|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم98/3/22: تكرار كليات
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5433
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5404 22/3/98 > صفحه 3 (اقتصاد) > متن
 
      


تكرار كليات
ارزيابي كارشناسان از طرح سازمان برنامه و بودجه براي اصلاح ساختار بودجه كشور


گروه اقتصادي : يك روز پس از گزارش مركز پژوهش هاي مجلس درباره ارائه راهكارهايي براي اداره بودجه بدون وابستگي به درآمدهاي نفتي، سازمان برنامه و بودجه هم گزارشي درباره اصلاح ساختار بودجه منتشر كرد كه برخلاف گزارش مركز پژوهش هاي مجلس، بيشتر حاوي كليات تكراري و فاقد راهكارهاي عملياتي است. سال گذشته هم زمان با ارائه لايحه بودجه سال 1398 از سوي دولت به مجلس، رهبر معظم انقلاب به دولت و مجلس دستور دادند ساختار بودجه ريزي كشور را متناسب با شرايط جنگ اقتصادي، اصلاح و بودجه 98 را مجددا تدوين كنند. دولت و مجلس در آن زمان با بيان اين كه فرصت كافي براي اصلاح لايحه بودجه 98 وجود ندارد، وعده دادند در چهار ماه نخست سال 98 طرح جامعي براي اصلاح ساختار بودجه ارائه خواهند كرد. اخيرا سازمان برنامه و بودجه ميزبان هياتي از مشاوران صندوق بين المللي پول بود و اعلام شد كه از اين هيات، براي اصلاح ساختار بودجه مشاوره گرفته كه با توجه به كنترل صندوق از جانب آمريكا، اين اقدام سازمان برنامه و بودجه با انتقادات مواجه شد. در حالي كه به پايان فرصت چهارماهه ارائه طرح اصلاح ساختار بودجه ريزي نزديك مي شويم، طرحي كه اكنون سازمان برنامه ارائه كرده، فاقد جزئيات عملياتي است و از نگاه كارشناسان، تئوري هايي است كه بارها تكرار شده است. چارچوب كلي طرح سازمان برنامه براي اصلاح ساختاري بودجه كشور شامل 23 برنامه است. اين طرح بر مبناي چهار محور ثبات سازي اقتصاد كلان و توسعه پايدار، تقويت نهادي بودجه، هزينه كرد كارا و درآمدزايي پايدار طراحي شده است؛ اما در هيچ يك عدد و رقمي در زمينه چگونگي جايگزيني درآمدهاي نفتي ذكر نشده است. طرح سازمان برنامه داراي اهداف خوبي است كه در دهه هاي اخير بارها بيان شده اما راهكاري براي تحقق به اين اهداف، ارائه نشده است.

ممكن است در بخش اجرا با مشكل مواجه شويم

دكتر كامران ندري، عضو هيات علمي دانشگاه امام صادق (ع) به خبرنگار ما گفت: آنچه در قالب اصلاحيه بودجه عنوان شده چالش هايي است كه هر سال با آن مواجه هستيم. انتظار مي رفت سازمان برنامه و بودجه به جاي كلي گويي مسير اجراي آن را مشخص مي كرد تا كارشناسان نظر جامع تري نسبت به اين موضوع ارائه مي كردند.

ندري با بيان اين كه برخي مواردي كه سازمان برنامه و بودجه در نظر گرفته بسيار مناسب است، اما ممكن است در بخش اجرا با معضل روبه رو شود، افزود: سازمان برنامه و بودجه در بخش اصلاح ساختار مالياتي اعلام كرده كه قصد دارد در برخي موارد ماليات اخذ كند و يارانه هدفمند شود، اما سوال اينجاست كه آيا سازمان امور مالياتي آن را اجرا مي كند يا خير. اين موضوع را وزارت اقتصاد بايد در برنامه كاري خود اعلام كند.مدير گروه بانكداري اسلامي پژوهشكده پولي و بانكي با تاكيد بر اين كه اصلاح ساختار بودجه عملي نخواهد شد مگر اين كه فرماندهي اقتصادي به سازمان برنامه و بودجه سپرده شود، گفت: فرماندهي اقتصادي كشور بايد طي دو سال آينده به سازمان برنامه و بودجه سپرده شود تا اگر مشكلي در بخش اجرا پيش آمد بتواند پاسخگو باشد.

به گفته اين كارشناس اقتصادي، برخي از برنامه هايي كه سازمان برنامه و بودجه تحت عنوان اصلاحيه ساختار بودجه تدوين كرده با اجرا فاصله زيادي دارد و اگر فرماندهي اقتصادي به اين سازمان سپرده شود مي توان حدس زد كه آيا اين برنامه عملياتي است يا خير.

همان دستورات ستادي سالانه است

دكتر فتح ا... تاري، عضو هيات علمي دانشگاه علامه طباطبايي با بيان اين كه دولت از ابتداي سال زمان براي اصلاح ساختار بودجه داشت به جام جم گفت: برنامه اي كه سازمان برنامه و بودجه ارائه كرده حاوي ضوابطي است كه در بودجه هر سال مي آيد.وي با بيان اين كه مواردي كه به عنوان درآمدزايي يا كاهش هزينه اشاره شده هميشه در برنامه مالي سالانه مي آيد تصريح كرد: برنامه سازمان برنامه و بودجه دستورات ستادي است اما قابل اجرا بودن آن اهميت دارد و جزئيات كار مشخص نيست.تاري تاكيد كرد: زماني كه جزئيات برخي موارد اعلام نمي شود نگراني هايي را ايجاد مي كند. به عنوان مثال در بخشي از برنامه آمده است كه يارانه نقدي بايد اصلاح شود اما كار مهم دولت فقرزدايي است كه اين دو باهم در تضاد هستند. عضو هيات علمي دانشگاه علامه طباطبايي افزود: هر سال براي جبران كسري بودجه دولت فروش اوراق مشاركت را در بودجه مي آوردند، اما موضوع اينجاست كه اگر دولت توانايي فروش اين اوراق را داشت در سال قبل آن را وصول مي كرد اما هر سال در بودجه ذكر مي شود. به بيان بهتر برخي برنامه ها تنها در حد برنامه باقي مي ماند و به مرحله اجرا نمي رسد.

دولت برنامه اجرايي ارائه دهد

دكتر جمشيد پژويان، عضو هيات علمي دانشگاه علامه طباطبايي با بيان اين كه اصلاح ساختار بودجه هدف است نه مسير به خبرنگار ما گفت: آنچه به عنوان اصلاح ساختار بودجه در سايت سازمان برنامه و بودجه آمده بيشتر شبيه به يك هدف بزرگ به نظر مي رسد كه سال ها ايران به دنبال دستيابي به آن است، در حالي كه ما بايد به دنبال نقشه راه براي رسيدن به اين هدف باشيم.وي اضافه كرد: اهدافي كه سازمان برنامه و بودجه در اصلاح ساختار بودجه آورده بسيار بلندپروازانه است و اگر اين زيرساخت را در اختيار داشت، اشتباه بزرگي كرده كه تاكنون هيچ اقدامي براي دستيابي به آن انجام نداده است.

عضو هيات علمي دانشگاه علامه طباطبايي با تاكيد بر اين كه بزرگ ترين مشكل دولت در بخش اجراست، تصريح كرد: برنامه هايي كه تدوين مي شود، قطعا كارشناسي است، اما بايد ديد در زمان اجرا چقدر موفق خواهد بود كه تجربه سال هاي گذشته دولت ها نشان مي دهد كارنامه خوبي در اين زمينه ندارند.

اقدامات شعارگونه كافي نيست

دكتر مهدي طغياني، عضو هيات علمي دانشگاه اصفهان با انتقاد از اصلاح ساختار بودجه به جام جم گفت: برنامه و كارهاي خوبي به عنوان اصلاح ساختار بودجه اعلام شده اما به نظر مي رسد اين اقدامات شعارگونه كافي نيست و نياز به كار عملي داريم. وي با اشاره به اين كه بخش زيادي از بودجه متعلق به شركت ها و بانك هاي دولتي است، افزود: بودجه اي كه به مجلس مي رود تنها يك چهارم آن قابل تغيير و چكش كاري است و براي ميزان باقيمانده بودجه هم نظارت كافي انجام نمي شود.

طغياني با تاكيد بر اين كه ارقام بودجه غيرمنعطف است، تاكيد كرد: بخش زيادي از بودجه كل كشور مربوط به بودجه جاري است كه حدود 90درصد آن براي حقوق و دستمزد است و قابل تغيير نيست. در خوشبينانه ترين حالت 10درصد اعداد و ارقام بودجه در ميزان باقيمانده اي كه انعطاف دارند تغيير خواهند كرد و مواردي مانند حقوق و دستمزد كارمندان، بودجه شركت ها و بانك ها قابل تغيير نيست.

اين استاد دانشگاه اضافه كرد: خواسته مقام معظم رهبري اين بود كه دولت و مجلس نسبت به اصلاح ساختار بودجه اقدامات لازم را انجام دهند تا در جنگ اقتصادي بتوانيم با دشمن مقابله كنيم اما آنچه به عنوان اصلاحيه ساختار بودجه آمده، اظهاراتي شعارگونه و نامتناسب با شرايط اقتصادي و سياسي كشور است.

مفيد است اگر اجرا شود

حسن خوشپور، مديركل سابق سازمان برنامه و بودجه درخصوص اصلاحات ساختاري بودجه كه توسط سازمان بودجه ارائه شده است، به خبرنگار ما گفت: اصلاح ساختار بودجه يك ضرورت است، به همين دليل اگر سازمان برنامه و بودجه برنامه هايي كه ارائه داده است اجرا كند با تحول اساسي در سياست هاي مالي و نظام بودجه ريزي روبه رو خواهيم شد.

وي افزود: عمده راهكارهاي ارائه شده حول خلق منابع جديد براي قطع وابستگي به نفت، كاهش هزينه هاي دولت، اصلاح نظام پرداخت يارانه، كنترل پايه پولي و حمايت از توليد مي چرخد. اين برنامه ها عمدتا زيرساختي بوده و در اصلاح ساختار دولت مفيد واقع خواهد شد البته اگر به صورت كامل اجرا شود.

خوشپور افزود: تحقق اين برنامه ها بسيار سخت و دشوار است و  صرفا در بلندمدت و با عزم سياسي تمام جناح ها امكان پذير خواهد بود چون در سال جاري انتخابات مجلس و بعد از آن نيز انتخابات رياست جمهوري را در پيش داريم كه ممكن است همه برنامه ها عوض شوند به طوري كه 40 سال است همواره مسوولان به دنبال اين برنامه ها هستند، ولي رنگ واقعيت به خود نگرفته است.

وي گفت: اگر خواهان تحول اساسي در هر زمينه اي باشيم بايد بستر مناسبي همچون ثبات تصميم گيري، ثبات اقتصادي و ثبات اداري براي آن فراهم كنيم.

تكرار كليات


 روزنامه جام جم، شماره 5404 به تاريخ 22/3/98، صفحه 3 (اقتصاد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 5 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر



 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه كار و جامعه
متن مطالب شماره 228، ارديبهشت 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.



تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است