|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم98/3/22: راز مرگ تختي بازهم افشا نشد
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5437
دو شنبه 31 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5404 22/3/98 > صفحه 11 (فرهنگ: سينما) > متن
 
      


راز مرگ تختي بازهم افشا نشد
گفت وگو با علي شاه محمدي، كارگردان فيلم «شهسوار» كه زندگي تختي را به تصوير كشيده است

نويسنده: مصاحبه: ساناز قنبري

«من بيشتر وقت ها با كتاب هاي پليسي و يادداشت هاي فاتحين و مغلوبين جنگ هاي گذشته، خود را سرگرم مي كردم و خواندن آنها هميشه اثر خوبي در روحيه من باقي مي گذارد، به خصوص اين كه هيتلر را با تمام حماقتش دوست داشتم؛ اين كه مي گويم دوست داشتم، نه اين كه خيال كنيد او را آدمي لايق مي دانم نه. من به او احترام مي گذارم به واسطه اين كه او بزرگ ترين درس زندگي را به من ياد داد كه چگونه بايد با دشمنان ستيز كرد و در هر راه مشكلي به هدف رسيد.» اين، بخشي از حرف هاي غلامرضا تختي در گفت وگو با كيهان ورزشي در دي ماه سال 46 است. حرف هايي كه نشان مي دهد او غير اطز كشتي علايق ديگري هم داشته. با همه اينها، بدون شك تا به امروز هيچ ورزشكاري در ايران نتوانسته به پاي خوش نامي و محبوبيت و شهرت غلامرضا تختي، قهرمان كشتي جهان برسد. اسطوره اي بي مثال كه از هيچ چيز به همه چيز رسيد، اما ريشه هايش را فراموش نكرد و سربلند ماند و رفت. مستند «شهسوار» به كارگرداني علي شاه محمدي و تهيه كنندگي هارون يشايايي كه اين روزها در گروه سينمايي هنر و تجربه روي پرده رفته، همين شيوه زندگي تختي و مساله مرگ اين كشتي گير را مورد بررسي قرار داده. به اين بهانه با علي شاه محمدي، به گفت وگو پرداخته ايم كه در ادامه مي خوانيد.
 به نظر شما فيلم يا سريال تاريخي تا چه اندازه مي تواند از واقعيت فاصله بگيرد؟

اين مقوله به نگاه مولف اثر بستگي دارد. مولف يك اثر مي تواند اثري خلق كند كه نعل به نعل به تاريخ وابسته باشد يا اين كه صرفا از تاريخ ايده بگيرد. از نمونه هاي داخلي اين موضوع مي توانم به آثار زنده ياد علي حاتمي («كمال الملك»، «هزاردستان» و...) اشاره كنم كه از يك زمان تاريخي براي بيان روايتش ايده گرفته. بنابراين اين موضوع به سليقه شخصي كسي كه تاريخ را روايت مي كند برمي گردد.

 چه شد كه تصميم گرفتيد زندگي اين پهلوان ورزشي و ملي را به تصوير بكشيد؟

سال 89 از سوي شبكه چهار تلويزيون ساخت فيلمي درباره فيلم ناتمام زنده ياد علي حاتمي با عنوان «جهان پهلوان تختي» به من پيشنهاد شد. براي من اين كه علي حاتمي دو بار اقدام به ساخت فيلمي راجع به تختي كرده و هر دو بار به دليل كمبود بودجه از ادامه آن منصرف شده دراماتيك بود و دراماتيك تر اين كه وقتي زمينه ساخت اين فيلم مهيا مي شود كه نمي تواند فيلم را به دليل سرطان به پايان برساند. در دل تحقيقاتي كه راجع به علي حاتمي و فيلم شان «جهان پهلوان تختي» داشتم به اين نتيجه رسيدم كه تختي چه شخصيت جذاب و چه زواياي ديده نشده اي دارد. خلاصه اين كه سالها درگير اين فيلمنامه بودم و هر بار به دلايلي نميشد كه آن را بسازم تا اين كه سال 95 آقاي هارون يشايايي تهيه كنندگي كار را پذيرفتند و بالاخره پس از چندين بار بازنويسي فيلمنامه و چندين بار تدوين در نهايت فيلمي آماده شد كه امروز روي پرده مي بينيد.

 وقتي كه قرار شد اين فيلم را بسازيد، چقدر به كتاب هاي منتشرشده درباره تختي يا مستندات تاريخي در اين باره مراجعه كرديد؟

زماني كه تختي از دنيا رفت چند كتاب درباره ايشان چاپ شد كه همگي به صراحت از خودكشي تختي گفتند، اما بعد از سال 57 و پيروزي انقلاب تا مدتها مي گفتند كه تختي توسط ساواك به قتل رسيده. من اما، با تحقيقات وسيعي كه در اين زمينه انجام دادم نظر قطعي نمي توانم راجع به چگونگي مرگ ايشان داشته باشم. نه مي توان گفت كه تختي صد در صد خودكشي كرده و نه مي توان گفت تختي صددرصد توسط ساواك به قتل رسيده. در اين زمينه البته ما هيچ كتاب تاليفي و پژوهشي كاملي نداريم و من خودم با تركيبي از روزنامه ها، مجلات، كتاب ها و صحبت با چهره هاي كه با ايشان در ارتباط بودند به اطلاعات جامعي در مورد زندگي اين شخصيت رسيدم كه اگر خداوند ياري كند و ناشر خوبي پيدا شود مي خواهم گردآوري هايم را در قالب يك كتاب روانه بازار كنم.

 نظرتان راجع به فيلم «تختي» ساخته بهرام توكلي چيست؟

من در مقام منتقد در يك مقاله 5 هزار كلمه اي، فيلم «تختي» بهرام توكلي را به لحاظ دراماتيك و تاريخي در يكي از شماره هاي اخير مجله فيلم بررسي كردم كه علاقه مندان مي توانند به آن مراجعه كنند. در مقام يك فيلمساز يا يك همكار اما، نمي توانم راجع به فيلم ايشان اظهارنظري داشته باشم، اما در مجموع بايد بگويم كه فيلم خوبي است. من چون راجع به تختي زياد تحقيق كردم با بعضي از قسمت هايش خيلي موافق نيستم و در برخي ديگر از قسمت هايش هم نمي توانم صحبتي كنم، چون سليقه شخصي كارگردان است. كمااين كه ممكن است بهرام توكلي سليقه من را در پرداخت تختي، فيلمم «شهسوار» نپسندد. ضمن اين كه فيلم بهرام توكلي يك فيلم بلند داستاني است و فيلم من يك مستند و شرايط و الزاما اين دو كاملا با هم متفاوت است. بنابراين نمي توان اين دو فيلم را صرفا به اين دليل كه مضمون هر دو «تختي» است با هم مقايسه كرد. من در اين فيلم بيشتر سعي كردم به سايه روشن زندگي تختي از اين زاويه كه تختي يك شخصيت اسطوره اي است، بپردازم. اگرچه اسطوره به لحاظ علمي تعريف دارد و نمي توان گفت اسطوره اي مثل رستم، كاملا واقعي است يا كاملا افسانه اي! و حتي مهم ترين ويژگي اسطوره بي زمان و بي مكان بودن آن است كه البته تختي بي زمان و بي مكان نيست و شخصيتي است در تاريخ معاصر ما كه هنوز هم هستند افرادي كه او را به خاطر دارند. تختي انساني است كه ويژگي هاي بارز يك اسطوره را مثل (جوانمردي، نوع دوستي، پهلواني، از خودگذشتگي و...) را با خود به همراه دارد و مهم ترين تفاوت «تختي» من با «تختي» بهرام توكلي در اين است كه من نخواستم از ويژگي هاي اسطوره اي تختي، اسطوره زدايي كنم.

 چرا فيلم تان را تقريبا همزمان با «تختي» به كارگرداني بهرام توكلي اكران كرديد؟

در اين مورد با تهيه كننده صحبت كردم و ترجيح ام بر اين بود كه فيلم مان را خردادماه اكران كنيم كه هم بعد از ماه رمضان است و هم جامعه سينمارو از تب و تاب فيلم «تختي» بهرام توكلي افتاده، اما تهيه كننده همين موقعيتي كه گروه هنر و تجربه به ما داده را مغتنم دانست و من هم ديگر اصراري نكردم.

 هنگام توليد فيلم به مخاطب جهاني آن هم فكر مي كرديد؟

 خيلي دلم مي خواهد كه تختي را به تمام مردم دنيا معرفي كنم و بنابراين منتظرم كه كمي از اكران فيلم بگذرد و بعد بررسي كنيم كه بهتر است همين نسخه را به جشنواره هاي خارجي ارسال كنيم يا تدويني ديگر! حتما به اكران بين المللي فيلم فكر مي كنيم و البته شايد با عنواني غير از «شهسوار». چون شهسوار يك نام ايراني است كه بار معنايي خودش را دارد.

 نظرتان در مورد گروه هنر و تجربه چيست؟ از گيشه فيلم تان راضي هستيد؟

 حقيقت اش را بخواهيد اصلا گيشه را چك نكردم. من كارم را به عنوان نويسنده و كارگردان به دليل عشقي كه به اين شخصيت و زندگي اش دارم، تمام و كمال انجام دادم. در واقع سعي كردم وظيفه ام را با بهترين كيفيت و توان انجام دهم و همين براي من رضايت بخش است. در مورد گروه هنر و تجربه هم بايد بگويم همين كه چنين موقعيت اكراني در سينماي ايران وجود دارد خوب است. البته يكسري اشكالات به لحاظ سئانس هاي گردشي اكران در اين گروه ديده مي شود كه اميدوارم با تلاش دوستان برطرف شود.

راز مرگ تختي بازهم افشا نشد


 روزنامه جام جم، شماره 5404 به تاريخ 22/3/98، صفحه 11 (فرهنگ: سينما)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 20 بار
    



آثار ديگري از "مصاحبه: ساناز قنبري"

  از بيكاري متنفر بود! / با احترام برومند، به مناسبت سالروز تولد زنده ياد داوود رشيدي
مصاحبه: ساناز قنبري، جام جم 24/4/98
مشاهده متن    
  اول دخترم ، بعد بازيگري / نيوشا ضيغمي در روز تولد 39 سالگي اش مي گويد به خاطر فرزندش موقتا از بازيگري فاصله گرفته بود
مصاحبه: ساناز قنبري، جام جم 18/4/98
مشاهده متن    
  روزهاي بازنشستگي يك صداي دخترانه / گفت وگو با آزاده پورمختار، عروسك گردان و گوينده عروسكي
مصاحبه: ساناز قنبري، جام جم 13/4/98
مشاهده متن    
  علي حاتمي دوست نداشت مدرن شود! / سعيد نيكپور در گفت وگو با جام جم از سال ها تجربه و خاطره با بزرگان سينما و تلويزيون ايران مي گويد
مصاحبه: ساناز قنبري، جام جم 10/4/98
مشاهده متن    
  پويانمايي هنري ناشناخته در ايران / گفت و گو با عباس جلالي يكتا، برنده جايزه ويژه جشنواره «انسي»
مصاحبه: ساناز قنبري، جام جم 5/4/98
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر



 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله هوش مصنوعي و داده كاوي
شماره 3 (پياپي 703)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.



تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است