|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد98/3/22: چرخش سريع بورس از مدار منفي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4662
سه شنبه 1 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4628 22/3/98 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


گزارش 
چرخش سريع بورس از مدار منفي
افت 497 واحدي شاخص سهام به رشد 350 واحدي ختم شد


دنياي اقتصاد : معاملات روز گذشته بورس تهران در فضايي نسبتا منفي آغاز شد و فشار عرضه ها شدت گرفت. همين امر كافي بود تا شاخص سهام وارد محدوده منفي شود؛ اما در مدت كوتاهي مجددا تقاضا قدرت گرفت و مسير قيمت ها را معكوس كرد. به اين ترتيب نماگر بورس كه حدود 500 واحد نيز عقب نشيني كرده بود در نهايت با رشد 350 واحدي به معاملات خود پايان داد. بالا بودن ارزش معاملات همچنان نشان گر قدرت پول هاي تازه در بازار سهام است كه عمدتا نمادهاي كوچك تر را جولان گاه خود شناسايي كرده اند.

شاخص كل بورس تهران در معاملات روز گذشته پس از يك رفت و برگشت، سرانجام 350 واحد افزايش يافت و ركورد ديگري را در كارنامه اين بازار به ثبت رساند. با وجود اينكه عموم سهم ها در اين روز كار خود را با فشار اوليه فروش آغاز كرده بودند، در ادامه معاملات ضمن برخورداري از رشد تدريجي تقاضا به مسير صعودي بازگشتند. در فضايي با سيگنال هاي متضاد از فضاي كلان، رشد پي درپي قيمت ها در روزهاي اخير به اندازه كافي در شكل گيري موج شناسايي سود و ترغيب سهامداران براي حفظ بازدهي كسب شده و خروج از جريان معاملات موثر بود. اما جذابيت سهام از مناظر مختلف مجال خودنمايي به اين جريان عرضه را نداد و شاخص كل خيلي زود بازدهي از دست رفته را جبران كرد و در ارتفاعي بالاتر نشست. به نظر مي رسد اشباع رشد در بازارهاي موازي و ميل به ماندن در بورس و كسب فرصت خريد، آن هم در شرايطي كه شركت ها در اوج گيري جريان اطلاعات در حال پرداخت سود نقدي سال گذشته هستند، در اين چرخش زودهنگام اثر محسوسي داشته است.

عبور پايدار از ايستگاه عرضه؟

پس از فتح قله 230 هزار واحدي در جريان معاملات روز دوشنبه، بخشي از سهامداران به انگيزه شناسايي سود در سمت عرضه فعال شدند و در مواجهه اي نابرابر با متقاضيان، قيمت ها و متعاقبا شاخص كل را تحت فشار گذاشتند. شرايط در اين روز به گونه اي پيش رفت كه نيروي عرضه علاوه بر محدود كردن ميزان رشد شاخص كل، آخرين قيمت ها را در تعدادي از نمادها مجبور به عقب نشيني به محدوده منفي كرد. اين روند در آغاز معاملات روز گذشته با همان قوت ادامه يافت و در پي آن، نماگر كل ضمن افت حدود 500 واحدي، مرز 230 هزار واحدي را موقتا ترك كرد. طبيعي بود كه با رشد چشمگير قيمت در طيفي گسترده اي از سهم ها، فروشندگان بالقوه دست به كار شوند و ضمن ذخيره سود كسب شده در انتظار فرصت خريد بمانند. واقعيت اين است كه بورس تهران از ابتداي سال بازدهي متوسط 29 درصدي را ثبت كرده و در اين ميان، بسياري از سهم ها بازدهي به مراتب بالاتري را از رشد متوسط تجربه كرده اند. به بيان آماري، 32 صنعت از صنايع 39 گانه بورسي طي اين مدت رشدي فراتر از رشد متوسط بازار را تجربه كرده اند و در اين ميان نرخ بازدهي برخي تك سهم ها از 100 درصد گذشته است. بنابراين، اين انتظار وجود داشت كه سهامداران در انديشه شناسايي سود در مقام فروشنده موقتا از دور بازار خارج شوند. اما نكته جالب توجه اين بود كه موج شناسايي سود خيلي كوتاه و گذرا بود.

پازل قوام بخش تقاضا

شكل گيري جبهه قوي تر تقاضا در معاملات ديروز و رشد دوباره شاخص را مي توان به عوامل مختلفي نسبت داد كه در بيرون و درون بازار سهام دست به دست هم داده اند تا نه تنها پول ها در اينجا باقي بمانند بلكه انگيزه هاي ورود به بورس هم همچنان فعال بماند. ديروز ارزش معاملات خرد 33 درصد بالاتر از متوسط اين رقم از ابتداي سال باقي ماند. طي روز گذشته حدود 3 هزار ميليارد تومان سهم در بين سهامداران دست به دست شده است كه يادآور روزهاي اوج معاملات بورس تهران است. بررسي ها نشان مي دهد كه رونق معاملات عمدتا حاصل مشاركت موثر سهامداران حقيقي طي اين مدت بوده است. اين گروه اگرچه در روز گذشته غالبا فروشنده سهم بودند اما در مجموع حضور پررنگي در سمت تقاضا و رشد قيمت ها داشته اند و به نظر مي رسد در صورت عدم بروز ريسك غيرمنتظره و مخاطره حاد غيراقتصادي چنين الگويي در بورس تهران قابليت تكرار داشته باشد.

آنچه موجب حضور مضاعف فعالان حقيقي در بازار سهام شده را مي توان عوامل دروني مرتبط با سودآوري شركت ها و در عين حال دريافت سيگنال هاي سياسي مثبت نظير نخستين سفر نخست وزير ژاپن به تهران پس از انقلاب و احتمال فروكش تنش بين ايران و آمريكا از اين مجرا دانست كه در روزهاي اخير بر فضاي كلي بازارها خاصه ارز نقش موثري ايفا كرده است. در درون بازار نيز همچنان شاهد بازتاب تورم در قيمت فروش شركت ها و تحريك پيوسته تقاضا به ويژه در سهام بنگاه هاي كوچك تر هستيم. به نظر مي رسد مجموعه اين شرايط سبب دوام ارزش بالاي معاملات خرد در بورس تهران و ايجاد پايه هاي ميان مدت براي ادامه اين مسير شده است. حركت پول ها به مقصد بورس در حالي رقم خورده كه حدود 70 درصد از ارزش بازار از ناحيه بازار جهاني و تحريم همچنان تحت فشار هستند. البته تاثير اين موضوع مانعي در برابر ورود پول ها به بورس نبوده بلكه بيشتر در شيفت نقدينگي به صنايع كوچك تر اثر گذاشته است. به بيان ديگر، اختلافات فزاينده تجاري ميان چين و آمريكا و افت محسوس قيمت هاي جهاني موجب عقب نشيني قابل ملاحظه تقاضا در سهام كالايي و حركت محسوس پول ها به سمت گروه هايي نظير خودرويي ها، بانكي ها، دارويي ها و سيماني شده است. به نظر مي رسد تا دريافت سيگنال هاي قطعي تر از بازار جهاني (به ويژه پس از نشست گروه20 در اواخر ماه ژوئن، يعني كمتر از 3 هفته ديگر) و همچنين مشخص شدن نتايج سفر نخست وزير ژاپن چنين الگويي بر معاملات بورس تهران حكمفرمايي كند. البته شرايط به گونه اي است كه طي روزهاي آتي هر گونه سيگنال مثبت يا منفي مي تواند اين آرايش را دستخوش تغيير كند يا به آن قوام ببخشد.

ضامن هاي دروني رونق بازار

واقعيت اين است كه بورس تهران طي روزهاي آتي و كمتر از 10 روز ديگر در اوج شفافيت كاري خود قرار خواهد گرفت. در واقع، رونمايي از عملكرد خرداد بنگاه ها و انتشار گزارش هاي فصلي در شرايطي كه هنوز صورت هاي مالي سال گذشته طيف متنوعي از شركت هاي بزرگ انتشار نيافته است، مي تواند در شفافيت بخشي و بروز اثر واقعي تحولات اخير در عملكرد شركت ها و در نتيجه تصميم گيري سرمايه گذاران اثر قابل ملاحظه اي بگذارد.  به نظر مي رسد اين اطلاعات از چند جهت حائز اهميت باشد. از يك طرف، پاسخي است به خوش بيني اخير سهامداران در تقويت فزاينده تقاضا و رشدهاي چشمگير سهام و از سوي ديگر، برطرف كردن ابهامات موجود درخصوص نحوه اثر واقعي تحريم ها بر فروش صادركنندگان بزرگ در كنار فشار جنگ تجاري بر غول هاي بزرگ كالايي بورس تهران. تعيين تكليف نهايي بانك مركزي با بانك ها از طريق اعلام نرخ تسعير ارز دارايي هاي بانكي نيز موضوع ديگري است كه سهامداران بانكي انتظارش را مي كشند. از اين منظر، لحظه شماري براي انتشار اطلاعاتي كه طي روزهاي آتي از آنها رونمايي خواهد شد، نه تنها ضامني براي حضور پايدار سرمايه هاي خرد شده بلكه امكان رشد قيمت ها را باز گذاشته است. از اين رو، نمونه گزارش هايي نظير صورت هاي مالي سال گذشته بانك صادرات كه طي روز گذشته خبر از خروج اين بانك از عمق زيان داشته در روزهاي بعد قوت خواهد گرفت و مي تواند در جهت دهي به نقدينگي بازي ساز باشد.

كانون جذابيت مجامع بورسي

افزون بر متغيرهايي چون افزايش نرخ هاي فروش، نحوه عملكرد شركت ها چه در مقدار فروش و صدور كالا طي سه ماه ابتدايي سال جاري، پرداخت سودهاي نقدي سال گذشته شركت ها موضوع ديگري است كه عامل جذابيت عمومي سهام به شمار مي رود. در دو ماه گذشته نماد شركت هاي مختلف با برگزاري مجمع سالانه و تقسيم سود (در صورت سودده بودن بنگاه) اين امكان را براي سهامداران مهيا كردند تا ضمن دريافت عايدي خود از اين محل از فرصت به وجود آمده در فصل مجامع بهره مند شوند. واقعيت اين است كه قيمت ها پس از كسر سود نقدي هر سهم و با فرض ثبات شرايط يا افزايش سود آتي شركت ها به سطح جذابي براي خريد تنزل مي يابند. در واقع، از سرگيري معاملات سهم پس از پرداخت سود نقدي و با قيمت تئوريك فرصتي فراهم مي كند تا بسياري از سرمايه گذاران از طريق شكاف به وجود آمده (قيمت تئوريك سهم كه حاصل كسر قيمت قبل از برگزاري مجمع و سود نقدي) است اصطلاحا سوار سهم شوند.

چرخش سريع بورس از مدار منفي


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4628 به تاريخ 22/3/98، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 11 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه پژوهش ادبيات معاصر جهان
متن مطالب شماره 1 (پياپي 2401)، تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است