|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد98/3/22: كيفيت باثبات خودروهاي داخلي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4661
دو شنبه 31 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4628 22/3/98 > صفحه 16 (خودرو) > متن
 
 


كيفيت باثبات خودروهاي داخلي
گزارش كيفي ارديبهشت ماه اعلام شد


دنياي اقتصاد : دومين گزارش كيفيت خودروهاي داخلي طي سال جاري اعلام شد و طبق آن، تنها يك خودرو در مقايسه با گزارش قبلي ارتقاي كيفي يافته و ساير محصولات ثبات داشته اند.

بنا بر اين گزارش كه شركت بازرسي كيفيت و استاندارد ايران آن را منتشر كرده، 39 خودرو توليد و مونتاژ داخل مورد بررسي كيفي قرار گرفته و با توجه به سطح كيفيت شان، ستاره دريافت كرده اند. طبق روش شركت بازرسي كيفيت و استاندارد ايران براي ارزيابي كيفي خودروها، هر محصول بسته به امتيازات كسب شده، بين يك تا پنج ستاره كيفي دريافت كرده و در دسته قيمتي خود جاي گرفته است. اخذ يك ستاره، نشان دهنده حداقل كيفيت يك خودرو بوده و هرچه تعداد ستاره ها بالاتر باشد، به معناي آن است كه آن خودرو از سطح كيفي بهتري برخوردار است. در گزارش كيفي ارديبهشت، همچنان تنها پژو 2008 مونتاژي ايران خودرو توانسته پنج ستاره كيفي را به دست بياورد و ساير خودروها بين دو تا چهار ستاره كسب كرده اند. با توجه به ستاره هاي كسب شده توسط خودروهاي ارزيابي شده در دومين ماه امسال، حدود 31 درصد خودروها معادل 12 محصول توانسته اند چهار ستاره كيفي را به دست بياورند. همچنين حدود 36 درصد خودروها يعني 14 محصول نيز سه ستاره كيفي حاصل كرده اند تا كيفيتي متوسط را از آن خود كرده باشند. در نهايت 12 خودرو نيز كماكان دو ستاره باقي مانده اند و اين يعني حدود 33 درصد خودروهاي ارزيابي شده در ارديبهشت حداقل كيفيت را دارا بوده اند.

شركت بازرسي كيفيت و استاندارد ايران اما مانند گزارش قبلي خود، به دليل انفجار قيمت خودرو، دسته بندي سابق (تفكيك خودروها در دسته هاي قيمتي زير 25 ميليون تومان، 25 ميليون تا 50 ميليون تومان، 50 تا 75 ميليون تومان، 75 تا 100 ميليون تومان و بالاي 100 ميليون تومان) را لحاظ نكرده است. بر اين اساس، خودروها در دسته هاي قيمتي يك تا پنج قرار گرفته اند. اگر قيمت هاي كارخانه را ملاك قرار دهيم، سطح قيمتي پنج به طور كامل در اختيار خانواده پرايد است كه كف قيمت آنها به 35 ميليون تومان رسيده است. در سطح قيمتي چهار نيز با مبنا قرار دادن نرخ هاي كارخانه اي، كف قيمت 40 ميليون تومان است و با همين پيش فرض ، كف قيمت در سطح قيمتي سه نيز 145 ميليون تومان برآورد مي شود. در سطح قيمتي دو اما كف قيمت حداقل 210 ميليون تومان است و در نهايت سطح قيمتي يك هم كف قيمت حداقل 273 ميليون توماني را به خود مي بيند. نكته ديگري كه در گزارش كيفي ارديبهشت به چشم مي خورد، بازگشت چانگان و هايما S5 به ليست ارزيابي خودروها است، با اين حال خبري از اكسنت و ساندرو اتومات نيست. اين دو خودرو در گزارش كيفي فروردين غايب بودند و غيبت شان در دومين ماه امسال نيز ادامه يافته است.

هرچه هست، بنابر گزارش شركت بازرسي كيفيت و استاندارد ايران، سطح كيفي كلي خودروهاي داخلي در ارديبهشت امسال ثابت مانده است، هرچند مشخص نيست با توجه به تحريم هاي سخت، اين وضع تا چه زماني ادامه خواهد داشت.  

 بازگشت چانگان و هايما S5 به گزارش كيفي

اما به سراغ جزئيات كيفيت خودروهاي داخلي در دومين ماه بهار برويم تا مشخص شود سطح كيفي آنها از چه شرايطي برخوردار بوده است. در گزارش منتشره، بازهم خودروهاي به اصطلاح گران قيمت، بيشترين ستاره ها را نصيب خود كرده اند. بر اين اساس، در گروه خودروهاي سطح قيمتي يك، با دو عضو مونتاژي يعني مزدا3 شركت بهمن موتور و سوزوكي گرند ويتاراي ايران خودرو خراسان روبه رو مي شويم كه هر دوي آنها موفق به كسب چهار ستاره كيفي شده اند.

اين خودروها در گزارش فروردين 98 نيز همين تعداد ستاره را كسب كرده بودند، بنابراين تغيير كيفيت خاصي در آنها طي دومين ماه بهار امسال رخ نداده است. اين دو محصول در حال حاضر گران ترين خودروهاي توليد و مونتاژ داخل به شمار مي روند و همچنين از داخلي سازي پاييني برخوردار هستند. با توجه به تحريم خودروسازي كشور و سخت شدن نقل و انتقال پول، مشخص نيست توليد ويتارا و مزدا3 در ماه هاي بعد نيز ادامه مي يابد يا متوقف خواهد شد.

اما در سطح قيمتي دو با هشت محصول مونتاژي مواجه مي شويم كه در بين آنها، پژو 2008 توانسته پنج ستاره كيفي خود را حفظ كند. 2008 كه اولين محصول پسابرجامي خودروسازي كشور به شمار مي رود و با وجود تعليق فعاليت هاي پژو در ايران، توليد آن فعلا ادامه دارد، اسفند 97 موفق به كسب پنج ستاره كيفي شد. با توجه به تحريم هاي موجود كه ارتباط خودروسازي داخلي را با خارج به شدت كاهش داده و تامين قطعات را مختل كرده است، ادامه توليد 2008 نيز مانند مزدا3 و ويتارا در هاله اي از ابهام قرار دارد. اين احتمال وجود دارد كه تا چند ماه ديگر 2008 اصلا در ايران به توليد نرسد، مگر اينكه ايران خودرويي ها بخواهند و بتوانند آن را داخلي سازي كنند. ايران خودرو ادعا مي كند پژو 301 را داخلي سازي كرده و در آينده اي نه چندان دور، آن را روانه بازار خواهد كرد؛ بنابراين بعيد نيست اين اتفاق در مورد 2008 نيز رخ بدهد.

اما به جز 2008، هفت خودروي ديگر نيز در دسته قيمتي دو حضور دارند كه مجموعه اي از مدل هاي چيني و كره اي هستند. در ميان آنها، كياسراتو توانسته چهار ستاره كيفي خود را حفظ كند، بنابراين در مقايسه با گزارش فروردين تغيير خاصي نداشته است. اين محصول در شركت سايپا مونتاژ مي شود و به دليل وابستگي به قطعات خارجي، با افت توليد مواجه شده و شايد ادامه مونتاژ آن براي نارنجي هاي جاده مخصوص طي ماه هاي آتي ميسر نباشد. سايپايي ها هنوز خبري در مورد قصد خود مبني بر داخلي سازي كيا سراتو منتشر نكرده اند و به نظر نمي رسد برنامه اي در اين مورد داشته باشند.

در گروه تحت بررسي اما 6خودروي چيني نيز به چشم مي آيد كه همه آنها با داخلي سازي پاييني در كشور مونتاژ مي شوند. در اين بين، هايما S7 اتومات كماكان چهار ستاره باقي مانده و نسبت به گزارش فروردين تغييري حاصل نكرده است. اين محصول در ايران خودرو خراسان مونتاژ مي شود، درست مانند هايما S5 كه آن نيز ميهمان خراساني ها است. مدل S5 در گزارش كيفي فروردين غايب بود، اما در گزارش ارديبهشت حضور يافته و سه ستاره كيفي نيز به دست آورده است. ديگر خودروي چيني اين گروه يعني تيگو5 كه در مديران خودرو مونتاژ مي شود، در گزارش كيفي ارديبهشت سه ستاره به دست آورده، بنابراين در مقايسه با گزارش قبلي، تغييري نكرده است. همچنين جك S5 نيز به عنوان محصول مونتاژي كرمان موتور، با كسب سه ستاره، شرايط كيفي مشابهي با گزارش فروردين دارد. اين گروه ميزبان محصولي ديگر از جك به نام S3 نيز است. طبق گزارش منتشره، خودروي موردنظر مانند گزارش اولين ماه بهار 98، سه ستاره كيفي كسب كرده و بنابراين كيفيت آن تغيير خاصي را به خود نمي بيند. در نهايت اما ام وي ام X33 ديگر خودروي عضو دسته قيمتي دو است كه مانند گزارش قبلي، تنها دو ستاره كيفي به دست آورده است. اين محصول از ابتدا دو ستاره بود و به نظر مي رسد مديران خودرو كلا برنامه اي براي ارتقاي كيفي آن ندارد.

اما به سراغ دسته قيمتي سه برويم كه آن نيز ميزبان محصولات چيني است. در اين گروه چهار خودرو چيني حضور دارد و در اين بين، بسترن و چانگان توانسته اند چهار ستاره كيفي به دست بياورند. بسترن محصول مونتاژي گروه بهمن به حساب مي آيد كه در گزارش فروردين نيز چهار ستاره داشت، بنابراين سطح كيفي آن در ارديبهشت تغييري نكرده است. چانگان نيز كه در سايپا مونتاژ مي شود و در گزارش قبلي غايب بود، چهار ستاره كيفي به دست آورده است. از سوي ديگر اما آريزو5 نيز كماكان سه ستاره كيفي به خود مي بيند و با اين حساب تغييري در سطح كيفي اين محصول مونتاژي چيني در ارديبهشت و نسبت به فروردين رخ نداده است. اين محصول در مديران خودرو مونتاژ مي شود. ديگر محصول مونتاژي مديران خودرو يعني ام وي ام X22 نيز ميهمان دسته قيمتي سه است كه نتوانسته بيش از سه ستاره كيفي در ارديبهشت كسب كند. اين خودرو در گزارش كيفي فروردين نيز سه ستاره بود، بنابراين توانسته ثبات كيفي خود را در دومين ماه بهار امسال حفظ كند.

بهبود كيفي دنا پلاس

نگاهي هم بيندازيم به دسته قيمتي چهار كه بيشترين خودروهاي داخلي را در خود جاي داده است. مانند چند گزارش قبلي، همچنان محصولات رنو و پژو رده هاي ابتدايي اين گروه را به خود اختصاص داده اند. بر اين اساس، تندر پلاس اتومات، پارس تندر، پژو 207 اتومات، تندر-90 پلاس، پژو 207 اي و دنا پلاس موفق به كسب چهار ستاره كيفي شده اند. هيچ كدام از خودروهاي مذكور تغييري در سطح كيفي شان نسبت به گزارش فروردين رخ نداده است، چه آنكه در آن گزارش نيز محصولاتي چهار ستاره بودند. در گزارش كيفي ارديبهشت اما كماكان ساندرو اتومات و تندر-90 پارس خودرو غيبت دارند. غيبت اين دو خودرو از فروردين امسال كليد خورد و به نظر مي رسد توليد آنها متوقف يا به حداقل رسيده است. نكته ديگري كه در مورد گروه قيمتي چهار وجود دارد، چهار ستاره شدن دنا پلاس است. اين محصول ايران خودرو در گزارش فروردين امسال سه ستاره بود، اما بازرسان شركت بازرسي كيفيت و استاندارد، آن را در گزارش جديد خود لايق افزودن يك ستاره جديد دانسته اند.

در رده هاي بعدي اين دسته قيمتي اما با تندر- 90 ايران خودرو، رانا، پژو 206 صندوقدار، پژو 206 هاچ بك، دانگ فنگ H30، دنا، ام وي ام 315 جديد و كوييك مواجه مي شويم. تمامي اين خودروها موفق به كسب سه ستاره كيفي در ارديبهشت شده اند و اين يعني سطح كيفي آنها در مقايسه با گزارش فروردين تغييري نكرده است. در گروه مورد بررسي همچنين هفت خودروي دو ستاره نيز به چشم مي آيد و اتفاقا هيچ كدام از آنها در مقايسه با گزارش قبلي، با تغيير ستاره بندي مواجه نشده اند. اين خودروها عبارتند از سورن، پژو پارس كرمانشاه، سمند تبريز، پژو 405 خراسان، ساينا، تيبا2 و تيبا. خودروهاي مذكور مدت هاست دو ستاره باقي مانده اند و كيفيت آنها ارتقا پيدا نكرده است.

در نهايت اما اوضاع كيفي در دسته قيمتي پنج نيز حول محور ثبات مي چرخد و سطح كيفي ميهمانان آن در مقايسه با گزارش فروردين تغييري نكرده است. دسته قيمتي پنج، ارزان ترين خودروهاي داخلي را كه شامل مدل هاي مختلف پرايد مي شود، در خود جاي داده است. در اين گروه با چهار مدل پرايد شامل پرايد 131 توليد سايپا، پرايد 111 (هاچ بك)، پرايد 132 و پرايد 131 توليد پارس خودرو مواجه مي شويم كه همگي آنها محصولاتي دو ستاره به شمار مي روند. با اين حساب، پرايدها در مقايسه با گزارش كيفي فروردين، تغيير خاصي را تجربه نكرده اند زيرا آنجا نيز دو ستاره بيشتر نداشتند. قرار بود پرايد به دليل عدم توانايي در پاس كردن استاندارد هاي جديد (استانداردهاي 85گانه) از خط توليد خارج شود، اما به دليل بروز تحريم و افت شديد توليد خودروهاي داخلي و انفجار قيمت، به نظر مي رسد عمليات حذف اين خودروي قديمي فعلا مسكوت خواهد ماند. گروه خودروسازي سايپا به دليل تحريم، تقريبا همه شركاي خارجي خود را از دست داده و احتمالا تا چندي ديگر خبري از توليد محصولات مونتاژي مانند برليانس، تندر-90، ساندرو و چانگان نيز در اين شركت نخواهد بود. با اين حساب در اين شركت توليد خودروهايي همچون پرايد،  تيبا، ساينا، كوييك و احتمالا رهام تداوم خواهد يافت. اين در حالي است كه بعيد به نظر مي رسد خصوصيات كيفي و پلت فرمي پرايد اجازه ارتقاي كيفي و افزايش ستاره ها را به اين محصول بدهد.

كيفيت باثبات خودروهاي داخلي


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4628 به تاريخ 22/3/98، صفحه 16 (خودرو)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 21 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه مديريت صنعتي
متن مطالب شماره 32 (پياپي 1101)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است