|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان98/3/23: ستيز با طبيعت شب در خيابان هاي پايتخت
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22239
دو شنبه 31 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 22207 23/3/98 > صفحه 5 (گزارش روز) > متن
 
      


ستيز با طبيعت شب در خيابان هاي پايتخت
ضرورت بررسي طرح زيست شبانه در كلان شهرها


شبانه هايمان ديگر مهمان سكوت خوشآيند نيستند، فاصله بين روز روشن و رخت دل آويز «شب» ديگر هيچ چيزي نيست جز رنگ آسمان، وگرنه در زمين، «روايت» صورت ديگري دارد.

پس از انتخابات شوراهاي شهر و روستا در خرداد 1396 دگرگوني هاي مهم ساختاري در فضاي شهري شكل گرفت. در اين ميان «تهران»، «مشهد»، «اصفهان»، «شيراز» و ديگر كلان شهرهاي كشور دچار عارضه اي شدند كه اساسا يكي از نشانه هاي ظهور «جامعه مدرن» تلقي مي شد. «زيست شبانه/ حيات شبانه» يا «nightlife» زيست شبانه گرچه داراي موافقان و مخالفان فراواني است اما استدلال دو طرف قابل تامل است.

موافقان معتقدند وجود زيست شبانه پويا و سرزنده در مراكز شهري يكي از ويژگي هاي بارز شهرهاي موفق دنياست، گسترش عرصه حيات شبانه و فعاليت هاي غالب آن مزايا و عايدي هاي اقتصادي فراواني را براي شهرهاي مختلف به وجود آورده است.

اما واقعيت اين است كه زيست شبانه با زندگي شرق نشينان و واضحا مسلمانان ميانه خوبي ندارد، اما تصميمات كلان مديران شهري باعث آن شده كه «ريخت شناسي» شهرها دچار يك اپيدمي فراگير شوند.

موضوع شب زنده داري كلان شهرها و پايتخت سال هاست مورد بحث و جدل كارشناسان و مسئولان شهري در شهرداري ها و شوراي شهر است، اما در سال هاي قبل به جز موارد محدود در ماه مبارك رمضان اين موضوع كمتر ديده شد ولي اينك زيست شبانه با مجوز شوراهاي شهر در حال نهادينه شدن در كلان شهرهاست.

گزارش امروز كيهان را به بررسي اين موضوع اخنصاص داده ايم.

زيست شبانه در كلان شهرها چگونه شروع شد؟

درست زمستان سال گذشته «شوراي شهر تهران»، شهرداري را موظف كرد تا طرح زيست شبانه (حيات شبانه) را در سه نقطه پايتخت به شكل پايلوت استارت بزند.

 در اين باره «بهاره آروين» عضو شوراي شهر تهران اعلام كرد: «شهرداري در يك برنامه كوتاه مدت به صورت پايلوت از ابتداي اردبيهشت ماه كه مصادف با اعياد شعبانيه است در يك مهلت سه ماهه در برخي محورها از ساعت 24 تا 3 بامداد زيست شبانه را اجرايي كند تا نقاط ضعف و قوت آن مشخص شود».

ريشه اين قبيل تصميمات به بند «چ» ماده 94 برنامه 5 ساله دوم شهرداري برمي گردد. جايي كه شهرداري بايد برنامه جامع و عملياتي «منظر شبانه» را آماده كند، اما موضوع «منظر» بيشتر در حوزه معماري قرار مي گيرد تا فعاليت هاي عمومي. اين كار از سال 95 تا انتهاي 96 ادامه داشت و در ارديبهشت امسال، شهرداري اين برنامه را در كميته شهرسازي شورا ارائه كرد. در اين ميان شوراي شهري ها مدعي اند كه آنها با اين تصميم به واحدهاي كسب و كار، رونق و «طرح ترافيك روز» را به شب منتقل مي كنند اما در كنار اين مزايا، معايب فراواني هم دارد كه در ادامه به آنها اشاره خواهيم كرد.

شبي كه ديگر مايه آرامش نيست!

«زيست شبانه / حيات شبانه» را به زبان خودماني مي توان همان «دور دور قانونمند شده» تلقي كرد.

مخالفان اين طرح معتقدند بهانه هايي چون رونق كسب و كار براي زيست شبانه از آنجا كمي فكاهي به نظر مي رسد كه نه تنها دولت بلكه شوراي شهر كلان شهري چون تهران نتوانسته اسباب اين رونق را در ساليان متوالي و در روز روشن فراهم نمايد، حال با دستاويز شدن به زيست شبانه سعي برآن دارند تا الگويي برگرفته از «كلاب گردي» و «كافه نشيني هاي غربي» را كه عموما خاستگاهي هنجارشكنانه و قانون گريزانه دارند در پوسته جامعه ترويج نمايند و «شب» اين نماد آرامش خاطر كه در آموزه هاي دين مبين اسلام به جايگاه و اهميت آن اشاره شده را زير سوال ببرند.

قرآن كريم درخصوص جايگاه و منزلت «شبانگاه» مي فرمايد: «وجعل الليل سكنا؛ و [اوست كه] شب را مايه آرامش قرار داد». (انعام: 96). «تهجد» و شب زنده داري به قصد عبادت و نزديك شدن به مقام عبوديت اگرچه سفارش شده اسلام بوده، اما مقايسه شب زنده داري در سلوك و رويت شهري بي آرامش براي شهروندان قابل مقايسه با يكديگر نيست.

 نگاه «تجمل گرايانه و اشرافي» كه عموما توسط تفكرات ليبراليسمي در سال هاي پس از اتمام جنگ تحميلي و با روي كارآمدن دولت هاي سازندگي و اصلاحات نهادينه شد و امروز شاهد ثمره هاي آن هستيم باعث آن شده است كه اقشار متوسط جامعه به واسطه عقب نماندن از كاروان تجمل طلبان شمال شهري [قشر بالا دستي] رفتاري مشابه را انجام دهند. به همين دليل است كه در تهران، «خيابان سي تير» كه از منظر جغرافيايي در نقاط متمايل به جنوب شهري محسوب مي شود، امروز تصويري شبيه گذشته و حال خيابان هاي اندرزگو، ايران زمين و غيره داشته است. البته در گام هاي بعدي اين طرح، مكان هايي چون ميدان تجريش، ميدان آزادي، ميدان انقلاب اسلامي و ميدان شهر ري (حرم حضرت عبدالعظيم حسني) در دستور كار قرار دارند.

بنگاه داري يا شهرداري؟!

گزارشگر روزنامه كيهان در يكي از شب هاي شلوغ خيابان سي تير به ميان مردم رفته و با چندي از حاضران در ضيافت شبانه اين خيابان گفت وگو كرده است.

 «حسن» يكي از غرفه داراني است كه در اين ميتينگ شبانه نحوه اخذ امتياز كار در خيابان هاي مورد نظر اين طرح را عموما با زد و بند و لابي در شهرداري دانسته و معترف است كه خود او نيز به همين شكل امروز غرفه اي به واسطه پسرخاله‎اش كه دست بر قضا از مديران شهرداري ناحيه است در اختيار دارد؛ نه او بلكه ديگر غرفه داري كه فروشنده تنقلات است و خود را محمدرضا معرفي مي كند، حضورش را نه به واسطه مزايده بلكه به دليل حضور يك «آشنا» مي داند كه در شهرداري تهران فعال است.

 شلوغي بي حد خيابان و نيز ترافيك سنگيني كه از نزديكي پايانه اتوبوسراني فياض بخش آغاز شده بود تا ميدان امام خميني(ره) امتداد دارد.

 رفت و آمد با مشقت انجام مي شود و گروه هايي كه تازه به اين جمع ملحق مي شوند به ناچار خودروهاي خود را در خيابان خيام، اطراف پارك شهر و يا در پايانه اتوبوسراني پارك مي كنند.

 البته به دليل بافت اداري- تجاري اين منطقه كمتر مي توانستيم نارضايتي خاصي از همسايه ها مشاهده كنيم، زيرا اساسا واحدهاي مشرف به خيابان سي تير در شب ها خالي از سكنه هستند اما اين دقيقا نقطه عكس ديگر مناطقي است كه با ايجاد آلودگي صوتي آرامش را از همسايگان سلب مي كنند.

 يكي از شركت كنندگان در ميتينگ شبانه خيابان سي تير كه فرزاد نام دارد به گزارشگر روزنامه كيهان مي گويد كه او و خانواده عموما عادت به شبگردي نداشته و وجود بستري كه به فعال بودن آن در اين وقت شب مطمئن باشند، باعث شده كه نه تنها او بلكه همسر و فرزندان كوچكش نسبت به حضور در اين محل دچار عادت شوند و به قولي اين كار به كار هر شب آنها بدل شده است، عادتي كه تا حدود ساعت 3 بامداد در حال رخ دادن است.

«زهرا نژاد بهرام» عضو هيئت رئيسه شوراي شهر تهران در يكي از مصاحبه هاي خود مي گويد: « يكي از دستاوردهاي گسترش زيست شبانه، حل مشكل فضاهاي بي دفاع شهري است و همچنين توسعه زيست شبانه موجب ارتقاي امنيت و نشاط اجتماعي مي شود.»

 امنيتي كه عضو شوراي شهر تهران از آن سخن مي گويد موافقان و مخالفان فراواني دارد. اصولا خاستگاه «امنيت شهري» در فضاهايي رخ داده كه امكان هرگونه سوءاستفاده در آن وجود نداشته باشد. اما شاهد آن هستيم كه طرح زيست شبانه با به مخاطره انداختن امنيت رواني، جامعه را به واسطه وجود نقاط بحراني شبانه كه اغلب بسيار شلوغ هستند دچار استرس مي كند، اين امر جزء مصاديق «امنيت زايي» يا «ارتقاي امنيت شهري» تلقي نمي شود.

كارشناسان شهري معتقدند شهرداري تهران و ديگر كلان شهرها با وجود مشكلات بزرگي چون آلودگي هوا، ترافيك، ناهماهنگي درخصوص مديريت طرح ترافيك، كاهش كمي و كيفي مسكن سازي، سرانه فضاي سبز، سرعت كند ساخت خطوط مترو، تعويض ناوگان شهري و غيره، تهران و ديگر كلان شهرها را به مثابه يك «بنگاه اقتصادي» ديده اند كه علاوه بر اجراي نسخه هاي غرب گرايانه درخصوص سبك زندگي، سعي داشته تا درآمدهاي كلاني را در اين راه كسب نمايند.

 به طور مثال شوراي شهر تهران پس از وقت كشي درخصوص انتخاب شهردار، سياسي بازي در روزهاي حساس و رسيدن به سومين نام به عنوان شهردار منتخب در طول دو سال، حال تمركز خود را از ارائه راهكارهاي شهري به حواشي معطوف ساخته است. سند اين ادعا سخنان محمد سالاري، رئيس كميسيون معماري و شهرسازي شوراي شهر تهران است كه مي گويد: « يكي از رويكردهاي اولويت دار شهر تهران موضوع نهادينه كردن حيات و زيست شبانه در برخي از فضاها و محلات شهر تهران است، به همين دليل در فرايند تصويب برنامه پنج ساله سوم شهر تهران يكي از سرفصل هاي مهم و مواد برنامه پنج ساله به موضوع حيات شبانه اختصاص پيدا كرد. اين برنامه علاوه بر اينكه در شوراي شهر تهران مصوب شد به تصويب هيئت تطبيق فرمانداري تهران نيز رسيد».

از جوانان انگليسي ياد بگيريد!

يك كارشناس سياسي به گزارشگر روزنامه كيهان مي گويد: « كارتل رسانه اي كشور خودمان در يك سال اخير با انتشار گزارش ها، يادداشت ها و پوشش وسيع خبري تصميمات شورا درخصوص طرح زيست شبانه، نشان داده اند كه گويا درخصوص تغيير سبك زندگي ايراني- اسلامي با هم در رقابت هستند.»

سازمان زيباسازي شهر تهران سال گذشته (چهارشنبه، 20 تير 1397) در پايگاه اطلاع رساني خود مطلبي را منتشر مي كند كه در بخشي از آن آمده است: «از دهه 1960 شاهد شكل گيري خرده فرهنگ هاي جوانان در اروپا، به ويژه در انگلستان هستيم كه اين تحول نيز به نوبه خود به رونق زيست شبانه به معناي غربي آن كمك كرد. شكل گيري اقتصاد شبانه (با توجه به رواج استفاده از ميكده ها و بارها و كلوپ ها، مكان هاي عرضه محصولات موسيقايي و...) باعث رونق اقتصاد شهري شد و مفهوم مركز شهر (City center) به عنوان محل تمركز و تجمع زنجيره اي از فعاليت هاي تفريحي مجددا مورد توجه قرار گرفت. مي دانيم كه در جوامع غربي، مركز شهر زنجيره اي كامل را تشكيل مي دهد كه در كنار يكديگر زيست شبانه را مي سازند.

نگاه معطوف به غرب در شهرداري كلان شهرها به خصوص پايتخت، همان مسئله‎ اصلي بوده كه باعث شده امروز اولويت ها جابه جا شود و در نهايت نمايي پوشالي را از مسئله توسعه خدمات شهري شاهد باشيم.

اين كارشناس سياسي تاكيد مي كند: « در نظر گرفتن اولويت هاي مختص به جامعه ايراني كه عموما بر پايه فرهنگ ديني بوده و مقايسه كردن جوانان كشور با مثلا جوانان انگليسي در دهه 60 ميلادي اگر كم خردي نباشد نوعي ساده انگاري است. فساد گسترده جامعه غربي و تهي شدن از اخلاق و معنويت، ثمره همان طرح هايي است كه سياستمداران ليبرال به جهت فروش بيشتر محصولات مجاز و غير مجاز خود در زيست شبانه در نظر گرفته بودند.»

 بر اساس آنچه رد پاي آن در چنين طرح هايي به روشني قابل مشاهده است، طرفداران ليبراليسم عاريتي اكنون علاقه مند به اجرايي نمودن «حيات غربي» در ايران اسلامي شده اند، كافي است براي پيگيري اين مدعا كلمه «Nightlife» را در موتورهاي جست وجو تايپ كنيم تا به عمق مخرب اين پديده بيشتر پي ببريم.

ستيز با طبيعت شب در خيابان هاي پايتخت


 روزنامه كيهان، شماره 22207 به تاريخ 23/3/98، صفحه 5 (گزارش روز)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 35 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه بهداشت خانواده
متن مطالب شماره 72، تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است