عنوان مرجع اكران نام برده شده در راس هيئت شوراي عالي اكران قرار دارد و از سوي حسين انتظامي حكم حضور در اين شورا را دريافت كرده و در جلسات به صورت مستمر حاضر مي شود.

پخش مستند راديويي زندگي حميد سبزواري در راديو معارف(اخبار ادبي و هنري)

برنامه «پنجره» همزمان با سالروز درگذشت حميد سبزواري با شرح حال زندگي اين شاعر انقلاب اسلامي از راديو معارف تقديم شنوندگان مي شود.

به گزارش خبرنگار كيهان، اين برنامه امروز چهارشنبه 22 خردادماه درسالروزدرگذشت استاد حميد سبزواري، شاعر پيشكسوت انقلاب اسلامي، به شرح زندگي و فعاليت هاي فرهنگي و اجتماعي اين شاعر مي پردازد.

گفتني است شعرهاي بلند زنده ياد سبزواري, زبان گوياي انقلاب اسلامي و دفاع مقدس است و پيشواز آمدن امام خميني (ره) به كشور را با مشهورترين سروده اش «خميني اي امام» در اذهان مردم ايران جادوانه كرده است. برنامه «پنجره» از شنبه تا پنجشنبه از راديو معارف پخش مي شود.

سريال «ملك سليمان» توليد مي شود

كارگردان فيلم سينمايي «ملك سليمان» از ساخت نسخه سريالي اين فيلم خبر داد. «شهريار بحراني» به فارس گفت: بعد از توليد حجاب راه رستگاري تمركزم را روي سريال «ملك سليمان» گذاشتم و دوست دارم تا درباره بحث حجاب دوستان ديگرم ورود پيدا كنند و كارهاي جديدي بسازند.

بحراني درباره اهميت ساخت سريال «ملك سليمان»، گفت: در ابتدا كه فيلم سينمايي اش را ساختيم، قرار بود تا نسخه هاي ديگر سينمايي اش هم ساخته شود اما به خاطر سختي كار و استفاده از جلوه هاي ويژه سه بعدي و استفاده از امكانات فراوان، مورد حمايت سينما قرار نگرفتيم. طبق هدايتي كه مديران كردند، به سمت تلويزيون رفته و در حال مذاكره هستيم تا ادامه داستان را در قالب سريال بسازيم. همچنين در ابتداي اين سريال از نسخه سينمايي پخش شده نيز استفاده مي كنيم.

وي با اشاره به اينكه «ملك سليمان» جزو يكي از 10 فيلم پرفروش ايراني است و ضمن بيان توضيحي درباره قصه اصلي اين سريال، نيز بيان داشت: بحث اصلي اين سريال ملك و حكومت داري الهي و الگويي است. داستان اين سريال از نظر زماني كمي عقب تر از نسخه سينمايي است و از زمان طالوت و داوود نبي (ع) آغاز مي شود كه داوود نبي بايد مسائل مربوط به حكومت را حل و فصل كند و اين الگو در زمان حضرت سليمان پياده مي شود و اينكه حاكم طوري رفتار كند تا مردم جامعه خود را به تعالي و رشد بالايي برسانند.

كارگردان سريال «مريم مقدس» ادامه داد: نتيجه كار داوود در زمان حضرت سليمان بروز پيدا مي كند و تا جايي پيش مي رود كه به برج آبگينه مي رسد. همچنين بايد اين را يادآور شوم كه سبك زندگي در سريال «ملك سليمان» راهكار نجات انسان امروزي از سبك زندگي يهودي آمريكايي است و در گام دوم انقلاب، پيام اصلي و نقطه عطف نجات فرهنگي ما در بازگشت به ملك داري الهي است كه در زمان سليمان (ع) برپا شده است.

مدل بدنام خارجي در فيلم ايراني چه مي كند؟

يك پروژه سينمايي در سكوت خبري، پذيراي يك مدل عكس هاي غيراخلاقي بود. اين بازيگر كه به سختي مي توان عكسي قابل انتشار از وي پيدا كرد، سال هاست كه به عنوان مدل عكس هاي مستهجن فعاليت مي كند و حتي صفحه شخصي وي نيز مملو از چنين تصاويري است.

استفاده از بازيگران خارجي امري مرسوم در سينماي ماست؛ به ويژه در توليدات مشترك بين ايران و ديگر كشورها، شاهد حضور بازيگران غيروطني هستيم. اما مشخص نيست كه سازمان سينمايي وزارت ارشاد چگونه مجوز بازي يك مدل غيراخلاقي را در فيلمي داخلي داده است؟

گفتني است، كارگردان اين فيلم سال ها قبل به عنوان هنرجويي مذهبي و ارزشي، با بهره از امكانات برخي از نهادها فيلمساز شد. اما سال هاست كه به ساخت فيلم هاي سخيف و «هندي» مشغول است و در تازه ترين فعاليت خود نيز همكاري با مدلي بدكاره را پذيرفته است. 

اخبار ادبي و هنري


 روزنامه كيهان، شماره 22206 به تاريخ 22/3/98، صفحه 3 (اخبار كشور)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 34 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله پژوهش و برنامه ريزي روستايي
متن مطالب شماره 2 (پياپي 25)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است