|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران98/3/22: از مردم تشكر مي كنم
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7093
پنج شنبه 6 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 7080 22/3/98 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


يادداشت 
از مردم تشكر مي كنم


نويسنده: دكتر رضا اردكانيان

روز 12 خرداد به دعوت خبرگزاري ايلنا از اين خبرگزاري بازديد كرده و با كاركنان اين رسانه ملاقات كردم. اين ديدار فرصتي بود كه در آن بيش از 60 دقيقه با خبرنگار محترم اين خبرگزاري گفت وگو كنم. متن انتشار يافته اين گفت وگو (كه كل آن بيش از چند هزار كلمه است و مباحث بسياري در آن مطرح شده) فقط در 331 كلمه روي خروجي خبرگزاري قرار گرفت و يك عبارت كمتر از 20 كلمه اي از آن درباره اشاره اي به عادات و رفتار مردم كشور چين، پررنگ شد و به محتواي غالب رسانه ها و شبكه هاي اجتماعي تبديل شد. شايسته ديدم به احترام ملت ايران كه مفتخرم خادم ايشان هستم و نيز وظيفه پاسخگويي، توضيحاتي در اين باره ارائه كنم:

اول، خرسندم از اينكه در نظام و دولتي خدمت مي كنم كه تا حد ممكن پاسدار آزادي رسانه ها بوده است به نحوي كه شبكه هاي اجتماعي گسترش فزاينده اي يافته اند تا دسترسي عمومي به گردش آزاد اطلاعات به حدي برسد كه حتي عبارتي چند كلمه اي از ميان مصاحبه اي مفصل نيز از چشم ها دور نمي ماند و حساسيت عمومي را برمي انگيزد.

دوم، من به زيستن در جامعه اي كه در آن ميليون ها شهروند با اذهاني حساس و چشماني تيزبين كوچك ترين كردار مسئولان را زير نظر دارند، افتخار مي كنم. زندگي در دنيايي شفاف، حتي اگر فشار رسانه اي ناشي از برداشت مردم از يك عبارت كوتاه بسيار سنگين باشد، به نفع همه شهروندان و ايران ماست.

سوم، در مصاحبه با خبرنگار محترم خبرگزاري ايلنا درباره اين موضوعات سخن گفتم: اول، سدها، تاريخچه سدسازي در قرن بيستم، نقش و كاركرد سدها در كاربردهاي مختلف؛ دوم، آبرساني به روستاها؛ سوم، مديريت سيلاب و چندرشته اي بودن اين عرصه و ضرورت اجتناب از قضاوت هاي زودهنگام درباره سيلاب، علل و مديريت آن؛ چهارم، مهندسي رودخانه ها و اقداماتي كه بايد در اين زمينه صورت گيرد؛ پنجم، آثار مثبت بارش هاي اخير براي تالاب ها، تامين آب مناطق مختلف، بهبود محصولات در كشاورزي؛ ششم بحث مفصلي درباره مديريت مصرف و تقاضاي منابع آب و برق و نوع نگاه وزارت نيرو به تعرفه ها و اصلاح آنها به نحوي كه در خدمت اصلاح الگوي مصرف باشد؛ هفتم، ظرفيت هاي توليد و صادرات انرژي برق فسيلي و تجديدپذير كشور؛ هشتم، الحاق ايران به اتحاديه اوراسيا و منافع آن براي كشور و نهم، انتقال آب بين حوضه اي و شرايط لازم براي تحقق اين كار. هيچ كدام از اين مباحث تا اين لحظه منتشر نشده و بازتابي نيافته است.

چهارم، در آن مصاحبه بيش از هر چيز تلاش كردم توضيح دهم كه اگر تاكنون وزارت نيرو نگاه درآمدي به افزايش تعرفه هاي آب و برق داشته (كه البته نگاه درآمدي هم نبوده و به علت يارانه اي بودن آب و برق، هر افزايش تا قبل از رسيدن به قيمت تمام شده، صرفا كاستن از ميزان زيان است و نه كسب درآمد و سود) نگاه جديد ما به اصلاح تعرفه ها، افزايش تعرفه به منظور بازدارندگي است. تعرفه بازدارنده يعني تعرفه اي كه وضع مي شود تا مصرف كننده كمتر مصرف كند و حتي به قيمت كمتر شدن درآمد توليدكننده آب و برق (به علت مصرف كمتر مصرف كننده) مقدار مصرف كم شود نه اينكه درآمد توليدكننده افزايش يابد. توضيح دادم تعرفه بازدارنده براي آن است كه حدود 25 درصد مصرف كنندگان كه از الگو بالاتر مصرف مي كنند تشويق شوند كه 10 درصد مصرف شان را كاهش دهند.

پنجم، براي خبرنگار محترم توضيح دادم كه برخي مصرف كنندگان خيلي بيشتر از الگو مصرف مي كنند و گفتم كه اگر از مصرف كننده پرمصرف، قيمت واقعي دريافت كنيم، هم او عقلاني تر مصرف مي كند و هم مي توانيم براي اقشار ضعيف آب و برق ارزان تر ارائه كنيم. تصريح كردم كه «دنبال اصلاح خودمان و پايبندي به اخلاقيات و ايمن كردن جامعه از حيث شيوه هاي مصرف باشيم.» به مقتضاي بحث رايج اين روزهاي جامعه درباره تحريم ها به خبرنگار محترم گفتم «تحريم روي جامعه اي اثر مي گذارد كه آلوده به بدمصرفي باشد.

اگر جامعه اي آلوده به بدمصرفي و بيمار نباشد، تحريم كنند چه اتفاقي مي افتد؟...وقتي وابستگي مان به نفت كمتر شود يعني كارآيي مان را بالا برده ايم، يعني توليدمان را بالا برده ايم يعني ميزان كار و بهره وري را افزايش داده ايم.» موضوع بدمصرف بودن جامعه ايران اولا با توجه به اينكه همه ايرانيان پرمصرف نيستند و برخي مصرف كنندگان خارج از الگو مصرف مي كنند را طرح كردم و در ضمن بر ضرورت كاستن از وابستگي به نفت تاكيد نمودم.

ششم، به واقع به بدمصرف بودن جامعه و اقتصاد ايران اعتقاد دارم. ما در مصرف بنزين، آب، برق، گاز و مواد غذايي بدمصرف هستيم. شهرهايي با آلودگي هوا، انبوه نان خشك، سطل هاي زباله مملو از مواد غذايي هدر شده و شدت بالاي مصرف انرژي در اين كشور نشانه بدمصرفي است. بديهي است مردم تنها مقصر بدمصرفي نيستند. ساختارهاي صنعتي، شهرسازي، كشاورزي و آب و انرژي ما به اندازه كافي كارآمد نيست، اما به واقع اخلاق و عادات رفتاري نادرست ما هم در بدمصرفي سهيم است.

آن يك عبارت درباره غذا خوردن مردم چين نبايد سبب شود ايده اصلي بدمصرفي جامعه و اقتصاد در ايران امروز را به فراموشي بسپاريم. از مردم تشكر مي كنم كه آنقدر به سخنم حساسيت نشان دادند تا براي روشن شدن مساله در اينجا مقصودم را با صراحت بيشتري تشريح كنم و حتي فرصت مجددي براي گفت وگو درباره آن دست دهد، اما از همين مردم هشيار تقاضا مي كنم از كنار ايده بدمصرفي جامعه ايراني و ضرورت مطالبه براي اصلاح آن به سادگي عبور نكنند.

هفتم، 17 سال از نزديك با چيني هاي بسياري ارتباط داشته و به مدت 10 سال در سمت هاي مديريتي در مجموعه هاي مرتبط با آب سازمان ملل متحد فعاليت كرده و پروژه هايي را نيز در چين اجرا كرده ام. شناخت خوبي از چين دارم و كاملا آگاهم كه چيني ها به علل مختلف از جمله برخي سياست هاي صنعتي، جمعيت زياد اقتصادي، قدرت اتمي بودن و سطح گسترده تجارت با جهان، آسيب پذيري كمتري در مقابل تحريم دارند. اما سختكوشي و كم مصرفي جامعه چيني را هم از نزديك ديده ام بالاخص در دوراني كه سال هاي آغازين حركت به سمت توسعه صنعتي امروزين را پشت سر مي گذاشتند و عزم خود را جزم كرده بودند تا به قدرتي اقتصادي در جهان بدل شوند.

عبارتي كه درباره چين بيان كردم اولا بدان معنا نبود كه ايرانيان بايد يك وعده غذا بخورند، بلكه معنايي نمادين داشت و تاكيد بر سختكوشي و ظرفيت تحمل جامعه چيني براي رسيدن به اهداف متعالي تر را بيان مي كرد. ثانيا كم اهميت جلوه دادن ساير ابعاد سياست هاي دولت و جامعه چين براي توسعه را نيز مدنظر نداشتم. ثالثا، در عرصه اي بي ارتباط با حوزه فعاليت تخصصي خودم سخن نمي گفتم، بلكه بحث كاملا در ارتباط با مساله مصرف آب و انرژي بود.

مثالي را براي خبرنگار محترم ايلنا ذكر كردم كه ماهيت رويكرد من به بدمصرفي را نشان مي داد و اتفاقا نگاه انتقادي آن مثال هم متوجه مسئولان بود. براي ايشان گفتم من در سفري كه به يكي از شهرهاي گرمسيري داشتم، در پاويون فرودگاه، دفتر مقامات استاني و حتي دفتر مدير شركت تابعه وزارت نيرو، در حالي كه دماي محيط در آن زمان 35-34 درجه بود و دماي آسايش هم 25-24 است، بدون استثنا دماي كولر گازي تمام ساختمان ها روي 16 و 17 درجه تنظيم شده بود. اين يعني وضع مديريت مصرف خيلي نامناسب است و خيلي بدعادت و بدمصرف شده ايم. آن عبارت درباره چين بر بستر چنين بحثي و در حد چند كلمه ذكر شده و نه تنها نكته محوري و پيام مصاحبه نبوده، بلكه حاشيه اي ترين نكته مصاحبه به شمار مي رود.

هشتم، بازتاب زياد چند كلمه از يك مصاحبه چند هزار كلمه اي، واقعيت جامعه رسانه اي و شبكه اي شده، ميزان حساسيت مردم و تحت نظارت بودن مسئولان و ضرورت در نهايت دقت سخن گفتن را يادآور شد. دنياي رسانه هاي امروز بسيار حساس و پرغوغاست و بايد هر مسئولي با ملاحظه بسيار و با احساس مسئوليت فراوان در قبال افكار عمومي و اعتماد جامعه سخن بگويد. در ضمن، از خبرگزاري وزين ايلنا هم خواسته ام كه متن دقيق و كامل مصاحبه را منتشر كنند تا ماهيت واقعيت آنچه در آن مصاحبه مدنظر بوده است، براي افكار عمومي آشكار شود. همه منتقدان را به دقيق خواندن متن كامل آن مصاحبه دعوت مي كنم.مصاحبه ها و متن ها فرصتي براي گفت وگو هستند، حتي اگر نسخه ناقص و نادقيقي از آنها، در معرض سوء تعبيرها و حتي بداخلاقي هايي نظير تاختن بر زندگي خصوصي و نسبت هاي ناروا به گوينده سخن قرار گيرد. بازتاب رسانه اي اين مصاحبه خوشايند نبود، اما با رويكردي مثبت، مي توان آن را به عنوان نشانه اي از ظرفيت هاي عظيم گفت وگو در جامعه ايراني تلقي نمود. مهم اين است كه از اين ميان، فرصتي براي گفت وگو بسازيم و راهي به سوي آينده بهتر بگشاييم. 


*وزير نيرواز مردم تشكر مي كنم


 روزنامه ايران، شماره 7080 به تاريخ 22/3/98، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 37 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه اقتصاد كشاورزي
متن مطالب شماره 1 (پياپي 1301)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است