|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد98/3/13: به دنبال سوءاستفاده از برگزيت
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4398
سه شنبه 4 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 4382 13/3/98 > صفحه 6 (ديپلماسي) > متن
 
      


گزارش جهان 
به دنبال سوءاستفاده از برگزيت
دونالد ترامپ امروز به بريتانيا سفر مي كند

نويسنده: ميثم سليماني

دونالد ترامپ، رييس جمهور ايالات متحده امروز براي انجام اولين سفر رسمي خود به بريتانيا راهي لندن مي شود. هر چند كه او يك بار در سال گذشته به اين كشور سفر كرد اما گفته مي شود كه آن سفر به عنوان يكي از سفرهاي رسمي به ثبت نرسيده زيرا از او به جاي ساختمان شماره 10 خيابان داونينگ در كاخ چكرز ميزباني شد تا وارد شهر لندن نشود. اين سفر كه بناست 3 روز به طول انجامد، مي تواند تبديل به جشني براي نشان دادن اتحاد ميان هر دو كشور باشد. اما جولين برگر، خبرنگار گاردين در واشنگتن مي نويسد اين ديدار را مي توان يك پيروزي شخصي براي رييس جمهور امريكا توصيف كرد كه هزينه اصلي آن بر عهده ميزبان است. او عملا قصد دارد با اين سفر تمام اتفاقات مربوط به اظهارات اخير رابرت مولر، بازپرس پرونده دخالت روسيه در انتخابات امريكا را ناديده بگيرد و كل اين پرونده را بسته شده تلقي كند چراكه مي داند مسير محكوم كردن او در اين پرونده سخت تر از هر زمان ديگري است.

دونالد ترامپ به عنوان رييس جمهور ايالات متحده با سفر خانوادگي 3 روزه قصد دارد يك مانور قدرت به خصوص براي مخالفان داخلي خود داشته باشد.

توماس رايت، مدير مركز روابط ايالات متحده و اروپا در موسسه بروكينز به گاردين مي گويد: آنچه ترامپ مي خواهد تحسين است. او مي خواهد تمام پروتكل هاي تشريفاتي براي او رعايت شود تا قدرت و عظمت خود را در يك مراسم به رخ بكشد. او دوست دارد در مركز ديپلماسي جهاني قرار بگيرد. در قصر از او پذيرايي و استقبال شود و ديدار با رهبران ساير كشورها را بخشي از قدرت خود مي داند.البته هنوز پيش بيني نتيجه اين سفر زود است اما نمي توان گفت كه اين سفر براي ترامپ نتيجه فوق العاده اي خواهد داشت. طبق برنامه بناست ملكه بريتانيا از دونالد ترامپ به طور رسمي در كاخ باكينگهام استقبال كند. همچنين او در برابر گارد ويژه تشريفات ملكه سان خواهد ديد و به افتخار حضور او توپ شليك خواهد شد. خانواده ترامپ يعني فرزندان او همگي رييس جمهور را در اين سفر همراهي خواهند كرد. دونالد جونيور، اريك و ايوانكا فرزندان ارشد ترامپ در اين سفر حضور دارند. همچنين ايوانكا همسر ترامپ به همراه رييس جمهور به صرف صبحانه با رهبران قدرتمند كسب وكار بريتانيا خواهد رفت و پس از آن در يك مهماني به همراه ترزا مي و همسر او شركت مي كند. بسياري معتقدند كه حضور پرزرق و برق ترامپ در بريتانيا و شركت كردن در مراسم هاي متعدد مي تواند يك تصوير خوب از او براي انتخاب مجدد به نمايش بگذارد. او همچنين به نظر مي رسد به دنبال كمپاني ها و برندهايي است كه از او در انتخابات آينده نيز حمايت كنند.

اما نكته حاشيه سازي كه پيش از سفر ترامپ به بريتانيا به وجود آمد و مي تواند همه اين اتفاقات را تا حد زيادي تحت تاثير قرار دهد، مصاحبه ترامپ با نشريه سان بود. او در جمله اي عروس ملكه، مگان مركل را حال به هم زن خطاب كرده بود. سخني كه روز گذشته آن را تكذيب و گفت كه چنين حرفي نزده است. اما به نظر مي رسد كه دونالد ترامپ علاقه مند است بيش از يك رييس جمهور قدرتمند در بريتانيا حضور داشته باشد. دونالد ترامپ از ابتدا طرفدار خروج بريتانيا از اتحاديه اروپا بوده و بارها روي اين موضوع نيز تاكيد كرده است. او حتي يك بار اعلام كرد كه من به ترزا مي، نخست وزير بريتانيا گفته ام كه چگونه اين كار را انجام دهد اما نمي دانم چرا او تا اين حد تعلل به خرج مي دهد. با اين حال هنوز بريتانيا از اتحاديه اروپا خارج نشده و اين با وجود سياستي است كه دولت ترامپ آن را دنبال مي كند. از طرفي ديگر ترامپ در شرايطي وارد بريتانيا شده است كه ترزا مي بنا دارد به طور رسمي از سمت نخست وزيري كناره گيري كند. ترامپ در مصاحبه اخير خود رسما از بوريس جانسون، وزيرامورخارجه سابق براي تصدي اين پست حمايت كرده بود. همچنين به تازگي نايجل فاراژ كه حزب او در انتخابات پارلمان اروپا پيروز شده نيز از جمله افراد مورد علاقه ترامپ است كه احتمال دارد در اين سفر با هم ديدار كنند.

طبق برنامه ريزي ها بناست جانسون و فاراژ در يك مهماني كه در محل اقامت سفير ايالات متحده در لندن برنامه ريزي شده، حضور پيدا كنند. اما آنگونه كه فاراژ مدعي است، دولت ترزا مي ديدار او با ترامپ را ممنوع كرده است اما به نظر مي رسد كه به احتمال زياد در اين ديدار مهماني همزمان با ترامپ حضور خواهند داشت.

ترامپ در مصاحبه خود با نشريه سان از بريتانيا خواست تا اتحاديه اروپا را بدون هر گونه توافق ترك كنند. از همين رو بوريس جانسون و نايجل فاراژ مي توانند اهرم هاي اصلي تحقق اين موضوع براي امريكا باشند.

بريتانيا به شدت دنبال امضاي موافقتنامه تجاري با ايالات متحده است اما عملا ترامپ اجرايي شدن برگزيت را پيش شرط اين توافق دوجانبه اعلام كرده و بحث برگزيت احتمال اجرايي سازي آن را به شدت ضعيف كرده است.

هدر كنلي، مدير برنامه اروپا در مركز مطالعات استراتژيك مي گويد: اين اصرار ترامپ به اين دليل نيست كه اگر انگلستان به يك توافق با اتحاديه اروپا نرسد، پشت او خالي مي شود بلكه من فكر مي كنم ايالات متحده از اين اهرم قصد دارد براي به دست آوردن بيشترين سود ممكن استفاده كند. امريكا به دنبال آن است كه با بريتانيايي طرف باشد كه نخواهد استانداردهاي سختگيرانه اتحاديه اروپا در بحث مواد غذايي، بهداشت و درمان و بانكداري را رعايت كند. رييس جمهور امريكا با چنين اقدامي به نفع خود براي خروج بدون توافق فشار وارد مي كند. بسياري از كارشناسان بر اين باورند كه دونالد ترامپ بيشتر غارتگرانه به بحث برگزيت نگاه مي كند و قصد دارد از آسيب پذيري برگزيت بهره برداري كامل را ببرد. اكنون بريتانيا با توجه به وضعيت بلاتكليفي كه دارد، دونالد ترامپ قصد دارد از آن بهره برداري كامل را ببرد اما بعيد به نظر مي رسد فضا به سمتي سوق پيدا كند كه او بتواند بهره برداري كامل را از اين فضا ببرد. از طرفي احتمالا اعتراضات در سطح لندن همچنين بالا بردن احتمالي بالن ترامپ نوزاد مي تواند حواشي قابل توجهي را براي اين سفر به همراه داشته باشد كه ساير ابعاد سياسي آن را نيز تحت تاثير قرار خواهد داد.

به دنبال سوءاستفاده از برگزيت


 روزنامه اعتماد، شماره 4382 به تاريخ 13/3/98، صفحه 6 (ديپلماسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 7 بار
    آثار ديگري از " ميثم سليماني"

  وزن كشي سياسي / گمانه زني ها در خصوص نخست وزير آينده عراق جدي تر مي شود
ميثم سليماني، اعتماد 27/6/97
مشاهده متن    
  جايگاه متزلزل پرزيدنت / همكاري رييس سابق كمپين ترامپ با دادستان ويژه
ميثم سليماني، اعتماد 25/6/97
مشاهده متن    
  به دنبال راه حلي با كمترين خسارت انساني براي ادلب / مجتبي اماني، تحليلگر مسائل خاورميانه در گفت و گو با «اعتماد» مطرح كرد
ميثم سليماني، اعتماد 24/6/97
مشاهده متن    
  چالش هاي پيش روي ايران و روسيه در سوريه / آينده سوريه و سياست قدرت هاي منطقه اي در «ايراس» بررسي شد
ميثم سليماني، اعتماد 21/6/97
مشاهده متن    
  تشويق به مذاكره با تهديد / امريكا دفتر نمايندگي سازمان آزاديبخش فلسطين رادر واشنگتن تعطيل مي كند
ميثم سليماني، اعتماد 20/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه موج عصر
متن مطالب شماره 34، 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است