|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم98/3/22: مخالفان، در آستانه پيروزي
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5438
سه شنبه 1 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5404 22/3/98 > صفحه 8 (رسانه: دور دنيا) > متن
 
      


مخالفان، در آستانه پيروزي
خبرها از پايان نافرماني مدني در سودان و معرفي يك شوراي انتقالي حكايت دارد

نويسنده: رحيم محمدي

با وجودي كه روز گذشته قرار بود مخالفان در يك كنفرانس خبري تعداد اعضاي خود در شوراي انتقالي و نخست وزيرشان را معرفي كنند، اما اين تصميم در آخرين لحظات به تعويق افتاد و همزمان منابع خبري گفتند به دليل به نتيجه رسيدن ميانجيگري هاي اتيوپي مخالفان قصد دارند به نشانه پيروزي به اعتصابات پايان داده و خود را براي دور تازه گفت وگوها آماده كنند. درپي شكست دور قبل مذاكرات دست كم 113 نفر در سودان كشته شدند و اين حادثه واكنش هاي گسترده اي را در سطح بين المللي به همراه داشت و در يك قلم عضويت سودان را در اتحاديه آفريقا تعليق كرد.

معترضان سوداني اعلام كرده بودند عبدا... حمدوك را به عنوان نخست وزير پيشنهادي خود معرفي كرده و در كنفرانس خبري روز سه شنبه (ديروز) هشت عضو پيشنهادي خود براي شوراي انتقالي را نيز معرفي خواهند كرد. اما اين تصميم روز گذشته به دلايل نامعلومي به تعويق افتاد. مخالفان گفته بودند سه نفر از اعضاي مورد نظر آنان را زنان تشكيل مي دهند. با معرفي اين هشت عضو، شوراي نظامي نيز بايد هفت عضو مورد نظر خود را معرفي مي كرد تا طبق توافقي كه از سوي اتيوپي پيشنهاد شده بود يك شوراي

 15 نفره انتقالي در سودان تشكيل شود. وظيفه اين شورا برگزاري انتخابات آزاد براي پارلمان سراسري سودان بود تا پس از آن با تدوين يك قانون اساسي جديد، ساختار جديدي در اين كشور شكل بگيرد. پيش از اين بارها بين نظاميان حاكم و نمايندگان گروه هاي مخالف يا همان جنبش تغيير سودان مذاكره شده بود، اما مذاكرات به دليل مخالفت هاي نظاميان به نتيجه نرسيد. در جريان اين مذاكرات نظاميان مي خواستند دست بالا را داشته باشند و در مقابل معترضان نيز مي گفتند خواستار دولتي غيرنظامي بوده و بايد در شوراي انتقالي دست بالا را داشته باشند.

هفته گذشته شوراي نظامي حاكم بر سودان خواستار پايان دادن به اعتصابات و اعتراضات شد و ضمن به زندان انداختن تعدادي از سران معترضان، به سركوب معترضان خياباني در خارطوم و برخي شهرهاي ديگر اقدام كرد. در جريان اين سركوب ها بود كه بيش از صد نفر كشته و تعدادي ديگر نيز زخمي شدند. برخي ناظران اين سركوب وحشيانه را به سفر مقامات شوراي نظامي به عربستان سعودي نسبت دادند. كشورهاي مصر، عربستان سعودي و امارات از شوراي نظامي حاكم بر سودان حمايت مي كنند. دولت مصر حتي به نظاميان حاكم پيشنهاد داد حاضر است نيروهاي ويژه اي را براي سركوب معترضان به اين كشور اعزام كند. روز دوشنبه نيز اعلام شد نيروهاي امنيتي سودان سه نفر از رهبران گروه «الحركه الشعبيه لتحرير السودان» به نام هاي ياسر عرمان، مبارك اردول و خميس جلاب را به سودان جنوبي تبعيد كردند.

نافرماني مدني

به دنبال اين سركوب ها، اتحاديه مشاغل سودان كه رهبري معترضان را برعهده دارد خواستار يك اعتصاب سراسري شد و از مردم سودان خواست با يك نافرماني مدني در مقابل نظاميان ايستاده و آنها را مجبور به كناره گيري از قدرت كنند. اين نافرماني مدني كه از روز يكشنبه گذشته شروع شده بود در خارطوم و شماري ديگر از شهرهاي سودان به اجرا در آمد. گزارش هاي خبري از سودان حاكي از مشاركت گسترده مردم دراين اعتصابات بود به نحوي كه حتي خلبان هاي پرواز و پزشكان و كارمندان بانك ها نيز به جمع اعتصاب كنندگان پيوستند و سودان را به طور كلي به لحاظ اقتصادي فلج كردند.

شوراي نظامي حاكم كه پيش از آن خواستار جمع شدن بساط معترضان شده بود، تسليم شد و از يك سو اعلام كرد حاضر است دوباره به ميز مذاكرات بازگردد و از سوي ديگر ده ها نفر از افسران و درجه داران ارتش را به دليل دست داشتن در سركوب هاي اخير از كار بركنار كرد. اين شورا در بيانيه هاي بعدي خود اعلام كرد حاضر است كساني را كه در كشتار اخير مردم دست داشته اند به دادگاه بسپارد.

تلاش ميانجي گرانه

روز جمعه گذشته آبي احمد، نخست وزير اتيوپي به منظور ميانجيگري ميان معترضان و شوراي نظامي انتقالي سودان به خارطوم سفر كرد. وي در خارطوم موفق شد با سران طرفين درگيري ها در سفارت اتيوپي ديدار و گفت وگو كند. به دنبال آن شوراي نظامي حاكم گفت از روند گفت وگوها حمايت مي كند و خواستار تشكيل يك شوراي انتقالي است. طبق برخي خبرهاي منتشرشده، در جريان اين گفت وگوها نظاميان پذيرفته بودند از 15 عضو شوراي انتقالي هفت عضو از سوي آنها معرفي شود و درمقابل مخالفان ضمن معرفي يك نخست وزير بتوانند هشت عضو شورا را هم معرفي كنند. درضمن مقرر شد شورا همه افراد بازداشت شده و اسراي جنگي را آزاد و فضاي باز ايجاد كرده و به قطعي اينترنت پايان دهد و موانع نظامي را از سطح خيابان ها جمع آوري كند.

اما بلافاصله بعد از خروج نخست وزير اتيوپي، شوراي نظامي اقدام به بازداشت محمد عصمت يكي از سران ائتلاف آزادي و تغيير سودان كرد تا نشان دهد توافقات حاصل شده را قبول ندارد. اين شورا پس از آن نيز چنان كه اشاره شد تعدادي ديگر را بازداشت و حتي به سودان جنوبي تبعيد كرد. همه اينها اما نشان مي داد بين شوراي نظامي اختلاف و شكاف افتاده است و اين گونه تصميم گيري هاي شتاب زده بيشتر نشانه شكست است تا پيروزي نظاميان. روز گذشته آمريكا هم اعلام كرد يك فرستاده مخصوص را براي حل بحران سودان به اين كشور اعزام خواهد كرد.

معرفي نخست وزير

سايت خبري روسيا اليوم به نقل از منابع سوداني گفت هرچند قرار بود ائتلاف مخالفان ديروز نخست وزير مورد نظر خود را معرفي كند، اما آنها به عمد اين تصميم را به تعويق انداخته اند تا بتوانند به صورت همزمان با شوراي نظامي كل شوراي انتقالي را اعلام كنند. معرفي نخست وزير از سوي مخالفان به معناي خلع مشروعيت سياسي از نظاميان حاكم بود. گفته مي شود مخالفان در نظر دارند عبدا... حمدوك را به عنوان نخست وزير خود معرفي كنند. فردي كه پيش از اين نيز به او پيشنهاد نخست وزيري شده بود، اما امتناع كرد. حمدوك از شخصيت هاي بين المللي و شناخته شده سودان است كه سال ها با سازمان ملل متحد همكاري داشته است. در صورت معرفي وي به نخست وزير و پذيرش نظاميان بايد گفت سناريوي عربستان و امارات براي حاكم كردن يك سيسي ديگر بر سودان شكست خورده است و معترضان موفق شده اند سياستمداري مستقل را در كشورشان برسركار آورند. سودان از اواخر پاييز سال گذشته شاهد ناآرامي و اعتراض است. عمر البشير، رئيس جمهور سابق سودان 22 فروردين در پي گسترش اعتراضات مردمي به نابساماني اوضاع اقتصادي، با دخالت ارتش بركنار شد و پس از آن يك شوراي نظامي به رهبري عبدالفتاح البرهان قدرت را به دست گرفت. اعتراض به قيمت نان و سوخت عاملي بود كه مردم سودان را به خيابان كشاند، تظاهراتي كه از روز 19 دسامبر 2018 (28 شهريور 1397) آغاز شد و تا امروز ادامه دارد.

نخست وزير احتمالي

عبدا... حمدوك از شخصيت هاي بين المللي و شناخته شده سودان است كه سال ها با سازمان ملل متحد همكاري داشته است. در صورت معرفي وي به نخست وزيري و پذيرش نظاميان بايد گفت سناريوي عربستان و امارات براي حاكم كردن يك سيسي ديگر بر سودان شكست خورده است.

مخالفان، در آستانه پيروزي


 روزنامه جام جم، شماره 5404 به تاريخ 22/3/98، صفحه 8 (رسانه: دور دنيا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 5 بار
    آثار ديگري از " رحيم محمدي"

  آتش بصره كار مردم نيست / گزارش جام جم از پشت صحنه هاي فتنه سعودي - آمريكايي در عراق
رحيم محمدي، جام جم 18/6/97
مشاهده متن    
  دست آمريكا پشت تصميم عبادي / انتقادها از تصميم مشكوك حيدر العبادي ادامه دارد
رحيم محمدي، جام جم 11/6/97
مشاهده متن    
  اعتراض يهوديان به «دولت يهود»
رحيم محمدي، جام جم 15/5/97
مشاهده متن    
  صهيونيست ها عليه سلبريتي ها / مقامات صهيونيستي مانع ورود يك مجري تلويزيوني به سرزمين هاي اشغالي شدند
رحيم محمدي، جام جم 13/5/97
مشاهده متن    
  سودايي كه به تاريخ پيوست / اسرائيلي ها هم معامله قرن را شكست خورده مي دانند
رحيم محمدي، جام جم 9/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله علوم و فناوري نفت و گاز
شماره 2 (پياپي 802)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است