|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران98/3/23: چه كسي برنده جنگ تجاري چين و امريكا مي شود؟
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7114
سه شنبه 1 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 7081 23/3/98 > صفحه 11 (فناوري) > متن
 
      


چه كسي برنده جنگ تجاري چين و امريكا مي شود؟


نويسنده: ميترا جليلي

تنش بين واشنگتن و چين هر روز وارد فاز تازه اي مي شود و در اين ميان، كمپاني هاي فناوري بيشترين آسيب را مي بينند به عنوان مثال آينده «هواوي»، اين غول دنياي تلفن همراه در هاله اي از ابهام قرار گرفته است. هرچند به تازگي وزير خزانه داري امريكا دليل فشار هاي اين كشور به شركت هواوي را مرتبط با امنيت ملي امريكا عنوان كرده و يادآور شده است كه در صورت پيشرفت مذاكرات تجاري ايالات متحده با چين، احتمال اينكه «دونالد ترامپ» فشار ها بر هواوي را كاهش دهد، وجود دارد ولي ماجرا هرچه كه هست، اين فشارهاي امريكا نه تنها شرايط را براي چين تغيير داده بلكه برخي كشورهاي ديگر فعال در حوزه تكنولوژي كه در چين فعال هستند نيز از آن تاثير گرفته اند. يكي از اين كشورها تايوان است كه برخي آن را در شرايط فعلي يك بازنده مي دانند و در مقابل، گروهي معتقدند اين كشور با اتخاذ تدابيري ويژه مي تواند از تنش بين امريكا و چين بيشترين بهره را بگيرد.

  تايوان، قطب توليد نوت بوك در جهان

جنگ تجاري امريكا و چين تاثير منفي بر اقتصاد جهاني دارد و يكي از كشورهايي كه در اين زمينه نگراني هاي زيادي پيدا كرده تايوان است اما در مقابل، برخي با توجه به سخت تر شدن شرايط براي چين، آن را يك فرصت اقتصادي مي دانند.

با توئيت ترامپ مبني بر اعمال تعرفه 25درصدي براي كالاهاي وارداتي از چين كه بخش عمده آن را تلفن همراه، تبلت، لپ تاپ، نوت بوك و... تشكيل مي دهد، بسياري از شركت هاي تايواني كه در چرخه توليد اين كالاها در چين، نقشي اساسي دارند نگران شده و حتي تصميم به خروج از چين و بازگشت به تايوان يا مهاجرت به كشورهاي ديگر گرفته اند. تايوان جزيره اي با اقتصادي مناسب است كه مابين چين و امريكا دو غول اقتصادي جهان گرفتار شده است و فعالان حوزه تكنولوژي دغدغه دارند كه پس لرزه هاي جنگ اين دو كشور به تايوان نيز برسد.

«تريسي ساي» يك محقق تايواني معتقد است از آنجا كه تايوان هاب(قطب) توليد نوت بوك در جهان محسوب مي شود، اين تعرفه هاي سنگين مي تواند دردسر بزرگي براي اقتصاد اين كشور ايجاد كند. وي مي گويد: سه برند برتر امريكايي اپل، دل(Dell)وHewlett Packard براي 90درصد از توليد و همچنين مونتاژ لپ تاپ و نوت بوك هاي خود به كمپاني هاي تايواني نياز دارند و اين افزايش تعرفه، به اين كمپاني ها نيز آسيب مي رساند. با توجه به افزايش تعرفه و بالا رفتن قيمت محصولات، كمپاني هاي بزرگي مانند اپل يا اچ پي، فروش و سود كمتري خواهند داشت بنابراين سفارش كمتري براي توليد كالا مي دهند كه اين موضوع به نفع تايوان نيست.

  ارتش فناورانه تايوان در چين

اما كدام يك از كمپاني هاي تايواني به توليد قطعات و كالا در چين و در نهايت ارسال آن به امريكا مي پردازند؟ طبق گزارش مركز داده هاي مالي تايوان، 40درصد كالاهاي توليد شده در تايوان به چين صادر مي شود و در 10 ماهه سال 2018، مواد نيمه رسانا 62.6درصد از كل صادرات فناوري پيشرفته تايوان را به خود اختصاص داده است. كمپاني تايواني فاكسكان يكي از بزرگ ترين توليدكنندگان قطعات و تراشه هاي الكتريكي و تامين كننده اصلي قطعات براي اپل است كه به تازگي اعلام كرده در نتيجه جنگ تجاري امريكا و چين با چالش هاي زيادي مواجه شده است. شركت تايواني پگاترون نيز تلفن هاي هوشمند را براي كمپاني هاي امريكايي ازجمله اپل در چين مونتاژ كرده و به امريكا صادر مي كنند. برخي كمپاني هاي تايواني ازجمله Largan Precision و همچنين TDK هم تامين كننده برخي قطعات تلفن هاي هوشمند براي اپل هستند.

 Quanta Computer ديگر كمپاني تايواني است كه براي اپل وHewlett-Packard نوت بوك توليد مي كند و بازاري 6.9ميليارد دلاري دارد. Compal Electronics ديگر شركت تايواني با ارزش 2.8ميليارد دلار نيز كامپيوترهاي خانگي را براي كمپاني Dell و همچنين شركت چيني لنوو توليد مي كند.

 ويسترون هم يك شركت كوچك تايواني است كه به مونتاژ كامپيوترها در چين مي پردازد و همه اين موارد نشان مي دهد كه جنگ امريكا و چين مي تواند به دليل كاهش تقاضا در امريكا، كمپاني هاي تايواني را نيز به مرز ورشكستگي برساند مگر اينكه فكري براي تغيير اين شرايط بكنند.

   مهاجرت، يك تيغ دو لبه

در 30سال گذشته 48هزار كمپاني تايواني بيش از 120ميليارد دلار در چين سرمايه گذاري كرده اند كه بخش عمده آنها در حوزه قطعات الكترونيكي، تلفن هاي هوشمند، لپ تاپ و... كارخانه هايي در چين راه انداخته اند و بيشتر اين توليدات هم راهي بازار امريكا مي شود. پيش از اين، كمپاني هاي تايواني ازجمله ايسر(Acer)، ايسوس، Hon Hai و MSI از تايوان راهي چين شدند تا بتوانند از نيروي كار ارزان و ماهر موجود در چين استفاده كنند و هزينه ها را كاهشي محسوس بدهند تا اين تجارت برايشان پرسودتر شود. همچنين كمپاني هاي ايسوس و ايسر با كمپاني هاي فناوري بزرگ امريكايي همچون اپل، دل، اچ پي و مايكروسافت قراردادهايي مشخص بستند تا قطعات مورد نياز براي آنها را با كيفيت مناسب و قيمتي متعادل توليد كنند ولي حالا امريكا معادلات آنها را به هم ريخته است و كمپاني هاي تايواني بهترين راهكار را خروج از چين و بازگشت به سرزمين مادري يا ساير كشورهاي آسيايي كه در آن نيروي كار ارزان وجود داشته باشد، مي بينند.هرچند اين انتقال و مهاجرت، بي شك بسيار هزينه بر است ولي فعالان اين حوزه اطمينان دارند كه اگر در چين باقي بمانند يكي از بازنده هاي اصلي جنگ بين دو ابرقدرت خواهند بود اما اين مهاجرت مي تواند يك فرصت اقتصادي ويژه براي آنها رقم بزند و حتي از جنگ و تنش بين واشنگتن و چين بيشترين سود را ببرند. حالا قرار است كمپاني هاي فناوري تايواني كه به دليل نيروي كار ارزان در چين به توليد مي پرداختند مقاصدي ارزان تر در ميان كشورهاي آسيايي و هندوستان انتخاب كنند.

اما تايواني ها كدام كشور را جايگزين چين مي كنند؟ برخي از كمپاني هاي تايواني، به كشور خود يعني تايوان بازگشتند.البته بازگشت اين كمپاني هاي تايواني به تايوان، هزينه ها را افزايش مي دهد ولي برخي معتقدند تجهيز خط توليد كارخانجات اين كمپاني ها به اتوماسيون، كمبود نيروي متخصص و همچنين كارگران ارزان قيمت را به مشكلي كوچك تبديل خواهد كرد. البته آنها لازم نيست كه همه كارخانه ها را انتقال دهند و برخي همچنان به فعاليت در چين ادامه مي دهند تا ساير نقاط جهان را پوشش دهند و تنها بخشي از توليد كه براي تامين نياز امريكا لازم است منتقل خواهد شد.از مقاصد ديگري كه برخي توليدكننده ها به آن چشم دوخته اند مي توان به ويتنام اشاره كرد. تايواني ها مي خواهند به ويتنام به عنوان يك كشور با نيروي كار ارزان در آسيا كه هدف تحريم هاي امريكا نيست، مهاجرت كنند. به اعتقاد اين گروه، ويتنام بيشترين منفعت را از جنگ بين دو ابرقدرت مي برد و بر توليد ناخالص داخلي اين كشور 7.6درصد افزوده خواهد شد چرا كه كمپاني هاي تايواني از چين به اين كشور مهاجرت مي كنند و ميزان صادرات آن به چين و امريكا افزايش مي يابد.در ويتنام قطعات تلفن همراه، ماشين هاي پردازش اطلاعات، اتوماسيون، مدارهاي يكپارچه الكترونيكي و وسايل نيمه رسانا توليد مي شود. مالزي نيز يكي ديگر از مقاصدي است كه انتظار مي رود تايواني ها به آن روي خوش نشان دهند و اين كشور نيز همچون ويتنام و تايوان به جمع برنده هاي جنگ تجاري چين و امريكا بپيوندد.

چه كسي برنده جنگ تجاري چين و امريكا مي شود؟


 روزنامه ايران، شماره 7081 به تاريخ 23/3/98، صفحه 11 (فناوري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 6 بار
    آثار ديگري از " ميترا جليلي"

  روسيه و كره شمالي، خاستگاه خطرناك ترين هك هاي جهان
ميترا جليلي، ايران 26/6/97
مشاهده متن    
  حفاظت از حيات وحش با ردياب هاي هوشمند / در قالب طرح ICARUS صورت مي گيرد
ميترا جليلي، ايران 21/6/97
مشاهده متن    
  طراحي متر هوشمند ويژه نابينايان
ميترا جليلي، ايران 18/6/97
مشاهده متن    
  گروه«پنج چشم» به دنبال جاسوسي از كاربران است
ميترا جليلي، ايران 17/6/97
مشاهده متن    
  جايزه 20 هزار دلاري به پهپاد آمبولانسي رسيد
ميترا جليلي، ايران 14/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه تحليل فضايي مخاطرات محيطي
متن مطالب شماره 1 (پياپي 601)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است