|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان98/3/22: نگاهي به ديروزنامه هاي زنجيره اي
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22211
سه شنبه 28 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 22206 22/3/98 > صفحه 11 (اخبار كشور) > متن
 
      


نگاهي به ديروزنامه هاي زنجيره ايحمله روزنامه شرق به ظريف؛ تندي با فرستاده آلمان اشتباه مهلكي بود!

سرويس سياسي- روزنامه شرق در سرمقاله خود به قلم سفير پيشين ايران در آفريقاي جنوبي به خبر ديدارهاي ديپلماتيك ايران با آلمان و ژاپن پرداخت و نوشت: «مقامات ديپلماسي ايران بايد بدانند ميان ادبيات عالي ترين مقام ديپلماسي با مسئولان بخش هاي ديگر كشور بايد تفاوت روشن وجود داشته باشد. اگر بنا باشد همگي با يك ادبيات سخن بگويند، چه نيازي به دستگاه ديپلماسي در يك كشور وجود دارد؟... هنر ديپلماسي اين است كه در شرايط دشوار، راهگشا باشد و مرزبندي لازم با وظايف دستگاه ها از جمله دستگاه هاي نظامي را ايجاد كند.»

با طرف آلماني خوب حرف نزديم!

در ادامه اين مطلب آمده است: «نظاميان كار خود را با قدرت سخت و ديپلمات ها با تكيه بر منطق مذاكره و قدرت نرم به پيش مي برند تا برآيند آنها، منافع ملي را تحقق ببخشد. گفت وگو حتي با فرعون با «قول لين»، تجربه اي است كه خداوند از پيامبر خود خواسته است. نشست خبري روز گذشته وزراي خارجه ايران و آلمان، به نظر نگارنده همراه با اين ظرافت ها از سوي طرف ايراني نبود. به هرحال اين يك اشتباه مهلك است كه تصور شود با تندي كردن و ناديده گرفتن ظرايف ديپلماتيك و ادبيات مذاكره، مي توان اروپا را وادار به ايستادن مقابل ايالات متحده كرد»

حفظ برجام، به تلاش براي بازگرداندن آمريكا نيازمند است

شرق نوشته است: «واقعيت دنياي موجود است و حفظ برجام، به تلاش براي بازگرداندن آمريكا به آن و پذيرفتن مسئوليت توافق دولت ايالات متحده با ايران، نيازمند است. نبايد اسير ادبيات غيرديپلماتيك برخي محافل شد.»

روحاني گلايه كند!

در اين مطلب آمده است: «بخش عمده اي از روابط امروز ايران، مديون منطق مذاكراتي ايران و توافق برجام است اما متاسفانه دولت در دفاع از بزرگ ترين دستاورد ديپلماسي كشور دچار ترديد شده و جرياني توانسته با زيرسوال بردن دستاوردهاي آن، دولت را به لاك دفاعي ببرد. آقاي روحاني و ظريف بايد از موضع طلبكارانه نسبت به برخي فرصت سوزي ها در استفاده از مواهب بزرگ ترين دستاورد ديپلماسي، ابراز گلايه كرده و تاكيد كند منافع ملي نبايد خرج مصرف داخلي مواضع برخي جريان ها شود.»

گويا مدعيان اصلاحات كه همواره به دنبال سياست تنش زدايي بوده و حيات سياسي خود را در حفظ برجام مي دانند، وقتي ديدند كه روحاني و دستگاه ديپلماسي هم با آنان نسبتا مرزبندي كرده، سعي دارند با پيش كشيدن مسائلي مانند اهميت دادن به اروپايي ها، بر رويه سابق خود پافشاري كنند و دولت روحاني را در سراشيبي سازش و انفعال قرار دهند.

استقبال مدعيان اصلاحات از فضولي آلمان و سانسور اظهارات گستاخانه «ماس»

روزنامه سازندگي با تيتر «تلاش اروپا براي حفظ برجام» عكس يك خود را به ديدار هايكوماس، وزير امور خارجه آلمان با حسن روحاني اختصاص داد و در يادداشتي هم نوشت: «آلمان ها ميانجي گران حرفه اي هستند»

در اين يادداشت آمده است: «در چنين شرايطي آلمان به عنوان يكي از قدرت هاي اروپايي باهدف رفع جلوگيري از تشديد تنش ها پيش قدم شده است... حالا آلمان در قامت بازيگر حامي چندجانبه گرايي...گامي جديد برداشته است. طبيعتا آلمان در ارتباط با ايران، تجربه اي تاريخي نيز دارد...در شرايط كنوني يكي از اهداف آلمان حراست از برجام و به ادعاي مقام هاي آلماني ايجاد يك رژيم بين المللي است.»

سانسور اظهارات گستاخانه ماس در شوي ميانجي گري

بايد يادآور شويم كه ادبيات و مواضع هايكو ماس، وزير خارجه آلمان نشان از نمايش شوي ديپلماسي بود نه ميانجي گري براساس اصل بين المللي «حسن نيت». به برخي از اظهارات گستاخانه هايكو ماس در نشست خبري با ظريف كه برخي رسانه هاي مدعي اصلاحات آن بخش را سانسور كردند، توجه كنيد:

1. «البته نمي توانيم معجزه اي داشته باشيم ولي تلاش مي كنيم برجام را حفظ كنيم» 2. «مسئله اي كه نمي خواهيم بپذيريم اين است كه كسي مدعي شود اگر طرف مقابل تعهداتش را كامل اجرا نمي كند، ما هم كامل اجرا نمي كنيم.» (يعني اگر در يك توافق يكي از طرفين، تعهدات خود را انجام نداد، طرف مقابل نمي تواند مقابله به مثل و به عبارتي واكنش متقابل داشته باشد.) و 3. «در حال حاضر در سوريه و يمن جنگ وجود دارد ولي اينجا (ايران) جنگ نيست. ما تلاش مي كنيم تا جنگ ديگري ايجاد نشود. تنش در منطقه خطرناك است و ممكن است براثر يك اتفاق، مكانيسم و زنجيره اي از رويدادها رخ داده و شرايط از كنترل خارج شود.» از طرفي تجربه تاريخي به ويژه مذاكره با سه كشور اروپايي كه به «تروئيكاي اروپايي» معروف شد، ثابت كرده است كه آنها همواره با دادن وعده هاي كلي به ايران و با سوءاستفاده از حسن نيت درصدد تعليق غني سازي، متهم سازي و صدور قطعنامه عليه ايران بوده اند.

«اصلاحات» با سقوط و زوال و انحطاط اخلاقي مواجه شده است

روزنامه سازندگي به قلم يك محكوم و زنداني امنيتي، در يك صفحه تمام به ماجراي نجفي پرداخت و در بخشي از آن نوشت: «فارغ از انگيزه كاوي و نيت خواني اين اتفاق دهشتناك اما امروز كالبد بي روح و خسته جريان اصلاحات بيش از هميشه در معرض سوال است و اين موضوع نشان دهنده اين است كه جريان اصلاحات بيش از كاهش و زوال سرمايه سياسي اش و كاسته شدن از حضور موثرش در جامعه با سقوط و زوال و انحطاط اخلاقي نيز مواجه شده است.»

تنش ها كاهش يابد تا هم منافع ايران تامين شود هم منافع آمريكا!

حشمت الله فلاحت پيشه، رئيس كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس در روزنامه ايران نوشت: «سفر نخست وزير ژاپن به تهران فراتر از بحث مناسبات دوجانبه، در اصل براي ميانجيگري اين كشور بين ايران و آمريكا انجام مي شود... مذاكره كنندگان كشورمان بايد دو سناريو را براي نخست وزير ژاپن ناظر به فضاي پس ازاين سفر ترسيم كنند؛ اول سناريوي ديپلماسي و رفتن به سمت كاهش تنش است كه در آن هم منافع ايران و هم آمريكا تامين مي شود و نتايج آن به سود نظم بين المللي است. سناريوي ديگر كه جنبه هشداري دارد هم اين خواهد بود كه اگر توافق و رفع تنش صورت نگيرد، پيامدهايي به دنبال خواهد داشت كه يكي از آنها اجراي ضرب الاجل تعيين شده است كه در آن صورت ديگر ميانجيگري كشورهايي مثل ژاپن هم اثربخش نخواهد بود.»

گستاخي و خباثت ورزي آمريكا عليه ايران از سپيده دم انقلاب تاكنون، فشار حداكثري و ده ها مورد تحريم اقتصادي و نفتي به ويژه تحريم اخير پتروشيمي، هنوز نويسنده را متوجه نساخته كه منافع آمريكا در قبال ايران جز با براندازي و ايجاد تنش در منطقه خاورميانه تامين نمي شود؟ وقتي نه مذاكره مي كنيم نه جنگ مي شود، آمريكا هم به تحريم و تهديد ادامه مي دهد، ميانجي گري چه اساس و بنيان عقلاني دارد؟ قابل تامل آنكه مسئوليت نويسنده رياست كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس است!

نگاهي به ديروزنامه هاي زنجيره اي


 روزنامه كيهان، شماره 22206 به تاريخ 22/3/98، صفحه 11 (اخبار كشور)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 23 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه مطالعات تطبيقي هنر
متن مطالب شماره 16، پاييز و زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است