|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان98/3/23: اخبار ادبي و هنري
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22237
شنبه 29 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 22207 23/3/98 > صفحه 3 (اخبار كشور) > متن
 
      


اخبار ادبي و هنريديگ هاي پلوي سفارتخانه ها به شدت مي جوشد!

بعد از مراسم تقدير از برخي سينماگران ايراني در باغ منزل سفير استراليا و برخي تحركات به اصطلاح فرهنگي سفارت آلمان و مهماني مختلط سفارت انگليس و پارتي مشابهي در سفارت ايتاليا، اينك سخن از مهماني ديگري در سفارت انگليس به مناسبت نودوسومين سالگرد تولد ملكه انگليس به ميان آمده كه قرار است به دليل محدوديت هاي مالي، به هزينه خود ايرانيان دعوت شده برگزار گردد! يعني اگر ديگ هاي پلوي سفارت انگليس را به هزينه انگليسي ها براي مشروطه خواهان بار گذاردند، اين بار قرار است خود برخي به اصطلاح ايراني ها، ديگ پلوي سفارت را بار گذاشته و هيزمش را تامين كنند!

مراسم ياد شده كه قرار است امروز از ساعت 18 الي 21 در سفارت انگليس برگزار شود، به وسيله كارت دعوت مخصوصي به اطلاع مدعوين رسيده كه در آن كارت دعوت از آنها خواسته شده مبلغ 2500 يورو براي مراسم فوق بپردازند!

اين وقاحت و بي شرمي از سوي دولتي ابراز مي شود كه بيشترين جنايات را در طول 200 سال اخير در حق ملت ايران روا داشته و بالاترين صدمات و خسارات را به اين مردم وارد آورده است. از اعزام فراماسون ها و مستشاران براي تغيير فرهنگ و سبك زندگي ايراني ها گرفته تا غارت آثار باستاني و تغيير و جعل تاريخ اين سرزمين، تا حمايت مادي و معنوي از فرقه هاي ضاله اي همچون بهاييت و وهابيت، تا انحراف در مشروطيت و به شكست كشاندن انقلاب مشروطه، تا غارت نفت ايران طي ساليان متمادي، تا تحميل قراردادهاي ننگين دارسي و رويتر و رژي، تا تجاوزات پي در پي به خاك ايران و اشغال بخش هايي از آن طي جنگ جهاني اول و سپس تصرف نيمي از سرزمين ايران با قرارداد 1915 و بعد از آن به تصرف درآوردن همه خاك ايران طي قرارداد 1919، تا كشتار و قتل عام بي سابقه 9 ميليون نفري طي سال هاي 1917 تا 1919، تا روي كار آوردن رژيم رضاخاني و اولين دولت دست نشانده تاريخ ايران زمين تا اشغال ايران در طول جنگ جهاني دوم طي سال هاي 1320 تا 1324 و وارد آوردن خسارات هنگفت مالي و جاني به مردم ايران، تا به راه انداختن كودتاي سياه 28 مرداد 1332 عليه ملت ايران، تا حمايت بي چون و چرا از شاه و رژيمش در طول 25 سال غارت سرزمين ايران، تا شركت در انواع و اقسام توطئه هاي نظامي و غيرنظامي عليه انقلاب ايران، تا پشتيباني نظامي و سياسي از صدام و مجهز كردنش به سلاح هاي كشتار جمعي مانند بمب هاي شيميايي براي نابودي مردم ايران، تا شركت مستقيم در تحريم هاي مختلف عليه ملت ايران، تا حضور در فتنه پس از انتخابات رياست جمهوري سال 1388 و... حالا ايرانيان بايد هزينه هاي تولد نودوسومين سال تولد ملكه كشوري را بدهند كه يك تاريخ خباثت و جنايت در حق آنها روا داشته و خسارات و زيان هاي هنگفتي به حرث و نسل شان وارد آورده است! آيا اين نهايت خفت و خواري نيست؟ حتي برده هاي حلقه به گوش و خانه زاد دوران باستان كه نسل اندر نسل، اربابان خود را بردوش گرفته و در پاي آنها قرباني مي شدند نيز تا اين حد چنين خوار و خفيف نشده بودند! قابل ذكر اينكه روز تولد ملكه انگليس، روز ملي اين كشور نيز محسوب مي شود، چنانچه سرود ملي انگليس نيز دعا به جان ملكه است و اين دولت مدعي دمكراسي هيچ سرود مستقلي كه به كشور و سرزمين و مردم انگليس ربط داشته باشد، ندارد و شايد انگليس تنها دولت در دنيا باشد كه فاقد قانون اساسي است و قوانين آن براساس قوانين قرون وسطي نوشته و اجرا مي شود!

كادوي تولد كاريكاتوريست هاي ايراني به ملكه انگليس

به بهانه برگزاري مراسم جشن تولد ملكه انگليس در سفارت بريتانيا در تهران، نمايشگاه كارتون و كاريكاتور «آسوده باش، من ملكه ام» در گالري عالي حوزه هنري برپا شد.

سيد مسعود شجاعي طباطبايي، دبير نمايشگاه «آسوده باش، من ملكه ام» در نشستي خبري گفت: سفير انگليس در ايران در پي بازگشت دوران استعماري و نفوذ در ايران است. از همين رو دست به برگزاري افطاري، ميهماني هاي مختلط و اين بار تولد براي ملكه انگلستان زده اند. هنرمندان انقلابي دغدغه اين اتفاقات را دارند و بايد با آگاه سازي و خلق آثاري كه بتواند روشن كننده موضوع باشد، جامعه را نسبت به اين رخدادها حساس كنند. وي توضيح داد: ما در پنج شنبه آتي شاهد برگزاري جشن تولد 93 سالگي ملكه انگلستان هستيم؛ جشني كه قرار است با تلاش سفير انگلستان، راب مكر، در تهران برگزار شود. سفارت انگليس كاسه گدايي به دست گرفته و گفته است هركس كه مي خواهد در اين جشن شركت كند، مبلغي در حدود دوهزار پوند واريز كند تا بتواند در سفارت انگليس به همراه سفير تولد ملكه را جشن بگيرد. وي ادامه داد: از همين رو هنرمندان انقلابي در مدت زمان بسيار اندك تصميم گرفتند تا به اين موضوع پرداخته و نسبت به توطئه هاي اين كشور چه در زمان گذشته كه از حدود 300 سال پيش در ايران سفارت داشته و چه در زمان حال دست به توليد اثر بزنند. عنواني كه براي اين نمايشگاه انتخاب شد، شعاري بود كه بعد از جنگ جهاني دوم در حدود دو ميليون نسخه در قالب پوسترهايي چاپ شد تا در كشورهاي مختلف پخش شود. «آسوده باش، من ملكه ام» شعاري استعماري است كه به سياست هاي سياه انگلستان درخصوص تجاوز و پايمال كردن حقوق مردم ساير كشورها مي پردازد.

مدير مركز هنرهاي تجسمي در ادامه نشست خبري تاكيد كرد: 17 هنرمند انقلابي ظرف چند روز نزديك 40 اثر را از سراسر ايران براي ما ارسال كردند و ما موفق شديم در تاريخ 21 خرداد اين نمايشگاه را داير كرده و كتاب اين نمايشگاه را نيز چاپ كنيم و در اختيار رسانه ها قرار دهيم. من از طريق شبكه هاي اجتماعي، سفير انگليس را نيز به اين نمايشگاه دعوت كرده و چند نسخه از كتاب و دي وي دي كاريكاتور و كارتون هاي اين نمايشگاه را نيز براي سفارت ارسال خواهيم كرد. شجاعي طباطبايي ادامه داد: زماني شاهد هستيم همه بيلبوردهاي شهر تبليغ تئاتر اوليورتويست را مي كند؛ تئاتري كه مورد انتقاد جامعه نمايش كشور قرار مي گيرد اما اشرافي بودن و قيمت بليت هاي اين تئاتر بيشتر مورد توجه قرار مي گيرد. در حالي كه بايد دقت كرد كه موضوع تئاتر مذكور به بحث استعمار اشاره دارد. انگليس مي خواهد شعارها و رفتارهاي خود را كه بعد از انقلاب از دور خارج شده است مجددا زنده كند و بتواند در مسير استقلال ايران خدشه ايجاد كند. اين كشور شورايي به نام شوراي فرهنگي بريتانيا دارد كه از سال 1321 در سفارت انگليس در ايران فعال است. هرچند شعار اين شورا فعاليت فرهنگي است اما اين شورا عملا به دست وزارت امور خارجه انگليس اداره مي شود تا سياست هاي مداخله جويانه خودش را پيش ببرد. وي ادامه داد: آزادي بيان در اين كشورها معنايي ندارد، و من در اولين كشوري كه ممنوع الورود شدم همين كشور انگلستان به واسطه شركت در مسابقه كاريكاتور هولوكاست بود. متاسفانه غرب با نشان دادن آزادي انتخابي و شعاري مردم جهان را فريب مي دهد؛ در حالي كه بسياري از موضوعات يا در اين كشور ممنوع است و يا دچار سانسور شديد قرار مي گيرد.

گفتني است، نمايشگاه «آسوده باش، من ملكه ام» تا پنجم تير در گالري ابوالفضل عالي حوزه هنري برپاست.

دعوت از فيلمسازان براي ساخت فيلم درباره ايثار اجتماعي

مديركل امور هنري بنياد شهيد و امور ايثارگران از انتشار فراخوان سومين جشنواره ملي فيلم ايثار، (فيلم نامه و فيلم 120 ثانيه اي) با موضوع «ايثار اجتماعي» خبر داد.

به گزارش خبرنگار كيهان، سيدمرتضي حسيني با اعلام خبر انتشار فراخوان سومين جشنواره ملي فيلم ايثار گفت: اداره كل امور هنري بنياد شهيد و امور ايثارگران در راستاي تحقق اهداف والاي نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران و ترويج ايثار اجتماعي در راستاي گسترش فرهنگ ايثار و شهادت، سومين جشنواره ملي فيلم كوتاه «ايثار اجتماعي» را برگزار مي كند.اين جشنواره درصدد است تا با بهره گيري از دستاورد هاي هنرمندان متعهد، خلاق، توانمند و با شيوه هاي متنوع توليد، نسبت به تقويت چرخ ايثارگري هاي اجتماعي، شناساندن مصاديق اين فضيلت فردي و اجتماعي، تعميم ارزش هاي والاي ايثار، ازخودگذشتگي، بروز رفتار هاي نيكوكارانه و احياي مسلك «ديگران را بر خود مقدم داشتن» از دريچه دانش فيلمسازي اقدام كند. وي اهداف اين جشنواره را ترويج مضامين و مفاهيم اسلامي و انساني نهفته در موضوع ايثار اجتماعي، خلق و توليد آثار اجتماعي و هنري فاخر و نمونه در ترويج فرهنگ ايثار اجتماعي، توسعه آگاهي و تعميق بينش فرهنگ ايثار به عنوان يك هنجار اجتماعي در بين آحاد جامعه، تشويق و ترغيب فيلمسازان به توليد آثار با موضوع ايثار اجتماعي و كشف و حمايت از استعداد هاي جوان عنوان كرد. حسيني در پايان تاكيد كرد: شركت كنندگان تا تاريخ 15 مرداد 1398براي ارسال و تحويل آثار به دبيرخانه جشنواره مهلت دارند و برگزيدگان جشنواره نيز تا تاريخ 25 مرداد سال جاري انتخاب خواهند شد، همچنين مراسم اختتاميه و اهداي جوايز به منتخبين 5 شهريورماه 1398 خواهد بود و نتايج از طريق پايگاه اطلاع رساني نويد شاهد اعلام خواهد شد.

اخبار ادبي و هنري


 روزنامه كيهان، شماره 22207 به تاريخ 23/3/98، صفحه 3 (اخبار كشور)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله پژوهش هاي رجالي
متن مطالب شماره 1، 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است