|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم98/3/23: خواهر ناتني «زوج يا فرد»
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5435
شنبه 29 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5405 23/3/98 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


خواهر ناتني «زوج يا فرد»
جزئياتي درباره طرح جايگزين «زوج يا فرد» كه از 10 روز ديگر اجرا مي شود

نويسنده: مريم خباز

ساكنان 9 منطقه از 22 منطقه تهران با طرح هاي ترافيكي جدال مستقيم دارند، اين به جز مردم بخش هاي چهارمنطقه اي است كه فقط تن عده اي شان به مرزبندي هاي طرح مي سايد و محدود مي شوند. اين مردم روي هم مي شوند چند ميليون نفر كه اگر بقيه مردمي را كه به هزار و يك دليل مجبورند براي گذران اموراتشان هر روز از حلقه هاي ترافيكي عبور كنند به اين جمعيت ميليوني اضافه كنيم، مي شود گفت قاطبه مردم پايتخت بالاخره يك جورهايي كلاهشان توي كلاه طرح است.

ده روز ديگر كه اول ماه تير برسد و تابستان بيايد اين كلاه در هم رفتگي شكل و شمايلش عوض مي شود و در واقع يك طرح مي ميرد و طرحي ديگر متولد مي شود. آني كه مي ميرد، طرح زوج يا فرد است و آني كه متولد مي شود طرح كاهش آلودگي هواست. اين دو طرح، هم به هم شباهت دارند و هم از يكديگر متفاوتند. شباهت اين است كه هر دو يك مساحت دارند يعني همان جاهايي كه تا امروز محدوده زوج يا فرد بوده از اول تير فقط نامش به محدوده كاهش آلودگي هوا تغيير مي يابد. ساعت ورود به آن نيز مثل هميشه است يعني از 6 و 30 دقيقه صبح تا 7 شب (به جز پنجشنبه ها كه تا ساعت 13 است) كه شباهت دوم است.

تفاوت اين دو اما مهم تر است. از سال84 به اين سو درمحدوده زوج يا فرد، خودروها براساس شماره سمت راست پلاك خود و به صورت يك روز در ميان مي توانستند آزادانه و بدون محدوديت تردد كنند، اما از ده روز ديگر كه محدوده كاهش آلودگي هوا اجرايي شود اين محدوديت پلاك برداشته مي شود و همه خودروها براي ورود آزاد مي شوند با اين فرق كه اين آزادي بها دارد و راننده ها بايد بابت ورود به محدوده زوج يا فرد عوارض بپردازند. عوارض ها نيز به صورت الكترونيكي و در سايت «تهران من» و در قالب حساب شهروندي دريافت مي شود. به اين شكل كه همه كساني كه خودرو دارند و در تهران رفت وآمد مي كنند بايد يك حساب شهروندي داشته باشند.

 هزينه رفت و آمد

تردد درمحدوده زوج يا فردي كه از اول تابستان نامش تغيير مي كند تا 31 خرداد همچنان براي رانندگاني كه با پلاك درست وارد محدوده مي شوند رايگان است، ولي از ده روز ديگرهزينه هايي براي تردد درآن محاسبه خواهد شد كه البته مبالغ كمي نيست.عمار سعيديان فر، مدير واحد ساماندهي محدوده ها و طرح هاي ترافيكي شهرداري تهران به ما مي گويد رقم پايه ورود به محدوده طرح كه سال 97، 20 هزار تومان بود در سال 98 به 23 هزار تومان افزايش يافته كه يكسري اعداد و ضرايب درآن ضرب مي شود و به رقم هاي نهايي مي رسد. به اين ترتيب 41 هزار و400 تومان بيشترين مبلغي است كه شهروندان بايد روزانه بپردازند و 14 هزار و490 تومان كمترين مبلغ. آنچه فاصله فاحش ميان اين دو عدد را تعيين مي كند زمان ورود و خروج به محدوده، نوع معاينه فني خودروها و شارژ بودن يا نبودن حساب شهروندي در زمان تردد است.

اين مبالغ البته هزينه ورود به محدوده طرح ترافيك يا حلقه اول طرح يا طرح اصلي است كه براي ورود به محدوده زوج يا فرد نصف مي شود. در محدوده زوج يا فرد كه از اين به بعد بايد محدوده كاهش آلودگي هوا بخوانيمش البته يك امتياز هم براي ساكنان تهران و هم براي پلاك هاي شهرستان در نظر گرفته شده است به اين ترتيب كه پلاك هاي تهران درهر فصل 20 روز (سالي 80 روز) و پلاك هاي شهرستان در هر فصل 15 روز (سالي 60 روز) مي توانند به صورت رايگان در آن رفت و آمد كنند. شرط اين تردد اما ثبت نام در سامانه «تهران من» است كه براي تهراني ها و غيرتهراني ها الزامي است چون حساب تعداد روزهاي استفاده شده ازاين امتياز و تعداد ترددهاي رايگان باقي مانده را نشان مي دهد و اگر راننده اي در اين سامانه حساب شهروندي نداشته باشد، نه تنها عملا بهره اي از اين امتياز نبرده بلكه بابت ترددهايش جريمه مي شود.

 پاييدن و تخلف كردن

با اين كه هنوز پليس با گرفتن عوارض از محدوده زوج يا فرد( كاهش آلودگي هوا) مخالف است و آن را غيرقانوني مي داند و مردم نيز حس مي كنند با اعمال اين طرح، رفت و آمدشان محدودتر و پرهزينه تر مي شود ولي عمارسعيديان فر، مدير واحد ساماندهي محدوده ها و طرح هاي ترافيكي شهرداري تهران به ما مي گويد محدوده زوج يا فرد به شكل رايگان و نوبتي امروزي اش نه تنها در جهان منسوخ است بلكه فقط در كشورهاي توسعه نيافته اي اجرا مي شود كه زيرساخت هاي لازم را براي دريافت عوارض براساس زمان و مدت استفاده ازاين محدوده ندارند. او مي گويد اين زيرساخت و فناوري در تهران مهياست و فلسفه استفاده از آن نيز اين است كه هر كسي بيشتر هوا را آلوده مي كند بايد عوارضش را هم بدهد. او همچنين اميدوار است با اجراي طرح كاهش آلودگي هوا و دريافت عوارض، ترافيك صبحگاهي پايتخت نيز كاهش ملموسي داشته باشد.

با اين حال اين استدلال تصميم گيران است و با حس و تحليل مردم فرق دارد، مردمي كه بخشي از آنها به احتمال زياد از اول تير نيز همچنان كه تا امروز مشغول مخدوش كردن پلاك ها براي فرار از جريمه بوده اند، بازهم برهمين نسق خواهند بود. سعيديان فر البته مي گويد، پليس به دنبال تمهيداتي است تا با مخدوش كنندگان پلاك برخوردهاي قاطع تري داشته باشد.

علاوه بر دستكاري و پوشاندن پلاك ها، ورودهاي غيرمجاز به محدوده هاي طرح نيز البته چالش ديگري است كه گرچه نوعي قانون گريزي است ولي يك بخشش ناشي از فشارهاي اقتصادي و مسائل اجتماعي است كه نبايد ناديده گرفته شود. اين كه مديرعامل شركت كنترل ترافيك شهرداري تهران گفته است 210 دوربين درمحدوده طرح ترافيك هرماه 500 هزار تخلف را ثبت مي كنند، موضوع مهم و پر پيامي است كه نمي شود ساده از كنارش گذشت.

جامعه

اگر مي خواهيد تخفيف بگيريد

درست است كه پرداخت هزينه هاي ورود به حلقه هاي ترافيكي مخصوصا دراين اوضاع اقتصادي از عهده خيلي ها خارج است و به گمان خيلي ها اين قوزي بالاي قوز است ولي به هرحال قانوني است كه هست و بايد تمكين  كرد.

مدير واحد ساماندهي محدوده ها و طرح هاي ترافيكي مي گويد اگر خودرويي معاينه فني برتر داشته باشد بابت تردد روزانه اش 25 درصد تخفيف مي گيرد، اگر راننده اي در لحظه ورود به محدوده طرح، حساب شهروندي اش شارژ باشد مشمول20 درصد تخفيف مي شود و اگر بعد از ساعت10 و قبل از ساعت 16 به اين محدوده ورود و خروج كند 30 درصد تخفيف شامل حالش مي شود. نكته اين كه نوعي جريمه وجود دارد و متعلق به كساني خواهد بود كه تا قبل از ساعت 10 وارد محدوده و بعد از ساعت 16 (كه ساعت اوج ترددهاست) از آن خارج شوند 50 درصد به هزينه پايه اي كه بايد بپردازند افزوده مي شود.

خواهر ناتني «زوج يا فرد»


 روزنامه جام جم، شماره 5405 به تاريخ 23/3/98، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بار
    آثار ديگري از " مريم خباز"

  بيماران در بند خريد آزاد / گزارش جام جم از داستان دنباله دار تهيه دارو و تجهيزات پزشكي توسط خانواده بيماران
مريم خباز، جام جم 24/4/97
مشاهده متن    
  ساعت بي نظمي / كارمندان دولتي يك هفته پس از تغيير ساعت كار از تبعات اين طرح بر زندگي شان مي گويند
مريم خباز، جام جم 23/4/97
مشاهده متن    
  مدرسه فروشي براي مدرسه / واكاوي يك طرح كه قصد فروش مدارس خالي روستاها و حاشيه شهرها را دارد
مريم خباز، جام جم 20/4/97
مشاهده متن    
  شهرهاي شرحه شرحه / چالش هاي بلاتكليفي لايحه مديريت يكپارچه شهري درگفت و گو با رئيس كميسيون حقوقي شوراي عالي استان ها
مريم خباز، جام جم 17/4/97
مشاهده متن    
  سحرخيزي عليه خاموشي / مثبت و منفي هاي تغيير ساعت كار ادارات دولتي
مريم خباز، جام جم 14/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه فقه و اصول
متن مطالب شماره 116، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است