|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد98/3/22: رهايي از تله هاي انگيزشي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4628 22/3/98 > صفحه 24 (مديران) > متن
 
 


رهايي از تله هاي انگيزشي
كارمندان خوب به چهار دليل انگيزه خود را از دست مي دهند

مترجم: رويا مرسلي
برگرفته از: HBR

انگيزه يعني اراده انجام كار با شروع به موقع و نه به تعويق انداختن آن، ايستادگي كردن در مقابل انواع حواس پرتي ها و تلاش ذهني كافي براي موفق شدن كه مجموع اين عوامل 40درصد از موفقيت پروژه هاي تيمي را شكل مي دهند. در حالي كه مديران اغلب نسبت به اين مساله كه چگونه مي توانند كارمنداني كه فاقد انگيزه هستند را به طور موثر هدايت كنند، آگاهي كافي ندارند. بررسي تحقيقات در رابطه با ايجاد انگيزه نشان مي دهد كه كليد حل اين مساله براي مديران ابتدا اين است كه به ريشه و دليل انگيزه نداشتن در كارمندان پي ببرند و سپس يك استراتژي هدفمند را دنبال كنند. ارزيابي دقيق طبيعت شكست انگيزشي (قبل از اقدام) بسيار مهم است. انجام استراتژي نادرست (مثلا مجبور كردن كارمند به اينكه سخت تر كار كند، آن هم زماني كه او فكر مي كند از عهده انجام اين كار برنخواهد آمد) مي تواند نتيجه معكوس بدهد و باعث شود كه انگيزه بيش از پيش تحليل برود. دلايل نداشتن انگيزه به چهار دسته تقسيم مي شوند. هر قسمت را تله انگيزشي مي ناميم. نام آنها عبارتند از: 1) عدم تناسب ارزش ها 2) فقدان خودكارآمدي 3) احساسات ناخوشايند و 4) خطاي تخصيص. هريك از اين چهار تله دلايل خاص خود را دارند و براي آنكه كارمندان را از چنگال آنها رها كنيم به استراتژي هاي خاصي نياز داريم. در اينجا به شرح اين چهار تله انگيزشي و استراتژي هدفمند هر يك از آنها مي پردازيم تا به كارمندان جهت برون رفت از آنها كمك كنيم:

تله1، عدم تناسب ارزش ها: انجام اين كار براي من اهميت ندارد

چگونه اين تله كارمندان را به دام مي اندازد: وقتي يك كار يا وظيفه با آنچه براي كاركنان ارزش تلقي مي شود ارتباط نداشته باشد، آنها انگيزه خود را براي انجام آن از دست خواهند داد.  چگونه به كارمند كمك كنيم از اين تله خارج شود: بفهميد آن كارمند به چه مسائلي اهميت مي دهد و همان مساله را به كار او ربط دهيد. اغلب پيش مي آيد كه مديران فكر مي كنند آنچه براي خودشان انگيزه ايجاد مي كند بايد براي كارمندانشان هم همان انگيزه را ايجاد كند. با كارمندان خود گفت وگوي باز و آزاد داشته باشيد و بفهميد موضوعات موردتوجه آنها كدام هستند و چگونه مي توانيد اين ارزش ها را به كارشان ربط دهيد. انواع گوناگوني از ارزش ها وجود دارند كه شما مي توانيد از آنها استفاده كنيد. يكي از آنها ارزش علاقه است. به عبارت ديگر اينكه يك كار يا وظيفه تا چه اندازه از لحاظ فكري قانع كننده است. براي انجام اين كار، رابطه ميان آن وظيفه و آنچه در نظر كارمند ذاتا جذاب است را پيدا كنيد. ديگري ارزش هويتي است. به عبارت ديگر اينكه، مجموعه اي از مهارت ها كه لازمه انجام آن كار است چه رابطه اي با برداشت كارمند يا تصور او از خودش دارد. بر اين مساله تاكيد كنيد كه كاري كه آنها اكنون در دست انجام دارند، اين ظرفيت را براي آنها ايجاد مي كند كه بخش مهمي از هويت و نقش انساني خود را ارضا كنند، مثل عضويت در يك كار تيمي، حل مشكلات از طريق تجزيه و تحليل يا كار كردن تحت فشار. ارزش اهميت بدان معناست كه يك كار چقدر مهم است. راه هايي را بيابيد كه نشان دهيد آن كار چقدر براي رسيدن به ماموريت تيم يا سازمان حياتي است و آخرين مورد، ارزش فايده است كه به معني مقياس هزينه انجام (عدم انجام) كار در مقابل مزاياي بزرگ تر دستيابي به آن است. راه هايي را پيدا كنيد تا نشان دهيد كه چگونه انجام اين كار خاص در رسيدن به اهداف بزرگ تر كارمندان نقش دارد و از اتفاقات بد جلوگيري مي كند. زماني كه يك كارمند از همان ابتدا براي يك كار ارزش قائل نيست و عدم تناسب ارزش ها از همان ابتدا مشخص نيست، بهترين كاري كه يك مدير مي تواند انجام دهد اين است كه بر چندين ارزش تكيه كند. شايد يك يا چند مورد از اين ارزش ها با آن كارمند مطابقت داشته باشد.

تله 2، فقدان خودكارآمدي: فكر نمي كنم قادر به انجام اين كار باشم

چگونه اين تله كارمندان را به دام مي اندازد: وقتي كارمندان به اين باور مي رسند كه فاقد ظرفيت هاي لازم براي انجام كار هستند، انگيزه اي براي انجام آن نخواهند داشت. چگونه مي توان به كارمند كمك كرد كه از اين دام بيرون بيايد: به كارمند احساس اعتماد به نفس و شايسته بودن بدهيد. اين كار به روش هاي گوناگوني انجام مي شود. يكي از اين روش ها اين است كه به زمان گذشته اشاره كنيد كه در آن توانسته ايد از پس چالش هاي مشابه برآييد. شايد بتوان به ديگران اشاره كرد كه چالش هاي مشابهي داشته اند و بر آن غلبه كرده اند، همان طور كه كارمند شما هم مي تواند چنين كند. خودكارآمدي آنها را با چالش هايي كه قدم به قدم سخت تر مي شوند افزايش دهيد، همچنين مي توانيد با تقسيم مديريت شده يك كار به چند وظيفه كوچك تر به اين هدف دست يابيد. اغلب اوقات، كارمنداني كه فاقد خودكارآمدي هستند، فكر مي كنند كه موفقيت در يك كار خاص مستلزم اين است كه آنها زمان و انرژي بيشتري از آنچه در توان آنهاست بگذارند. براي آنها توضيح دهيد كه آنها توان موفق شدن را دارند اما ممكن است در مورد تلاشي كه لازمه موفقيت است قضاوت نادرستي داشته باشند! از آنها بخواهيد بيشتر تلاش كنند و در ضمن اين اطمينان را به آنها بدهيد كه تلاش بيشتر به موفقيت منتهي خواهد شد. خوب است مديران چنين كارمنداني را در زمان انجام كار مورد حمايت بيشتري قرار دهند. گاهي اوقات كارمندان در تله انگيزشي معكوس به دام مي افتند. ممكن است آنها به اين دليل انگيزه خود را از دست بدهند كه به نوعي احساس مي كنند فوق العاده كارآمد هستند. كارمنداني كه داراي احساس بيش از حد خودكارآمدي هستند يكي از چالش هاي سخت مديريتي در زمينه انگيزه به شمار مي روند. افرادي كه بيش از حد به خود مطمئن هستند اغلب اشتباه مي كنند، حتي اگر به كار خود صد در صد اطمينان داشته باشند. آنها زماني كه مرتكب اشتباه مي شوند، اصرار مي كنند كه معيارهاي سنجش موفقيت در اين كار مخدوش است يا براي شكست خود هيچ مسووليتي را نمي پذيرند. در مواجهه با چنين كارمنداني آنچه اهميت دارد اين است كه از به چالش كشيدن توانايي و مهارت آنها اجتناب كنيم. در عوض، بايد به آنها نشان دهيم كه درباره نيازهاي آن كار قضاوت نادرستي داشته اند و آنها را قانع كنيم كه اين كار نياز به روش هاي مختلفي دارد.

تله 3، احساسات ناخوشايند: براي انجام اين كار بيش از حد ناراحت هستم

چگونه اين تله كارمندان را به دام مي اندازد: وقتي كاركنان در احاطه احساسات منفي مثل هيجان، خشم يا افسردگي باشند، براي انجام كار انگيزه اي نخواهند داشت. چگونه به كارمند كمك كنيم تا از اين تله خارج شود: از اينجا شروع كنيد كه نمي خواهيد از ديگران درباره مسائل آن شخص بشنويد. به آنها بگوييد مي خواهيد دليل ناراحتي شان را بدانيد و به طريق گوش دادن فعال به سخنان آنها توجه كنيد. با آنها موافقت يا مخالفت نكنيد. به كارمند نگوييد كه باورهاي خودش باعث ناراحتي اش است و هيچ قضاوتي درباره او نكنيد. وقتي صحبت او تمام شد، آنچه گفت را به طور خلاصه بيان كنيد و بپرسيد كه آيا درست فهميده ايد يا خير. اگر او گفت «نه»، معذرت بخواهيد و به او بگوييد با دقت گوش مي دهيد و از او بخواهيد دوباره صحبت كند. وقتي افراد احساس كنند كه ديگران آنها را درك مي كنند، احساسات منفي شان كمي نرم تر مي شود. شايد بد نباشد به آنها بگوييد كه مي خواهيد به آنچه گفته شد فكر كنيد و يك قرار براي روز بعد بگذاريد تا بيشتر درباره موضوع صحبت كنيد. اين كار اغلب كمك مي كند كه آن شخص كنترل بيشتري بر احساسات خود پيدا كند.  يادتان باشد خشم يعني باور داشتن به اينكه يك فرد يا موضوع خارجي نسبت به آن شخص به او ضربه زده يا در آينده ضربه خواهد زد. از كارمندي كه احساس خشم مي كند بخواهيد سعي كند اين باور را به صورتي تغيير دهد كه آن موضوع خارجي از روي عمد قصد آزار او را ندارد بلكه اين اتفاق ممكن است در اثر ناديده گرفتن يا به طور تصادفي رخ دهد. راه هايي را پيش پاي آنها بگذاريد تا تلاش خود را معطوف به حذف آن تهديد كنند. گاهي اوقات افسردگي از اين باور در كارمند نشات مي گيرد كه آنها از درون به اندازه كافي خوب نيستند و كنترل امور از دست آنها خارج مي شود. در اين مواقع خوب است به آنها گوشزد كنيد كه آنها «درهم شكسته» يا «ناكافي» نيستند اما تنها كاري كه بايد بكنند اين است كه تلاش بيشتري در جهت استراتژي هاي موثر به خرج دهند و زمان بيشتري را صرف اين مساله كنند. به آنها پيشنهاد كمك دهيد. كارمندان دلواپس يا بيمناك اغلب به پيشنهاد كمك براي انجام كارشان پاسخ مثبت مي دهند و ضمنا بايد همواره به آنها يادآوري شود كه توانايي موفق شدن را با تلاش و كوشش بيشتر دارند. اگر طي زمان و با سعي و تلاش، احساسات نرم تر نشد يا مساله به خارج از محيط كار كشيده شد، در اين صورت مي توانيد به آن كارمند پيشنهاد دريافت مشاوره بدهيد.

تله 4، خطاهاي تخصيص: نمي دانم مشكل از كجا بود

چگونه اين تله كارمندان را به دام مي اندازد: وقتي كارمندان نمي توانند به طور دقيق دليل كشمكش در كار خود را شناسايي كنند يا زماني كه كشمكش هاي خود را به علت هايي وراي كنترل خود نسبت مي دهند، قادر نخواهند بود انگيزه لازم را براي انجام آن كار داشته باشند. چگونه به كارمند كمك كنيم تا از اين تله خارج شود: به كارمند كمك كنيد به طور واضح به علت كشمكش در كار خود فكر كند. خطاهاي تخصيص زماني قابل سرزنش هستند كه به نظر برسد كارمندان به دنبال بهانه اي براي انجام ندادن كار مي گردند (مثل بيماري، اعتراض بيش از حد يا «نداشتن وقت كافي»، تلاش براي انداختن وظيفه خود به گردن كارمندان ديگر). اينكه به كارمند كمك كنيم تا متوجه شود دقيقا به چه دليل انجام اين كار براي او غيرقابل تحمل است مي تواند به آنها كمك كند از طفره رفتن اجتناب كنند. اگر آنها از دلايلي كه خارج از كنترل آنهاست صبحت به ميان آوردند، (مثلا سرزنش ديگران يا نقصي در خودشان كه قادر به اصلاح آن نيستند) دلايل ديگري را به آنها بگوييد كه در كنترل آنهاست، مثل نياز به انطباق با يك استراتژي جديد يا انجام برنامه ريزي در سطح بالاتر. در هر يك از اين تله هاي انگيزشي كه شرح آن ذكر شد، مهم اين است كه درباره آنچه كارمندان را از شروع كار، ادامه آن و تلاش ذهني براي به انجام رساندن كارها باز مي دارد عميق تر تفكر كنيم. تحقيقات نشان مي دهند كه مديران قادرند تلاش بيشتري براي تشخيص مشكلات انگيزشي كارمندان به كار ببندند. زماني كه انگيزه از مسير خود خارج مي شود، شناسايي اينكه كدام تله كارمند شما را به دام انداخته است و انجام اقدام صحيح به موقع مي تواند كارها را به روال درست خود بازگرداند.

رهايي از تله هاي انگيزشي


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4628 به تاريخ 22/3/98، صفحه 24 (مديران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 19 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله مطالعات جامعه شناختي جوانان
شماره 33
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است