|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران98/3/23: خبر
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7114
سه شنبه 1 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 7081 23/3/98 > صفحه 2 (سياسي) > متن
 
      


خبررهبر انقلاب درگذشت آيت الله محقق كابلي را تسليت گفتند

حضرت آيت الله خامنه اي در پيامي درگذشت آيت الله محقق كابلي را تسليت گفتند.

متن پيام رهبر انقلاب اسلامي به اين شرح است:

بسمه تعالي

درگذشت عالم مجاهد آيت الله آقاي حاج شيخ قربانعلي محقق كابلي رحمهالله عليه را به عموم برادران افغانستاني بويژه به خاندان محترم و مقلدان و ارادتمندان و شاگردان ايشان تسليت مي گويم و علو درجات آن مرحوم و رحمت و مغفرت الهي را براي ايشان مسالت مي نمايم.

سيدعلي خامنه اي

22 خرداد 98

تسليت رئيس جمهوري

رئيس جمهوري هم  در پيامي، با تسليت رحلت عالم رباني حضرت آيت الله حاج قربانعلي محقق كابلي، از درگاه خداوند متعال براي آن مرحوم علو درجات و براي عموم بازماندگان صبر و سلامتي مسالت كرد. به گزارش ايرنا، در متن اين پيام آمده است: رحلت عالم رباني حضرت آيت الله حاج قربانعلي محقق كابلي موجب تاثر خاطر شد. اين فقيه وارسته، سراسر عمر پربركت خود را وقف مجاهدت در ترويج مكتب اهل بيت عصمت و طهارت(عليهم السلام) و تدريس معارف اسلامي در حوزه هاي علميه كرد و منشا آثار و خدمات علمي ارزشمندي گرديد. اينجانب اين ضايعه را به حوزه هاي علميه، شاگردان، بيت محترم ايشان و مردم افغانستان تسليت مي گويم و از درگاه خداوند متعال براي آن مرحوم علو درجات و براي عموم بازماندگان صبر و سلامتي مسالت دارم.

لاريجاني: حضور نخست وزير ژاپن در تهران حاصل رويكرد عقلايي ايران است

رئيس مجلس شوراي اسلامي گفت: حضور نخست وزير ژاپن در ايران حاصل رويكرد عقلايي ايران است كه مسائل را از طريق گفت وگو دنبال مي كند. علي لاريجاني در حاشيه نخستين سالگرد درگذشت حجت الاسلام احمد احمدي در جمع خبرنگاران درباره حضور «آبه شينزو» نخست وزير ژاپن در تهران، اظهار داشت: در مسائل بين المللي و منطقه اي ما هميشه با دوستان مان و كشورهايي كه علاقه مند هستند گفت وگو داريم. ژاپن يكي از كشورهايي است كه در سال هاي گذشته هميشه با جمهوري اسلامي ايران رايزني و مراودات اقتصادي داشته است. رئيس مجلس شوراي اسلامي اضافه كرد: همچنين از كشورهاي اروپايي مانند آلمان، افرادي به تهران سفر كرده اند و حجت الاسلام روحاني، رئيس جمهوري هم به منظور حضور در اجلاس شانگهاي سفري به خارج از كشور دارند و با بسياري از مسئولان كشورهاي مختلف مانند روسيه و چين ملاقات هايي خواهند داشت. وي ادامه داد: اين موضوع نشان مي دهد كه موضع جمهوري اسلامي ايران براي حل مسائل، از طريق گفت وگو است. اگر طرف هاي مختلف در اين موضوع اهليت لازم را داشته باشند و درست عمل كنند، حل و فصل مسائل راحت تر انجام مي شود. لاريجاني در عين حال گفت: متاسفانه امريكايي ها در حال ايجاد مشكل هستند، لذا حضور آبه شينزو، نخست وزير ژاپن در تهران حاصل رويكرد عقلايي ايران است كه مسائل را از طريق گفت وگو دنبال مي كند.

محسن امين زاده: سفر «آبه» اهميتي بيش از انتقال يك پيام از سوي امريكا دارد

محسن امين زاده، معاون وزير امور خارجه در دوره اصلاحات با بيان اينكه اظهارات ترامپ در توكيو و اعلام نگراني ژاپني ها نسبت به بحراني تر شدن وضعيت خاورميانه سبب شده تصور غالب نسبت به سفر شينزو آبه به تهران، تصور سفر يك پيام رسان و ميانجي مهم ميان ايران و امريكا باشد، گفت: «طبعا اين وجه سفر اهميت زيادي دارد اما مايلم تاكيد كنم از نظر من سفر نخست وزير ژاپن بعد از 41 سال به تهران، بيش از آنكه سفر يك ميانجي باشد يك سفر دوجانبه مهم در بالاترين سطح است.»

امين زاده در گفت و گو با ايرنا پلاس، سفر آبه به تهران را پاسخي به سفر آقاي خاتمي در سال 1379 به ژاپن تعبير كرد و افزود: «ظاهرا اين سفر قرار بوده ماه ها پيش انجام شود اما با خروج امريكايي ها از برجام به تعويق افتاد. به نظر من ژاپني ها برنامه ريزي كرده بودند كه نخست وزيرشان بعد از امضاي توافقنامه برجام به ايران سفر كند و فصل جديدي از روابط اقتصادي دو كشور شكل بگيرد، اما شرايط بعد از برجام در ايران، عملا اين برنامه را به تاخير انداخت.» او در ادامه با يادآوري دستاوردهاي سفر رئيس دولت اصلاحات به توكيو و تاثير چشمگير آن بر مناسبات اقتصادي دو كشور گفت: «آن سفر تاثيرخيلي گسترده تري روي اقتصاد ايران گذاشت. راه ورود ايران به بازار سرمايه جهان را هموارتر كرد و در واقع تحول مهمي در كل مناسبات اقتصادي ايران با جامعه جهاني ايجاد كرد.

همكاري مشترك وزارت خارجه و وزارت نفت باعث شد ژاپني ها در طول سفر با اعطاي سه ميليارد دلار وام كم بهره به ايران موافقت كنند كه در سال هاي بعد تا هفت ميليارد دلار افزايش يافت. ژاپن پيش از چين و پيش از همه كشورهاي اروپايي درهاي بانك هاي خود را به روي اقتصاد ايران گشود. اعطاي اين وام ارزان قيمت و بدون شرط به ايران توسط بانك هاي ژاپني، باعث شد مسيري به روي اقتصاد ايران گشوده شود كه تا پايان دولت آقاي خاتمي هيچ مشكلي تحت عنوان سرمايه براي پروژه هاي بزرگ ايران وجود نداشته باشد» معاون وزير امور خارجه در دوره اصلاحات سپس افزود: «من نمي خواهم خوش بيني نادرستي نسبت به سفر نخست وزير ژاپن ايجاد كنم. وضعيت كنوني دو كشور نسبت به 20 سال پيش بسيار متفاوت است. اما نسبت به تصميم ژاپن براي فعال تر كردن روابط دو كشور خوش بين هستم.  بايد شرايط ژاپني ها را درك كرد و با درك درست، از اين فرصت براي منافع مشترك دو كشور حداكثر بهره برداري را كرد.»  امين زاده تاكيد كرد: به عقيده من، هرچند بحث سفر آقاي آبه به تهران در طول ديدار رئيس جمهوري امريكا از توكيو اعلام شد؛ ولي سفر آقاي آبه به تهران اهميتي بيش از انتقال يك پيام مهم از سوي امريكايي ها دارد.

معاون موگريني به ايران مي آيد

معاون سياست خارجي اتحاديه اروپا در پي تنش هاي اخير ايجاد شده در منطقه روز گذشته عازم خاورميانه شد و پس از سفر به چند كشور به ايران نيز خواهد آمد. به گزارش ايرنا، اتحاديه اروپا با انتشار بيانيه اي اعلام كرد: هلگا اشميد در دوازدهم ژوئن، سفري رسمي به كشورهاي حوزه خليج فارس خواهد داشت كه در اين سفر به ترتيب به امارات متحده عربي، عمان، قطر و ايران خواهد رفت. همچنين در اين بيانيه آمده است كه اين سفر در برابر تنش هاي همه گير در منطقه انجام مي شود و فرصتي براي تاكيد بر درخواست اتحاديه اروپا براي كاهش تنش هاي منطقه، پيدا كردن راهكارهايي براي كاهش دامنه تنش ها و توسعه گفتمان خواهد بود. اتحاديه اروپا تاكيد كرده است: به عنوان بخشي از تلاش هاي اتحاديه اروپا براي بالا بردن ثبات منطقه، اين سفر بر مذاكره براي حفظ توافق هسته اي ايران نيز معطوف خواهد بود كه اين توافق هنوز هم ركني مهم در ساختار عدم اشاعه تسليحات هسته اي و ستوني مهم براي امنيت جهاني و منطقه اي به شمار مي رود.  در اين بيانيه آمده است: اين سفر فرصتي براي مذاكره درباره روابط دوجانبه و همچنين موضوعات ديگري در منطقه كه اهميت مشتركي دارند، خواهد بود.

خبر


 روزنامه ايران، شماره 7081 به تاريخ 23/3/98، صفحه 2 (سياسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 11 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله پژوهشهاي كاربردي و محاسباتي در مهندسي مكانيك
شماره 1 (پياپي 17)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است