|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد98/3/13: عجيب اما واقعي
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4398
سه شنبه 4 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 4382 13/3/98 > صفحه 2 (سياست) > متن
 
      


پرونده 
عجيب اما واقعي
نگاهي به ابعاد سياسي ماجراي قتل ميترا استاد توسط محمدعلي نجفي

نويسنده: عليرضا كيانپور

محمدعلي نجفي در 40 سال اخير، همواره يكي از چهره هاي برجسته عالم سياست ايران بوده و آشناي اذهان و افكار عمومي. اما حادثه عجيبي كه 6 روز قبل، يعني نيمروز هفتم خردادماه در واحد 2701 برج آرميتا واقع در بلوار خوردين محله سعادت آباد تهران رخ داد، سطح و ميزان شهرت او را چنان افزايش داد كه بعضي گفتند او كه زماني ازجمله چند گزينه مدنظر حزب كارگزاران سازندگي براي ورود به انتخابات رياست جمهوري بوده، اگر به اين عنوان نيز در جمع خبرنگاران و اصحاب رسانه حاضر مي شد، بعيد بود بتواند اين چنين دوربين هاي خبري و فراتر از آن، دوربين هاي تلفن هاي همراه شهروند-خبرنگاران (بخوانيد شهروندان) را ميخكوب كند.

آن چه رخ داد، قتلي بود با انگيزه هاي خانوادگي و شخصي كه حالا البته بيشترمان، بيشتر از آنچه بايد و حتي بيشتر از آنكه انتظار داشتيم، از زير و بم و بالا و پايينش با خبريم و بحث اين پرونده هم بازخواني يك پرونده جنايي نيست. اما اين پرونده، اين قتل خانوادگي، اين حادثه تلخ، باوجود آنكه نمي توان لااقل با قطعيت آن را در رده «قتل هاي سياسي» دسته بندي كرد، خواسته يا ناخواسته تبعات و واكنش هاي سياسي گسترده اي برانگيخت و منجر به گشايش ابعاد تازه اي در پرونده شد كه بعضا به ميزاني در حدود اصل خبر حايز اهميت بود.

هنوز ساعتي از اعلام خبر اوليه كشته شدن ميترا استاد، همسر دوم محمدعلي نجفي و متعاقبا اعتراف نجفي به قتل نگذشته بود كه غلامحسين كرباسچي، دبيركل حزب كارگزاران سازندگي، در حالي در توييتي به موضوع ورود كرد كه در آن زمان، موضوع طبيعتا هنوز بسيار مبهم و گنگ بود و پرونده حتي به لحاظ ارزيابي صحت و سقم اصل خبر نيز هنوز در مراحل اوليه قرار داشت و به همين نسبت، غيرقابل وثوق و اطمينان. با اين حال اما كرباسچي نه تنها هنوز پاي نجفي به آگاهي نرسيده و خود را تحويل نداده بود، توييت كرد: «اهميت تاسف بار حادثه قتل ميترا استاد هرچه باشد، نمي توان مسووليت كساني را كه 2 سال قبل با وجود اصرار و تذكر برخي دلسوزان و مراكز مسوول، اين چاه ويل را براي اصلاحات و نجفي حفر كردند، ناديده گرفت.»

توييت كرباسچي البته در آن ساعات بلاتكليفي، نه تنها پاسخي به هيچ يك از پرسش هاي پرتعداد معلق در فضا نداشت، بلكه بر ابهامات موجود نيز افزود و خود به يكي از قطعات پازلي تبديل شد كه پس از تكميل، تصويري كامل و دقيق بود از سردرگمي و ابهام!

همين ابهام افزوده ناشي از توييت كرباسچي اما در ساعت ها و روزهاي بعد، از جوانب مختلف مورد ارزيابي و واكاوي قرار گرفت و در اين بين، ابعاد سياسي اين اظهارنظر كنايي نيز مورد بازخواني قرار گرفت. چنانكه گروهي از ناظران كه عمدتا به جناح رقيب نزديك بودند، با اشاره به سابقه حزبي نجفي به عنوان يكي از بنيانگذاران حزب كارگزاران سازندگي، نحوه مواجهه آقاي دبيركل و البته ارگان رسانه اي حزب كارگزاران (روزنامه سازندگي) با اين ماجرا را مورد انتقاد قرار داده و گفتند و نوشتند كه قتل استاد، «شليك به قلب اصلاحات» بوده و كرباسچي و ديگر كارگزاراني ها و حتي شخص سيدمحمد خاتمي و كليت جريان اصلاحات بايد پاسخگوي اين حادثه جنايي باشند و در مقابل نيز گروهي كه بيشتر با اصلاح طلبان بده بستان داشته يا خود عضوي از اين جناح سياسي بودند، چنان در مقام دفاع از نجفي ظاهر شدند كه انگار نه انگار 5 گلوله از تپانچه اي بدون مجوز شليك شده و حداقل يكي از اين گلوله ها قلب زني را شكافته است. رويكردي كه از هر دو چنان افراطي پيش رفت كه اولي كليت يك جريان سياسي را به واسطه اين حادثه جنايي هدف قرار داد و ديگري، چنان در مقام تبرئه برآمد كه بعضي از ناظران نسبت به آنچه «قهرمان سازي از نجفي» مي خوانند، هشدار دادند.

اينها البته تنها بخشي از اين جنجال سياسي-رسانه اي بود. همزمان با اين اوضاع و احوال، برخي ديگر از فعالان سياسي و ناظران عرصه سياست، بي توجه به آنكه درك و شناختي از روش هاي پليسي داشته باشند، ذره بين كارآگاهي به دست گرفته، دستي به لبه كلاه شان كشيده و هر يك از منظر خود فرضيه اي عجيب تر از خود اين قتل عجيب و پرحاشيه ساختند. چنانكه محمود صادقي كه اين دو، سه سال اخير با ورود به پارلمان و در مقام رياست فراكسيون شفاف سازي و سالم سازي اقتصادي و انضباط مالي مجلس، خود را در هيات ناظري تيزبين معرفي مي كند، در حساب كاربري اش در توييتر نوشت: «يك وكيل باتجربه اين فرضيه را طرح كرده كه نجفي مباشر قتل نيست و قتل را به گردن گرفته است. با توجه به شخصيت نجفي و حالات او پس از وقوع قتل و قراين متعدد ديگر، صحت اين فرضيه بعيد به نظر نمي رسد!» همزمان عبدالرضا داوري، مشاور رسانه اي احمدي نژاد نيز در توييتي نوشت: «دكتر نجفي فردي با مكنت و نفوذ است و مي توانست با مبلغي محدود، حذف فيزيكي ميترا استاد را برون سپاري كرده، ردپايي هم از خود باقي نگذارد؛ اما اينكه دكتر نجفي شخصا سلاح به دست مي گيرد و راسا به همسرش شليك مي كند، نشانه اي از فشار محيط پيرامون و بحران روحي شهردار اسبق تهران است.» اظهارنظري غريب كه حتي در ميان انبوه موضع گيري هاي نامتعارف و عجيبي كه تا آن زمان مطرح شده بود نيز به چشم مي آمد كه هنوز ساعتي از انتشار اين توييت نگذشته بود، سيل شوخي هاي كاربران فضاي مجازي با كليدواژه «برون سپاري» به راه افتاد و معدود موضع گيري ها و اظهارنظرهاي معقول مطرح شده را مدفون كرد.

گفتيم از ابعاد رسانه اي اين پرونده كه همچون الف تا ياي آن، عجيب بود اما آنچه در «رسانه ملي» رخ داد، «حماسه اي» بود به مراتب عظيم تر و البته عجيب تر از آنچه «لشكر مجاهدان فضاي مجازي» تا پيش از آن رقم زده بودند. چنانكه هنوز دقايقي از اعتراف نجفي به قتل همسرش نگذشته بود كه يك گروه خبري از جانب صدا و سيما به كلانتري محل مراجعه نجفي اعزام شد و پس از ورود به «منطقه عمليات رسانه اي آقاي خبرنگار»، دروازه هاي فتح نشده عالم رسانه را تنها با يك گزارش خبري! گشود و مرزهاي نوآوري و خلاقيت در كار خبر را چنان جابه جا كرد كه بعيد است كسي از اهل رسانه، تا مدت ها بتواند به اينكه در اين عرصه سخني تازه بياورد، حتي بينديشد! شرح آنچه در اين حماسه رسانه اي گذشت اما جز تكرار مكررات نيست، چرا كه حالا همه مان اگر آن گزارش ماندگار در تاريخ رسانه ايراني را نديده باشيم، لااقل شرحش را اين روزها، اينجا و آنجا شنيده و خوانده ايم. اينكه آقاي خبرنگار چگونه اسلحه به دست گرفت و خشاب اسلحه بدون مجوز نجفي را پر و خالي مي كرد، در حالي كه نجفي، با حالتي به لحاظ روحي و رواني متزلزل و منفعل و تا حدودي غيرعادي انتهاي اتاق و در پس زمينه تصوير نشسته و آرام چاي مي نوشيد.

انتشار اين تصاوير از طريق يك شبكه تلويزيوني و متعاقبا بازنشر آن در فضاي مجازي، چنانكه انتظار مي رفت بار ديگر صدا و سيما را هدف انتقادها قرار داد اما واقع امر به نظر از اوضاعي وخيم تر از آن انتقادهاي هميشگي حكايت داشت. اينكه انگار كار صدا و سيما اساسا تبديل يك شرايط نامساعد به اوضاع بحراني است. اينكه اين رسانه عريض و طويل و نسبتا كم مخاطب، به جاي ورود منطقي به مسائل مختلف و شفاف سازي توام با مديريت فضاي فرهنگي و اجتماعي جامعه، كارويژه اصلي خود را اين قرار داده كه براي طنازان فضاي مجازي، سوژه بسازد و براي خود و مديرانش، دردسر.

اوضاعي چنان وخيم كه بار ديگر ناظران را به اين باور نزديك كرد كه شايد اثرات و عواقب غياب چنين رسانه اي، به مراتب بيش از حضورش راهگشا باشد و بعضي هم گفتند كه نقش صدا و سيما، كاركرد كاتاليزوري است كه مي تواند سرعت ويراني ها و اثرات منفي ناشي از هر اتفاق و رويدادي را دوچندان ساخته و متعاقبا بر شدت اثرات اين خرابي ها نيز بيفزايد. اينكه انگار وقتي كشور و جامعه با بحراني از هر نوع و شكل روبه رو شد، بايد همزمان خود را براي بحران دومي كه در پي بازتاب رسانه اي بحران نخست در صدا و سيما رخ مي دهد، آماده و مهيا كند و مثلا وقتي سيل مي آيد، بحران رسانه اي سيل هم پشت بندش از كانال هاي تلويزيوني و شبكه هاي راديويي نازل مي شود، همان طور كه وقتي يك چهره سرشناس سياسي مرتكب اقدامي نامتعارف همچون آنچه از نجفي سر زد، مي شود، صداوسيما نيز با پوشش رسانه اي نامتعارف آن اقدام نامتعارف، دست به كار خلق بحراني مضاعف مي شود. هر چند بخش قابل توجهي از انتقادهايي كه لااقل در اين فقره پرونده قتل استاد به صدا و سيما وارد شد، به ديگر رسانه ها و البته فضاي رسانه اي مجازي و برخط نيز وارد بود. چنانكه حتي انتقادهايي به دليل نحوه پوشش اين خبر، به برخي مطبوعات رسمي، همچون همان ارگان رسانه اي حزب نزديك به نجفي نيز وارد شد و كار به آنجا رسيد كه محمد قوچاني، سردبير اين روزنامه ناچار به بيان توضيحاتي در اين رابطه شد.

همزمان بحثي كه با كليدواژه «شليك به قلب اصلاحات» از جانب اصولگرايان دنبال مي شد و با تلاش رسانه اي زايدالوصفي نيز سعي در به روز و داغ نگه داشتن موضوع مي شد نيز در روزهاي بعد با ابعاد پيچيده تري همراه شد و در مقابل گروهي از اصلاح طلبان كه عمدتا به همان حزب كارگزاران نيز نزديك بودند، به جاي آنكه بر نامربوط بودن اين قتل شخصي به هويت و سرنوشت يك جريان سياسي تاكيد كنند، سعي كردند نجفي را غيرخودي يا به بيان دقيق تر اصلاح طلبي كه ديگر ارتباطي به حزب كارگزاران ندارد، معرفي كنند و از او فاصله بگيرند. چنانكه برخي ناظران نوشته و گفتند اكنون كه موضوع و اتفاقي كه نجفي را درگير خود ساخته، نه لزوما بحثي سياسي و تشكيلاتي، بلكه مساله اي شخصي بوده و او را اين چنين در مهلكه سختي ها درانداخته، وقت آن است كه «دوستان قديمي» پاي كار بيايند و نگذارند بين انبوه خبرنگاران تلويزيوني و غيرتلويزيوني تنها بماند. اين در حالي بود كه به باور برخي ديگر از همين ناقدان، اين دوستان قديمي نه تنها وظيفه داشتند كه نگذارند نجفي تنها بماند، بايد به خانواده ميترا استاد - زن جواني كه قرباني اين حادثه تلخ شد - نيز سركشي كنند و به ويژه مانع از آن شوند كه آينده فرزند 13ساله اش نيز نابود شود. اما نه تنها چنين نشد بلكه ازقضا اقدام عجيب ديگري از سوي رسانه ها، به ويژه يك مطبوعه نزديك به اصلاح طلبان شهرداري نيز سر زد و اين نشريه همراه و همگام با برخي حساب هاي توييتري و اينستاگرامي، اقدام به انتشار تصاوير پسر 13 ساله ميترا استاد كرد.

احتمالا همگي آن روايت معروف از حضرت علي(ع) را شنيده ايم كه «في تقلب الاحوال علم جواهر الرجال، و الايام توضح لك السرائر الكامنه؛ در دگرگوني هاي احوال و زمانه است كه گوهر مردان شناخته مي شود، و روزگار نيت‏هاي پنهان را براي تو آشكار مي سازد!» روايتي كه به نحوي، به بخشي از ادبيات عامه تبديل شده و بيش از آنكه روايتي مذهبي باشد، ضرب المثلي است، آشناي اذهان و افكار عمومي و حالا همه مي دانيم كه «گوهر مردان» در «دگرگوني هاي احوال و زمانه» و «گذر ايام و روزگار» نمايان مي شود. هر چند اين دانستن لزوما به معناي توانستن نيست!

عجيب اما واقعي


 روزنامه اعتماد، شماره 4382 به تاريخ 13/3/98، صفحه 2 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18 بار
    آثار ديگري از " عليرضا كيانپور"

  فحاشي به مثابه سياست ورزي / گزارش «اعتماد» از يك فحاشي در شبكه هاي اجتماعي
عليرضا كيانپور، اعتماد 26/6/97
مشاهده متن    
  «مردم كنار مردم» / كاربران توييتر فارسي تايم لاين را زيبا كردند
عليرضا كيانپور، اعتماد 22/6/97
مشاهده متن    
  احتمالا لوايح چهارگانه پيش از ضرب الاجل FATF تصويب مي شود / توضيحات «محمود صادقي» درباره منبع موثقي كه خبر از موافقت رهبري با لايحه مبارزه با پولشويي داد
عليرضا كيانپور، اعتماد 18/6/97
مشاهده متن    
  تلاش براي شيشه اي شدن ديوار پارلمان شكست خورد / يك فوريت طرح شفافيت آراي نمايندگان مجلس رد شد
عليرضا كيانپور، اعتماد 15/6/97
مشاهده متن    
  حميد رسايي، عضو جبهه پايداري: ديگر قائل به «اصلاح طلب» و «اصولگرا» نيستم
عليرضا كيانپور، اعتماد 14/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه آموزش مهندسي ايران
متن مطالب شماره 80، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است