|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق98/3/13: يا قرار است شوراي نگهبان از مردم براي نظارت بر انتخابات دعوت كند؟
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3447
سه شنبه 21 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3443 13/3/98 > صفحه 2 (سياست) > متن
 
      


يا قرار است شوراي نگهبان از مردم براي نظارت بر انتخابات دعوت كند؟
پيشنهاد جالب كدخدايي به يك سينماگر


شرق: عباسعلي كدخدايي، سخنگوي شوراي نگهبان، در پست اينستاگرامي خود نوشته است از پگاه آهنگراني دعوت كرده به عنوان يكي از ناظران مردمي شوراي نگهبان، بر فرايند انتخابات پيش رو (اسفند 98) نظارت كند. كدخدايي علت اين دعوت را چنين عنوان كرده است: «تا از نزديك با نحوه عملكرد ناظران ما آشنا شود». پگاه آهنگراني كه در حال ساخت مستندي درباره انتخابات سال 88 است، به همين بهانه نزد كدخدايي رفته بود. احتمالا پگاه آهنگراني سوالات زيادي درباره انتخابات و به ويژه انتخابات سال 88 از سخنگوي شوراي نگهبان داشته و براي همين كدخدايي از او دعوت كرده در فرايند نظارت بر انتخابات مجلس امسال حضور پيدا كند تا پاسخ پرسش هاي خود را بگيرد.اما چرا كدخدايي چنين دعوتي را از يك سينماگر كرده است؟ آيا شوراي نگهبان طرحي براي نظارت بر انتخابات فراتر از چارچوب قانوني و رسمي خود دارد؟ آيا قرار است از ديگران هم براي اين نظارت دعوت شود؟ در اين صورت، مكانيسم اين دعوت و انتخاب چيست؟ آيا قرار است طرحي با عنوان «ناظران مردمي» انتخابات از سوي شوراي نگهبان پياده شود يا اينكه دعوت از پگاه آهنگراني صرفا نمادين است؟ احتمالا اين دعوتي نمادين و تعارف گونه است؛ چراكه پاسخ آهنگراني به اين دعوت نيز همين را مي رساند. او در واكنش به دعوت كدخدايي، پاسخ جالبي در فضاي مجازي نوشته است: «به نام خدا، من حدود يك سالي هست كه درگير ساخت مستندي هستم كه بخشي از آن به وقايع سال 88 مي پردازد و در همين ارتباط مثل همه مستندها ممكن است با ده ها چهره سياسي يا فرهنگي مرتبط با اين موضوع گفت وگو داشته باشم كه سخنگوي محترم شوراي نگهبان يكي از آنهاست. جناب آقاي كدخدايي لطف كردند و در اين فيلم جلوي دوربين ما قرار گرفتند كه از ايشان بابت اين همكاري تشكر مي كنم؛ اما مسئله نظارت بر انتخابات آينده توسط من كه از طرف ايشان مطرح شد، به گمانم صرفا جهت ابراز حسن نيت بود و من آن را چندان جدي نگرفتم؛ چون حرفه من سينماست و علاوه بر اينكه شخصا علاقه اي به ايفاي نقش ناظر در چنين معركه اي ندارم و آن را چندان عملي هم نمي بينم؛ چون كاري را كه احزاب و سازمان ها با تشكيلات و سازماندهي وسيع نتوانستند انجام دهند و هزاران حرف و حديث در آن به وجود آمد، چگونه ممكن است امثال من به شكل فردي بتوانند؟ پس منطقي است كه نبايد اين پيشنهاد بزرگوارانه را جدي تلقي كنيم و بهتر است هركدام به كاري كه بيشتر بلد هستيم بپردازيم».

نظارت بر انتخابات، قبل از پيدايش شوراي نگهبان

اصل 118 قانون اساسي وظيفه نظارت بر فرايند راي گيري انتخابات رياست جمهوري را پيش از تشكيل شوراي نگهبان، بر عهده انجمن نظارتي كه قانون تعيين مي كند، قرار داده بود. لايحه قانوني انتخاب اولين رئيس جمهور كشور جمهوري اسلامي ايران، در راستاي تشكيل اين انجمن ها، با دستور وزارت كشور در مركز هر شهرستان به رياست فرماندار و عضويت بالاترين مقام دادگستري محل، رئيس آموزش و پرورش، رئيس ثبت احوال و پنج نفر از معتمدان محل، به انتخاب اشخاص يادشده هيئت اجرائي انتخابات تشكيل شد و آنها 25 نفر از معتمدان محلي را از طبقات مختلف مردم براي انتخاب اعضاي انجمن نظارت انتخاب كردند. سپس در جلسه اي با حضور حداقل دوسوم از 25 نفر معتمد انتخاب شده، هفت نفر از بين اعضا يا خارج از آنها به عنوان عضو اصلي انجمن نظارت مركزي و هفت نفر به عنوان عضو علي البدل انتخاب شدند. انجمن نظارت مركزي نيز در اولين جلسه نسبت به تشكيل انجمن هاي نظارت فرعي در بخش هاي تابع شهرستان از سوي فرماندار اقدام كرد. اين انجمن ها وظايفي ازجمله تعيين محل شعب ثبت نام و اخذ راي، تعيين اعضاي شعب، رسيدگي به شكايت ها و اعتراض هاي واصله و ابطال آرا در صورت ثبوت تخلف را بر عهده داشتند. اين انجمن ها از استقلال برخوردار بودند و امكان تغيير و انحلال آنها نبود. وظيفه انجام امور مرتبط با راي گيري در شعب نيز بر عهده هيئت پنج نفره متشكل از يك روحاني، يك كارگر يا يك كشاورز، يك فرهنگي يا دانشگاهي، يك نفر از اصناف يا پيشه وران و يك خانم خانه دار قرار گرفت. با تشكيل شوراي نگهبان، اين نظارت بر عهده اين نهاد قرار داده شد. شوراي نگهبان از دهه 70 اقدام به تاسيس دفاتر دائمي نظارت در استان ها و استخدام نيروي ثابت كرد و كار نظارتي خود را توسعه داد و چندمرحله اي كرد؛ يعني در مرحله نخست در انتخابات مجلس، كار تاييد و ردصلاحيت ها و عبور دادن نامزدها از فيلترها بر دوش اين دفاتر افتاد. از انتقاداتي كه به شوراي نگهبان مي شد، اين بود كه اين شورا طبق قانون اساسي، اجازه تاسيس دفاتر يا تفويض وظيفه و اختيار از خود به غير را نداشت. سال گذشته سيامك رهپيك، عضو حقوق دان شوراي نگهبان و معاون اجرائي و امور انتخابات اين شورا، در انتقاد به بودجه صدوچندميلياردي اين شورا گفته بود: «در سالي كه انتخابات نيست، اين بودجه صرف جلسات آموزشي و نگهداري شبكه چندصدهزارنفري مي شود». يكي از تعارض هاي جدي جريان اصلاح طلب و برخي منتقدان سياسي شوراي نگهبان با اين نهاد، نحوه نظارت، گزينش و ردصلاحيت نامزدهاي انتخابات به ويژه انتخابات مجلس بوده است. آنها همواره از تركيب سياسي ناظران محلي اين شورا گلايه مند بوده اند و معتقدند اين تركيب بايد به لحاظ بافت سياسي و اجتماعي خود چندگونه و متكثر شود.

چرا انتخابات 98 مهم است؟

عباسعلي كدخدايي به تازگي در جمع ناظران شوراي نگهبان درباره انتخابات سال 1398 گفته بود انتخابات مهم و حساسي را در پيش رو داريم. او با اشاره به اينكه انتخابات سال 98 از سه جهت خيلي مهم است، گفته بود: «وجود احزاب سياسي، شرايط اقتصادي و دشمني دشمنان ايران از سه منظر اين انتخابات را حساس مي كند و بايد تلاش كنيم مردم در انتخابات حضور چشمگيري داشته باشند و خداي نكرده گرفتار سياست زدگي نشويم».حق با كدخدايي است و انتخابات سال 98 از جهات مختلف مهم به نظر مي رسد و گويا درباره پرشورشدن آن نگراني هايي نيز وجود دارد. اين انتخابات ممكن است وزن و جايگاه دو جريان اصلي سياست در كشور را در نهادهاي انتخابي تغيير دهد و روي آينده سياسي آنها اثر طويل المدت بگذارد و حتي آن را به حاشيه براند؛ آن هم در شرايطي كه بدنه حامي اصلاح طلبان و بخشي از دولت، در حمايت از آنها ترديدهايي جدي دارند. صادق زيباكلام، تحليلگر مسائل سياسي و استاد دانشگاه، درباره الزامات پرشورشدن انتخابات در سال 98 به ايرنا گفته است: «مادامي كه به دليل نظارت استصوابي هر منتقدي بدون هيچ توضيحي ردصلاحيت شود، نمي‎توان گفت انتخابات پرشور وجود دارد».زيباكلام با اشاره به اينكه بر اساس قانون اساسي شوراي نگهبان موظف است دلايل عدم احراز صلاحيت را به نمايندگان اعلام كند، گفته است: «در اين شرايط، اولين كاري كه آقاي كدخدايي مي‎تواند براي پرشورشدن انتخابات انجام دهد، تجديدنظر اساسي درباره عملكرد نظارت استصوابي شوراي نگهبان است».پيش‎تر زيباكلام به اعتماد آنلاين گفته بود در انتخابات مجلس يازدهم، اصلاح طلبان بخش درخور توجهي از راي دهندگان خود را از دست خواهند داد. با توجه به شرايط فعلي، آن بدنه اجتماعي كه در صورت رفتن پاي صندوق به اصلاح طلبان راي مي دهد، مشاركتي نخواهد كرد؛ بنابراين نامزدهاي اصولگرايان در تهران و ساير استان ها و حوزه هاي انتخابيه بزرگ، با آراي خيلي كمي وارد مجلس يازدهم خواهند شد. 

يا قرار است شوراي نگهبان از مردم براي نظارت بر انتخابات دعوت كند؟


 روزنامه شرق، شماره 3443 به تاريخ 13/3/98، صفحه 2 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 14 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Journal of Caring Sciences
شماره 2 (پياپي 802)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است