|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران98/3/22: پرونده اينوتكس 2019 بسته شد
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7085
سه شنبه 28 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 7080 22/3/98 > صفحه 11 (فناوري) > متن
 
      


پرونده اينوتكس 2019 بسته شد
با حضور 200 استارتاپ و 100 شركت دانش بنيان

نويسنده: سوسن صادقي

 هشتمين نمايشگاه بين المللي اينوتكس 2019 با شعار «اكوسيستم نوآوري و فناوري، زير يك سقف» كه از 19 خردادماه با همكاري معاونت علمي و فناوري و مركز همكاري هاي تحول و پيشرفت رياست جمهوري، پارك فناوري پرديس، مركز فن بازار ملي ايران و مركز شتابدهي نوآوري، در 10 حوزه (فناوري زيستي، تجهيزات، فناوري اطلاعات، نفت و گاز، انرژي هاي تجديدپذير، نانو فناوري، شيمي و...) در سالن خليج فارس نمايشگاه بين المللي تهران برگزار شده، عصرامروز به كار خود پايان مي دهد.

جذب سرمايه گذار مهم ترين هدف

هشتمين دوره از اين نمايشگاه در حالي در سالن خليج فارس در حال برگزاري است و روز آخر خود را سپري مي كند كه با وجود حضور 200 استارتاپ، 100شركت دانش بنيان، 14 مخترع، 12 پارك فناوري و... و بازديدكنندگان پرتعداد داراي نظم بالايي است. آنچه باعث شده اين نمايشگاه برخلاف دوره هاي قبلي داراي نظم باشد تقسيم بندي آن به بخش هاي مختلف همچون اينوتكس استيج (محلي بررسي فرصت ها و چالش هاي اكوسيستم نوآوري به صورت سخنراني)، كافه سرمايه (فرصتي ويژه براي صاحبان شركت هاي نوپا و استارتاپ ها درجهت جذب سرمايه و مذاكره با سرمايه گذاران با برگزاري جلسات)، اينوتكس پيچ (رقابت علمي استارتاپ ها با يكديگر در حضور سرمايه گذاران و داوران مطرح ايراني و بين المللي) و اينوتكس تلنت (دورهمي هاي فارغ التحصيلان) و... است.

اكبر قنبر پور دبير نمايشگاه اينوتكس 2019 با تاييد نظم بالا و استقبال بازديدكنندگان از اين دوره نمايشگاه به «ايران» گفت: هدفگذاري ما بازديد 8 هزار نفر در 4 روز بود اين در حالي است كه تا اواسط روز دوم به اين عدد رسيديم. وقتي نمايشگاه سال گذشته داراي بازخورد خوبي باشد و آنچه فعالان اعم از استارتاپ ها، سرمايه گذار ها، شتاب دهنده ها و... به دنبال آن هستند را در نمايشگاه بيابند، بازديد از نمايشگاه سال بعد از استقبال خوبي برخوردار مي شود كه البته بايد تبليغات و فعاليت رسانه اي در مطبوعات و تلويزيون را از ديگر دلايل اين استقبال خوب نيز عنوان كرد.

قنبرپور در پاسخ به اين سوال «ايران» كه هدف از برگزاري و خروجي اين نمايشگاه چيست، گفت: هدف رساندن صاحبان سرمايه به ايده پردازان و تبادل دانش فني و تكنولوژي و مشاركت ميان شركت ها و سرمايه گذاري روي طرح ها و استارتاپ ها است و تاكنون كه هفت دوره از اين نمايشگاه برگزار شده، توانسته بستري براي عرضه نوآوري و فناوري باشد. به عبارتي ما تلاش مي كنيم علاوه بر معرفي فناوري هاي روز كشور به صنايع، پل ارتباطي بين توليد كننده خلاق و فناور و مشتري باشد تا با كمك سرمايه گذار توليد داخلي مبتني بر فناوري رشد يابد.

وي افزود: در اين نمايشگاه برگزاري جلسات مذاكره استارتاپ ها و شركت هاي دانش بنيان را در بخش هاي كافه سرمايه، منتورها (مشاوره) و مذاكرات بيزنس تو بيزنس(B2B)  پيگيري مي كنيم، چرا كه هدف ما اين است كه از 400 جلسه اي كه بين آنها برگزار مي شود، حداقل 20 جلسه به سرمايه گذاري منجر شود. به عبارتي براي 30 نياز فناوري كه ارائه مي شود بايد حداقل بتوانيم براي 50 درصد آنها از طريق شركت هاي فناوري و دانش بنيان و استارتاپ ها در اين نمايشگاه راه حل مناسب پيدا كنيم.

 قنبرپور درباره اين نمايشگاه كه نام بين المللي را يدك مي كشد ولي خبري از كشورهاي خارجي همانند سال هاي گذشته نيست نيز گفت: در 7 دوره گذشته نمايشگاه كه از سال 90 آغاز شده، درمجموع بالاي 700 شركت فناور روسي، اوكرايني و بلاروسي، تركيه اي، چيني، لهستاني و... حضور داشتند ولي امسال متاسفانه فقط پاويون هاي تركيه، چين، عراق و لهستان حضور دارند. البته ما مانند دوره هاي گذشته كشورهاي بيشتري را به اين نمايشگاه دعوت كرده بوديم كه به دليل شرايط تحريم حاكم بر كشور حضور نيافتند و از اين موضوع نيز رضايت نداريم. وي با اشاره به اينكه تحريم محدوديت هايي را نيز بخصوص در بخش مالي و فني روي تجارت استارتاپ ها گذاشته است، افزود: اما در اين ميان يك اتفاق خوب افتاده و آن اين است كه تعامل شركت هاي بزرگ داخلي با بخش فناوري و نوآوري كشور بيشتر شده است. شركت هايي كه پيش از اين به نمايشگاه اينوتكس اهميت نمي دادند نه تنها حضور دارند، بلكه نيازهاي فناوري خود را نيز فهرست كرده به شركت هاي فناوري ارائه داده اند تا براي آنها را ه حل فناورانه  بيابند. به طوري كه فقط يك شركت بزرگ خودروسازي در گام اول 6 نياز فناوري ضروري خود را اعلام كرده و از استارتاپ ها و شركت هاي فناوري و دانش بنيان خواسته تا براي آنها راه حل پيدا كنند. به همين دليل تحريم كه يك تهديد بود به فرصت تبديل شده است اما بايد شركت هاي فناوري و نوآوري نيز بتوانند بدرستي به نياز آن شركت ها پاسخ دهند.دبير هشتمين دوره نمايشگاه اينوتكس در پاسخ به اين سوال «ايران» كه نمايشگاه كنوني چه تفاوتي با دوره هاي قبلي دارد، نيز گفت: امسال فضاهاي تعامل بين افراد حاضر در نمايشگاه را بيشتر و نزديكتر كرديم تا بتوانند براحتي مذاكره كنند. به اين ترتيب سازمان ها در اين رويداد حضور پيدا كرده و نيازهاي خود را عرضه مي كنند و نيروي انساني حاضر در اين نمايشگاه به آن نيازها راه حل ارائه مي كنند.

تكاپو براي جذب حامي مالي

سالن خليج فارس نمايشگاه بين المللي تهران داراي سه طبقه است و هر طبقه بخشي از 10 حوزه حاضر در نمايشگاه را در خود جاي داده است. آنچه به اين نمايشگاه بيشتر جلوه داده حضور فعال جوانان استارتاپي و دانش بنيان براي جذب سرمايه گذارهاي بانكي و شتابدهنده ها است به طوري كه بخش كافه سرمايه بسيار شلوغ تر از بقيه قسمت ها است. احمدي يكي از مسئولان اين كافه به «ايران» گفت: در اين كافه درخواست جلسه براي حمايت مالي و معرفي به سرمايه گذار انجام مي شود و تاكنون بيش از 450 درخواست جلسه ثبت شده است. در اين كافه استارتاپ ها خود را به سرمايه گذارها معرفي مي كنند و اگر سرمايه گذار به سرمايه گذاري علاقه مند شد درخواست جلسات بيشتر مي دهد و وقتي به نتيجه رسيد مي توانند وارد جريان سرمايه گذاري شوند.موسي الرضا ابوچناري يكي از شتابدهنده هاي حاضر در نمايشگاه نيز به «ايران» گفت: شتابدهنده ها مسير رسيدن يك ايده را كه حداقل هاي آن عملياتي شده است، به محصول نهايي شتاب مي بخشد از اين رو شتابدهنده ما فناوري هايي در زمينه حل معضلات اصلي كشور مانند آب و انرژي را حمايت مي كند. وي افزود: تاكنون در مدت دو سالي كه از فعاليت اين شتابدهنده مي گذرد 10 تيم وارد اين مركز شده و 4 تيم نيز خارج شده اند و توانستيم با شركت هاي نفت و گاز كشور برخي معضلات كشور را برطرف كنيم. طرح هايي كه اين شتابدهنده حمايت مي كند بايد به حدي از كار (حداقل مرحله سوم) رسيده باشد از سوي ديگر بايد نوآورانه بوده و با سازمان ها و مردم مرتبط باشد.ابوچناري از برپايي اين نمايشگاه ابراز رضايت كرده و گفت: تا آنجايي كه مي دانم اكثريت قريب به اتفاق حاضران از برپايي اين دوره رضايت دارند. فعالان توانستند ارتباط هاي خوبي را برقرار كرده و مشتريان هدف خود را بشناسند. نمايشگاه بهتر از دوره هاي قبل برگزار شده اما جاي بهتر شدن دارد ولي به نظرم بايد سرمايه گذاران بيشتري در حوزه هاي متفاوت مانند بانك ها، بورس، بازارهاي مالي حضور داشته باشند تا بتوان طرح هاي خوب بيشتري را كاربردي كرد. بخش مشاوره ها هم از استقبال زيادي برخوردار است. در اين بخش دو شركت بزرگ حضور دارند. مظفري مسئول يكي از اين مشاوره ها به «ايران» گفت: ما فضاي كار اشتراكي به همراه خدمات و امكانات را به صورت يك بسته براي استارتاپ ها با قيمت ارزانتر فراهم مي كنيم آنها در اين فضا نه تنها با ديگر استارتاپ ها و همكاران خود ارتباط مي گيرند، بلكه مي توانند از اينترنت و ديگر امكاناتي كه نياز دارند، استفاده كنند. منتور (مربي) ما يكسال است كه فعاليت خود را شروع كرده و اكنون داراي سه شعبه است و بيش از 500 استارتاپ در اين شرايط فعاليت مي كنند. رضايي مسئول يكي از بانك هاي سرمايه گذار حاضر در نمايشگاه نيز به «ايران» گفت: اين بانك از طرح هايي كه به حداقل محصول و خدمت مالي و غيرمالي رسيده اند، حمايت مالي مي كند و سقفي نيز در اين حمايت وجود ندارد. از سوي ديگر براي استارتاپ هاي واجد شرايط، دفتر كار فراهم مي كند يا اينكه مشتريان بانك يا خدمات بانكي در اختيار آنها قرار مي دهد.

پرونده اينوتكس 2019 بسته شد


 روزنامه ايران، شماره 7080 به تاريخ 22/3/98، صفحه 11 (فناوري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 7 بار
    آثار ديگري از " سوسن صادقي"

  رديابي حادثه ديدگان با دستبند هوشمند
سوسن صادقي، ايران 26/6/97
مشاهده متن    
  جولان دزدان در فضاي مجازي رو به افزايش است / در نخستين كارگاه مسئوليت پذيري سايبري ويژه كسب و كارهاي مجازي عنوان شد
سوسن صادقي، ايران 25/6/97
مشاهده متن    
  مردم نبايد هزينه هوشمندسازي را بپردازند / آذري جهرمي در نشست مشترك وزارتخانه هاي نيرو و ارتباطات بيان كرد
سوسن صادقي، ايران 20/6/97
مشاهده متن    
  فعاليت هاتگرام و طلاگرام به ضرر پيام رسان هاي داخلي است / مديران پيام رسان هاي داخلي در گفت و گو با «ايران»
سوسن صادقي، ايران 19/6/97
مشاهده متن    
  وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات در گفت و گو با «ايران»: امروز جريان سازي از توئيتر شكل مي گيرد
سوسن صادقي، ايران 15/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله حسابداري مالي
متن مطالب شماره 40، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است