|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم98/3/22: پسر بي حاشيه موسيقي ايران در اوج
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5434
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5404 22/3/98 > صفحه 10 (فرهنگ: ادبيات و هنر) > متن
 
      


پسر بي حاشيه موسيقي ايران در اوج
محبوبيت محمد معتمدي در ميان علاقمندان موسيقي در حال افزايش است. اتفاقي كه دلايل جالبي دارد

نويسنده: صابر محمدي

سال هاست در موسيقي ايراني فعاليت مي كند اما حالا يكي دو سالي است دور دور اوست و هر خبر و نظري از او به صدر اخبار موسيقي مي آيد؛ بي حاشيه است و كار خودش را مي كند و همين باعث شده ميله هاي نمودار محبوبيت او روز به روز ارتفاع بيشتري بگيرند. در اين پس زمينه، او هر كاري مي كند بسيار مورد توجه قرار مي گيرد، خواه برگزراي كنسرت رايگان در يكي از بوستان هاي تهران باشد، خواه انتشار آلبومي تازه و خواه شيطنت و بازي با كودك خردسالش فربد. همين ويديويي را مي گوييم كه معتمدي با آن از خيلي ها دل برد جايي كه فربد را به روي دوش داشت و با يك بازي ساده پسرش را از خنده به ريسه انداخته بود. بله، حالا معتمدي در موقعيتي قرار دارد كه همه دوست دارند تهيه كننده آلبوم هايش و برگزاركننده كنسرت هايش باشند و تيتراژ مجموعه هاي تلويزيوني شان را به او بسپارند. اين موقعيت استثنايي از وقتي ايجاد شد كه او، پيش از همايون شجريان كه ايده برگزاري كنسرت رايگان در سطح شهر را مطرح كرده بود توانست آن را اجرايي كند. پس از آن، خواندن براي چند تيتراژ شنيدني مثل سريال «لحظه گرگ و ميش» و فيلم «تختي» و همچنين حضور گرم و دلنشين اش در برنامه خندوانه كه نشان داد او چه تسلطي بر موسيقي ايراني دارد و از اين تسلط هيچ پلي به تبختر و نگاه از بالا به پايين نزده است، بر محبوبيتش افزود. معتمدي حالا در آستانه دو اتفاق ديگر ايستاده است؛ نخست گل كردن آلبوم تازه اش «حالا كه مي روي» كه ديروز از آن رونمايي شد و نيز برگزاري كنسرتي با بليت هاي ارزان قيمت كه با هشتگ #هنر_براي_همه داغ شده است و قرار است آخر همين ماه در تهران برپا شود.

اختتاميه بهار با كنسرت ارزان

بديهي بود كه حالا و پس از برگزاري كنسرت رايگان، معتمدي نمي توانست به راحتي، كنسرت هايي مثل ديگران با بليت هاي چند صدهزار توماني برگزار كند. او مي بايست اين شيب را ملايم طي مي كرد تا به چشم نيايد. همين طور هم شده و بليت هاي تازه ترين كنسرتش، با ارقام 25 تا 85 هزار تومان به فروش مي رسد. فراتر اين كه، اين كنسرت، خيريه خواهد بود و عوايد حاصل از آن قرار است صرف ياري به سيل زده هاي كشور شود. براي اجراي معتمدي، كه در واپسين روز خرداد در سالن ميلاد نمايشگاه بين المللي روي صحنه خواهد رفت و به نوعي اختتاميه بهار است از همين حالا مي شود استقبالي چشمگير را پيش بيني كرد، چون كه معتمدي قرار است همه آثار معروف اخيرش چون «آرام من»، «حالا كه مي روي»، «تختي»، «سيانور» و... را در اين كنسرت اجرا كند.

تصميم او براي ارائه بليت هاي ارزان قيمت و نيز اختصاص عوايد برگزاري كنسرت، طبعا روي بازار كنسرت ها تاثيرات مثبتي خواهد داشت.

پختگي سال ها پس از لطفي و عليزاده

در ميانه دهه 80 وقتي محمدرضا لطفي، پس از سال ها به كشور بازگشت، هوادارانش خيال هاي متعددي در سر مي پروراندند؛ مثلا اين كه او دوباره زوج طلايي لطفي شجريان را احيا و با اجراهايي جديد آثار خاطره انگيز دهه شصت موسيقي ايراني را يادآوري كند. لطفي اما خيال ديگري در سر مي پروراند. او بر خواننده اي جوان متمركز شده بود و دنبال تجارب ديگرگوني بود. كسي كه آن روزها بين نوازنده هاي گروه همنوازان شيدا مي نشست، با دست راستش يك گوش را مي پوشاند و آوازش را بلند مي خواند، محمد معتمدي بود؛ سي وچندساله و كم سابقه در سطح اول موسيقي ايران. او بعدها با حسين عليزاده هم همكاري كرد و آنجا هم اتفاقا جايگزين ضلع مهم عليزاده شجريان شد. پس از همكاري با اين دو آهنگساز بزرگ موسيقي، او با آهنگسازهاي موفق ديگري هم همكاري كرد و بسيار پر كار بود.  حالا اما تازه ترين آلبومش يعني «حالا كه مي روي»، پس از همه اين تجارب او را به اوج كار خودش رسانده است. حالا او به جايي رسيده كه هوادار به معناي واقعي كلمه دارد؛ از آنها كه ماه ها پس از انتشار پيش خبر انتشار يك آلبوم منتظر انتشارش مي مانند و وقتي هم منتشر شد تا ماه ها با قطعات آن روزشان را شب مي كنند. «حالا كه مي روي» هم حاوي قطعات بسيارشنيده شده و محبوب است و هم حنجره معتمدي را در اوج پختگي خود به نمايش گذاشته است.

شگفتي در نشست خبري

اتفاقا ديروز نشست خبري انتشار اين آلبوم تازه برگزار شد. نشست در سازمان هنري رسانه اي اوج برگزار شد و علاوه بر معتمدي، محمدمهدي سيار (شاعر)، فريد سعادتمند (آهنگساز)، احسان خداپرست (قائم مقام مركز ماوا كه زير مجموعه سازمان اوج است) و شاهد صادق پور (تهيه كننده) آلبوم موسيقي «حالا كه مي روي» هم حضور داشتند.

معتمدي حتي پيش از آنكه براي كنسرت 29خردادش به دنبال شگفت زده كردن مخاطبانش باشد، در همين نشست براي آنها برگي رو كرد تا هم شگفت زده شان كند و هم براي كنسرت آماده. در حالي كه چندان مرسوم نيست خواننده ها در نشست هاي خبري بزنند زير آواز، او خيلي صميمي و به ناگهان بخشي از قطعه حالا كه مي روي را براي خبرنگارها اجرا كرد و حالا ويدئوي اين بخش از نشست هم در حال دست به دست شدن است.

محمد معتمدي در اين نشست با ابراز خوشحالي از انتشار اين آلبوم گفت: از زماني كه ما سه نفر مي خواستيم كار مشتركي انجام بدهيم تا امروز مسير زيادي را طي كرديم. تنها جايي كه نخواست در كار اعمال نظر كند و به ما اجازه داد كار را با دست باز آغاز كنيم مجموعه ماوا بود. مجموعه حالا كه مي روي برگرفته از اصالت موسيقي ايراني اما با فضاي موسيقي جديد امروز است. در واقع اين اثر موسيقي ايراني به روز شده است. ما دوست داشتيم با موسيقي اصيل ايراني كاري كنيم كه مخاطب عام را درگير يك آلبوم كنيم.

معتمدي همچنين در پاسخ به سوالي كه خبرنگار ايسنا درباره طرح برگزاري كنسرت ارزان قيمت معتمدي مطرح شده پرسيد، گفت: بخشي از پيام هايي كه براي من مي آيد اين است كه آقاي معتمدي خيلي طرفدارتان هستيم اما (به دلايل اقتصادي) نمي توانيم به كنسرت شما بياييم. اين پيام ها مثل پتك روي سر ما كوبيده مي شود. مدت ها است دنبال راهكاري در اين زمينه هستم. در اين شرايط بد اقتصادي هم مي توان كاري كرد مردم بتوانند به كنسرت بيايند. در اين شرايط مي توانيم تدابيري بينديشيم تا سالن هايي كه كمتر استفاده مي شود براي كنسرت مورد استفاده قرار بگيرد و با جذب اسپانسر مي توانيم اين كار را انجام بدهيم. من تلاش مي كنم براي عيد امسال اين طرح را پياده كنم اما بعيد مي دانم به اجراي صحنه اي اين آلبوم برسد. براي كنسرت حالا كه مي روي بايد شرايط را آماده سازي كنيم. بازار موسيقي اقتصادي دارد كه نمي توانيم آن را به هم بزنيم اما مي توانيم كارهايي انجام بدهيم. منتهي براي برگزاري كنسرت ارزان قيمت نيست.

اين حرف آخر معتمدي نشان مي دهد حركت او به سمت برگزاري كنسرت هاي ارزان، هيجاني و از روي احساسات نيست و او مناسبات اقتصادي بازار اجراي صحنه اي موسيقي در ايران را درك كرده است.    

پسر بي حاشيه موسيقي ايران در اوج


 روزنامه جام جم، شماره 5404 به تاريخ 22/3/98، صفحه 10 (فرهنگ: ادبيات و هنر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 8 بار
    آثار ديگري از " صابر محمدي"

  لمپنيسم پنهان و آدم حسابي ها / سه نكته درباره ادبيات پرمخاطبِ عامه پسند در ايران
صابر محمدي، ايران 26/6/97
مشاهده متن    
  نمي خواهيم تماشاگر را با زور بخندانيم / گفت و گو با اشكان خطيبي كه با اجراي نمايش «پزشك نازنين» ركوردي تازه در تئاتر ايران ثبت كرده است
صابر محمدي، جام جم 15/6/97
مشاهده متن    
  غائله ۲۶۳ / از پنجم آبان ماه سال گذشته تا پنج روز پيش با «ابراهيم» محسن چاوشي
صابر محمدي، ايران 15/6/97
مشاهده متن    
  اعلام وضعيت فوق العاده براي بچه هاي ايران
صابر محمدي، جام جم 12/6/97
مشاهده متن    
  معماي 14610 / بيش از 14هزار روز از ناپديدشدن امام موسي صدر مي گذرد؛ گاهشمار مختصر جام جم از اين رنج بزرگ را بخوانيد
صابر محمدي، جام جم 10/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Journal of Nutrition and Food Security
شماره 2 (پياپي 402)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است