|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد98/3/23: روز آتش و خشم در هنگ كنگ
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4660
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4629 23/3/98 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


روز آتش و خشم در هنگ كنگ
بورس هنگ كنگ تعطيل شد


دنياي اقتصاد : روز چهارشنبه هنگ كنگ يكي از خشن ترين روزهاي خود را تجربه كرد. در اين روز مردم اعتراض هاي خود را بسط دادند تا مانع تصويب لايحه اي شوند كه نفوذ چين را در اين دولت شهر افزايش مي دهد. آنها ساختمان هاي دولتي را به تسخير خود در آوردند و موجب مسدود شدن خيابان ها، ورودي اداره ها و نهادهاي دولتي شدند. به دليل همين ناآرامي ها بازار بورس هنگ كنگ براي اولين بار تعطيل و در آخرين معاملات، شاخص با افت 6/ 1 درصدي مواجه شد. شوراي قانون گذاري قرار بود روز گذشته در مورد اين لايحه وارد شور شود. ولي با بالا گرفتن ناآرامي ها بررسي اين لايحه را به زمان ديگري موكول كرده است.

روح ليبرالي هنگ كنگ قبول نمي كند كه به طور كامل در سيطره چيني ها قرار بگيرد. در 5 سال گذشته جوانان هنگ كنگي نشان داده اند كه چقدر تمايل دارند فاصله خود را از پكن يا همان برادر بزرگ تر حفظ كنند. برادر بزرگ تري كه قصد دارد روزبه روز نفوذ خود را بر برادر كوچك تر بيشتر بسط دهد. هنگ كنگ، منطقه نيمه خودمختاري است كه صد سال در اجاره بريتانيا بود و حالا قصد دارد تا همچنان همين مقدار خودمختاري را در برابر برادر بزرگ تر حفظ كند. در اين شرايط اگر روز چهارشنبه به عنوان يك توريست به هنگ كنگ سفر مي كرديد احتمالا آن چيزي را كه در ذهن تان بود، نمي ديديد. ديروز هواي هنگ كنگ با گاز اشك آور رنگي شبيه مه به خود گرفته بود. اگر كمي بيشتر درون اين هواي آلوده پيشروي مي كرديد، صندلي ها و چترهايي مي ديديد كه شكسته شده و در خيابان به حال خود رها شده اند. پليس نيز با خودروهاي زرهي خود در خيابان جولان مي داد و صداي اعتراض نيز آسمان اين شهر موسوم به آسمان خراش ها را فراگرفته بود.

چهارشنبه براي هنگ كنگي ها روز ديگري بود. مردم معترض هنگ كنگ روز چهارشنبه را روزي حياتي براي خود مي ديدند كه احتمالا نفوذ چين در كشورشان بيشتر از گذشته شود. به همين منظور آنها اعتراض هاي خود را بسط دادند تا مانع تصويب لايحه اي شوند كه نفوذ چين را در اين دولت شهر افزايش مي دهد. به نوشته روزنامه نيويورك تايمز اعتراض هاي اخير هنگ كنگي ها به لايحه استرداد متهمان به چين موجب شد تا روز چهارشنبه، آنها ساختمان هاي دولتي اين دولت شهر را به تسخير خود در آورند.

 بنابر اخبار منتشرشده از سوي خبرگزاري ها روز چهارشنبه هنگ كنگ يكي از خشن ترين روزهاي خود را تجربه كرد.

از اوايل هفته اعتراض ها در هنگ كنگ عليه لايحه استرداد مظنونان و متهمان به چين، شدت گرفته و معترضان گرداگرد ساختمان هاي دولتي اين منطقه جمع شده اند. معترضان مي گويند كه پليس اين دولت شهر از گاز اشك آور به منظور متفرق كردن شان استفاده كرده است. به گفته آنها پليس در ورودي مجمع قانون گذاري هنگ كنگ به منظور دور كردن معترضان از گاز اشك آور استفاده كرد. اعتراضات در اين منطقه ويژه اداري در جنوب چين، البته چند هفته است كه جريان دارد؛ ولي طي روزهاي اخير فزوني گرفته است.

در روز 9 ژوئن (19 خرداد)، صدها هزار نفر به خيابان ها رفتند و در حالي كه گفته مي شد احتمال دارد از شدت راهپيمايي كاسته شود، اما روز چهارشنبه اعتراضات موجب مسدود شدن خيابان ها، ورودي اداره ها و نهادهاي دولتي شده است.

 هنگ كنگ، يك منطقه ويژه اداري است و هرچند كشوري مستقل به شمار نمي رود، اما سازوكارهاي مالي، قضايي، انتظامي و اداري مستقل از پكن دارد و به مراتب آزادتر از جمهوري خلق است. اين منطقه در عين حال يكي از مهم ترين مراكز مالي آسيا است. مخالفان و معترضان مي گويند لايحه استرداد به چين، به محدوديت هاي مدني، قانوني و حقوقي آنها مي افزايد و همه را در معرض روبه رو شدن با يك سيستم قضايي عاري از عدالت در سرزمين اصلي چين قرار مي دهد. اما رئيس اجرايي شهر و هواداران طرح مي گويند كساني كه ممكن است با حكم اعدام، شكنجه يا اتهام هاي سياسي روبه رو شوند به چين فرستاده نخواهند شد.

 با وجود اعتراضات شديد، اما كري لم چن يوتن گور، رئيس اجرايي هنگ كنگ (نماينده دولت منطقه ويژ ه هنگ كنگ) بر تصويب لايحه پاي فشرده و مي گويد به زودي به قانون تبديل خواهد شد. راي گيري در مورد لايحه قرار است پنج شنبه آينده صورت گيرد. كري لم مي گويد اين طرح كمك مي كند تا يك خلا قانوني برطرف شود و هنگ كنگ به بهشتي براي فراري ها تبديل نشود. اما معترضان كه بسياري از آنها را شهروندان جوان اين منطقه تشكيل مي دهند نه تنها با اين اظهارات مخالف هستند، بلكه دولت منطقه را متهم كرده اند بيش از آن كه لازم باشد در حال نزديك شدن به جمهوري خلق است.

بنابر گزارش ها از هنگ كنگ معترضان درحال انتقال ادواتي مانند كلاه ايمني، ماسك و چترهاي بزرگ به محل هستند؛ آنچه يادآور اعتراضات سال 2016 است كه در آن معترضان براي جلوگيري از آسيب هاي ناشي از اسپري فلفل، چتر همراه داشتند و به همين دليل اعتراضات نام «انقلاب چتري» به خود گرفت.

گزارش هاي ديگر نيز حاكي از حضور گسترده پليس در مناطق تجمع معترضان و «افزايش» تنش ها است. البته اين تنش ها از شب گذشته و پس از آنكه نيروهاي پليس اقدام به جست وجوي كيف و لوازم شخصي شهروندان در ايستگاه مترو كرده اند، فزوني گرفته است. بسياري از تحليلگران و ناظران بر اين عقيده هستند كه دولت چين تحت رهبري شي جين پينگ تمايل دارد هنگ كنگ را به شكل گسترده اي به پكن وابسته و بسياري از آزادي هاي فعلي در آن را محدود كند. هرچند چين نيز به هنگ كنگ و سيستمي كه آن را از سياست هاي جزئي پكن متمايز مي كند و مقصد بسياري از شركت ها و موسسات مالي شده، وابسته است.

روند اعتراضات در هنگ كنگ درحالي ادامه يافت كه شوراي قانون گذاري اين منطقه قرار بود روز چهارشنبه در مورد اين لايحه وارد شور شود. با اين حال گزارش ها حاكي ا ست شوراي قانون گذاري نشستي را كه براي ساعت 11 صبح برنامه ريزي شده بود، به زمان ديگري موكول كرده است. تا لحظه تنظيم خبر اين شورا از اينكه برنامه خود را چه زماني برگزار خواهد كرد، چيزي نگفت.

يكي از دلايل تاخير در برگزاري اين نشست، محاصره شوراي قانون گذاري هنگ كنگ از سوي معترضاني است كه همگي تي شرت هاي سياه پوشيده بودند و به طور مكرر به سوي خودروهاي زرهي نيروهاي پليس يورش مي بردند. خبرگزاري سي ان ان هم در گزارش هاي زنده خود اعلام كرد كه پليس براي متفرق كردن آنها از گلوله هاي پلاستيكي و باتوم استفاده مي كرد.

عمده نيروهاي پليس در خيابان «تيم وا» مستقر شده اند. اين خيابان كه ساختمان هاي دولتي در آن قرار دارد، روز گذشته به اشغال معترضان در آمده بود. بسياري از آنها مي گويند كه از ساعات اوليه صبح چهارشنبه در اين خيابان حضور پيدا كرده اند. ايزاك لاي كه دانشجو نيز است مي گويد كه با دوستانش ساعت 6 و نيم صبح چهارشنبه در اين خيابان حضور پيدا كرده اند. يكي ديگر از دانشجوياني كه از ارائه اسم خود خودداري كرد، به گزارشگر سي ان ان گفت كه از برخورد پليس شوكه شده است. او تصريح كرد: ما نتيجه كاري را كه مي كنيم، مي دانيم. ما به كارمان ادامه خواهيم داد. زندگي مان را به خطر انداخته ايم؛ چراكه راه ديگري نداريم.

گزارش ها حاكي است كه بخشي از معترضان پس از اينكه با شليك گاز اشك آور روبه رو شدند از مقابل نيروهاي پليس فرار كردند. سي ان ان در گزارش لحظه به لحظه خود ساعت 5 عصر به وقت محلي اعلام كرد كه پليس گاز اشك آور را به ميان جمعيت پرتاب كرده است. در ساعات نزديك به شامگاه نيز پليس همچنان از گلوله هاي پلاستيكي به منظور پراكنده كردن مردم معترض استفاده مي كرد.

نيويورك تايمز هم در گزارش لحظه به لحظه خود نوشت كه مردم معترض از شليك شدن گاز اشك آور مجددا به محل اعتراضي خود باز مي گشتند. گفته مي شود كه روي يك بنر بزرگ كه توسط نيروهاي پليس حمل مي شد، نوشته شده بود: « اعتراض را متوقف كنيد يا اينكه با زور مواجه خواهيد شد.» اين درحالي است كه سابقه مردم هنگ كنگ نشان مي دهد كه آنها اهل عقب نشيني نيستند. 5 سال پيش نيز كه اعتراض هايي عليه دولت شهر وقت صورت گرفت و آن اعتراض ها به انقلاب چتري موسوم شد، مردم ماه ها اعتراض كردند و برخي ساختمان هاي اقتصادي و تجاري را هم به اشغال خود در آوردند.

با بالا گرفتن اعتراض هاي روز چهارشنبه، مردم معترض توانستند با يك گل از اكثريت طرفداران پكن كه در شوراي سياست گذاري هنگ كنگ حضور دارند پيش بيفتند؛ چراكه راي گيري در مورد لايحه استرداد متهمين به چين به تاخير افتاد؛ اما هنوز پيروزي نهايي براي مردم معترض حاصل نشده است. نكته مهم اعتراض هاي روز چهارشنبه خشونت نيروهاي پليس بود. رئيس پليس اين دولت شهر معترضان را تهديد كرده است كه اگر به خانه هايشان بازنگردند؛ مطمئنا پشيمان خواهند شد.

 كميسر استفان لو گفت: «اگر به درخواست پليس گوش ندهيد ممكن است براي باقي عمرتان تاسف بخوريد.» لو البته پيش از اين درخواست كرده بود كه مردم با آرامش اعتراض ها را ترك كنند؛ اما با بالا گرفتن اعتراض ها تهديد كرد اگر معترضان به سمت خشونت حركت كنند، پليس پاسخي به آنها خواهد داد كه پشيماني براي معترضان به بار آورد. او براي توجيه استفاده از خشونت نيروهاي پليس نيز گفت: بايد به ياد بياوريد كه چه كساني آغاز كننده اين خشونت ها بوده اند.

روز آتش و خشم در هنگ كنگ


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4629 به تاريخ 23/3/98، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله دانشكده پزشكي اصفهان
متن مطالب شماره 515، هفته سوم فروردين 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است