|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران98/3/22: جلوگيري از قاچاق خاك قانوني شد
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7093
پنج شنبه 6 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 7080 22/3/98 > صفحه 14 (جهان) > متن
 
      


جلوگيري از قاچاق خاك قانوني شد
بعد از 14 سال انتظار با تاييد شوراي نگهبان / هر صنعتي كه خاك را آلوده كند بلافاصله بعد از اولين تذكر، تعطيل خواهد شد

نويسنده: زهرا كشوري

شوراي نگهبان بالاخره مهر تاييد را به «لايحه حفاظت از خاك» زد تا ايران بعد از 14 سال انتظار و براي اولين بار صاحب «قانون تخصصي حفاظت از خاك» شود. «حميدرضا سليماني» عضو شوراي عالي جنگل و مرتع سازمان جنگل ها، مراتع و آبخيزداري كشور در گفت و گو با «ايران» تهيه «نقشه خاك» را مهمترين گام براي اجراي قانون حفاظت از خاك مي داند.

تاييد لايحه حفاظت از خاك كه بارها از بهارستان به شوراي نگهبان رفت بالاخره تاييديه خود را گرفت. اين اتفاق با واكنش مثبت كارشناسان محيط زيست و منابع طبيعي روبه رو شد. براساس آمارهايي كه «منوچهر گرجي» رئيس انجمن علوم خاك ايران به «ايران» مي دهد، كشور سالانه دوميليارد تن فرسايش خاك دارد. يك ميليارد آن در دل سدها رسوب مي شود و زمين هاي كشاورزي پايين دست را بلااستفاده مي كند و يك ميليارد آن هم به ريزگردهاي كشنده تبديل مي شود و سلامت شهروندان 31 استان را به خطر مي اندازد. اين آمار سواي رسوب خاكي است كه سيلاب نوروز 98 ايجاد كرد و آه از نهاد بسياري برآورد. كارشناسان اين حجم را نتيجه بي توجهي پروژه هاي عمراني و دستگاه هاي متولي به حفاظت از خاك دانستند! البته عمق فاجعه از بين رفتن ميلياردها تن خاك در اين سيلاب آنها را اميدوار كرد كه لايحه حفاظت از خاك بتواند تاييد شوراي نگهبان را بگيرد كه همين اتفاق هم افتاد. آنها اين روند فرسايشي را ماحصل نبود متولي حفاظت از خاك در ساختار ايران مي دانستند. آن طور كه «رضي» كارشناس دفتر آب و خاك سازمان حفاظت محيط زيست به «ايران» مي گويد، حالا وزارت جهاد كشاورزي متولي درمان فرسايش خاك است و سازمان حفاظت محيط زيست هم مسئول جلوگيري از آلودگي هاي شيميايي كه خاك را تهديد مي كند. حال اين سوال از سوي افكارعمومي در حوزه منابع طبيعي و محيط زيست پيش مي آيد كه آيا قانون حفاظت از خاك خواهد توانست به تنش هاي خاكي در كشور پايان بدهد؟ حفاظت از خاك ارتباطي مستقيم با امنيت غذايي كشور دارد. كارشناسان هم شرط اصلي حفاظت از آب را كه به يكي از چالش هاي كشور تبديل شده صيانت از خاك مي دانند.

«محمد درويش» كارشناس مهار بيابان زايي و معاون سابق سازمان حفاظت محيط زيست كشور قانون شدن اين لايحه را يك اتفاق مبارك بعد از سال ها انتظار مي داند.

او اميدواراست كه جامعه ديگر شاهد اتفاقات نگران كننده اي چون قاچاق خاك، صادرات غيرقانوني و تغيير كاربري ها در منابع ملي نباشد. درويش اعتقاد دارد كه اگر قانون حفاظت از خاك درست اجرايي شود، نرخ فرسايش خاك كشور كاهش خواهد يافت. او كاهش نرخ فرسايش خاك را مساوي با دادن حقابه تالاب ها توسط سدسازها مي داند و مي گويد:«به اين ترتيب سدساز ها مجبور هستند حقابه محيط زيست را رعايت كنند.» درويش يكي از بندهاي مهم اين قانون را چگونگي برخورد با صنايع آلوده خاك مي داند و مي گويد: «هر صنعتي كه خاك را آلوده كند بلافاصله بعد از اولين تذكر، تعطيل خواهد شد. قانون در اين زمينه فرصت شكايت به صاحبان صنايع آلوده را نمي دهد.» او اين صراحت را نشان از حساسيت قانونگذار به حفاظت از خاك مي داند و مي گويد: «براي توليد يك سانتيمتر خاك در ايران بايد 800 سال انتظار كشيد.»

يكي از دلايل رسوب خاك در سيلاب اخير را كارشناسان عدم توجه به توسعه پايدار، سدسازي هاي بي رويه، راه سازي هاي غيراصولي، تغييركاربري هاي بي شمار، خشك كردن مبدا براي انتقال آب و... مي دانند. حال اين سوال پيش مي آيد كه آيا اين قانون مي تواند از سد قدرتمند حاميان انتقال آب و سدسازي بگذرد و از خاك حفاظت كند؟همچنين آيا اين قانون خواهد توانست جلوي قاچاق خاك را بگيرد.

درويش اعتقاد دارد اين قانون براي اولين بار ابزاري را در اختيار سازمان حفاظت محيط زيست و سازمان جنگل ها قرار داده كه مي تواند قوه قضائيه را براي جلوگيري از خروج خاك از كشور وارد ماجرا كند. او البته اين هشدار را هم مي دهد كه اگر سازمان هاي متولي نخواهند از ابزارهاي قانوني استفاده كنند، اين قانون مثل قانون حفاظت از جنگل ها شكست خواهد خورد. او مي گويد: «براساس قانون، قطع هر گونه درخت جنگلي از سال 53 ممنوع است اما هر روز شاهد قطع درختان جنگلي به بهانه هاي مختلف هستيم.» او تاكيد مي كند متوليان امر نبايد اجازه بدهند كساني با مصلحت انديشي، قانون حفاظت از خاك را دور بزنند.»

«حميدرضا سليماني» عضو شوراي عالي جنگل و مرتع سازمان جنگل ها، مراتع و آبخيزداري كشور از جمله كارشناساني است كه مساله قاچاق خاك و خروج خاك هاي جنگلي و كشاورزي از كشور را نه تاييد مي كند و نه تكذيب. بسياري از كارشناسان سازمان جنگل ها به عنوان يكي از متوليان اصلي حفاظت از خاك، در تمام مدتي كه خروج غيرقانوني خاك از كشور محل بحث رسانه ها و كارشناسان مستقل است، همين واكنش را نشان مي دهند و سعي مي كنند از كنار ماجرا به سلامت بگذرند.

سليماني هم مي گويد كه در جلسات مشترك محيط زيست و منابع طبيعي درباره قاچاق خاك حضور داشته و هرگز مستنداتي كه بتواند او را به تاييد خروج خاك از كشور برساند، نديده است! منتقدان اعتقاد دارند با توجه به خروج قانوني خاك هاي معدني، خاك هاي كشاورزي و جنگلي هم در اين پوشش از كشور خارج مي شود. سليماني در پاسخ به اين اظهارنظر مي گويد:«چه كسي مي تواند ثابت كند اين خاك كه از كشور خارج مي شود، خاك معدني نيست و خاك جنگلي است!» با وجود اين سليماني پاسخي براي اين سوال روزنامه ايران ندارد كه اگر خاك از كشور قاچاق نمي شود چرا هم در قانون مصوب دهه 40 به آن اشاره شده هم قانون حفاظت از خاك در سال هاي انتهايي دهه 90 به آن توجه ويژه داشته است؟ او مي گويد: «به هرحال قوانين به وجود مي آيند تا بتوانند بازدارندگي ايجاد كنند.» قاچاق خاك هرمز هماره يكي از دلنگراني هاي رسانه ها بوده كه دو نوع واكنش را از سوي مسئولان كشوري و استاني در پي داشته است. برخي خروج اين خاك ارزشمند را تاييد مي كنند و برخي آن را تكذيب. سليماني از جمله كساني است كه اعتقاد دارد در سال هاي گذشته خاك معدني سيليس از هرمز صادر مي شد اما ديگر اين اتفاق نمي افتد. با وجود اين مي گويد: «بدون شك خاك از كشور خارج مي شود، چون هم ما منابع غني خاكي داريم، هم اطراف ما كشورهاي ثروتمندي وجود دارد كه با كمبود شديد خاك روبه رو هستند. آنها حاضرند براي خريد خاك، هر مبلغي را پرداخت كنند.» او هرچند همچنان اعتقاد دارد كه مستنداتي براي تاييد قاچاق خاك از كشور وجود ندارد اما قاچاق خاك را مثل قاچاق سوخت امرشدني مي داند.

البته يكي از كارشناسان سازمان حفاظت محيط زيست كشور به «ايران» مي گويد: «اين قانون ابزارهايي دارد كه مشخص مي كند آن خاكي كه از كشور خارج مي شود آيا خاك معدني است يا كشاورزي و جنگلي؟» او تاكيد مي كند: «اين بند به صراحت در قانون حفاظت از خاك آمده است.»

سوال ديگري هم وجود دارد. آيا چتر قانوني سيلاب فرسايش خاك را از روي منابع طبيعي ايران برمي دارد؟ سليماني اين نتيجه مثبت را منوط به دستورالعمل هايي مي داند كه قانون براي پرديساني ها تكليف كرده است. او مي گويد: «در دهه هاي گذشته قوانيني مصوب شد كه لازمه اجرايي شدن آنها تهيه شيوه نامه و دستورالعمل هايي بود اما اين اتفاق نيفتاد.» سليماني بحث را به سمت سدسازي مي برد و مي گويد: «شما در زماني كه مي خواهيد سدي بسازيد، مكلف به احداث تاسيسات كنترل سيل و شبكه هاي پايين دست مي شويد. ما امروز سدهايي داريم كه چند دهه از عمر آنها مي گذرد ولي همچنان فاقد شبكه هاي پايين دستي هستند. اين اتفاقي است كه براي بسياري از قوانين مي افتد و اجازه تاثيرگذاري به آنها نمي دهد.»

همچنين در قانون حفاظت از خاك براي متخلفان و آلوده كنندگان خاك جرايمي هم در نظرگرفته شده است تا باز اين سوال پيش بيايد آيا اين جرايم مي توانند به طور مثال قاچاقچيان را از قاچاق خاك با درآمدهاي نجومي، بازدارد. سليماني اعتقاد دارد كه نفس حضور يك قانون تخصصي مي تواند به حفاظت از خاك منجر شود... حال بايد ماند و ديد كه دو سازمان متولي در بازه زماني قانوني، شيوه نامه ها و دستورالعمل ها را تهيه مي كنند؟ آيا اين شيوه نامه ها اجرايي مي شود؟ تا جامعه براي نخستين بار شاهد اجراي كامل و اصولي يك قانون باشد كه مي تواند ايران را به جاي بهتري براي زندگي نسل هاي آينده تبديل كند.

جلوگيري از قاچاق خاك قانوني شد


 روزنامه ايران، شماره 7080 به تاريخ 22/3/98، صفحه 14 (جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بار
    آثار ديگري از " زهرا كشوري"

  بازگشت دوباره طرح تشكيل وزارتخانه ميراث فرهنگي به مجلس / ايرادات شوراي نگهبان رفع مي شود
زهرا كشوري، ايران 25/6/97
مشاهده متن    
  صيد مخرب سواحل جنوبي ايران را عقيم مي كند / وضعيت ماهيگيران و صيد ماهي هاي خاص از سوي ماهيگيران ايراني
زهرا كشوري، ايران 24/6/97
مشاهده متن    
  اشتغال 250 نفر از هر صد مگاوات توليد برق خورشيدي / چرا چراغ انرژي هاي خورشيدي - بادي در ذهن وزارت نيرو روشن نمي شود؟
زهرا كشوري، ايران 21/6/97
مشاهده متن    
  مترو براي حفاري، آب «چشمه علي» را خالي كرد / چشمه علي شهرري بعد از 20 روز دوباره جوشيد
زهرا كشوري، ايران 19/6/97
مشاهده متن    
  طعم تلخ چغندر قند در كام خشك درياچه اروميه
زهرا كشوري، ايران 14/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله معارف منطقي
متن مطالب شماره 8، بهار و تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است