|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران98/3/23: بورس تهران بي اعتنا به تحريم ها
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7114
سه شنبه 1 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 7081 23/3/98 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


گزارش 
بورس تهران بي اعتنا به تحريم ها
هواي بهاري بازار سرمايه / بورس تهران طي 50 روز كاري 30 درصد بازدهي داشت


گروه اقتصادي : در حالي كه براساس يك برنامه زمان بندي شده در واشنگتن، وزارت خزانه داري امريكا تحريم هاي جديدي عليه ايران وضع مي كند، بورس تهران به عنوان يكي از سنجه هاي مهم تعيين وضعيت اقتصادي كشور، بي اعتنا به كنش هاي تحريمي امريكا روند صعودي خود را طي 85 روز از فصل بهار طي كرده و در مدار و مسير رونق قرار دارد. به گزارش خبرنگار «ايران»، براي آن كه يك وضعيت عمومي از بازار سرمايه كشور ارائه شود، كافي است كه روند شاخص كل بورس تهران از ابتداي سال جاري مورد بررسي قرار گيرد.

بازدهي بورس تهران

وضعيت شاخص كل نشان مي دهد كه از سطح 179,194 واحد به سطح 233,352 واحد طي 50 روز كاري تا تاريخ 22 خرداد رسيده كه گوياي رشد 30 درصدي است. سي درصد بازدهي طي سه ماه اول، نشان دهنده اين است كه اگر سرمايه گذاري از ابتداي فروردين وارد بازار شده بود، به صورت ماهانه 10 درصد سود به دست مي آورد.

حركت شاخص كل هم وزن نيز به عنوان شاخص نشان دهنده رشد متوازن بازار سرمايه ميان تمام سهم ها و گروه هاي حاضر در بازار سهام كشور، نشان مي دهد شاخص هم وزن از سطح 33,390 به سطح 58,131 واحد رسيده است و تغييرات مثبت 75 درصدي داشته است.

شركت هاي كوچك و بورس

اگر رفتار شاخص هم وزن با شاخص كل بورس مورد بررسي قرار گيرد، روند حركتي اين دو سنجه بازار نشان مي دهد كه از ابتداي سال جاري تاكنون ميزان تغييراتي كه شاخص هم وزن داشته نسبت به شاخص كل بيشتر بوده است. در شاخص كل، سهام شركت هاي بزرگ كه ارزش بازار بالاتري دارند، تاثيرگذار هستند، در نتيجه تغييرات قيمت سهام آنها، بيشتر تعيين كننده رقم شاخص كل است. اما در شاخص هم وزن كه تمامي شركت ها با سرمايه كوچك و بزرگ يكسان در نظر گرفته مي شوند، بازدهي 75 درصدي، به معني آن است كه شركت هاي كوچك تر بازار، توانسته اند عملكرد مثبت تري داشته باشند و افزايش قابل توجه در قيمت سهام آنها، توانسته شاخص هم وزن را بيشتر بالا ببرد، در حالي كه شاخص كل با توجه به آن كه تاثيرپذيري از بزرگان بازار دارد، نتوانسته به اندازه هم وزن افزايش داشته باشد. يعني در واقع شركت هاي كوچك در بازار سهام با افزايش قيمت روبه رو بودند و سرمايه گذاران به خريد سهام شركت هاي كوچك ارزنده تمايل بيشتري نشان داده اند.يكي از دلايل افزايش قيمت سهام شركت هاي كوچك تاثير پذيري و حركت آنها در برابر ورود نقدينگي جديد بوده است.

با توجه به آن كه بازدهي بورس از ابتداي سال نسبت به بازارهاي موازي ديگر بيشتر بوده و ارزش معاملات كل بازار در هر روز كمتر از رقم 1500 ميليارد تومان نبوده و در مواردي فراتر از 2000 ميليارد تومان هم رفته است، مي توان ادعا كرد بخش زيادي از عرضه پول وارد بازار سرمايه شده است.

حركت سرمايه در بورس

بورس تهران بي اعتنا از ريسك تاثير پذيري تحريم هاي متسلسل كه با هدف ايجاد نوسان روي بنيان هاي اقتصادي كشور ايجاد مي شود، در حالي به روند رو به رشد خود ادامه مي دهد كه تغيير جهت حركت نقدينگي به اين بازار به عنوان اولين عامل در افزايش ارزش سهام در بازار سرمايه از سوي تحليلگران مطرح مي شود.

اما حركت سرمايه ها در بازار به كدام سمت است، به عبارت ديگر فراز و فرود بازار روي دوش كدام سهم ها قرار دارد؟ازابتداي سال، بازار سرمايه متاثر از جو اقتصادي منفي كه از سال گذشته حاكم شده بود، به سمت گروه هاي كوچك تر كه وابستگي زيادي به شرايط بين المللي ندارند رو آورد.استقبال براي خريد سهام گروه هاي كشاورزي، قندي، مواد غذايي و شركت هاي توليدي و كاني هاي غيرفلزي كه بر نياز داخل متمركز هستند، طي روزهاي اخير چشمگير بوده است.به طور كلي، گردش نقدينگي از سهم هاي بزرگ بويژه سهم هاي صنايع فلزي به دليل نوسان در ارزش بازارهاي جهاني اين محصولات (روي، سرب، مس و...)براثر جنگ تعرفه اي، به سمت سهام كوچك در بورس تهران متمايل بوده است.

افزايش قيمت ها

سايرعوامل بنيادي تاثيرگذار بر بورس تهران به منظور ايجاد تعادل در بازار متاثر از دلايلي است كه به رشد پايدار بازار كمك كرده است. ·سياست هاي قيمت گذاري دولت مبني بر اعطاي مجوز افزايش نرخ براي گروه هاي موادغذايي و روغن، شوينده و روانكار همچنين پيگيري صنايع لبني و سيماني براي دريافت مجوز افزايش نرخ از جمله دلايل افزايش مستمر قيمت سهام در گروه هاي مذكور در نظر گرفته مي شود.

جداي از اين موارد، ترسيم قيمت شير خام (تاثيرگذار بر روي گروه هاي لبني و كشاورزي و دامپروري)، افزايش قيمت زمين و مسكن شركت هاي گروه انبوه سازي كه از آنها به عنوان جامانده هاي بازار در سال گذشته ياد مي شود، با توجه به افزايش ارزش دارايي شان از ديگر دلايل تغييرات مثبت در بازار محسوب مي شود.

صورت هاي مالي

در همين حال، انتشارگزارش هاي غالبا مثبت از شركت ها به دليل افزايش قيمت ها، تجديد ارزيابي دارايي ها و يا رشد فروش حاصل از سال 97 همگي نشان از افزايش درآمد و سود و نرخ محصولات داشته است.در همين حال، گزارش صورت مالي برخي از بانك ها كه به تدريج در حال انتشار است، موضوع تاثيرتسعير نرخ ارز در اين نمادها را نمايان ساخته است، افزايش سود و كاهش شديد زيان بانك ها، موضوعي است كه زمينه بيشتر توجه بازار به اين گروه را نمايان مي سازد. در گروه خودرويي زمزمه هايي پيرامون افزايش سرمايه خودروسازان بزرگ، نقدينگي را به سمت اين گروه ها آورده است. همچنين خبرهايي پيرامون بهبود توليد خودرو در سال 98 استقبال از خريد سهام قطعه سازان را به همراه داشته است.

پارامترهاي سياسي

با وجود اين كه اخبار قطعي در حوزه ميداني سياست وجود نداشته و بازار داغ شايعات با حضور نخست وزير ژاپن در تهران باعث كاهش نرخ ارز شده است و آخرين تصميم كاخ سفيد بر اجراي تحريم صنعت پتروشيمي ايران با توجه به تكراري بودن تحريم و پيشخور شدن اثرات آن در بازار بورس، تحليلگران اين تحريم ها را موثر ندانسته و اثر آن را بر بازار سرمايه خنثي برشمردند.

در اين ميان كاهش رجزخواني هاي واشنگتن وعقب نشيني ترامپ از 12 پيش شرطي كه روي آن پا فشاري مي كرد وعدم موفقيت ترامپ براي ايجاد يك اجماع جهاني عليه ايران در حالي كه شمار كشورهاي ميانجي براي جلوگيري از تنش در خليج فارس افزايش يافته، از ساير دلايل رشد بازار شناخته مي شود. از طرفي ديگر، اخبار متفاوت حكايت از تداوم فروش نفت ايران داشته و آمار گمركات نشان از برقراري صادرات و واردات در كشور دارد.

برش
بورس 68 ميليارد دلاري

بر اثر رشد ارزش سهم ها در بورس تهران، ارزش بازار بورس به 883 هزار ميليارد تومان رسيده است كه اگر اين مبلغ با دلار 13 هزارتوماني بازار آزاد محاسبه شود، ارزش دلاري بورس تهران حدود 68 ميليارد دلار ارزش گذاري مي شود.

بورس تهران بي اعتنا به تحريم ها


 روزنامه ايران، شماره 7081 به تاريخ 23/3/98، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 7 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه صنعت نوين مرغداري
متن مطالب شماره 12، فروردين و ارديبهشت 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است