|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان98/3/22: مخالفان و موافقان ادغام «آموزش پزشكي» با «وزارت علوم» چه مي‎گويند؟!
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22217
سه شنبه 4 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 22206 22/3/98 > صفحه 8 (دانشگاه) > متن
 
      


مخالفان و موافقان ادغام «آموزش پزشكي» با «وزارت علوم» چه مي‎گويند؟!طرح موضوع خروج آموزش و دانشگاه هاي علوم پزشكي از زيرمجموعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي و ادغام با وزارت علوم، تحقيقات و فناوري ادغام با ديدگاه هاي موافق و مخالف روبه رو شده است؛ عده اي معتقدند توسعه علمي كشور در گروي ارتباطات ميان رشته اي است و شماري اين ادغام را به ضرر آموزش پزشكي و سلامت كشور عنوان مي كنند.

عده اي بر اين باورند كه آموزش پزشكي بايد با وزارت علوم ادغام شود. استدلال اين گروه نيز الگوي برداري از توسعه علمي در ساير كشورها بر اساس مشاركت و همكاري هاي ميان رشته اي است. آنان عنوان مي كنند؛ در بسياري از دانشگاه هاي بزرگ دنيا حوزه پزشكي و غيرپزشكي در كنار يكديگر قرار مي گيرند؛ چرا كه علوم و آموزش عالي قابل تفكيك نيست. از اين رو مي توان از اين الگوي موفق در آموزش عالي كشور بهره برد.

ترجيح دهندگان ادغام آموزش پزشكي در وزارت علوم، تحقيقات و فناوري مي گويند آموزش و پژوهش مقوله هايي هستند كه در كنار فعاليت هاي ميان رشته اي مرزهاي خود را از دست مي دهند. از اين رو امكان تفكيك و جداسازي بخش هاي آموزشي در حوزه آموزشي عالي غيرممكن است.

اما مخالفان نظارت وزارت علوم، تحقيقات و فناوري بر آموزش پزشكي معتقدند چنين ادغامي به نفع آموزش عالي كشور نبوده و برخلاف آنچه موافقان گمان مي كنند، ادغام اين حوزه نه تنها مشكلات آموزش عالي را حل نمي كند، بلكه باعث افت كيفيت آموزش عالي در حوزه سلامت و پزشكي مي شود.

مخالفان ادغام آموزش پزشكي در وزارت علوم بر اين موضوع كه فعاليت دانشگاه هاي علوم پزشكي زير نظر وزارت بهداشت به نفع سلامت مردم است و اساتيد دانشگاه را وارد مسائل درماني جامعه مي كند، اصرار مي ورزند.

اكنون به رغم تمام مخالفت و موافقت ها با ادغام علوم پزشكي ها و وزارت علوم، تحقيقات و فناوري، اعضاي كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس از بررسي اين موضوع خبر مي دهند. اين در حالي است كه برخي اعضاي كميسيون آموزش مجلس نيز نظارت وزارت علوم بر آموزش پزشكي در كشور را بر ادامه فعاليت اين بخش در بدنه وزارت بهداشت ترجيح مي دهند.

در همين زمينه محمدمهدي زاهدي عضو كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس و نماينده مردم كرمان بر لزوم شكل گيري ارتباطات ميان رشته اي تاكيد و عنوان كرد كه تغيير متولي آموزش پزشكي در كشور به اين مسئله كمك مي كند.

وي با تاكيد جدي بر شكل گيري ارتباط ميان رشته اي و ترجيح ادغام علوم پزشكي در وزارت علوم عنوان كرد: هنوز طرحي مبني بر ادغام آموزش پزشكي در وزارت علوم در كميسيون آموزش و تحقيقات مطرح نشده است، اما آموزش عالي بايد پلتفرمي يا سكويي وارد ادبيات آموزش عالي كشور شود.

زاهدي گفت: آموزش عالي در دنيا به سمتي حركت مي كند كه جدايي و ادغام در آن معنا نمي يابد و علوم بين رشته اي چنان به يكديگر نزديك و كاربردي شده اند كه راهي براي جدايي آنها وجود ندارد. به عبارتي دنياي علم دنيايي از جريانات و تحقيقات بين رشته اي است.

وي با اشاره به لزوم تعامل بخش هاي پزشكي كشور عنوان كرد: در حوزه پزشكي نيز تخصص ها از يكديگر جدا نيستند و گاهي براي تشخيص تشكيل و همكاري با رشته هاي مختلف لازم است. بسياري از رشته ها نظير مهندسي پزشكي، پزشكي هوشمند و غيره نيز در بسياري از موارد پژوهشي بايد با يكديگر همراه باشند.

به گفته اين نماينده مردم در مجلس، دنياي پيچيده علمي نيازمند هماهنگي ميان رشته هاي دانشگاهي است. از اين رو در آموزش عالي كشور نيز بايد چنين هدفي را در پيش گرفت.

زاهدي درباره ارتباط دانشگاه هاي علوم پزشكي با وزارت علوم، تحقيقات و فناوري عنوان كرد: اينكه دانشگاه هاي علوم پزشكي به وزارت علوم بازگردند يا جدا از آن به فعاليت خود ادامه دهند، چندان مسئله مهمي نيست بلكه مهم لزوم همكاري تنگاتنگ است؛ چرا كه اگر همه دانشكده هاي پزشكي دانشگاه ها در يك مجموعه فعاليت كنند امكان رشد سريع تر و پيشرفت امور و فعاليت ها بيشتر است.

وي افزود: در استاني مانند تهران، دانشگاه هاي علوم پزشكي تهران، شهيد بهشتي و غيره زير نظر يك مديريت همراه با ساير دانشكده ها بهتر مديريت مي شوند؛ حتي در صورتي كه اين جداسازي ادامه داشته باشند بايد ارتباطي تنگاتنگ ميان آموزش عالي و پژوهش آموزش عالي شكل گيرد.

به نقل از ايرنا؛ ميرحمايت ميرزاده گرمي ديگر عضو كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس نيز اظهار كرد: موضوع ادغام در يكي از جلسات كميسيون مطرح و به مركز پژوهش هاي مجلس محول شد.

وي با اشاره به آماده سازي طرحي در اين باره عنوان كرد: مركز پژوهش ها نيز در حال بررسي معايب و مزاياي اين موضوع است تا اگر بررسي ها مورد تاييد قرار گرفت به صحن علني مجلس ارجاع شود.

ميرزاده با اعلام موافقت خود با اين ادغام تاكيد كرد: متولي آموزش در كشور بايد يك وزارتخانه باشد. اگر قرار است آموزش پزشكي زير نظر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي به فعاليت خود ادامه دهد، آنگاه فني و مهندسي ها يا هر يك از گروه هاي ديگر نيز بايد زير نظر وزارتخانه مرتبط خود فعاليت كنند.

وي در پاسخ به گروهي از مخالفان كه پزشكي را به دليل سر وكار داشتن با جان انسان ها پراهميت قلمداد مي كنند، گفت: ساير رشته ها مانند معلمي يا عمران و مهندسي نيز با جان انسان ها سر و كار داشته و به همان اندازه از اهميت برخوردار هستند.

اين نماينده مجلس با اشاره به ديگر استدلال مخالفان خروج علوم پزشكي از زير نظر وزارت بهداشت مبني بر گذراندن طرح پزشكي در بيمارستان ها عنوان كرد: دانشجويان ساير رشته ها نيز مجبور به گذراندن طرح و كارآموزي در محيط هاي كاري مانند كارخانه، كارگاه و محيط هاي اداري و كاري هستند. از اين رو نمي توان چنين تفكيكي براي رشته ها قائل شد.

به گفته ميرزاده، حضور پزشكان به عنوان اعضاي هيئت علمي در دانشگاه ها نيز از ديگر دلايلي است؛ بر لزوم همكاري دانشگاه هاي علوم پزشكي زير نظر وزارت علوم، تحقيقات و فناوري تاكيد مي كند.

پرواضح است بحث جدا شدن آموزش پزشكي از بدنه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي و ادغام در وزارت علوم، تحقيقات و فناوري موضوعي است كه نيازمند بررسي هاي دقيق و كارشناسانه است. اجرايي ساختن چنين تصميمي بررسي نظرات تمامي موافقان و مخالفان و سنجش همه جانبه ابعاد و پيامدها را مي طلبد. اكنون بايد منتظر نتيجه بررسي هاي مركز پژوهش هاي مجلس ماند و تا آن زمان موافقان و مخالفان هر دو وزارتخانه و مسئولان حاضر در بدنه هاي آموزش علوم پزشكي به بيان ديدگاه هاي خود در اين زمينه بپردازند.

مخالفان و موافقان ادغام «آموزش پزشكي» با «وزارت علوم» چه مي‎گويند؟!


 روزنامه كيهان، شماره 22206 به تاريخ 22/3/98، صفحه 8 (دانشگاه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه چيلان
متن مطالب شماره 84، ارديبهشت 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است