|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد98/3/13: قهرماني در شب بي شكوه مادريد
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4398
سه شنبه 4 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 4382 13/3/98 > صفحه 7 (جلد دوم) > متن
 
      


قهرماني در شب بي شكوه مادريد
ليورپول فاتح چمپيونز ليگ شد

نويسنده: پريا سپينود

فينال ليگ قهرمانان اروپا در حالي با پيروزي ليورپول به پايان رسيد كه اكثر تماشاگران اين مسابقه، به هيچ وجه احساس نكردند كه شاهد رقابتي در خور فينال چمپيونز ليگ بودند. ليورپول در دقيقه اول بازي بر اثر يك خطاي هند تصادفي به گل رسيد و بازي را بست و در دقايق پاياني هم گل دوم را زد و جام قهرماني را به خانه برد. ليورپول سال قبل هم مستحق قهرماني بود. اگر سرخيو راموس آن خطاي ناجوانمردانه را روي محمد صلاح مرتكب نمي شد، چه بسا شاگردان يورگن كلوپ همان سال قبل در يك بازي درخشان و باشكوه، در مصاف با تيم بزرگ رئال مادريد، قهرمان اروپا مي شدند، اما بامداد يكشنبه ليورپولي ها در يك بازي بي شكوه در برابر يك تيم درجه دوم، موفق به كسب عنوان قهرماني اروپا شدند. اگرچه ليورپول در سال هاي اخير آن قدر طعم فوتبال زيبا را به فوتبالدوستان جهان چشانده است كه قهرماني پس از يك بازي نازيبا، حقش باشد و از اين بابت شايسته خرده گيري و ملامت چنداني نباشد. اما آنچه در فينال شنبه شب در مادريد رخ داد، به هيچ وجه رنگ و بوي فينال ليگ قهرمانان اروپا را نداشت.

تاتنهام شخصيت قهرماني نداشت

شب بي شكوه مادريد، اگرچه تا حدي ناشي از پنالتي دقيقه اول بازي بود و تا حدي هم زير سر بازي بسته و دفاعي يورگن كلوپ، ولي عامل اصلي اش فقدان شخصيت لازم در تيم تاتنهام بود. تاتنهام شخصيت حضور در فينال چمپيونز ليگ را نداشت. دست كم به دو دليل؛ اول اينكه تاتنهامي ها تاكنون به فينال ليگ قهرمانان نرسيده بودند و چيزي اساسي از بزرگي كم داشتند. آنها اگر سال بعد يا سال هاي بعد دوباره به فينال برسند، قطعا چهره ديگري از خود نشان خواهند داد، اما في الحال بايد گفت كه تاتنهام تيمي نبود كه در خور فينال باشد.

زشت ترين فينال ليگ قرن 21

در اين دو دهه اي كه از قرن بيست ويكم مي گذرد، مسابقه ليورپول-تاتنهام را قطعا بايد ناجذاب ترين بازي فينال ليگ قهرمانان اروپا قلمداد كنيم.

به نظر مي رسد ته كشيدن ظرفيت رواني تاتنهام براي درخشش در اين تورنمت، علت اصلي اين واقعه بوده باشد. تاتنهام در مصاف با منچسترسيتي و آژاكس دو بازي درخشان ارايه كرد و به فينال رسيد. شاگردان پوچتينو در بازي برگشت مقابل من سيتي خوش درخشيدند و به نيمه نهايي رسيدند. در بازي برگشت با آژاكس هم شبي باور نكردني را رقم زدند و بازي باخته را بردند. حذف تيم مخوف گوارديولا به دست تاتنهام و سپس حذف شدن آژاكس به عنوان خاص ترين تيم سال هاي اخير فوتبال اروپا از حيث اهميت تاكتيكي، تاتنهام را به قله اوج درخشش رساند؛ تاتنهامي كه هيچ وقت رنگ نيمه نهايي چمپيونز ليگ را نديده بود و امسال هم با سخت كوشي و خوش شانسي موفق به صعود از گروه خودش شده بود. با نظر به همين نكته، اگر دقت مي كرديم، حتي پيش از بازي فينال هم مي شد شكست تاتنهام مقابل ليورپول را استشمام كرد. تاتنهام، رئال مادريد نيست كه اشتهاي سيري ناپذيري براي پيروزي در بالاترين سطح فوتبال اروپا داشته باشد. جدا از اينكه تاتنهامي ها امسال دو بار در ليگ برتر انگليس به ليورپول باخته بودند، بايد قبول كنيم كه شاگردان پوچتينو در برابر منچسترسيتي و آژاكس، خوش شانس هم بودند. شانس هميشه در خانه ما را نمي كوبد، گاهي هم در خانه آنها را مي كوبد! از همان پنالتي مسخره در دقيقه اول فينال، معلوم بود كه امشب شانس يار تاتنهامي ها نخواهد بود.

هري كين نقطه ضعف تاتنهام بود

در جام جهاني 1994، فرانكو باره سي رهبر خط دفاعي تيم ملي ايتاليا بود ولي سن بالا و خستگي ناشي از بازي هاي اروپايي، باعث افت او در قياس با جام جهاني 1990 شده بود. اگرچه باور اين واقعيت براي همه دشوار بود ولي به هر حال باره سي در همان آغاز جام آسيب ديد و كنار رفت و با حذف اجباري اش، نقطه ضعف تيم ايتاليا هم مرتفع شد. در فينال ليگ قهرمانان اروپا هم هري كين نقطه ضعف تاتنهام بود. او پس از مدت ها دوري از ميادين به علت آسيب ديدگي، شنبه شب راهي ميدان حساس فينال شد و حضورش در تركيب تاتنهام، لوكاس مورا را نيمكت نشين كرد. در حالي كه لوكاس مورا همين چند هفته قبل سه گل به آژاكس زده بود و با هت تريكي تاريخي، تاتنهام را براي اولين بار به فينال رسانده بود. اينكه چرا پوچتينو هري كين را به لوكاس مورا ترجيح داد، احتمالا فقط ناشي از محبوبيت هري كين نزد تماشاگران تاتنهام است، ولي كين در طول 90 دقيقه فقط يك شوت نه چندان خطرناك زد و در زدن ضربات سر هم كاملا ناموفق بود. در واقع پوچتينو شهرت را به كيفيت ترجيح داد. هم از اين رو لوكاس مورا روي نيمكت نشست و هري كين به ميدان رفت. احتمالا پوچتينو مي خواست دهان تماشاگران معترض را ببندد كه چنين خطاي فاحشي مرتكب شد؛ همان طور كه تله سانتانا در بازي برزيل و فرانسه در جام جهاني 1986، زيكو را با فشار تماشاگران به ميدان فرستاد و او هم پنالتي برزيل را مقابل ژول باتس هدر داد و كار به ضربات پنالتي آخر بازي كشيد و باقي داستان را هم كه مي دانيد. در حقيقت پوچتينو طرفداران تاتنهام را در مربيگري اين تيم سهيم كرد و چوب تصميمش را هم خورد، ولي با اين حال معلوم نيست كه او چرا لوكاس مورا را در دقيقه 65 وارد زمين كرد. نيمه اول به خوبي نشان داد كه تاتنهام توان چنداني براي حمله ندارد. تكنيك ناب مورا و انگيزه بالايش براي اتمام كار درخشانش مقابل آژاكس، مي توانست روح تهاجم را در كالبد بي جان تاتنهام بدمد، ولي ظاهرا پوچتينو در جريان بازي فينال دچار نوعي كرختي فكري شده بود كه ستاره برزيلي اش را ديرهنگام وارد زمين كرد. احتمالا پوچتينو هم پس از مغلوب كردن مربيان قدري چون گوارديولا و تن هاگ در مراحل قبلي جام، ظرفيت رواني رهبري تاتنهام تا مقام قهرماني را از دست داده بود. او اگرچه به شهادت نتايج قبلي رويارويي اش با يورگن كلوپ، شانس بالايي براي غلبه تاكتيكي بر كلوپ نداشت، ولي اگر دچار كرختي در مقام تصميم گيري نشده بود، شايد بازيكنانش براي رسيدن به قهرماني به آب و آتش مي زدند و به قول هوگو لوريس، گلر تاتنهام، خجالتي بازي نمي كردند. باخت تاتنهام، باخت با حداكثر تلاش ممكن نبود؛ شكستي بود ناشي از كلي ترس و نوعي فلج عمومي؛ فلجي كه مربي و بازيكنان اين تيم را فراگرفته بود.

قهرماني در شب بي شكوه مادريد


 روزنامه اعتماد، شماره 4382 به تاريخ 13/3/98، صفحه 7 (جلد دوم)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 8 بار
    آثار ديگري از " پريا سپينود"

  سرگذشت موسيقي از استخوان تا اركستر / مروري بر كتاب «تاريخ موسيقي غرب»
پريا سپينود، اعتماد 30/9/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه موج عصر
متن مطالب شماره 34، 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است