|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد98/3/13: محمد نعيمي پور، عضو حزب اتحاد ملت ايران: اگر قرار بود تيري اصلاحات را از پا در بياورد، بعد از انتخابات 88 اصلاحات كشته مي شد
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4398
سه شنبه 4 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 4382 13/3/98 > صفحه 2 (سياست) > متن
 
      


محمد نعيمي پور، عضو حزب اتحاد ملت ايران: اگر قرار بود تيري اصلاحات را از پا در بياورد، بعد از انتخابات 88 اصلاحات كشته مي شدروز بعد از قتل ميترا استاد به دست محمدعلي نجفي و بعد از اعتراف نجفي به قتل، روزنامه وطن امروز تيتر اصلي صفحه اول اين روزنامه را «شليك به قلب اصلاحات» انتخاب كرد. تيتري كه يادآور «شليك به مغز اصلاحات»، 20 سال پيش و در جريان ترور سعيد حجاريان در روزنامه اصلاح طلب «امروز» منتشر شد. آيا شما به عنوان يك اصلاح طلب اين اتفاق را «شليك به اصلاحات» تحليل و تفسير مي كنيد؟

حتما چنين مفهومي صحيح نيست و ناشي از ناپختگي و بي تجربگي گويندگان اين گزاره است. البته اين افراد و رسانه هاي شان و آزادي عمل گسترده اي دارند به همين دليل است كه هر چه مي خواهند، مي گويند و به كسي يا نهاد و سازماني هم پاسخگو نيستند. اما فارغ از رانت هاي برخي رسانه ها و افراد و گروه ها در بيان مسائل در پاسخ به اين سوال كه آيا به واقع قتلي كه محمدعلي نجفي انجام داده، شليك به قلب اصلاحات است بايد پاسخ دهم كه اگر قرار بود به اصلاح طلبي شليكي شود و اين جريان سياسي تيري بخورد كه منجر به كشته شدن شود بايد در سال 88 و پس از انتخابات آن سال رخ مي داد. اين در حالي است كه همه ديدند و باور كردند كه اصلاح طلبي نابود شدني نيست و نخواهد بود چون تا زماني كه افراد موثر و قوي با تكيه بر آزادي هاي مصرح در چارچوب قانون اساسي نسبت به اصلاح بسياري از امور مصمم باشند؛ اصلاح طلبي خواهد ماند و خدشه اي به آن وارد نخواهد شد.

اما به نظر مي رسد كه نگاه مردم با فعالان سياسي اين جريان تا حدي متفاوت است. واكنش هاي مردم نه كساني كه الزاما فعال سياسي، خبرنگار يا از نزديكان فعالان سياسي هستند، با نااميدي بيشتري به اين جريان سياسي نگريستند. در واقع بعد از عملكرد قابل نقد دولتي كه اصلاح طلبان در روي كار آمدنش نقش داشتند و مجلسي كه فراكسيوني اصلاح طلب دارد اين نااميدي به وجود آمده بود و با اتفاقي كه براي سياستمدار وابسته به اين جريان افتاد گويا اين نااميدي تقويت شد. اين موضوع دست كم از اظهارنظرهاي واقعي و مجازي آنها قابل رويت نيست؟

بله، درست است. در مدت محدود، خصوصا در ابتداي حادثه همه جور اظهار نظري صورت مي گيرد و برخي اظهارات حتي تحت تاثير شرايط و ساعات اوليه حادثه است. اما به مرور و بعد از مشخص تر شدن ابعاد حادثه ممكن است، شرايط و اظهارنظرها هم متفاوت شود. به هر روي اصلاح طلبي، استمرار خواهد داشت حتي با وجود بيان جملاتي چون «اصلاح طلب، اصولگرا ديگه تمومه ماجرا» يا انتقادها به وضعيت موجود.

بنابراين نمي توان با اين اتفاق قضاوت كرد كه اصلاح طلبي پايان يافته است، بلكه برعكس در خارج از چارچوب هاي براندازانه يا حب و بغض هاي سياسي، اصلاح طلبي ضرورتي انكار ناشدني براي اصلاح عملكرد و رويكردهاي نظام جمهوري اسلامي است تا «جمهوري اسلامي» مدنظر امام خميني(ره) مستقر شود.

موضوعاتي كه شما به آن اشاره مي كنيد، بيشتر در مورد تفكر يا انديشه اصلاح طلبانه است كه شايد كمتر متاثر از حوادث و اتفاقات باشد اما نمي توان ناديده گرفت كه چنين اتفاقي (قتل از سوي يك چهره اصلاح طلب كه اتفاقا ابعاد سياسي و امنيتي نيز دارد) در نگاه مردم به كارگزاران اصلاح طلب يا اصلاح طلبان تاثيرگذار است. به نظر شما اين تاثير در عرصه عمل و در بزنگاه هاي سياسي همچون انتخابات (كه عرصه عمل و شايد مهم ترين كنش يك جريان سياسي است) وجود ندارد؟

حوادثي كه رخ مي دهد و نحوه عملكرد سياست ورزان منتسب به اصلاح طلبي حتما تاثيرات مثبت يا منفي خود را خواهد گذاشت، اما اگر بخواهيم در مورد انتخاب مردم يا نتيجه اين مهم ترين كنش (انتخابات) صحبت كنيم بايد گفت كه مردم در روزهاي نزديك به انتخابات قضاوت نهايي را خواهند داشت و نشان خواهند داد. به هر حال قضاوت يك سويه نيست و چند سو و وجه در آن تاثيرگذار است كه نهايتا باعث مي شود بخشي از مردم به تصميم نهايي برسند. لذا در اين خصوص قضاوت عجولانه كردن درست نيست.

البته بايد تاكيد كنم كه آنچه اهميت دارد، انديشه اصلاح طلبي است وگرنه آمد و رفت افراد و عملكرد آنها نمي تواند اين گونه تبيين شود كه اصلاح طلبي دچار مشكل اساسي شده است يا كارايي لازم را ندارد. لازم است يادآور شوم كه برخي در سال 78 هم فكر مي كردند كه مغز اصلاح طلبي را با گلوله از بين برده اند، اما 20 سال از آن زمان گذشته و اصلاح طلبي وجود دارد، فكر اصلاح طلبي وجود دارد و حتي سعيد حجاريان با وجود مشكلات جسمي هنوز متفكر بزرگي است و اصلاح طلبان و اصلاح طلبي از نظريات آن بهره مي برند.

بعد از وقوع قتل از سوي محمدعلي نجفي حزب كارگزاران سازندگي، مشخصا دبيركل اين حزب واكنشي نشان داد كه بحث برانگيز شد. شما اين واكنش را چگونه تحليل مي كنيد؟

از همان زماني كه قرار شد، شهردار تهران را شوراي پنجم انتخاب كند، در ميان مجموعه كارگزاران دو دستگي به وجود آمد. عده اي معتقد بودند كه آقاي محسن هاشمي مي تواند شهردار مناسبي باشد و كارگزاران را نمايندگي كند اما برخي معتقد بودند محمدعلي نجفي گزينه بهتري است و در مجموعه اصلاح طلبان جايگاه بهتري دارد. بيان اين دو نظر لزوما به معني مقايسه محسن هاشمي با محمدعلي نجفي نبود، بلكه بسياري معتقد بودند كه آقاي محسن هاشمي كه راي اول شورا را آورده اند نبايد از شورا خارج شوند تا تجربه تلخي كه در شوراي اول حادث شد، مجددا به وجود نيايد.

در ادامه جريان مخالف آقاي نجفي بيشتر بر اين مخالفت اصرار كرد، چرا كه نتوانست در شهرداري دسترسي هاي مطلوب خود را داشته باشد و عملا از مسووليت هاي مورد نظر كنار گذاشته شد. اين موضوع شايد دلخوري ها و گلايه هاي آنها را بيشتر كرد و نهايتا درست در زماني كه آقاي نجفي تحت فشارهاي بي امان برخي نهادها بود، آنها هم مترصد اين بودند كه در بزنگاهي آقاي نجفي را از ميدان به در كنند. به همين دليل هم به هر شكل و طريقي ابراز مي كردند كه طول عمر اين شهردار بيش از 6 ماه نخواهد بود.

همان گروه و مجموعه در راستاي اين فشارها، فشارهاي ديگري وارد كردند و عملا اعلام كردند كه با آقاي نجفي همراهي نخواهند كرد. نهايتا فشارهاي نهادهاي خاص و نحوه برخورد بازپرس دستگاه قضا آقاي نجفي را در شرايط بسيار بدي قرار داد. اين ماجرا باعث شد شخصيت نجفي عملا فرو بريزد. مع الاسف هم فعالان سياسي اصلاح طلب و هم بزرگان اصلاح طلب به جاي اينكه دقيقا وارد ماجرا شوند و مساله يا مسائل اصلي را شناسايي كنند به ناگهان عليه نجفي اقدام كردند و عملا با تعمد نهادها و كج سليقگي برخي افراد وارد اين بازي شدند كه آقاي نجفي را از گردونه سياست و اصلاح طلبي خارج كنند. به محض اينكه اين اتفاق افتاد و نجفي از گردونه خارج شد همه زندگي او تحت نظر قرار گرفت و طوري برنامه ريزي شد كه آقاي نجفي دست به يك انتحار سياسي و يك جرم بزرگ زد. من در اين ارتباط از بزرگان اصلاح طلب سوال مي كنم كه آيا رفتارشان با آقاي نجفي درست بوده است يا اينكه آنها هم عملا با جريان سازها همراهي كردند؟

شما معتقديد كه واكنش هايي كه كارگزاراني ها به موضوع قتل نجفي نشان دادند، نوعي واكنش در مورد بحث شهرداري تهران بود؟

نمي توان به راحتي چنين قضاوتي داشت كه اين نوعي انتقام گيري است، اما فكر مي كنم برخي براي اينكه اثبات كنند از ابتدا مخالف نجفي بودند و تا انتها پاي حرف هاي شان ايستاده اند، اين واكنش ها را نشان دادند و از اين بابت ابراز خوشنودي مي كنند.

در كنار واكنش هايي از اين دست جرياني هم دائما تلاش دارد موضوع قتل را ناديده گرفته و با پررنگ كردن صفات ديگر نجفي به نوعي دست به تطهير بزند، در اين راستا نيز اساسا به وقوع عمل غيرانساني قتل توجهي نمي شود. به نظر شما اين جريان هم مي تواند براي جريان اصلاحات و هم براي شخص نجفي آسيب زا باشد يا خير؟

نبايد اين مسائل را كاملا جرياني ديد و بررسي كرد. از سويي نبايد هم نظرات شخصي برخي افراد را به حساب يك جريان گذاشت كه به دنبال تطهير نجفي هستند. البته هر كس و هر جرياني، هر قدر هم تلاش كند نجفي از جرمي كه انجام داده، تطهير نخواهد شد. متاسفانه نجفي توسط عده اي از خدا بي خبر ترور شخصيت شد، از سوي دوستانش رها و به او پشت شد و نهايتا راهي براي نجفي باقي نماند جز دست زدن به يك انتحار سياسي.

محمد نعيمي پور، عضو حزب اتحاد ملت ايران: اگر قرار بود تيري اصلاحات را از پا در بياورد، بعد از انتخابات 88 اصلاحات كشته مي شد


 روزنامه اعتماد، شماره 4382 به تاريخ 13/3/98، صفحه 2 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه مديريت بازار كار ايران
متن مطالب شماره 25، خرداد 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است