|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق98/3/13: سفر نخست وزير ژاپن، فرصتي براي ايران
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3447
سه شنبه 21 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3443 13/3/98 > صفحه 15 (ديپلماسي) > متن
 
      


سفر نخست وزير ژاپن، فرصتي براي ايران
ابراهيم رحيم پور، معاون سابق آسيا - اقيانوسيه وزارت خارجه

نويسنده: مصاحبه: زهره آقاياني

پس از 40 سال، شينزو آبه، نخست وزير كشور آفتاب تابان، قصد سفر به قلب خاورميانه، يعني ايران را دارد. ژاپن ديرزماني است كه ترجيح داده مراودات اقتصادي خود را با جمهوري اسلامي به حداقل برساند؛ اما تحولات اخير، به ويژه بعد از سفر محمدجواد ظريف به توكيو و متعاقب آن ديدار ترامپ، رئيس جمهوري ايالات متحده آمريكا، از اين كشور، سبب شد ژاپني ها جانب احتياط را رها كرده و در بالاترين سطح اجرائي از ايران ديدار كنند. هرچند از همان ابتداي انتشار اين خبر، گمانه زني ها درباره حامل پيام بودن آبه براي تهران قوت گرفت؛ اما ناگفته پيداست اهميت اين سفر تنها به همين موضوع ختم نمي شود. شايد ترميم روابط تجاري دو كشور كه چندي است به دليل تحريم ها از رونق افتاده، از موضوعات محل بحث در ديدار روساي دو دولت باشد. به هرحال، نخست وزير اين كشور آرام و محتاط كه از شرقي ترين نقطه آسيا به تهران مي آيد، از قدرت هاي اصلي اقتصاد جهان است. از اين رو، اهميت اين ميهمان ويژه براي جمهوري اسلامي نيز بيش از گذشته خواهد شد. حالا بايد ديد اين سفر تا كجا مي تواند اهداف توكيو و تهران را تامين كند؛ هرچند تاريخ اين ديدار هنوز مشخص نشده است. ابراهيم رحيم پور، معاون سابق آسيا اقيانوسيه وزارت خارجه در گفت وگو با «شرق» از اين سفر مي گويد.
 سفر نخست وزير ژاپن به تهران با چه اهدافي دنبال مي شود؟ اين سفر چه اهميتي دارد؟

بعد از سفر آقاي ظريف به ژاپن و همچنين ترامپ به اين كشور، نخست وزير ژاپن از ديدار خود از تهران خبر داد. بنابراين مشخص است اين سفر، سفري دوجانبه نيست. به هرحال وقتي برجام برگزار شد، مقبوليت جهاني ما در حد اعلا قرار گرفت. از آسيا، اكثر كشورها به تهران آمدند، به جز آقاي آبه از ژاپن؛ البته به دليل همان ذات خاص در سياست خارجي ژاپني ها و احتياط هايي كه معمولا در دستور كار دارند. با توجه به اينكه تقريبا 15 سال از سفر نخست وزير ژاپن به تهران مي گذرد، در اين باره تماس هاي مكرر ديپلماتيكي را مبني بر اينكه نوبت آقاي آبه است كه به تهران سفر كند، مطرح كرديم. از آنجايي كه ژاپني ها به مراوده اقتصادي با ايران علاقه مند هستند، من اين موضوع را به ويژه در ملاقات ها اعلام كردم؛ با اين متن كه در دوره تحريم قبلي، شما از چيني ها عقب مانده ايد و مراودات خود را قطع كرديد. به آنها گفته شد شما بازار ايران را به دليل ملاحظات آمريكايي ها رها كرديد و چين جاي شما را گرفته است و طبيعتا اكنون به خاطر خود بايد به اين بازار بازگرديد. ازاين رو اكنون ژاپني ها در بعد اقتصادي كار خود را شروع كرده اند؛ تحركاتي كه از دفاتر شركت هاي بزرگ ژاپني در تهران آغاز شده و مجددا فعاليت مي كنند. آنها كارمندهاي ايراني خود را افزايش داده و درحال حاضر حجم همكاري ما گسترش يافته است.

به هرحال احتياط شديد آقاي آبه مانع از اين شد كه به تهران سفر كند. به نظر ما اشتباه ژاپني ها بود و بايد به تهران مي آمدند. البته ژاپن چندين نماينده ويژه به تهران فرستاد و وزير خارجه دولت آبه نيز به ايران آمد. از طرف ما نيز آقاي دكتر ظريف و چند مقام ديگر به توكيو سفر كردند. با اين سابقه مشخص است آقاي آبه براي كار دوجانبه به ايران نمي آيد؛ چراكه زماني كه بايد مي آمد، نيامد. به هرحال ميانجيگري ميان ايران انتخاب آمريكايي هاست؛ اما آخرين تصميم مبني بر اينكه با سفر فوق موافقت خواهد شد يا خير و تعيين تاريخ آن را بايد وزارت خارجه و رياست جمهوري اعلام كنند.

 اين سفر مي تواند جنبه اقتصادي هم داشته باشد؟

در حا ل حاضر ژاپن خريد نفت از ايران را منتفي و روابط بانكي را هم قطع كرده است. ما رابطه اقتصادي درست و اصولي با ژاپني ها نداريم. البته در شرايط عادي هم ژاپني ها محتاط بودند؛ با اين حال مراوده هاي اقتصادي انجام مي شد؛ اما در شرايط كنوني، نه كار سياسي و نه كار اقتصادي درخور ملاحظه اي با ايران ندارند. بنابراين اين سفر در صورتي كه به هدف اصلي خود كه همان ميانجيگري است، دست پيدا كند، طبيعتا هم مسائل اقتصادي دو كشور حل خواهد شد و هم مسائل با كشورهاي ديگر.

 به ميانجيگري اشاره كرديد؛ براي تهران مذاكره با آبه چه تفاوتي با پيشنهاد ميانجيگري دولت عراق يا عمان خواهد داشت؟

سفر آقاي آبه درست بعد از ديدار آقاي ترامپ از ژاپن انجام مي شود؛ بنابراين آمريكايي ها علاقه مند هستند از اين كانال استفاده كنند؛ البته ما هم مخالفتي نداريم. به صورت اصولي و كلي يك ميانجي تكاليف و وظايفي دارد؛ ولي معمولا با اهداف ميانجي هم آميخته مي شود. حالا اينكه از چند كانال اين پيغام و پسغام ها ارسال شود، ضرري نمي بينم؛ اما اعتقاد دارم نبايد به كساني كه پيغام مي برند و مي آورند، اميد بست.

 ايران چگونه مي تواند از اين سفر به عنوان يك فرصت بهره برداري كند؟

طبيعتا تريبون خوبي است كه در خلال تبليغات اين سفر، هم ما مي توانيم حقوق و مواضع خود را اعلام كنيم و هم طرف مقابل مي تواند پيغام هايي را كه مي تواند پيام رئيس جمهور آمريكا باشد، اعلام كند. به نظر مي رسد آقاي آبه پيامي شامل نظرات ترامپ را كه بعد از سفر اخيرش به ژاپن اعلام شد، همراه خود خواهد داشت. پيامي مبني بر اينكه ما درباره ايران جنگ نمي خواهيم. البته در مواضع ترامپ از شرط هايي هم كه آقاي پمپئو پيش تر عنوان كرده بود، ديگر خبري نبود. تنها يك بحث سلاح هسته اي عنوان شد كه آن هم كاملا روشن است. ما در چارچوب برجام حداقل دنيا را راضي كرده ايم.

به هرحال درباره اينكه ترامپ چه چيزي بيشتر از برجام مي خواهد، بايد منتظر بود و صحبت ها را شنيد و پاسخ ها را ارائه داد؛ بنابراين سفر نخست وزير ژاپن فرصتي براي ما خواهد بود. البته مشكل اينجاست كه با وجود جاري بودن تحريم ها، مذاكرات انجام مي شود؛ در حالي كه مثلا در زمان وقوع جنگ، زماني كه قرار است مذاكره صورت گيرد، ابتدا بايد آتش بس اعلام و بعد مذاكره آغاز شود. متاسفانه اكنون مذاكره كننده ها، در حالي كه هنوز تحريم ها معلق نشده، بدون آتش بس مي خواهند مذاكره كنند. براي من اين موضوع سوال بزرگي است.

  چه توصيه اي براي اين ملاقات كه پس از سال ها انجام مي شود، داريد؟

توصيه من اين است كه قبل از اين سفر - اگر قرار است انجام شود - چارچوب مذاكرات مشخص شود تا طرفين به مكانيسمي رسيده و اين ديدار صرفا يك سفر نمايشي نباشد. البته در نمايش هم ويژگي هايي وجود دارد و من آن را رد نمي كنم؛ اما اگر بخواهيم طوري گفت وگو كنيم كه در افكار عمومي ايران بازتاب مثبت داشته باشد، قاعدتا بايد شفاف و روراست با مردم خود صحبت كرده و اميدهاي كاذب در مردم ايجاد نكنيم؛ درعين حال در مقطع فعلي، فكر مي كنم سفر ايشان به تهران مناسب است. اميدواريم آمريكايي ها هم همان طوري كه در ژاپن اعلام كردند، اين اقدام كه يك نوع عقب نشيني است، تاكتيكي نباشد و ژاپن حرف هاي آنها و حرف هاي ايران را بشنود و در نتيجه مكانيسمي را پيدا كند.

از طرف ديگر ژاپن در صورت نزاع در منطقه خليج فارس، يكي از ضرركننده ها خواهد بود؛ چراكه نفت ژاپن از اين منطقه خريداري مي شود. هر نوع برخورد نظامي منجر به افزايش قيمت نفت است و سپس افزايش هزينه هاي ژاپن را در پي خواهد داشت؛ بنابراين ضربه زيادي به ژاپن وارد خواهد كرد. 

سفر نخست وزير ژاپن، فرصتي براي ايران


 روزنامه شرق، شماره 3443 به تاريخ 13/3/98، صفحه 15 (ديپلماسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 7 بار
    آثار ديگري از "مصاحبه: زهره آقاياني"

  سعيد ليلاز، تحليلگر حوزه اقتصادي و سياسي: عقب نشيني كافي نيست؛ امريكا بايد به برجام بازگردد
مصاحبه: زهره آقاياني، اعتماد 13/3/98
مشاهده متن    
  رئيس جمهور مسير خود را ادامه دهد / مصاحبه با دكتر ناصر هاديان، استاد حوزه بين الملل دانشگاه تهران
مصاحبه: زهره آقاياني، شرق 31/2/98
مشاهده متن    
  دولت بي رسانه / مرتضي مبلغ، عضو شوراي عالي سياستگذاري اصلاح طلبان از رنج دولت در فقدان رسانه فراگير گفت
مصاحبه: زهره آقاياني، اعتماد 27/1/98
مشاهده متن    
  در گفت و گو با محمد علي حسيني، سخنگوي اسبق وزارت خارجه عنوان شد : اقدام آمريكا مجوز ورود به صحنه درگيري نيست
مصاحبه: زهره آقاياني، شرق 25/1/98
مشاهده متن    
  محمدجواد حق شناس، عضو اصلاح طلب شوراي شهر تهران مطرح كرد : زمان نقد؛ پس از 90 دقيقه بحراني
مصاحبه: زهره آقاياني، اعتماد 24/1/98
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله بين المللي مديريت و سياستگذاري در سلامت
شماره 7 (پياپي 807)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است