|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان98/3/23: خبر ويژه
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22241
چهار شنبه 2 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 22207 23/3/98 > صفحه 2 (اخبار كشور) > متن
 
      


خبر ويژهبي بي سي: برجام مرده است /اروپاي ناتوان نمي تواند آن را نجات دهد

شبكه بي بي سي تصريح كرد اروپا ناتوان تر از آن است كه بتواند برجام را نجات دهد.

در حالي كه مقامات اروپايي مكررا از ايران مي خواهند پاي برجام بماند و 5 ماه است وعده راه اندازي كانال اينستكس را مي دهند، وب سايت بي بي سي  در تحليلي نوشت: نتايج آخرين انتخابات پارلمان اروپا نشان داد كه شبحي بر فراز اروپا در چرخش است ولي اين بار اين شبح نه كمونيسم كه شهروندان سردرگم و بي قرار اروپايند. از سال 2008 و پس از وقوع بحران جهاني مالي، اروپا هنوز نتوانسته به تعادل بازگردد. ديگر همه مي دانند كه اروپا در بحران است؛ برگزيت، رشد احزاب حاشيه اي راست افراطي و ريزش طرفداران احزاب سنتي و بزرگ كه ستون هاي دموكراسي اروپايي را از ميانه چپ تا ميانه راست سامان داده بودند.

كشورهاي اروپايي كه پس از دو جنگ جهاني، گام به گام با شكل دادن به اتحاديه اي مشتمل بر ساز و كار مالي، مرزي، گمركي، تقنيني و قضايي، كوشيده بودند تا «هويت اروپايي» را در جايگاهي رفيع تر از «هويت ملي و قومي» و «اتحاد اقتصادي اروپايي» را كارآمدتر از «نزاع اقتصادي» قرار دهند، اكنون با خيل فزاينده شهرونداني مردد مواجه اند كه اعتمادشان را به سياستمداران سنتي، احزاب سوسيال دموكرات و ليبرال دموكرات بزرگ و از همه مهم تر «آينده طلايي اروپا» از دست داده اند.

بن بست توافق سعدآباد و بازگشت ايران به سياست فعال سازي حداكثري ظرفيت هسته اي از يك سو و تعارضات بعد از حمله و اشغال نظامي عراق ميان آمريكا و ايران بار ديگر ايران را به صدر كشورهاي متخاصم آمريكا بازگرداند. اروپا اين بار سنبه را پر زور ديد و ناچار شد دست از بازار ايران بكشد و با آمريكا همراه شود. اين حالت نه صلح و نه جنگ 7 سال به طول انجاميد و در نتيجه آن بحران ايران براي اروپا نه فقط ابعاد اقتصادي كه بعد تهديد امنيتي هم يافت. اروپا عزمش را براي حل يكي از بحران ها، يعني بحران هسته اي جزم كرد و براي نخستين بار با مشاركت آمريكا در سطح وزير امور خارجه در سال 2015 راه حلي مرضي الطرفين موسوم به برجام مورد توافق قرار گرفت، برجام اما مرهم درد نشد.

اروپا در ميانه نزاع هايي قرار گرفته و راه فراري از آن ها ندارد؛ بحران روسيه و شرق اروپا، بحران تجاري با آمريكا و كنار گذاشته شدن پيمان ترنس آتلانتيك، رقابت اقتصادي و امنيتي آمريكا با چين، خاورميانه در آستانه انفجار و آفريقايي كه از لحاظ اقتصادي و امنيتي بي ثبات است. اين بحران هاي ژئوپليتيك، چنان گسترده و بزرگ مي نمايند كه اعتماد به نفس سياستمداران اروپايي را براي فائق آمدن بر آن ها زدوده است.

از سوي ديگر عوارض بحران مالي سال 2008 همچنان بر پيكر اقتصاد اروپا سنگيني مي كند فشار بيروني و دومينوي بحران هاي پيچيده و ناتواني سياستمداران در حل اين بحران ها، فضا را براي تغييرات سياسي راديكال در بطن جوامع اروپايي گشوده است.

بحران هاي بيروني دامنه دار، اروپا را درگير تعارضات سياسي- اجتماعي دروني كرده و آمريكا هم به عنوان متحد هميشگي اروپا، اگر نگوييم در صف رويارويي كه در جايگاه ناظري بي تفاوت ايستاده است. ساختمان اروپا كه در زماني نه چندان دور مدلي مستحكم براي تبديل «تعارض منافع» به «همكاري و اتحاد» تبليغ مي شد، اكنون به ساختماني موريانه خورده مي ماند، اروپا از نفس افتاده است.

وزرا نبايد معطل وقت گرفتن و حرف زدن با رئيس جمهور باشند

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي گفت: رئيس جمهور به برخي وزرا فرصت گفت وگو و طرح مسائل و مشكلات نمي دهد.

عزت اله ضرغامي در گفت وگو با روزنامه وطن امروز اظهار داشت: ما خيلي به آقاي روحاني احترام مي گذاريم و ايشان به عنوان رئيس جمهور احترام شان واجب است و همه بايد شان رئيس جمهور را حفظ كنيم اما وقتي در برجام همه چيز را داده ايم بعد شما دائما از آن تعريف مي كنيد و با رقبا سر اين موضوع محاجه مي كنيد، طبيعتا طرف مقابل هم به ما فشار خواهد آورد. مثلا رئيس جمهور به راحتي مي گويد اگر تحريم نبود دلار زير 6 هزار تومان بود! اين يعني بهترين پاس گل به ترامپ!

وي همچنين گفته است: آقاي روحاني اختيارات فراواني دارد كه استفاده نمي كند اما هنوز هم بزرگ ترين مشكل را اين مي داند كه چرا وزارت بازرگاني تشكيل نمي شود! در حالي كه همه مي دانند اين مشكل نيست و در همان وزارت صمت بخشي هست كه امور بازرگاني را به عهده دارد. كافي است ايشان با آن بخش، مستقيم تر ارتباط بگيرد. مثل بسياري از حوزه هايي كه داخل وزارتخانه ها هستند ولي چون اهميت دارند رئيس جمهور بعضي مسائل را شخصا در آن حوزه پيگيري مي كند. مهم تر اينكه رئيس جمهور مكرر بگويد من اختيارات ندارم خيلي بد است. ايشان يك مسئول عالي رتبه كشور بوده اند كه در انتخابات شركت كردند. مگر مي شود بي اطلاع بوده باشند؟ حداقل در 4 سال اول كه مديريت كردند حجت بر ايشان تمام شده است، چرا در دوره بعد ادعا مي كنند هيچ مشكلي نيست و همه مسائل را حل خواهند كرد؟

ضرغامي اظهار داشت: دولت اختيارات را دارد اما متاسفانه فرماندهي مجموعه هاي زير پوشش خود را هم نمي تواند انجام دهد! من در يك سال حضور در دولت شاهد بودم ايشان به خاطر اينكه به وزراي خود وقت نمي داد، بعضي مواقع وزرا مي آمدند كنار صندلي آقاي روحاني روي پنجه پا مي نشستند و مسائل وزارتخانه خود را حل مي كردند.

بعضي اوقات تعداد اين وزرا اينقدر مي شد كه صف مي بستند يا در صندلي جلوتر مي نشستند. حتي يادم هست وقتي وزيري داشت مسئله مهمي را مطرح مي كرد كه خود رئيس جمهور هم پيگير آن بود، آقاي روحاني به خاطر صحبت با وزرايي كه بغل دستش ايستاده بودند به صحبت هاي اين فرد گوش نمي كرد و او مرتب مي گفت آقاي روحاني خواهش مي كنم گوش كنيد! خب آقاي روحاني! شما وقتي در فرماندهي خودت در دولت مشكل داري، چرا اين را بسط مي دهي و مي گويي جاهاي ديگري در كشور مشكل دارد؟! شما رئيس قرارگاه اقتصادي كشور هستي اما چند بار جلسه گذاشته و از نهادهايي كه تحت مديريت شما نيستند دعوت كرده اي و به آنها گفته اي كاري بكنند و آنها انجام نداده اند؟ بعد شما گله آن را به رهبري مي كني. اصلا شما در حوزه مديريت خودتان هم فرماندهي نداريد!

به نظر من وظيفه رسانه ها در اين دو سال باقيمانده از دولت كه زمان مناسب براي بسياري از كارهاست، اين است كه دلسوزانه مشوق دولت باشند تا از ظرفيت هاي قانوني و داشته هاي خود اولا استفاده حداكثري براي رفع مشكلات كشور كند و در ثاني با حسن نيتي كه نشان مي دهد دستگاه هاي ديگري را هم كه زير نظر دولت نيستند به جلسات دعوت كند. مطمئن هستم در حد بسيار بالايي آنها با رئيس جمهور براي حل مشكلات كشور هماهنگ خواهند شد.

چرا ادعاي افراطيون مدعي اصلاحات درباره «پرستو» دروغ محض بود؟!

سخنگوي كارگزاران درباره اقدام محمدعلي نجفي به قتل همسر دوم خود گفت: واقعيت اين است كه انسان هاي بزرگ ممكن است اشتباه هاي بزرگي داشته باشند.

مرعشي در گفت وگو با كارگزاران گفت: ارزيابي من اين است كه آقاي نجفي با توجه به شرايطي كه خودشان از آنها اطلاع داشتند، نبايد پست شهرداري را مي پذيرفتند. ما در آن زمان بنا نداشتيم در احوالات شخصي ايشان تفحص كنيم. به عقيده من مهم ترين اشتباه زندگي ايشان، پذيرش مسئوليت شهرداري تهران بود. در شرايطي كه ايشان از نهادهاي امنيتي هشدارهاي لازم را دريافت كرده بودند.

وي مي افزايد: صحبت هايي از حضور زني در زندگي ايشان بود. خبر اوليه توسط يكي از نهادهاي امنيتي مطرح شده بود، ما جلسه تشكيل داديم و از ايشان سوال كرديم و ايشان تكذيب كردند. ما هم تكذيبيه ايشان را مبنا قرار داديم. ببينيد! نه من، بلكه همه روي حضور ايشان در منصب قدرت اتفاق نظر داشتند، فقط آقاي كرباسچي با شهردار شدن دكتر مخالف بودند.

مرعشي گفت: خيلي زود مشخص شد كه آقاي نجفي در مخمصه بزرگي افتاده است. مخمصه اي دونفره كه يك سوي آن خانم ميترا استاد بود و سوي ديگر آقاي دكتر؛ ازدواجي كه از ابتدا به صلاح هيچ كدام نبود. هر دو متوجه اشتباه شان شده بودند اما من نمي دانم چرا آقاي نجفي از هيچ كس كمك نخواستند يا تلاش نكردند كه مشكل را به شيوه هاي بهتري حل كنند.

وي همچنين گفته است: در زمان استعفاي نجفي مسائل پشت پرده براي همه روشن شده بود. اختلاف نظري بين شورا پيش آمده بود. ما معتقد بوديم بايد تمركز را بر بيماري آقاي نجفي بگذاريم و اين درحالي بود كه برخي ديگر اصرار داشتند بايد كمپين نه به استعفا راه اندازي شود و به ماندن ايشان اصرار ورزيد.(!)

آنچه در ميان اظهارات كساني چون مرعشي و كرباسچي روشن مي شود، اين است كه نهاد امنيتي، نسبت به گرفتاري نجفي و فقدان صلاحيت وي هشدار داده بود. بر همين اساس نيز وزارت كشور، با شهرداري نجفي مخالفت كرد اما با پافشاري و اصرار آقاي روحاني مجبور به تاييد و حكم شهرداري نجفي شد.

اين روند، پاسخ به يك دروغ بزرگ است و آن اينكه برخي افراطيون مدعي اصلاحات مدعي شده بودند مقتول، پرستو بوده است. اين تعبير در اين باره عامل بررسي هاي امنيتي براي جمع آوري اطلاعات يا تخريب حيثيتي سوژه موردنظر به كار مي رود.

اگر واقعا مقتول «پرستو»ي فلان نهاد امنيتي بود، آيا همان نهاد امنيتي پيشاپيش هشدار مي داد و مهره ادعايي را لو مي داد و مي سوزاند؟!

خبر ويژه


 روزنامه كيهان، شماره 22207 به تاريخ 23/3/98، صفحه 2 (اخبار كشور)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 68 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله علوم و فناوري هاي پدافند نوين
متن مطالب شماره 3 (پياپي 37)، تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است