|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران98/3/23: اتاق گفت و گوي فرهنگيان تشكيل مي شود
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7113
دو شنبه 31 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 7081 23/3/98 > صفحه 14 (اجتماعي) > متن
 
      


اتاق گفت و گوي فرهنگيان تشكيل مي شود
حمايت تشكل هاي صنفي معلمان از سرپرست وزارت آموزش و پرورش

نويسنده: هدي هاشمي

ديروزسخنگوي دولت با فعالان صنفي معلمان ديدار كرد. وعده اي كه علي ربيعي هفته پيش در جريان استعفاي وزير آموزش و پرورش رسانه اي كرد. او قول داده بود تا ظرف يك هفته آينده ديداري با فعالان صنفي معلمان خواهد داشت تا از نزديك با مشكلات معلمان آشنا شود. ديروز ساختمان اصلي وزارت آموزش و پرورش ميزبان تشكل هايي همچون كانون صنفي معلمان تهران، كانون صنفي مدرسين دانشگاه فرهنگيان، انجمن اسلامي معلمان ايران، مجمع فرهنگيان ايران اسلامي و سازمان معلمان ايران بود كه هر يك از نمايندگان اين تشكل ها درباره مشكلات خود بي واسطه با دستيار اجتماعي رئيس جمهور و سرپرست جديد وزارت آموزش و پرورش سخن گفتند. آنها از علي ربيعي خواستند تا مشكلات معلمان را به اطلاع رئيس جمهور برساند. در اين نشست هر كدام از فعالان صنفي معلمان خواسته ها و مطالبات مختلفي را مطرح كردند. انجمن اسلامي معلمان ايران عنوان كردند كه استقلال را به وزارت آموزش و پرورش برگرداند. آنها از سرپرست وزارت آموزش و پرورش خواستند تا از افراد متخصص در سمت هاي مختلف استفاده كند. همچنين معلمان صنفي مجمع فرهنگيان ايران اسلامي هم اظهار كردند كه دولت از وزارت آموزش و پرورش حمايت كند و بودجه اي به آن اختصاص دهد تا معوقات فرهنگيان پرداخته شود. سازمان معلمان ايران هم از سخنگوي دولت درخواست كردند كه به جايگاه و وضعيت اجتماعي معلمان رسيدگي كند، بسياري از معلمان فرسوده و نااميد شده اند آنها از دولت خواستند تا مساله معيشت معلمان را جدي بگيرند و پاياني بر تبعيض و بي عدالتي در پرداخت به معلمان داشته باشند. مهمترين خواسته اعضاي كانون صنفي معلمان ايران هم آزادي معلمان زنداني و رسيدگي به وضعيت معلمان معلق از كار بود. آنها از سرپرست وزارت آموزش وپرورش مطالبه كردند تا فضاي كلاس هاي درس را از حالت امنيتي خارج كند تا معلم براحتي بتوانند در كلاس درس فعاليت كند. علاوه بر اين مجمع فرهنگيان ايران اسلامي هم خواهان تربيت معلمان حرفه اي و اجرايي شدن سند تحول شدند. اولويت اصلي معلمان اما توجه به وضعيت معيشت شان بود. آنها از ربيعي خواستند تا كرامت انساني شان حفظ شود و از دولت خواستند جايگاه معلمان و حفظ كرامت انساني آنها را در نظر داشته باشد و كاري كند كه به فرهنگيان همانند گذشته به چشم افرادي مورد اعتماد و مورد قبول نگاه شود.سخنگوي دولت در اين نشست از معلمان خواست تا گفت و گو ميان خودشان و بدنه وزارت آموزش و پرورش را بيشتر كنند. علي ربيعي تاكيد كرد: گفت وگوها در جامعه و در خانه ها كم شده است و احتمالا جمع حاضر كه در مدارس حاضر هستند بيشتر به اين موضوع پي برده اند. فقدان حرف زدن و گفت وگو در جامعه احساس مي شود كه از دو جهت مي توان آن را بررسي كرد، يكي بين دولت و جامعه و يكي هم بين گروه هاي مختلف است كه در كنار آن فقدان ارتباط عاطفي و مهربانانه هم به ما لطمه مي زند. بر همين اساس ما برنامه اي ريخته ايم تا بين وزرا و نهادهاي مختلف علمي گفت وگوهايي انجام شود.

ربيعي با تاكيد بر اين كه گفت وگو نياز دوام و قوام اجتماعي ما است، اظهار كرد: جامعه بيش از هميشه مطالبه گر شده و فشارها به دولت بي سابقه و بي حد و حصر شده است. بي نظيرترين فشارها به اقتصاد ما آمده است تا جايي كه ترامپ سال گذشته بر از بين رفتن نظام تاكيد داشت در حالي كه امروز از مذاكره حرف مي زند.

سخنگوي دولت با تاكيد بر اين كه دوران سختي براي اداره كشور به وجود آمده است، اظهار كرد: «جامعه ناآرام، فشار بيشتر» استراتژي ترامپ عليه كشورمان بوده است و حالا با توجه به مقداري آرامش يافتن جامعه شرايط كمي متفاوت شده است.سخنان و مطالبات دوستان فرهنگي ما در اين جلسه و برگزاري جلسات مشابه آن بايد تداوم پيدا كند. مهمترين مساله مديريتي ما ذي نفعان غير مرتبط هستند كه فشارهاي زيادي به مدارج متفاوت مديريتي وارد مي كنند و استقلال مديريت را از ميان مي برند.

ربيعي با اشاره به عملكرد وزير قبلي آموزش و پرورش تصريح كرد: سنت هاي خوبي هم در زمان آموزش و پرورش آقاي بطحايي وجود داشت و در زمان آقاي نجفي كه مربوط به سال هاي دوري است هم سنتهاي خوبي وجود داشت. پشت آقاي حسيني ايستادن و از او حمايت كردن توسط فرهنگيان، رمز موفقيت او خواهد بود بويژه كه آقاي حسيني از خانواده فرهنگيان هستند و معرفي شدن شان به عنوان وزير به مجلس بستگي به همين حمايت ها دارد.

او به معلمان وعده داد تا دو هفته ديگر جلسه اي با آنها داشته باشد و مطالبات اصلي معلمان را با رئيس جمهور در جريان مي گذارد و پاسخ را تا دو هفته ديگر به آنها خواهد داد.

ميز گفت و گو تشكيل مي دهم

سرپرست جديد آموزش و پرورش هم در اين ديدار تاكيد كرد: آموزش و پرورش يك لشكر خفته است و ما با برخي ظرفيت ها مي توانيم اين لشكر خفته را بيدار كنيم. من در خراسان و در استانداري 9 ميز گفت وگو در رابطه با حوزه كارگري، جوانان، اعضاي فرهنگ و هنر تشكيل دادم اما اگر وقت شما اجازه دهد، مي خواهيم كه اين ميز گفت وگو را به شكل نظام مند تشكيل دهيم. وقتي سير تحول دولت ها را نگاه مي كنيم اولين سير دولت سياسي است، پس از آن دولت ها به سير امنيتي نزديك مي شوند. پس از گذشت سير امنيتي، دولت ها اقتصادي شده و در ادامه دولت ها تبديل به دولت خدمتگزار مي شوند. اين در تمام دنيا يك بحث جهاني است. وقتي دولتي خدمتگزار مي شود عريض و طويل خواهد شد. دولت عريض و طويل مانعي براي تسريع در خدمت رساني است پس از آن دولت ها به اين نتيجه رسيدند كه اگر كوچكتر و منسجم تر باشند، موفق تر خواهند بود اما مشاركت نظام مند مردمي بايد توسعه يافته و بزرگتر شود.

سيدجواد حسيني اضافه كرد: من آموزش و پرورش استان خراسان را با 90 هزار معلم اداره مي كردم. ما يك تشكل با نام پارلمان معلمان ايجاد كرديم كه در آن تمام كارگروه هاي معلمان عضو هستند و نقش آفريني مي كنند. البته در اين ميان يك پارلمان مجازي هم شكل گرفت كه در آنجا همه معلمان حق اظهارنظر داشتند. ما توانستيم با يك هزينه پائين يك سود بسيار بالا را با تصميم گيري خود معلمان رقم بزنيم. اين مساله با يك مشاركت نظام مند عملي خواهد شد.

سرپرست آموزش و پرورش ادامه داد: برخي به مشاركت محدود اعتقاد دارند مشاركت واقعي ايده آل تر است به اين معنا كه مشاركت مستمر به عنوان جوهره اصلي و قانوني مدنظر قرار گيرد كه اين مساله در بندهاي سند تحول و قانون اساسي اشاره شده است ما هم پارلمان معلمان را بر اساس سند تحول ايجاد كرديم زيرا معتقديم مشاركت نظام مند است كه مي تواند خواسته ها را محقق كند. وقتي بدنه معلمان يك گفت وگوي قالب را ترويج كند، آنجاست كه ضريب نفوذ آقاي بطحايي، فاني، دانش آشتياني و حتي من افزايش پيدا مي كند و در همين راستاست كه آموزش و پرورش استقلال مي يابد. البته اين گفتارها ساده است اما در عمل دشوار هستند.

اتاق گفت و گوي فرهنگيان تشكيل مي شود


 روزنامه ايران، شماره 7081 به تاريخ 23/3/98، صفحه 14 (اجتماعي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 7 بار
    آثار ديگري از " هدي هاشمي"

  كرمانشاهي ها در انتظار بازگشت «اميد» / گزارش «ايران» از وضعيت روحي رواني مردم مناطق زلزله زده
هدي هاشمي*، ايران 24/6/97
مشاهده متن    
  آيا مهاجرت نخبگان افزايش يافته است؟ / «ايران» در ميزگردي ادعاي روند صعودي خروج نخبگان از كشور را بررسي مي كند
هدي هاشمي، ايران 21/6/97
مشاهده متن    
  حق تحصيل براي همه / هيات وزيران لايحه الحاق يك تبصره به قانون سنجش و پذيرش دانشجو را تصويب كرد
هدي هاشمي، ايران 20/6/97
مشاهده متن    
  الزامي شدن احداث مراكز پيش دبستاني در استان هاي محروم / معاون ابتدايي وزير آموزش و پرورش خبر داد
هدي هاشمي، ايران 18/6/97
مشاهده متن    
  معاون وزير علوم: پيگير محروميت از تحصيل دانشجويان هستيم
هدي هاشمي، ايران 15/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه بهداشت خانواده
متن مطالب شماره 72، تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است