|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران98/3/23: 67 درصد اشتغال صنعتي كشور بر عهده بنگاه هاي خرد
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7110
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 7081 23/3/98 > صفحه 4 (اقتصادي) > متن
 
      


67 درصد اشتغال صنعتي كشور بر عهده بنگاه هاي خرد
«مساله بزرگ نمايي در ركود صنعتي» در گفت و گو با معاون وزير صنعت

نويسنده: مرجان اسلامي فر

 مكث مي كند و با آرامش مي گويد: «ما چيزي جز حمايت از توليد نمي خواهيم، اگر دولتمردان باور كنند كه صنايع مي توانند چرخ كشور را بچرخانند همه مشكلات حل خواهد شد و ديگر ايران درگير تحريم و اشتغالزايي نمي شود.»

مجتبي چند سالي است كه در يكي از شهرك هاي صنعتي اطراف تهران مستقر شده و فعاليت او در حوزه لوازم خانگي است. به گفته خودش با 30 درصد ظرفيت توليد، قطعات مورد نياز لوازم خانگي را توليد مي كند. گلايه او از واحدهاي صنعتي بالادستي است كه قطعات خارجي را به قطعات ايراني ترجيح مي دهند و حاضرند سختي انتقال ارز و سفارش قطعه را تحمل كنند ولي سراغ قطعه ساز ايراني نروند. صحبت هاي كارخانجات هم شنيدني است؛ آنها مي گويند به جاي آنكه صنايع كوچك براي هر كارخانه اي قطعه توليد كنند، بهتر است تحت ليسانس توليد كنند تا سفارش گذاري روند بهتري بگيرد و ديگر سفارش قطعه به خارج از كشور داده نشود. با توجه به اين پاسكاري ها وزارت صنعت، معدن و تجارت مي خواهد صنايع كوچك را به صنايع بزرگ پيوند دهد.

ورود صنايع كوچك در تامين قطعه

محسن صالحي نيا معاون وزير صنعت، معدن و تجارت درباره اقدام جديد دولت در راستاي رونق توليد و كاهش اثرات منفي تحريم، گفت: سياستي كه اكنون وزارت صنعت، معدن و تجارت در پيش گرفته ارائه تسهيلات به همكاري صنايع كوچك با صنايع بزرگ است. اين اتفاق در حوزه هاي فولاد، لوازم خانگي، تجهيزات نفتي و سيمان اتفاق خواهد افتاد. وي با بيان اينكه مذاكرات براي توليد قطعات مورد نياز واحدهاي صنعتي بزرگ در حال انجام است، افزود: اگر توليدكنندگان نوع و ميزان قطعات مورد استفاده صنعت خود را اعلام كنند، صنايع كوچك مستقر در شهرك هاي صنعتي توانايي توليد آن را دارند. وي تاكيد كرد: برنامه ريزي براي توليد قطعات از سوي صنايع كوچك براي صنايع بزرگ صورت گرفته است، اين امر خلا بسيار بزرگي در حوزه صنعت كشور بود.

11 هزار واحد صنعتي در ركود

صالحي نيا در ادامه گفت و گوي خود با خبرنگار «ايران»، به وضعيت واحدهاي صنعتي اشاره كرد و گفت: در حال حاضر 43 هزار واحد صنعتي در صنايع كوچك مستقر هستند. از اين تعداد حدود 11 هزار واحد صنعتي در ركود به سر مي برند و 32 هزار واحد صنعتي شرايط بهتري دارند. البته مشكلاتي كه واحدهاي صنعتي دارند را نمي توان به تحريم گره زد اين مشكلات بيشتر در حوزه تامين نقدينگي است كه از سال هاي پيش مانده است.

تزريق 20 هزار ميليارد تومان

وي با بيان اين كه وضعيت واحدهاي صنعتي در شهرك هاي صنعتي روزانه و به صورت آنلاين رصد مي شود، تصريح كرد: 20 هزار ميليارد تومان از محل منابع بانكي و صندوق توسعه ملي(هر كدام سهم 50 درصدي دارند) در حال تخصيص به واحدهاي صنعتي است. اين پول در سه بخش تزريق مي شود. سهم سرمايه در گردش از اين تسهيلات 60 درصد، نوسازي 25 درصد و طرح هاي نيمه تمام 15 درصد است.

كدام بنگاه ها كوچك هستند

در اين ميان چندي پيش ابراهيم بهادراني، عضو اتاق بازرگاني ايران گفته بود: مشخصات بنگاه هاي كوچك و متوسط ايران، از ديد سازمان هاي مختلف متفاوت است؛ به طوري كه وزارت صنعت، معدن و تجارت بنگاه هاي با كمتر از 50 نفر شاغل را كوچك و متوسط معرفي مي كند، مركز آمار ايران بنگاه هاي كمتر از 100 نفر شاغل را كوچك و متوسط مي داند و از ديد سازمان صنايع كوچك و شهرك هاي صنعتي ايران، بنگاه هايي كه بين پنج تا 50 نفر كاركن دارد، كوچك و متوسط است.

وي اذعان داشته بود: صنايع كوچك و متوسط، با وجود داشتن 24 درصد سرمايه، 41 درصد اشتغال را در بر مي گيرد. اين بدان معناست كه صنايع مذكور كارگربر و صنايع بزرگ سرمايه بر هستند. از اين رو، باتوجه به كمبود سرمايه و رشد منفي سرمايه گذاري در چند سال اخير، بايد به سرمايه گذاري در صنايع كوچك و متوسط توجه شود. توجه به صنايع و حركت به سمت توليد در شرايطي است كه رئيس جمهور قانون حداكثر استفاده از توان توليدي و خدماتي كشور و حمايت از كالاي ايراني را به وزارتخانه هاي صنعت، معدن و تجارت و امور اقتصادي و دارايي و سازمان برنامه و بودجه ابلاغ كرده است.

پتانسيلي كه فراموش شد

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت اذعان داشت: صنايع كوچك نقش پررنگي در توسعه صنايع بزرگ كشور دارد و اين پتانسيلي است كه به فراموشي سپرده شده بود. وي با بيان اين كه 94 درصد واحد هاي صنعتي فعال در كشور واحدهاي صنعتي كوچك و متوسط هستند گفت: اين واحدها سهم 50 درصدي در ايجاد اشتغال و ارزش افزوده صنعتي كشور دارند.

نقش بنگاه هاي كوچك

طبق تحليل هاي صورت گرفته در 10 ساله منتهي به سال 92 بخش صنعت اقتصاد ايران، سهم بزرگي از اشتغال در بنگاه هاي صنعتي خرد داشته است. اين در حالي است كه بيشترين سهم درآمدي به دست آمده در اين بخش در بنگاه هاي صنعتي بزرگ توليد مي شود. در ساختار مورد بحث حدود 67 درصد كل اشتغال بخش صنعت، در بنگاه هاي خرد ايجاد شده اند در حالي كه فقط 19 درصد از كل درآمد حاصل در اين بخش در اين بنگاه ها توليد مي شوند. برعكس، بنگاه هاي بزرگ 12 درصد كل اشتغال بخش صنعتي را در اختيار داشتند در حالي كه 53 درصد از كل درآمد صنعت در اين بنگاه ها به وجود مي آمد. اگر به تعداد بنگاه هاي موجود در اقتصاد ايران به تفكيك اندازه شان نيز نگاه كنيم متوجه مي شويم كه بخش اعظم بنگاه هاي صنعتي كشور را بنگاه هاي كوچك و متوسط تشكيل مي دهند.

5 نكته

32 هزار واحد صنعتي از تحريم جان سالم به در بردند.

11 هزار واحد صنعتي با ركود مواجه هستند.

اختصاص 20 هزار ميليارد تومان تسهيلات به واحدهاي صنعتي

15 درصد تسهيلات به اتمام طرح هاي نيمه تمام اختصاص پيدا مي كند.

ورود واحدهاي صنعتي كوچك به زنجيره تامين لوازم خانگي، فولاد و تجهيزات نفتي

67 درصد اشتغال صنعتي كشور بر عهده بنگاه هاي خرد


 روزنامه ايران، شماره 7081 به تاريخ 23/3/98، صفحه 4 (اقتصادي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 5 بار
    آثار ديگري از " مرجان اسلامي فر"

  رصد قاچاق از كف بازار / ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز، موجودي و فروش تمام فروشگاه هاي زنجيره اي را بررسي مي كند
مرجان اسلامي فر، ايران 27/6/97
مشاهده متن    
  رمز گشايي از كندي عرضه ارز به سامانه نيما / «ايران» در گفت و گو با مسئولان دولتي و خصوصي بررسي مي كند
مرجان اسلامي فر، ايران 26/6/97
مشاهده متن    
  توليد 4 ميليون تن محصولات لبني / «ايران» وضعيت صنعت و توليد محصولات لبني را بررسي كرد
مرجان اسلامي فر، ايران 25/6/97
مشاهده متن    
  درآمدزايي از فالوئرهاي اينستاگرام / «ايران» از ايجاد مشاغل جديد در كسب و كار ايران گزارش مي دهد
مرجان اسلامي فر، ايران 25/6/97
مشاهده متن    
  بسته بندي، حاشيه اي كه از اصل گرانتر است / گزارش «ايران» از تاثير بسته بندي و چاپ در قيمت محصولات
مرجان اسلامي فر، ايران 21/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه متن پژوهي ادبي
متن مطالب شماره 79، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است