|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد98/3/23: حباب قيمت خودرو تركيد
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4629 23/3/98 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


گزارش 
حباب قيمت خودرو تركيد
كاهش قيمت در بازار طي هفته اي كه گذشت


دنياي اقتصاد : نمودار قيمت خودرو در حالي طي هفته جاري نزولي شده است كه دو هفته پيش از آن شاهد بوديم قيمت خودرو، چه داخلي و چه وارداتي، در بازار به شدت افزايش يافته بود. با توجه به شرايط فعلي اين سوال مطرح است كه چه دلايلي تب قيمت در بازار خودرو را پايين آورده است؟ آيا دليل اين مساله نشان دهنده به ثمر نشستن سياست هاي اتخاذشده از سوي سياست گذاران كلان خودرو است يا اينكه كاهش تب بازار خودرو را بايد در پاشويه اي كه از طرف فضاي سياسي انجام شده است، جست وجو كرد؟

طي هفته جاري قيمت ها در بازار خودرو باز هم نزولي شد. به اعتقاد بسياري از دست اندركاران بازار، التهاب و هيجان كاذب خريد و فروش خودرو از دو هفته پيش تاكنون فروكش كرده و قيمت ها روند كاهشي به خود گرفته است.در مورد دلايل وضعيت كنوني بازار اين سوال مطرح مي شود كه آيا سياست هاي اتخاذ شده توسط سياست گذار كلان خودرو سبب كاهشي كردن قيمت ها شده يا اينكه بايد دلايل اين كاهش قيمت ها را در مسائل رواني ناشي از نسيمي دانست كه از فضاي سياسي كشور، چه داخلي و چه بين المللي، به سمت بازار وزيدن گرفته است؟ آنچه مشخص است طي دو هفته گذشته بازارهايي همچون ارز و سكه نيز جو آرامي را تجربه كردند و حتي در برخي روزها قيمت در اين بازارها روند كاهشي به خود گرفته بود. اما در مورد سوال مطرح شده، فعالان بازار معتقدند تاثير كاهش قيمت ها در بازار بيش از آنكه ناشي از سياست هاي كلان خودرويي و تلاش خودروسازان براي افزايش عرضه باشد، ناشي از جو رواني است كه اين روزها بر بازارهاي ديگر از جمله ارز و سكه حاكم شده است. بي ترديد آرام شدن جو بازارها به دليل سيگنال هاي مثبتي است كه از فضاي سياسي به آنها ارسال مي شود. در اين زمينه برخي به سفر نخست وزير ژاپن به كشورمان اشاره مي كنند و اينكه فضاي ديپلماتيك كنوني تاثير زيادي بر بازارهاي مذكور داشته است. با اين حال اما برخي كارشناسان با تاييد جو رواني حاكم بر بازارها كه هم اكنون سبب كاهشي شدن قيمت ها شده است تاكيد مي كنند كه با توجه به مشكلات طرف عرضه بيم آن مي رود كه بار ديگر نوسان بازار آغاز شود. آنچه مشخص است عطش بازار هنوز برطرف نشده و با توجه به عرضه اندك خودرو، تقاضا همچنان رو به فزوني است. در اين بين با توجه به فاصله قيمتي كارخانه و بازار، خريد و فروش خودرو براي دلالان و واسطه گران جذابيت خود را دارد، به همين دليل تقاضا با وجود كاهش هيجانات بازار هنوز فروكش نكرده است.در اين بين سعيد موتمني، رئيس اتحاديه نمايشگاه داران خودرو، در گفت وگو با «دنياي اقتصاد» عنوان مي كند كه در حال حاضر بازار تا حدودي به ثبات رسيده و همين مساله سبب شده كه مشتريان با بازار آشتي كنند.

اين فعال بازار با اشاره به اينكه خودروسازان نقشي در كاهشي شدن قيمت بازي نمي كنند و آنچه سبب كاهشي شدن نمودار قيمت شده جو رواني است كه از بازارهاي ديگر به بازار خودرو سرايت كرده است، مي گويد: اين روندي كه در كاهشي شدن قيمت ها آغاز شده است در صورتي كه با اقداماتي از سوي خودروسازان همراه شود، مي تواند تداوم داشته باشد. اشاره اين كارشناس به انجام اقداماتي است كه وزارت صنعت، معدن و تجارت قول آن را براي كاهش التهابات بازار به مشتريان داده بود. با عملياتي شدن وعده هاي اين وزارتخانه در كنار راهكارهايي كه كفه عرضه را در بازار سنگين تر كند مي توان اميدوار بود كه قيمت ها بيش از پيش به سمت كاهشي شدن سوق پيدا كند. موتمني دليل نوسانات يك ماه گذشته و افزايش روزانه قيمت ها را ناشي از عملكرد عده اي از واسطه گران و دلالان در بازار براي فروش خودروهاي خود مي داند و برخي اقدامات مانند ايجاد محدوديت ها براي قيمت گذاري در فضاي مجازي را در ثبات قيمتي موثر مي خواند.

نزديكي قيمت ها به فروردين

همان طور كه گفته شد قيمت ها در بازار ساز كاهشي كوك كرده اند. آن طور كه فعالان بازار مي گويند قيمت خودروهاي داخلي در حال نزديك شدن به قيمت هاي فروردين ماه است. طبق اظهارات فعالان بازار، پرايد 111 در حال حاضر با قيمت 50 ميليون تومان در بازار موجود است. اين خودرو پيش تر تا 57 ميليون تومان هم در بازار قيمت خورده بود. ديگر محصول خانواده پرايد يعني مدل 131 نيز قيمت 43 ميليون توماني را به نام خود ثبت كرده است كه نشان مي دهد اين خودرو به نسبت هفته گذشته كاهش قيمت را تجربه كرده است. از بازار تيباي صندوق دار هم خبر مي رسد اين خودرو با قيمت 49 ميليون از سوي فروشندگان عرضه مي شود؛ بنابراين تيباي صندوق دار نسبت به هفته گذشته كاهش 6 ميليون توماني داشته است. ساينا در هفته جاري به قيمت 58 ميليون تومان رسيد. اين خودرو مانند تيبا صندوق دار كاهش قيمت داشته است. قيمت اين خودرو به نسبت هفته گذشته، افت 6 ميليون توماني را تجربه كرده است.

در خانواده پژو، مدل 207 اتومات در حال حاضر با قيمت 170 ميليون تومان در بازار موجود است. اين نشان دهنده كاهش30 ميليون توماني اين خودرو طي دو هفته گذشته است. همين خودرو با گيربكس معمولي در حال حاضر با قيمت 125 ميليون تومان عرضه مي شود. همچنين پژو 206 تيپ 2 و تيپ 5 طي هفته اي كه گذشت به ترتيب با قيمت 78 ميليون و 98 ميليون تومان عرضه شدند. به اين ترتيب در حالي كه 206 تيپ 2، قيمت بالاي 100 ميليون تومان را به خود ديد در دوهفته اخير روند كاهشي را در پيش گرفت و همان طور كه اشار شد قيمت اين خودرو روي عدد 78 ميليون تومان متوقف شده است. قيمت تيپ 5 اين خودرو با افت 13 ميليوني روبه رو بوده است. همچنين پژو 206 صندوق دار با قيمت 99 ميليون تومان در بازار خريد و فروش مي شود، اين خودرو طي مدت ذكر شده با قيمت 112 ميليون تومان در اختيار خريداران قرار مي گرفت؛ بنابراين 206 صندوقدار نيز همانند 206 تيپ 5 طي مدت ذكر شده افت 13 ميليون توماني را تجربه كرده است.

پژو 405 مدل SLX هم با قيمت 81 ميليون تومان، در بازار موجود است. حال سراغ دو خودرو از محصولات رنو در بازار مي رويم. ساندرو استپ وي اتومات در حال حاضر با قيمت 189 ميليون تومان فروخته مي شود، به اين ترتيب اين خودرو در دو هفته گذشته افت 30 ميليون توماني را تجربه كرده است. تندر E2 نيز در حال حاضر با قيمت 128 ميليون تومان در بازار موجود است. همين خودرو در دو هفته گذشته با قيمت 140 ميليون در بازار موجود بود. سمند EF7 طي هفته اي كه گذشت، قيمت 85 ميليون تومان را در بازار داشت. اين خودرو به نسبت هفته گذشته كاهش 7 ميليون توماني داشته است. همچنين پژو پارس با قيمت 99ميليون تومان از سوي فروشندگان قيمت گذاري شده است. اين خودرو طي مدت ذكر شده افت 12 ميليون توماني داشته است. پيش از تعطيلات عيد فطر اين خودرو با قيمت 111 ميليون تومان در بازار موجود بود. رانا هم طي هفته اي كه گذشت 83 ميليون تومان قيمت خورد؛ بنابراين رانا در دو هفته گذشته چهار ميليون تومان كاهش قيمت داشته است. پژو 2008، محصول مونتاژي ايران خودرو نيز روند كاهشي داشته است. اين خودرو در حال حاضر با قيمت 308 ميليون تومان قابل خريداري است. اين خودرو طي هفته اي كه گذشت با قيت 340 ميليون تومان در بازار موجود بود؛ بنابراين پژو 2008 نسبت دو هفته گذشته افت 32 ميليون توماني را تجربه كرده است. دانگ فنگ H30 كراس ديگر محصول مونتاژي ايران خودرو در حال حاضر با قيمت 120 ميليون تومان در بازار موجود است. همچنين نگاهي هم به دو محصول مونتاژي سايپا در بازار بيندازيم و قيمت آنها را رصد كنيم. در حال حاضر فروشندگان براي خودروي سراتو مونتاژ شده در خطوط توليد شركت سايپا رقم 295 ميليون تومان مطالبه مي كنند و چانگان اين روزها با قيمت 175 ميليون تومان قابل خريداري است.

حركت وارداتي ها در جاده كاهش قيمت

سري هم به بازار خودروهاي وارداتي بزنيم. اين بازار نيز در دو هفته اي كه گذشت، روند نزولي داشت، اين در شرايطي است كه طبق شنيده ها روند ترخيص خودروهاي مانده در گمرك آغاز شده است. با توجه به اين مساله سوناتا هيبريد، در حال حاضر با قيمت 700 ميليون تومان از سوي فروشندگان عرضه مي شود. سانتافه با قيمت 750 ميليون تومان در بازار خريد و فروش مي شود. توسان هم با قيمت 730 ميليون تومان در بازار موجود است. النترا در حال حاضر 490 ميليون تومان از سوي فروشندگان به خريداران عرضه مي شود. در خانواده كيا هم در حال حاضر خودروي سورنتوي صفر در بازار كمتر پيدا مي شود، چنانچه اين خودرو در بازار موجود باشد قيمتش 950 ميليون تومان است. قيمت اين خودرو چندي پيش از يك ميليارد تومان هم گذشته بود و فروشندگان با دريافت يك ميليارد و 30 ميليون تومان، اين خودرو را در اختيار خريداران قرار مي دادند. اسپورتيج و سراتو نيز به ترتيب با قيمت هاي 730 ميليون و 520 ميليون تومان عرضه مي شوند. اپتيما هم 710 ميليون تومان از سوي فروشندگان قيمت خورده است. فروشندگان براي تاليسمان محصول شركت رنو قيمت 700 ميليون تومان و براي كوليوس ديگر محصول اين برند فرانسوي قيمت 800 ميليون تومان را تعيين كرده اند. لكسوس NX نيز كه پيش تر با قيمت يك ميليارد و 650 ميليون تومان قابل خريداري بود. در حال حاضر با قيمت يك ميليارد و 400 ميليون تومان در اختيار متقاضيان قرار مي گيرد. نيسان جوك نيز در حال حاضر با قيمت 460 ميليون تومان در بازار خريد و فروش مي شود. تيگوان محصول فولكس واگن نيز اين روزها با قيمت يك ميليارد و 400 ميليون قابل خريداري است.

حباب قيمت خودرو تركيد


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4629 به تاريخ 23/3/98، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 50 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مطالعات نوين بانكي
متن مطالب شماره 2، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است