|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران98/3/23: مديرعامل انجمن حمايت از حقوق كودكان: 14 هزار كودك زباله گرد به دنبال طلاي سياه!
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7110
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 7081 23/3/98 > صفحه 14 (اجتماعي) > متن
 
      


مديرعامل انجمن حمايت از حقوق كودكان: 14 هزار كودك زباله گرد به دنبال طلاي سياه!


نويسنده: مهسا قوي قلب

هر روز در شهرهاي بزرگ بويژه در پايتخت شاهد تردد كودكان كار در سطح خيابان ها و كوچه ها هستيم.همه به نوعي ابراز تاسف مي كنند اما حركت ها و گام هاي موثري در اين راه برداشته نمي شود. شايد به جرات مي توان گفت كه يكي از دردناك ترين صحنه هايي كه هر روز به چشم مي بينيم، زباله گردي كودكان است.

به گزارش «ايران» مديرعامل انجمن حمايت از حقوق كودكان، عوامل سياسي، اقتصادي، اجتماعي را مسبب يغماي كودكي مي داند و مي گويد: اين عوامل سبب شده كه كودكي كودكان زباله گرد به مخاطره افكنده شود. به نظر مي آيد در مقابل اين پديده بايد موضعي داشت. با توجه به اهميت موضوع به عنوان نهادهاي مدني بايد به عرصه سياستگذاري كمك كنيم. درسال 1379 ايده اي طرح شد كه براي حل مساله بايد پژوهشي صورت بگيرد و بر اساس آن راهكارهاي مناسب ارائه شود ولي هنوز راهكار مطمئني كه روي ميز قرار بگيرد، طرح نشده است. ما يك هدف آرماني داشتيم و هنوز هم داريم و آن هم حذف زباله گردي كودكان است، هرچند خيلي ها گفتند اين كار امكان ندارد و ما بايد تلاش كنيم واقعيات را دستكاري كنيم.

فرشيد يزداني در نشستي به مناسبت روزجهاني منع كار كودك با عنوان «يغماي كودكي» توضيح مي دهد: حدود 14 هزار زباله گرد در تهران وجود دارد كه از اين تعداد 4700 نفر كودك هستند يعني رقمي در حدود يك سوم و عمده زباله گردها، در واقع بيش از 90 درصد آنها هم از اتباع افغانستان هستند.

برآوردهاي مالي طلاي سياه

به گفته اين فعال حوزه كودك، اگر قيمت متوسط هر كيلو زباله خشك 2500 تومان باشد، ارزش زباله هاي خشك در سال 1397 در تهران 2640 ميليارد تومان است كه بخشي را بازيافت و بخش زيادي را به صورت غيررسمي جمع آوري مي كنند. اين در حالي است كه قيمت خريد از زباله گردها تنها 450 تومان است و در نهايت 410 ميليارد تومان سهم زباله گردها خواهد شد و مي توان گفت كه 15.6 درصد از مجموع ارزش گفته شده به زباله گردها مي رسد و كودكان از اين رقم تنها 2.4 درصد سهم دارند و ماهانه در حدود 1.5 ميليون تومان دريافتي هر زباله گرد است.

آنچه پرواضح است اين نكته است كه كودكي كودكان در حالي به يغما مي رود كه افرادي در پشت پرده سياه و تاريك زباله گردي در حال كسب درآمدهايي غيرقابل باور هستند.

قوانين غبارآلود منع بكارگيري كودك

پديده زباله گردي كودكان در حالي شايع است كه قوانين منع بكارگيري كودكان در دنيا و در كشور ما وجود دارند اما هيچ توجهي به آنها نمي شود و در واقع مي توان گفت به هيچ عنوان قدرت بازدارندگي ندارند.

فرشيد خضري، يكي از فعالان حوزه كودك با طرح اين پرسش كه چه عواملي باعث شكل گيري پديده زباله گردي كودكان است، مي گويد: علاوه بر اينكه بايد به دنبال عوامل اين پديده شوم باشيم، براي ساماندهي، جمع آوري و تفكيك هم بايد دنبال راهكار باشيم. در نهايت اين پديده، پيامدهاي زيستي، فيزيكي و رواني دارد. در مطالعه اي كه حدود 9 ماه در كل مناطق 22 گانه شهر تهران داشتيم، با 302 زباله گرد مصاحبه شده و از اين تعداد 141 نفر كودك بودند. هر زباله گرد به طور ميانگين 10 ساعت كار مي كند و پيش بيني مي شود در فصل تابستان ساعات كاري اين افراد طولاني تر شود.

وي با اشاره به اينكه، فقر و فقدان فرصت هاي اقتصادي و شيوه غلط مديريت پسماندهاي شهري مسبب اصلي زباله گردي و زباله گردي كودكان است، مي افزايد: شيوه واگذاري جمع آوري زباله ها به پيمانكاران كاملا اشتباه است زيرا پيمانكاران نبايد از كودكان براي جمع آوري زباله ها استفاده كنند آن هم در حالي كه حتي ابزارهاي پيش و پا افتاده براي جمع آوري زباله، در اختيار كودكان قرار نمي دهند. علاوه بر مشكلات يادشده، شهرداري هم هيچ نظارتي بر كار پيمانكاران ندارد.

به گفته خضري، به دليل نبود حداقل امكانات زندگي، خطرات فراواني اين كودكان را تهديد مي كند. بر اساس پژوهش انجام شده حدود 75 درصد از اين كودكان زخمي شده اند و آمار ابتلا به بيماري هاي واگير هم در زباله گردها بسيار بالا است. نزديك به 57 درصد از زباله گردها نوعي از موادمخدر مصرف مي كنند، همين امر سبب مي شود كودكان هم زمينه اعتياد داشته باشند. كودكان زباله گرد قرباني اشكال مختلفي از خشونت ها و جرائم هستند و چاره اي جز اين نداريم كه براي ساماندهي اين كودكان مجموعه اي از عوامل و راهكارها را براي حل نظام مند مساله، در نظر بگيريم.

حوزه فقر به معاونت رفاه هم مربوط مي شود

معاون رفاه اجتماعي وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي نيز در اين نشست با بيان اينكه برخي سياستگذاري ها بسيار پيچيده هستند، معتقد است: در حوزه زباله گردي تاكنون راه حلي كارگشا ارائه نشده است.احمد ميدري مي گويد: تا وقتي به برخي ارزش ها پايبند باشيم نمي توانيم مشكلات را حل كنيم به عنوان نمونه وقتي نمي خواهيم حضور افاغنه را در ايران به رسميت بشناسيم چطور مي خواهيم مشكلي را حل كنيم؟ در حال حاضر 2 تا 3 ميليون افغان در كشور داريم كه تنها 700 هزار نفر از آنها به صورت رسمي در كشور زندگي مي كنند. يكي از مخالفان، خانه كارگر است كه معتقد است تنها در صورتي نيروي كار بايد به كشور وارد شود كه نيروي كار ماهر باشد و بتوان گفت كه در تخصص مورد نظر، نيروي كار ايراني در كشور وجود نداشته باشد.وي به مورد ديگري از تضادهاي موجود اشاره كرده و مي افزايد: وقتي كار كردن كودك را قبول نداريم چطور مي توانيم كارفرما را ملزم به رعايت بهداشت و انجام آزمايش هاي ادواري يا آموزش كودك كار كنيم؟به اعتقاد ميدري تضادهاي موجود در جامعه مثلا نمونه هايي كه در فوق ياد شد، سبب شده هنوز نتوانيم به راه حل مشتركي برسيم.

چرا مساله زباله گردي اتفاق مي افتد؟

سرپرست پژوهش زباله گردي كودكان، در پاسخ به اين پرسش به «ايران» مي گويد: به مقوله زباله گردي كودكان كمتر توجه شده و كار زيادي از اين دست پژوهش هاي علمي مطابق با استانداردهاي پژوهشي انجام نشده است. دليل دوم هم نظارت نكردن دستگاه هاي شهرداري و مديريت پسماند زباله است. علاوه بر موارد يادشده مجموعه اي از كارهاي پيچيده و بسيار گسترده سبب شده مهاجران افغان روز به روز بيشتر شده و به دليل ارزان بودن به اين كار گرفته مي شوند و در نهايت شاهد وجود تجارت عظيم طلاي كثيف هستيم. كاميل احمدي در ادامه مي افزايد: ما شهروندان هم در قبال اين معضل هيچ مسئوليتي نمي پذيريم و با رشد صنعتي شدن هر روز غذاهاي بسته بندي شده و محصولات آماده اي خريداري مي كنيم كه به اين موضوع دامن مي زند. مساله ديگر هم عدم آموزش شهروندان در خصوص تفكيك زباله ها است. به اعتقاد احمدي چاره كار، مديريت پسماند توسط شهرداري و مكانيزه شدن جمع آوري زباله است. در كشورهاي نيمه توسعه يافته و رو به رشد تجارب خوبي در اين خصوص به دست آمده كه مي تواند موثر و كارآمد باشد. دولت بايد در بودجه گذاري ها تجديد نظر كند و محل هاي استاندارد متعددي براي دفع زباله پيش بيني كند.

برش
سهم ميلياردي شهرداري از گردش مالي «زباله»

يك عضو شوراي شهر تهران گفت كه سهم شهرداري تهران از گردش مالي 2 تا 3 هزار ميلياردتوماني زباله تنها حدود 200 ميليارد تومان است.به گزارش ايسنا، بهاره آروين در مراسم رونمايي از پژوهش «يغماي كودكي» كه در آستانه روزجهاني مبارزه با كار كودكان در باب شناخت، پيشگيري و كنترل پديده زباله گردي كودكان تهران برگزار شد، با بيان اينكه شهرداري تهران از مجموع 2 تا 3 هزار ميليارد تومان گردش مالي حوزه زباله در مجموع 200 ميليارد تومان سهم دارد گفت: مديريت شهري در دوره اخير توانسته است با ايجاد رقابت و از بين بردن محدوديت ها و حضور پيمانكاران مختلف اين رقم را از 20 ميليارد به 200ميليارد برساند.

وي با بيان اينكه ميزان درآمد از حوزه زباله با سقف درآمدي كه بايد شهرداري از آن كسب كرده و براي شهروندان هزينه كند فاصله زيادي دارد اظهار كرد: بنابراين نسبت شهرداري با مساله زباله گردي بر اساس بي تفاوتي شهرداري نبوده است. شهرداري در مورد زباله هاي تر مناقصه و در مورد زباله هاي خشك مزايده برگزار مي كند. در هر دو حوزه هم رانت و فساد و مافيا هست.

مديرعامل انجمن حمايت از حقوق كودكان: 14 هزار كودك زباله گرد به دنبال طلاي سياه!


 روزنامه ايران، شماره 7081 به تاريخ 23/3/98، صفحه 14 (اجتماعي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 14 بار
    آثار ديگري از " مهسا قوي قلب"

  مدير كل عتبات سازمان حج و زيارت در گفت و گو با «ايران» : روزانه 2 هزار زائر به عتبات عاليات اعزام مي شوند
مهسا قوي قلب، ايران 27/6/97
مشاهده متن    
  افزايش حقوق 4/5 ميليون بازنشسته در انتظار اجراي طرح همسان سازي / 80 هزار ميليارد تومان براي همسان سازي حقوق بازنشستگان تامين اجتماعي و كشوري مورد نياز است
مهسا قوي قلب، ايران 26/6/97
مشاهده متن    
  مسئولان حوزه بهداشت و درمان در گفت و گو با «ايران»: شايعه بحران دارو فقط براي فروش بيشتر است
مهسا قوي قلب، ايران 18/6/97
مشاهده متن    
  پايان موج سوم سفرهاي تابستاني / اين روزها به دليل افزايش قيمت بليت هواپيما سفر با خودروي شخصي چند برابر شده است
مهسا قوي قلب، ايران 17/6/97
مشاهده متن    
  قاچاق شير خشك به بازار كشورهاي همجوار ! / سخنگوي سازمان غذا و دارو در گفت و گو با«ايران» خبر داد
مهسا قوي قلب، ايران 13/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه سپهر سياست
متن مطالب شماره 1 (پياپي 19)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است