|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد98/3/13: رمزگشايي از يك ديدار هشتادوهشتي
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4398
سه شنبه 4 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 4382 13/3/98 > صفحه 4 (سياست) > متن
 
      


سوژه روز 
رمزگشايي از يك ديدار هشتادوهشتي
به بهانه رسانه اي شدن گفت وگوي پگاه آهنگراني و كدخدايي درباره ابهام هاي انتخابات رياست جمهوري دهم / ديدار كدخدايي و پگاه آهنگراني حدود 2 هفته قبل برگزار شده است

نويسنده: سيدميلاد علوي

ظهر روز گذشته عباسعلي كدخدايي، قائم مقام دبير و سخنگوي شوراي نگهبان با انتشار متني در صفحه شخصي خود در شبكه اجتماعي توييتر خبرساز شد. اين متن برخلاف گذشته نه طعنه به وعده هاي انتخاباتي محقق نشده بود و نه پاسخ به اظهارات مقامات غربي و عربي بلكه اين بار موضوع توييت آقاي سخنگو، يك ديدار بود، آن هم ديداري بي سابقه!

كدخدايي كه برخي فعالان سياسي او را نزديك ترين عضو شوراي نگهبان به آيت الله احمد جنتي مي دانند با انتشار تصوير ديدار خود با دو هنرمند از دو طيف سياسي اصلاح طلب و اصولگرا به سرعت مورد توجه افكار عمومي و خبرنگاران دو طيف قرار گرفت و نام خود را دوباره به هشتگي كاربردي براي اهالي دنياي مجازي تبديل كرد. پگاه آهنگراني كه سابقه فعاليت در ستاد انتخاباتي ميرحسين موسوي را در كارنامه دارد، از جمله بازيگران نزديك به جريان سياسي اصلاح طلب سينماي ايران محسوب مي شود كه پيش از اين نيز حداقل در دو مقطع، يك بار در 19 تير ماه 90 و يك بار در 6 آبان 92 و به دلايل متفاوت بازداشت شده است كه به همراه سهيل كريمي از فعالان هنري و مستندساز اصولگراي ايران كه در سال 82 بعد از 126 روز توسط نيروهاي امريكايي حاضر در عراق به ايران بازگشت، دو هنرمندي بودند كه با سخنگوي شوراي نگهبان ديدار كردند. كدخدايي در متني كه در وصف تصوير منتشر شده از اين ديدار نوشته بود از پگاه آهنگراني دعوت كرد تا به عنوان «ناظر مردمي» در جريان برگزاري يازدهمين دوره انتخابات مجلس شوراي اسلامي حضور يافته و با فرآيند اقدامات شوراي نگهبان آشنا شود.

با پخش تصاوير اين ديدار، واكنش ها يكي پس از ديگري به ويژه در شبكه اجتماعي توييتر آغاز شد. موافقان معتقد بودند كه اين اقدام سخنگوي شوراي نگهبان و ديدار با طيف هاي مختلف سياسي گامي رو به جلو محسوب مي شود و از عزمي براي شفاف سازي هر چه بيشتر در اين شورا خبر مي دهد اما مخالفان ديدگاهي متفاوت داشتند. برخلاف آنچه كه از حساب هاي كاربري موافق برمي خاست، واكنش مخالفان متحدالشكل و زنجيروار نبود. برخي ديدار او با يك هنرمند يا به زعم كاربران «سلبريتي» را به ورطه نقد مي كشيدند و برخي ديگر با چشم پوشي از جايگاه شغلي پگاه آهنگراني معتقد بودند كه كدخدايي براي پاسخگويي به سوالات مطروحه درباره دهمين دوره انتخابات رياست جمهوري كه تنها 9 روز تا سالگرد آن باقي است بايد با فعالان سياسي نظير سيدمصطفي تاج زاده و افرادي از اين دست ديدار كند.

نقطه قوت اظهارات موافقان عمدتا اصولگراي اين ديدار، دعوت كدخدايي از آهنگراني براي شركت در انتخابات يازدهمين دوره مجلس به عنوان ناظر مردمي بود، نقطه قوتي كه تنها چند ساعت دوام داشت و با جوابيه آهنگراني عملا منتفي شد ولي حداقل از ديد اصولگرايان، اين مهم چيزي از ارزش هاي كدخدايي و دعوتش كم نخواهد كرد. اين بازيگر سينماي ايران در متني كه در صفحه شخصي خود در شبكه اجتماعي اينستاگرام منتشر كرده بود، دعوت قائم مقام دبير شوراي نگهبان را صرفا به «حسن نيت» كدخدايي نسبت داده و تاكيد كرد كه «چندان اين دعوت را جدي نگرفته است». او در تشريح دليل اين موضوع نيز نوشت:«شخصا علاقه اي به ايفاي نقش ناظر ندارم، آن را چندان عملي هم نمي بينم چون كاري را كه احزاب و سازمان ها با تشكيلات و سازماندهي وسيع نتوانستند انجام دهند و هزاران حرف و حديث در آن به وجود آمد، چگونه ممكن است امثال من به شكل فردي بتوانند، پس منطقي است كه نبايد اين پيشنهاد بزرگوارانه را جدي تلقي كنيم و بهتر است هر كدام به كاري كه بيشتر بلديم، بپردازيم.»

تقارن زماني معنادار

اما آنچه اين تصوير و ديدار سخنگوي فعلي شوراي نگهبان كه در روزهاي پرتلاطم بعد از انتخابات رياست جمهوري 88 نيز در همين ارگان داراي مسووليت بوده و از نزديك با عمده اتفاقات درگير بوده با هنرمندي كه فعاليت انتخاباتي خود را هرگز پنهان نكرد، متمايز كرد همزماني آن با طرح موضوع دادگاه سيدمحمدرضا خاتمي است. نايب رييس ششمين دوره مجلس شوراي اسلامي روز شنبه با همراهي برخي از فعالان سياسي در دادگاهي كه ابتدا قرار بود به صورت علني برگزار شود ولي سپس تنها به 5 تن از همراهان خاتمي اجازه حضور در جلسه داده شد، حاضر و از اظهارات پيشين خود دفاع كرد. او همچنين از دادگاه خواست تا چهره هايي را به عنوان مطلع به دادگاه احضار كند.

اينكه كدخدايي درست در لحظات و روزهايي كه از يك سو كاربران فارسي زبان توييتر خواستار برگزاري علني دادگاه خاتمي براي بررسي انتخابات 88 شده اند و از سوي ديگر علي مطهري نيز طي يادداشتي كه ايسنا آن را منتشر كرد از سيدابراهيم رييسي به عنوان رييس دستگاه قضا خواسته تا امكان حضور ميرحسين موسوي، مهدي كروبي و محمود احمدي نژاد را به عنوان مطلع در جلسه دادگاه فراهم كند، اقدام به انتشار تصاوير ديدار و گفت وگوي خود درباره وقايع آن سال مي كند نه تنها بي معنا نيست بلكه اين شائبه را در افكار عمومي ايجاد كرد كه سخنگوي شوراي نگهبان به عنوان نماينده بخشي از نظام جمهوري اسلامي، قصد پاسخگويي به سوالات و افكار عمومي را كرده است.

آنچه در اين بين بيشتر اين شائبه را تقويت كرد، عدم اعلام زمان اين ديدار از سوي كدخدايي بود. شناخت نزديك ترين فرد شوراي نگهبان به آيت الله جنتي و علم به دقت نظر و حساسيت او به واژگاني كه به كار مي برد، كافي بود تا همگان تصور كنند كه عدم اعلام زمان اين ديدار به معناي آن است كه گفت وگوي كدخدايي با پگاه آهنگراني و سهيل كريمي روز گذشته(يكشنبه) صورت گرفته است ولي با اين حال پيش بيني اينكه كدخدايي سهوا يا عمدا درست در روزهايي كه دوباره بحث اتفاقات رخ داده در سال 88 داغ است از گفت وگوي خود با يك فعال هنري اصلاح طلب خبر مي دهد، امري ساده نيست و به نظر مي رسد جز شخص كدخدايي، فرد ديگري توان پاسخگويي به اين موضوع را نداشته باشد.

ماوراي يك تصوير

درست به همان ميزان كه خواندن ذهن كدخدايي و پيش بيني اهداف او از زمان انتشار اين ديدار امري ناممكن است، پيگيري اين موضوع از پگاه آهنگراني ممكن به نظر مي رسيد. نخستين تماس ها با اين بازيگر سينما به در بسته خورد ولي بعد از گذشت مدتي او كه از «تمرين تئاتر» برمي گشت، حاضر به گفت وگو شد. تعجب پگاه آهنگراني از بازخوردهاي انتشار تصاوير ديدارش با كدخدايي چاشني گفت وگويي بود كه در جريان آن جزييات بسياري از ديداري كه حدود دو هفته قبل صورت گرفته، بيان شد ولي با توجه به درخواست پگاه آهنگراني متن كامل اين گفت وگو منتشر نخواهد شد.

با اين حال و به رغم درخواست آهنگراني براي عدم انتشار اظهاراتش، همزماني انتشار تصاوير ديدار و گفت وگوي خود با سخنگوي شوراي نگهبان با دادگاه خاتمي و داغ شدن دوباره بحث انتخابات 88 موضوعي است كه تعجب و البته توجه بسياري از كاربران شبكه هاي اجتماعي را به خود معطوف كرد. توجه به ديداري كه در ابتدا به نظر مي رسيد روز گذشته و در فاصله كمتر از 10 روز مانده به انتخابات 88 صورت گرفته و به همين واسطه از احتمال تلاش بخشي از بدنه نظام جمهوري اسلامي براي پاسخگويي به ابهامات آن انتخابات خبر مي داد و اميدها براي بازخواني علني وقايع آن سال را زنده مي كرد ولي اوضاع دوباره دگرگون شد. دگرگوني كه ناشي از اطلاعات واصله به اعتماد مبتني بر برگزاري ديدار كدخدايي و پگاه آهنگراني و سهيل كريمي حداقل در 14 روز قبل است.

همين اطلاعات كوتاه مثال تكه پازلي گم شده مي تواند، معماي تصوير منتشر شده توسط كدخدايي را حل كند. كدخدايي تصويري بدون اعلام زمان در روزهايي كه بيشتر رنگ انتخابات 88 به خود دارد و نايب رييس مجلس ششم به همان واسطه مشغول گذراندن جلسات رسيدگي به اتهامات خود است، جنجال ساز مي شود و توجهات افكار عمومي را به خود و البته پاسخ هايش درباره انتخابات آن سال جلب مي كند، تصويري كه حداقل 14 روز قبل از اين جريانات گرفته شده ولي براي انتشار آن اشبه الناس ترين اعضاي شوراي نگهبان به جنتي، صبر پيشه مي كند. صبري كه دليل آن هر چه هست احتمالا دور از انتخابات رياست جمهوري 88 و اظهارات خاتمي و درخواست مطهري و البته معطوف كردن حواس شبكه هاي اجتماعي به او و پاسخ هاي نهاد متبوعش نخواهد بود.

رمزگشايي از يك ديدار هشتادوهشتي


 روزنامه اعتماد، شماره 4382 به تاريخ 13/3/98، صفحه 4 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 12 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه آمايش محيط
متن مطالب شماره 44، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است