|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران98/3/22: برخي كارگران فصلي ساختماني 2 سال است كه در نوبت بيمه شدن هستند
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7091
سه شنبه 4 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 7080 22/3/98 > صفحه 8 (ايران اجتماعي) > متن
 
      


برخي كارگران فصلي ساختماني 2 سال است كه در نوبت بيمه شدن هستند
گفت و گو با رئيس كانون انجمن هاي صنفي كارگران ساختماني كل كشور

نويسنده: مصاحبه: مهسا قوي قلب

كارگران ساختماني جزو آن دسته از كارگراني هستند كه به كارگران فصلي معروفند. خيلي از آنها برخلاف بسياري از كارگران ساير حرف و مشاغل كه از مزاياي بيمه هاي اجتماعي برخوردارند تحت پوشش هيچ نوع بيمه اي نيستند و براي برخورداري از تسهيلات بيمه مدت هاست كه در صف انتظار هستند. به گفته رئيس كانون سراسري انجمن هاي صنفي كارگران ،اين كارگران جزو افرادي هستند كه در شهرها و حاشيه ها زندگي مي كنند. بيشتر آنها به اميد يافتن كار ساعت ها در سرچهارراه ها و ميادين مي ايستند تا بتوانند ناني براي خانواده هايشان تهيه كنند اين در حالي است كه كارگران ساختماني كار دائمي ندارند و مشمول هيچ گونه حمايت اجتماعي هم نيستند حتي شهرداري ها هم حرمت و شان آنها را نگه نمي دارند و هيچ كاري در جهت ساماندهي آنها انجام نمي دهند. با اكبر شوكت رئيس كانون سراسري انجمن هاي صنفي كارگران سراسر كشور درباره مشكلات كارگران ساختماني گفت و گويي انجام داديم كه مي خوانيد:
يكي از عمده مشكلات كارگران فصلي، بيمه هاي اجتماعي است؟ چرا طي اين سال ها مشكلات بيمه اي اين دسته از كارگران حل نشده است؟ مشكل از كجا است؟

با توجه به قانوني كه در اين خصوص وجود دارد، در سال 1386 كارگران ساختماني هم تحت پوشش سازمان تامين اجتماعي قرار گرفتند. بخشي از كارگران فصلي كه در ساختمان ها كار مي كنند، مي توانند از مزاياي اين قانون استفاده كنند. اما به هر دليلي برخي خودشان از بيمه شدن امتناع مي كنند وگرنه تمامي كارگران ساختماني با داشتن مدرك از سازمان فني و حرفه اي و احراز شغل مي توانند بيمه شده و از خدمات كوتاه مدت و دراز مدت اين سازمان استفاده كنند.

پس چرا هنوز هم كارگران از بيمه تامين اجتماعي رضايت ندارند؟ مگر بيمه شدن اين افراد چه شرايطي دارد؟

براي رسيدگي به مشكلات كارگري در كل كشور در حوزه ساختمان، نزديك به 420 انجمن صنفي در سراسر كشور وجود دارد و كارگران ساختماني براي بيمه شدن مي توانند در سامانه پالايش بيمه كارگران ساختماني ثبت نام كنند، سهميه خوبي هم به استان ها داده شده است. تاكنون 900 هزار نفر در اين سامانه ثبت نام كرده اند. 500 هزار نفر بيمه شده از قبل بودند و 400 هزار متقاضي جديد داشتيم و از اين تعداد هم 200 هزار نفر حذف شدند چرا كه جزو افرادي بودند كه شغل آنها كارگر ساختماني نبوده و در واقع با جا زدن خودشان به عنوان كارگر ساختماني براي استفاده از مزاياي بيمه ثبت نام كرده بودند. البته خيلي از كارگران ساختماني براي بيمه شدن نزديك به يك تا دو سال در نوبت هستند و انتظار مي رود مسئولان سازمان تامين اجتماعي با توجه به شرايط و زندگي اين گروه از كارگران تمهيداتي بينديشند كه هرچه زودتر آنها نيز زير چتر حمايتي تامين اجتماعي قرار بگيرند.

اين سامانه در چه تاريخي راه اندازي شده است؟ آيا با راه اندازي اين سامانه سودجوياني كه باعنوان كارگر ساختماني بيمه مي شدند قابل شناسايي هستند؟ چون در خيلي موارد ديده شده برخي از افراد در مشاغل ديگر نه تنها كارگر ساختماني نبودند بلكه به صورت غير قانوني خود را بيمه كرده اند و حق قانوني كارگران ساختماني را سلب كرده اند.

يك سال و نيم از راه اندازي اين سامانه مي گذرد، تا قبل از راه اندازي سامانه پالايش، 10 تا 15 درصد تخلف در اين خصوص وجود داشت و ميزان سوء استفاده ها بيشتر از حالا بود و كار شناسايي افراد با بازرسي هاي ميداني انجام مي شد و نظارت كافي هم وجود نداشت، اما در حال حاضر بعد از ثبت نام، اسم فرد در بانك اطلاعاتي ايرانيان ثبت مي شود. اسناد هويتي كليه اصناف كه جواز كسب و كارت بهداشت دارند، همچنين  افرادي كه عضو صندوق بازنشستگي هستند يا افرادي كه به عنوان مثال، ملك خريد و فروش مي كنند و نمونه هاي نظير آن در بانك اطلاعاتي مزبور موجود است و در همان قدم اول افراد پالايش مي شوند و مشخص مي شود كه فرد واقعا كارگر ساختماني است يا به شغل ديگري مشغول است. عملكرد بازرس ها هم به طور جدي و دوره اي نظارت مي شود، چنانچه در بازرسي هاي تامين اجتماعي مشخص شود كه فرد، كارگر ساختماني نبوده ولي صنف، او را تاييد كرده بشدت با خاطي برخورد مي شود. در زمينه ثبت نام، كارگراني كه كارفرما ندارند، هم مي توانند در اين سامانه ثبت نام كنند. البته افرادي مي توانند در سامانه ثبت نام كنند كه مدرك فني و حرفه اي داشته باشند.

افرادي كه بي سواد هستند چطور، آيا آنها هم مي توانند ثبت نام كنند، در آزمون هاي فني و حرفه اي هم افراد بي سواد ممكن است به مشكل برخورده و نتوانند مدرك بگيرند، آيا براي اين افراد ساز و كاري انديشيده ايد؟

مدتي است كه بيشتر آزمون ها براي دريافت مدرك فني و حرفه اي كتبي نيستند و اكثرا پروژه محوري در اين آزمون ها لحاظ مي شود. در سال جاري هم بنا شده كه كليه آزمون ها پروژه محور باشند. چنانچه فردي هم كاملا بي سواد باشد براي اين افراد هم آزمون هاي بي سوادي وجود دارد.

برخي شنيده ها حاكي است بيمه ها خريد و فروش هم مي شوند، آيا اين اخبار صحت دارند؟

چنين تخلفاتي بيشتر در استان تهران ديده شده است ولي چندان گسترده و محسوس نبوده اند، در صورت مشاهده هم با متخلفان در هر سطحي بشدت برخورد مي شود، فرقي نمي كند كه فرد متخلف، كارمند تامين اجتماعي باشد يا در سازمان فني و حرفه اي تخلفي صورت گرفته باشد؛ در هر حال با متخلفين و خاطيان برخورد خواهد شد. در هر صنفي چنين مشكلاتي وجود دارد ولي خوشبختانه با راه اندازي سامانه اي كه درباره آن توضيح داده شد، از ميزان تخلفات اينچنيني تا اندازه قابل توجهي كاسته شده است.

افراد براي شركت در آزمون هاي فني و حرفه اي به كدام مناطق بايد مراجعه كنند و اين آزمون در طول سال چند بار برگزار مي شود؟

اداره سازمان فني و حرفه اي مراكز متعددي دارد. به عنوان مثال در تهران در خزانه بخارايي و ميدان بهمن و ديگر نقاط شهر، مراكز اين سازمان وجود دارند. در شهرستان ها هم همين طور، افراد مي توانند با مراجعه به اين مراكز در آزمون سازمان فني و حرفه اي ثبت نام كنند. به طور متوسط سالانه 6 بار اين آزمون گرفته مي شود، يعني هر دوماه يكبار افراد مي توانند در اين آزمون ها شركت كنند. هنوز هم كارگران اتباع بيگانه مانند افغان ها در بخش ساختماني مشغول به كار هستند و بيشتر كارفرمايان براي فرار از پرداخت حق بيمه به جاي استفاده از كارگر ايراني تمايل زيادي به كار كردن با آنها دارند.

 همچنان در كنار اين افراد، شاهد حضور اتباع بيگانه هستيم. متاسفانه برخي از كارفرماها تمايل دارند براي فرار از بيمه كردن از اتباع استفاده كنند. تفكر ديگري هم درباره اين افراد وجود دارد مبني بر اينكه مردان افغان بيشتر كار مي كنند و قدرت بدني بالاتري دارد، به مراتب به مزد كمتر هم قانع هستند. اساسا تبعه هم نمي تواند از حق و حقوق خود دفاع كند و تن به هر كاري مي دهد و به چشم يك برده به او نگاه مي شود، يك كارگر تبعه نه بيمه اي دارد و نه صنفي كه از او دفاع كند. همين عوامل سبب بروز مشكلات فراواني مي شود كه همچنان با آنها درگير هستيم.

 به هرحال مشكلات مربوط به كارگران خارجي كه تعداد شان هم زياد است همچنان لاينحل باقيمانده است نظر شما در خصوص ادامه فعاليت آنها چيست؟

در كشورهاي اروپايي ليست كارگران مورد نياز از قبل از به كارگيري، مشخص است و كاملا اين افراد از روز اول ساماندهي مي شوند. دولت بايد به اين بحث ورود كند، البته در قانون كار آمده كه تبعه بيگانه در مشاغلي مي تواند كار كند كه كارگر ايراني در آن شغل وجود نداشته باشد، اما واضح است كه از اين قانون تبعيت نمي شود. با به كار گيري اين افراد، به كارگر ايراني ظلم مي شود و سفره او كوچكتر مي شود و در نهايت كارگر ايراني شانس اشتغال را از دست مي دهد. البته ما به عنوان تشكل كارگري نمي گوييم كه تبعه كار نكند، حرف ما اين است كه تبعه بايد در بخش هايي كار كند كه كارگر ايراني نداشته باشد و در عين حال هم حق و حقوق و شان آن كارگر تبعه هم بايد حفظ شود.

به نظر مي رسد در سال هاي اخير از تعداد كارگران بويژه كارگران افغاني كم شده، اين اتفاق تاثيري در بخش ساختمان داشته است؟

هنوز اتباعي كه سال ها است در ايران زندگي مي كنند وجود دارند. شايد در سه سال اخير تنها 10 درصد از آنها به دليل ركود اقتصادي كشور را ترك كردند ولي مابقي همچنان در كشور حضور دارند زيرا بسياري از اين افراد در كشور ما ازدواج كرده اند و بسياري حتي در ايران متولد شده اند.بنابراين نمي توان گفت رفتن آنها از كشور به لحاظ ايجاد فرصت هاي شغلي در بخش ساختماني كشور تاثير آنچناني داشته است.

پديده كارگران فصلي چه بخشي از كارگران ساختماني را شامل مي شود و چند درصد آنها در پايتخت كار مي كنند؟

15 درصد از كارگران ساختماني را كارگران فصلي تشكيل مي دهند، مابقي افرادي هستند كه استادكار، كمك استادكار ساختماني يا كارگران حرفه اي هستند كه شناخته شده اند و سرچهارراه ها نمي ايستند. حدود 200 هزار نفر در سطح كشور را كارگران فصلي تشكيل مي دهند. از اين تعداد حدود يك پنجم در تهران كار مي كنند يعني چيزي در حدود 40 هزار نفر در استان تهران مشغول به كار هستند. از اين تعداد هم حدود 8 هزار نفر كارگر ساختماني توسط مراكز ساماندهي شهرداري در حوزه خدمات اجتماعي ثبت نام شده اند. اين افراد اغلب به كار كشاورزي، دامداري يا صنايعي كه از بين رفته اند، مشغول به كار بودند و پس از بيكار شدن بر سرچهارراه هاي شهرهاي بزرگ در جست و جوي كار كارگري ساختمان هستند.

حقوق و مزاياي اين كارگران چگونه است؟ با توجه به نرخ تورم آيا مزد آنها تغييري كرده است؟

امسال به انجمن هاي صنفي در سراسر كشور اعلام كرديم كه حقوق ها افزايش پيدا كنند. در 5 سال اخير نزديك به 200 درصد تورم داشتيم. در سال 1392 مزد كارگر روزي 50 هزار تومان بود، امسال رقمي بين 60 تا 80 هزار تومان روزانه به كارگر پرداخت مي شود. با توجه به اينكه يك كارگر در طول ماه در بهترين حالت 15 روز كار مي كند، به عبارتي تنها يك ميليون و دويست هزار تومان دريافتي ماهانه او مي شود كه از ميزان حداقل حقوق كارگري هم كمتر است. بايد فكري كرد و چاره اي انديشيد.

برخي كارگران فصلي ساختماني 2 سال است كه در نوبت بيمه شدن هستند


 روزنامه ايران، شماره 7080 به تاريخ 22/3/98، صفحه 8 (ايران اجتماعي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 10 بار
    آثار ديگري از "مصاحبه: مهسا قوي قلب"

  عضو شوراي عالي كار در گفت و گو با «ايران»: عمر قراردادهاي سفيد امضا به پايان رسيده است
مصاحبه: مهسا قوي قلب، ايران 11/2/98
مشاهده متن    
  معصومه ابتكار، معاون امور زنان و خانواده رئيس جمهوري در گفت و گو با «ايران» عنوان كرد : بسيج اجتماعي براي كاهش آسيب هاي حوزه زنان
مصاحبه: مهسا قوي قلب، مصاحبه: هدي هاشمي، ايران 7/2/98
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه دانش غذا و كشاورزي
متن مطالب شماره 168-169، ارديبهشت و خرداد 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است