|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران98/3/23: نخست وزير ژاپن به روحاني: تغييرات مثبت در راه است
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7110
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 7081 23/3/98 > صفحه 2 (سياسي) > متن
 
      


نخست وزير ژاپن به روحاني: تغييرات مثبت در راه استگروه سياسي: شينزو آبه، نخست وزير ژاپن روز گذشته سفر تاريخي خود را به تهران آغاز كرد و در كاخ سعدآباد مورد استقبال رئيس جمهوري ايران قرار گرفت. آبه كه به عنوان نخستين  مقام عالي اجرايي ژاپن در دوره پس از انقلاب اسلامي به تهران سفر كرده است، مي كوشد با بهره گيري از ظرفيت دوستانه و تاريخي تهران و توكيو براي تقويت مناسبات دوستانه دو طرف و كاستن از تنش هاي پيش روي ايران و امريكا گام موثري بردارد. چه نخست وزير ژاپن ساعاتي پيش از ترك كشورش گفت قصد دارد از ظرفيت روابط دوستانه و سنتي تهران و توكيو براي كاهش تنش ها در منطقه كه به بالاترين حد رسيده است، استفاده كند.اگرچه آبه براي نخستين بار در قامت نخست وزير به تهران آمده است اما اين اولين سفرش به ايران نيست. او سال ها پيش و در بحبوحه جنگ ايران و عراق، با پدرش كه به عنوان وزير خارجه ژاپن با هدف پايان بخشيدن به جنگ ميان ايران و عراق به كشورمان سفر كرده بود، همراه شده بود.

سفر آبه در شرايطي انجام مي شود كه تحولات مهم پيرامون برجام، كم كاري اروپا براي محقق كردن منافع اقتصادي ايران در چارچوب اين توافق در كنار افزايش تحريم هاي اقتصادي واشنگتن حضور تاريخي نخست وزير ژاپن در ايران را تحت تاثير خود قرار داده است. پيش تر دونالد ترامپ، رئيس جمهوري امريكا با سفر به  توكيو براي نخستين بار ايران را به مذاكره بدون پيش شرط دعوت كرده و با استقبال از سفر نخست وزير ژاپن به تهران، تلويحا خواستار تلاش او براي كاستن از دامنه اختلافات ميان تهران و واشنگتن شده بود. خواسته اي كه مقام هاي ديپلماتيك ايراني اجراي آن را بدون متوقف كردن جنگ اقتصادي امريكا و بازگشت بي چون چرا به توافق هسته اي با ايران امكانپذير نمي دانند. چنانكه وزير امور خارجه ايران در ديداري كه روز گذشته كمي پيش از سفر آبه با همتاي ژاپني خود در تهران داشت، اين موضوع را مورد توجه قرار داد و با اشاره به جنگ و تروريسم اقتصادي دولت امريكا ضد ملت ايران گفت: «جنگ اقتصادي را با ملت ما آغاز كرده اند و روزانه هم با تبليغات و نفرت پراكني هاي امريكايي ها مواجه هستيم.» تارو كونو، وزير خارجه ژاپن هم ضمن حمايت از راهكار صلح جويانه براي كاهش تنش، خواستار استمرار در پايبندي ايران به توافق هسته اي شد.

روحاني: ريشه تنش هاي منطقه به جنگ اقتصادي امريكا عليه ملت ايران بازمي گردد

نخست وزير ژاپن و رئيس جمهوري كشورمان بعد از ديدار و گفت وگو در نشست خبري مشتركي شركت كردند. حجت الاسلام والمسلمين حسن روحاني شامگاه چهارشنبه پس از مذاكرات هيات هاي عاليرتبه ايران و ژاپن در كنفرانس مطبوعاتي مشترك با نخست وزير اين كشور، اظهار داشت: روابط ايران و ژاپن از قدمت تاريخي برخوردار بوده و امسال شاهد نودمين سالگرد روابط ديپلماتيك تهران - توكيو هستيم.به گزارش پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، روحاني با بيان اينكه در طول سال هاي گذشته ملاقات هاي سازنده اي ميان مسئولان دو كشور بوده و ديدارهاي خوبي با نخست وزير ژاپن داشته ام كه امروز هشتمين ملاقات برگزار مي شود، گفت: در جلسات و ملاقات هاي امروز درخصوص روابط  دو كشور از جمله همكاري هاي مشترك و سرمايه گذاري ژاپن در جنوب ايران بويژه در منطقه چابهار و سواحل مكران، گفت وگو كرديم.

وي خاطرنشان كرد: اراده و علاقه ژاپن به ادامه خريد نفت از ايران و تلاش در راستاي توسعه روابط مالي، علمي و فرهنگي دو كشور مي تواند توسعه روابط في مابين را تضمين كند.رئيس جمهوري با اشاره به اينكه علاوه بر مسائل دوجانبه، در زمينه موضوعات مربوط به ثبات، امنيت و تنش زدايي در منطقه نيز گفت وگو كرديم، خاطرنشان كرد: بسيار خوشحاليم كه دو كشور براي ثبات و امنيت منطقه اهميت فراواني قائل هستند.

دكتر روحاني تاكيد كرد: جمهوري اسلامي ايران آغازگر هيچ جنگي در منطقه حتي با امريكا نخواهد بود، اما اگر بخواهد جنگي عليه ايران آغاز شود، پاسخي قاطع به آن خواهيم داد.

رئيس جمهوري ادامه داد: نخست وزير ژاپن نسبت به آينده خوش بيني قابل ملاحظه اي داشته اند و در مذاكرات عنوان كردند كه تغييرات مثبت در راه است.روحاني افزود: بسيار خوشحالم كه نخست وزير ژاپن در مذاكرات امروز(چهارشنبه) بر حمايت خود از برجام تاكيد داشت و اين توافق را براي منطقه و جهان حائز اهميت دانست.

رئيس جمهوري خاطرنشان كرد: ايران علاقه مند به ادامه توافق برجام است و اقداماتي كه انجام مي دهد در چارچوب بند 36 برجام خواهد بود.

روحاني با بيان اينكه ايران و ژاپن مي توانند در زمينه فعاليت هاي هسته اي، همكاري هاي خوبي با هم داشته باشند، گفت: دو كشور به فعاليت صلح آميز هسته اي معتقد بوده و با سلاح هسته اي مخالف هستند.

رئيس جمهوري ريشه برخي تنش ها در منطقه را جنگ اقتصادي امريكا عليه ايران دانست و تاكيد كرد: هر گاه اين جنگ متوقف شود، شاهد تحول مثبت در منطقه و جهان خواهيم بود.

وي اظهارداشت: از نخست وزير ژاپن و هيات همراه كه كاملا با حسن نيت و در راستاي تحقق آرمان هاي مورد نظر دو كشور كه همان صلح، امنيت و تنش زدايي است در تهران حضور دارند، تشكر مي كنم و اميدوارم اين سفر آغازي براي توسعه روابط  دو كشور و تحولات مثبت در منطقه باشد.رئيس جمهوري گفت: ژاپن كشوري مهم در منطقه است و همواره براي توسعه، صلح و امنيت منطقه گام هاي مثبتي برداشته است.

روحاني اظهارداشت: در مذاكرات امروز درباره همكاري هاي منطقه اي دو كشور در بخش هاي مختلف از جمله موضوع مهاجرين، مبارزه با مواد مخدر و تروريسم و همكاري در بازسازي سوريه و كمك به حل بحران يمن، گفت وگوهاي سازنده اي داشتيم.

آبه شينزو نخست وزير ژاپن نيز در اين كنفرانس مشترك مطبوعاتي ضمن ابراز خرسندي از حضور در كشورمان در نودمين سالگرد روابط ديپلماتيك دو كشور و قدرداني از حسن استقبال جمهوري اسلامي ايران از وي و هيات همراه، گفت: ژاپن و ايران كشورهاي كهن تاريخي با فرهنگ و تمدني كهن هستند كه به آن افتخار مي كنند و تا به امروز روابط بسيار صميمانه و پيوسته اي بين دو ملت برقرار بوده و ادامه خواهد داشت.نخست وزير ژاپن با اشاره به اينكه در حال حاضر در منطقه خاورميانه تنش در حال افزايش بوده و لازم است به هر شكل كه مي شود، از بروز جنگ و تنش جلوگيري كرد، گفت: توسعه صلح و ثبات در منطقه نه تنها به نفع رونق آن، بلكه به نفع رونق جهان خواهد بود.

آبه شينزو افزود: هيچ كس علاقه مند به افزايش تنش در منطقه نيست و ژاپن با همه توان خود در اين راستا تلاش خواهد كرد.

نخست وزير ژاپن با بيان اينكه ايران از گذشته هاي دور و زمان باستان كشوري بزرگ در منطقه بوده و باقي خواهد ماند، گفت: براي استقرار صلح و ثبات در خاورميانه ضروري است تا ايران نقش سازنده خود را ايفا كند.

آبه شينزو با اشاره به اينكه دين اسلام، دين صلح و تساهل و تسامح است و همواره نسبت به تاكيد اسلام نسبت به ميانه روي و تعادل در امور علاقه مند بوده ام، افزود: احترام خاصي نسبت به فتواي رهبري ايران مبني بر حرام دانستن سلاح كشتار جمعي از جمله سلاح هسته اي قائل هستم و اينكه امروز ايران همكاري هاي خود با آژانس بين المللي انرژي هسته اي را ادامه مي دهد، بسيار حائز اهميت است و اميدوارم ايران نسبت به توافق برجام هم همچون گذشته پايبندي خود را ادامه دهد.نخست وزير ژاپن با اشاره به اينكه در مذاكرات امروز در راستاي چگونگي كاهش تنش ها و برقراري صلح و ثبات در منطقه با رئيس جمهوري و مسئولان ايراني گفت وگو كرديم، اظهارداشت: اراده ژاپن توسعه روابط و همكاري با ايران در بخش هاي مختلف و همكاري در زمينه كمك به سيل زدگان و واردات دارو به ايران است.

آبه شينزو اظهارداشت: معتقدم مسيري وسيع پيش روي همه ما قرار دارد و بايد با گسترش همكاري در اين مسير تلاش كنيم.

نخست وزير ژاپن به روحاني: تغييرات مثبت در راه است


 روزنامه ايران، شماره 7081 به تاريخ 23/3/98، صفحه 2 (سياسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 38 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه جهان گستر
متن مطالب شماره 173، مرداد 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است