|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق98/3/13: زنگنه و بابك زنجاني؛ نماد 2 نگرش
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3447
سه شنبه 21 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3443 13/3/98 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


حرف اول 
زنگنه و بابك زنجاني؛ نماد 2 نگرش


نويسنده: عليرضا سلطاني

هفته گذشته در گرماگرم تحركات سياسي ايران و آمريكا، برجسته شدن هم زمان و در كنار هم نام بيژن زنگنه (وزير نفت) و بابك زنجاني (بدهكار نفتي) در فضاي رسانه اي و مجازي، تعجب برانگيز و درخور تامل بود؛ تعجب از اينكه نام يك مقام رسمي كشور در كنار يك مجرم اقتصادي برده مي شود و قابل تامل از اين نظر كه مقايسه اين دو، چه اهداف پنهاني براي طراحان آن دارد. واقعيت اين است كه جريان هايي در كشور از زمان بازگشت دوباره تحريم هاي نفتي آمريكا، با اهداف مختلفي قصد حضور فعال  در  حوزه فروش نفت ايران را دارند اما ساختار اين صنعت و مديريت زنگنه، امكان و فرصت آن را نمي دهد. تا چندي پيش عمده فشارها براي بازشدن راه هاي حضور، غيرآشكار و نهان بود. بي نتيجه بودن اين راه هاي نهان باعث شد جريان هاي مذكور به سوي فشارهاي آشكار و علني كه عمدتا سياسي و رسانه اي است، روي آورند. اين جريان ها بعضا براي لوث كردن ماجرا و تقليل آن به مسائل حتي كوچك و شخصي، در آخرين گام بعد استيضاح و نامه نگاري ها، تلاش كردند بابك زنجاني را با وجود محكوميت قطعي در دادگاه، در مقابل زنگنه قرار دهند تا هم زنگنه را تخريب كنند و هم به تطهير بابك زنجاني بپردازند و از آن يك قهرمان بسازند. اما اين تنها روي ماجراست؛ پشت ماجرا تقابل دو جريان مديريتي و سياسي است كه زنگنه و بابك زنجاني مي توانند نمادهاي آن در نظام مديريتي كشور و به ويژه در شرايط مديريت بحران كنوني باشند. اين نمادها را مي توان به شرح زير بيان كرد:

1- يكي از مشكلات و چالش هاي اساسي و كنوني  صنعت نفت، فسادهاي مالي و اقتصادي برجاي مانده از دور پيشين تحريم هاي نفتي است. فقط در يك پرونده موسوم به بابك زنجاني، رقم اسمي سه ميليارديورويي از منابع مالي صنعت نفت از بين رفته است. اين رقم، پرونده بابك زنجاني را به عنوان بزرگ ترين پرونده فساد مالي در  تاريخ ايران مطرح كرد. اما اين پرونده يك روي ديگر دارد و آن قاطعيت زنگنه،  وزير نفت، در اعلام و پيگيري جدي آن با وجود همه فشارهاي سياسي و اقتصادي در طول سال هاي گذشته است. زنگنه از زمان حضور در صنعت نفت از سال 92 علاوه بر اينكه گره كيسه فسادهاي گذشته را باز كرد، سد محكمي در برابر روندهايي شد كه به فساد در صنعت نفت عادت كرده  و به دنبال تداوم آن بودند. بازگشت دوباره تحريم ها اميد جريان هايي را براي  بازگشت به صنعت نفت به بهانه دورزدن تحريم ها  زنده كرد اما مقاومت زنگنه در برابر اين جريان تاكنون مانع از كاسبي آنها  شده است.

2- يكي از ويژگي ها مديريت كنوني صنعت نفت، توسعه نظام مند و باقاعده صنعت نفت است. صنعت نفت بزرگ ترين حوزه اقتصادي ايران است كه خوب يا بد، زندگي 80  ميليون ايراني فعلا به آن وابسته است. اگرچه در عمر 110ساله اين صنعت، كمتر نگاه و راهبرد توسعه اي بر آن حاكم بوده است و همين مسئله سبب آسيب پذيري آن شده اما واقعيت آن است  اقتدار و قدرت ايران تا حد زيادي  به اقتدار اقتصادي، فني و مديريتي صنعت نفت وابسته است. بنابراين نبايد اجازه داد  فشارها و چالش هاي موقت و كوتاه مدت، صنعت نفت را از ريل واقعي و نيم بند خود خارج   و آن را درگير گرايش هاي احساسي و بدون بنيان اقتصادي و فني كند. تجربه بسياري از طرح هاي توسعه صنعت نفت در دو دهه گذشته نشان داده اين صنعت و به طور كلي اقتصاد ايران، چه هزينه هاي سنگيني را به دليل بي نظمي و بي قاعدگي توسعه اي در شكل طولاني شدن، چند برابرشدن هزينه هاي اجرا و بروز مشكلات و چالش هاي بزرگ در دوره بهره برداري، پرداخته است. از منظر زنگنه، صنعت نفت ديگر ميدان آزمون و خطا نيست. اين صنعت براي ماندگاري در عرصه رقابت جهاني انرژي، نيازمند توسعه قاعده مند مبتني بر فناوري و روندهاي اجرائي مدرن است. بنابراين نمي توان سرنوشت صنعت نفت را به احساسات، سلايق و آرزوها گره زد.

3-چالش بزرگ و پرهزينه ديگر صنعت نفت در دوران كنوني كه محصول مديريت غلط گذشته است، تسلط صرف نگاه سياسي بر اين صنعت و بهره گيري از توانمندي ها و ظرفيت هاي آن براي اهداف سياسي آن هم اهداف كوتاه مدت، موقت و زودگذر است. در واقع مي توان يكي از مهم ترين علت هاي توسعه نيافتگي صنعت نفت ايران را مديريت سياسي با نگاه كوتاه مدت ارزيابي كرد، در حالي كه به لحاظ منطق حتي سياسي، صنعتي به بزرگي صنعت نفت ايران براي تاثيرگذاري بر روندهاي جهاني نيازمند مديريت كلان، بلندمدت و غيرسياسي است. دولت هاي مختلف با مديريت هاي مختلف، هر كدام شرايط غيرتوسعه اي و در عين حال، سياسي و كوتاه مدتي را بر صنعت نفت تحميل كرده و باعث شده اند اين صنعت با تورم و سنگيني و با مجموعه اي از چالش هاي اقتصادي و فني حركت كند. اعمال شديدترين تحريم ها عليه صنعت نفت و قرارداشتن اين صنعت در خط مقدم جنگ اقتصادي، نبايد باعث شود  اهداف كلان، بلندمدت و راهبردي اين صنعت، قرباني اهداف سياسي، موقت، كوتاه مدت و غيرراهبردي شود كه در غير اين صورت، صنعت نفت و در حوزه كلان تر اقتصاد كشور، همچنان آسيب پذير و ضعيف باقي خواهد ماند.

مقاومت اين روزهاي بيژن نامدارزنگنه و فشارهاي سنگين بر وي از منظر خوش بينانه عمدتا محصول نگاه هاي كوتاه مدت، غيرتوسعه اي و  غيرراهبردي به صنعت نفت و از منظر بد بينانه كاسب كارانه و متكي به رفتارها و شيوه هايي است كه از درون آن آسيب پذيري بيشتر و پرونده هايي از نوع بابك زنجاني،  بيرون مي آيد.


*كارشناس اقتصاد انرژيزنگنه و بابك زنجاني؛ نماد 2 نگرش


 روزنامه شرق، شماره 3443 به تاريخ 13/3/98، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 23 بار
    آثار ديگري از " عليرضا سلطاني"

  حركت مستانه دلار در سكوت دولت
عليرضا سلطاني *، شرق 9/5/97
مشاهده متن    
  آينده مبهم ترامپ و مواضع ما
عليرضا سلطاني، اعتماد 3/5/97
مشاهده متن    
  پيشنهاد روسيه، واكنش احتمالي اوپك
عليرضا سلطاني *، شرق 1/5/97
مشاهده متن    
  آيا ايران ثروتمند است؟
عليرضا سلطاني *، شرق 27/4/97
مشاهده متن    
  بورس از رويا تا واقعيت
عليرضا سلطاني *، دنياي اقتصاد 19/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله مديريت انرژي مجلسي
شماره 4 (پياپي 604)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است